Domů » Články » Windows Phone 8.1 odhaleny: Přehled novinek a vylepšení

Windows Phone 8.1 odhaleny: Přehled novinek a vylepšení

Microsoft dnes v San Franciscu představil novinky ve Windows Phone 8.1. Dočkáme se Centra akcí, propracované hlasové asistentky, swipe klávesnice a spousty dalších funkcí.

Konferenci odstartoval Terry Myerson, viceprezident operačních systémů Microsoftu, ballmerovským „Developers, developers, developers“, i když v podstatně kratší verzi. Na podiu ale nesetrval dlouho, upozornil na fakt, že live přenos sledují lidé ve 170 zemích světa a předal slovo viceprezidentovi a řediteli Windows Phone divize, Joe Belfiorovi. Ten na začátku své přednášky představil mnoho nových partnerů pro Microsoft, včetně společností Micromax a Prestigio, jejichž prototypy ukázal přímo na podiu.


Hardwaroví partneři Microsoftu pro platformu Windows Phone 8.1 

Windows Phone 8.1

Po té již přistoupil k představování systému Windows Phone 8.1. Demonstrace probíhala na Lumii 630 se dvěma SIM kartami. I přes malou úhlopříčku tohoto zařízení byly na displeji zobrazeny tři sloupce středních dlaždic. Tato možnost bude volitelná v nastavení systému. První dosud neznámou novinkou je přepracovaná zamykací obrazovka, kterou lze zobrazit v mnoha nových vzhledech, například s šikmým zobrazením rozličných textů, které se při odemknutí rozjedou do stran. K domovské obrazovce budou moci přistupovat i systémové aplikace a aplikace třetích stran. Další novinky nám byly již důvěrně známé, jak Action center i možnost zvolit si na pozadí dlaždic vlastní obrázek.

  

Cortana

Po představení těchto novinek již Joe Belfiore nebyl na podiu sám, při ruce mu byla virtuální hlasová asistentka Cortana za potlesku všech zúčastněných diváků. Joe Belfiore měl dokonce na černém triku modrý kruh, kterým je Cortana v systému zobrazována. Součástí nastavení Cortany je možnost nastavit si okruhy oblíbených funkcí. Informace z těchto okruhů se budou zobrazovat na druhé straně živé dlaždice hlasové asistentky, pokud si ji připnete. Jinak se Cortana automaticky aktivuje stisknutím tlačítka pro hledání.

   

Díky tomu, že je Cortana schopná učit se vaším návykům a dokáže analyzovat vaše zájmy, umí vám navrhnout odpovědi na některé otázky, které jste doposud ani nepoložili. Pro paranoiky mohou být poněkud děsivé její možnosti, Cortana může prozkoumat celý váš telefon včetně emailu, kalendáře a dalších položek a na základě zjištěných informací se učit. Joe Belfiore ujišťoval všechny přítomné, že veškeré zjištěné informace se nedostanou za hranice vašeho telefonu. Schopnosti Cortany mohou využít i vývojáři aplikací třetích stran. Demonstrace následně pokračovala pokládáním otázek, například na nejlepší mexickou restauraci v okolí, na počasí v Las Vegas nebo kolik kalorií má banán.

Windows Phone 8.1 Cortana

Při otázce na konkrétní sportovní událost Cortana ukázala přehlednou tabulku výsledků. Jaký bude příběh dalšího dílu hry Halo ale neodpověděla, neboť se jedná o interní informace Microsoftu. Diktování zpráv a ovládání telefonu je samozřejmostí, třešničkou je možnost přidat upomínku, na kterou nechcete zapomenout při následujícím hovoru s konkrétní osobou. Díky možnosti ovládat skrze Cortanu aplikace třetích stran, je možné například vyvolat Skype hovor, otevírat konkrétní videa například na Hulu nebo vyhledat osobu v aplikaci Facebook. Cortana je prozatím ve fázi beta a je dostupná pouze na americkém kontinentě, později by se měla rozšířit do Anglie a Číny a dalších zemí. Jejich seznam jsme vám přinesli v dřívějším článku, čeština bohužel mezi nimi zastoupena není.

 

Novinky pro firemní zákazníky

Slovo si následně vzal produktový manažer, Nick Hedderman, aby představil další novinky pro bussines klientelu v systému na telefonu Lumia Icon. Nově bude možné připojit svůj telefon do firemní sítě skrze VPN, otevírání a posílání šifrovaných emailových zpráv skrze S/MIME, používat elektronické podpisy, instalovat firemní aplikace a v rámci připojení k VPN síti blokovat aplikace a hry, které nebude možné spustit během vašeho pracovního procesu. Tyto služby budou zřejmě velice populární na americkém kontinentě v programu BYOD (Přineste si vlastní zařízení). 

 

Windows Phone Store, kalendář, Wi-Fi Sense, Skype

Přepracován byl i Windows Phone Store, který přinesl spoustu nových kategorií a přehlednější zobrazení doporučených aplikací, stejně tak i lepší řazení uživatelských recenzí. Aplikace bude nyní možné aktualizovat automaticky, tedy pokud jste připojení k Wi-Fi síti. Vzhled kalendáře se také dočkal spousty novinek, včetně týdenního náhledu a zobrazení počasí přímo v kalendáři. Aplikace sama upravuje vzhled podle počtu událostí v kalendáři. Díky novým API budou moci s kalendářem pracovat i aplikace třetích stran.

 

Aplikace Wi-Fi Sense vám doporučí nejsilnější bezdrátové sítě v dosahu a pokud se připojujete s kamarády, kteří také používají Wi-Fi Sense a jeden z nich má uložené heslo ve svém telefonu, ostatní jej nebudou muset zadávat. Po představení Wi-Fi Sense přijmul Joe Belfiore hovor od své sestry, přičemž Cortana mu připomněla dříve uloženou upomínku. Díky nové aplikaci Skype bude možné přepnout se z telefonního hovoru přímo do videohovoru přes Skype.

  

Swipe klávesnice

Microsoft představil také novou klávesnici Word Flow, která funguje jako klávesnice Swipe. Tažením prstu po klávesnici lze dosáhnout velmi dobrých výsledků, jak ostatně dokázalo video, v němž tato nová klávesnice soupeřila s konkurenčním telefonem a toto vítězství se zasloužilo o nový zápis v Guinessově knize rekordů. 

   

Internet Explorer 11

Další novinkou ve Windows Phone 8.1 bude nový internetový prohlížeč. Ten přináší přímou podporu Web GL a plnou podporu HTML5 videa do webového prohlížeče s možností přímého přehrávání videa s datovým tokem až 60 fps. Z minulosti rovněž víme, že přibude možnost prohlížet stránky v anonymním režimu, synchronizovat záložky s Internet Explorerem ve Windows 8.1, IE dostane i správce hesel a spousty dalších nových funkcí, včetně stahování a uploadování souborů. Více již Joe Belfiore k novým Windows Phone neřekl, na všechny změny si budeme muset počkat do uvolnění systému, který nejdříve dostanou vývojáři v programu Developer Preview.

 

A kdy všechny novinky přijdou?

Uživatelé současných telefonů s Windows Phone 8 se k finální verzi dostanou za několik měsíců, tedy jak jsme předpokládali, hovořilo se spíše o letních měsících. Nejprve musí update schválit operátoři a výrobci zařízení připravit update firmware svých zařízení. Nové přístroje již budou mít Windows Phone 8.1 předinstalován, do prodeje přijdou na přelomu měsíce dubna a května.

Windows Phone 8.1 Preview And Overview
Podívejte se na novinky v systému Windows Phone 8.1 na videu (WPCentral)

Nejdříve se k aktualizaci dostanou vývojáři a ostatní lidé, zapojení do programu Developer Preview, ale ani ti prozatím nemají své datum jisté. Na přednášce zazněl údaj „později v tomto měsíci“, doufejme tedy, že stále platí dříve stanovené datum 10. dubna.

Zdroje fotografií: Microsoft, TheVerge, WPCentral

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

42 komentářů

 1. Jakube chtělo by to doplnit, myslím, že jsi ten článek uspěchl :)

  Třeba jsem zahlédl tuším openGL v IE na mobilu..

 2. Takže tři sloupce dlaždic a Cortana budou pro všechna zařízení? Nebo zazní na konci buildu nějaké ale?

  • Takže Cortana pro všechny :)

  • Oslík (neregistrovaný)

   Cortana je pro všechny (přesněji aspoň pro všechny Lumie – dle Elopa). O třehc sloupcích dlaždic se skoro nemluvilo, dle dřívějších leaků jsou pro telefony s displejem 4.5″ a větším. Elop řekl, že je dostane L630. (Která má 4.5″.)

  • Oslík (neregistrovaný)

   Elop výslovně řekl, že Cortanu dostsne Lumia 520, a to průběhu léta.

   Ale jak znám Microsoft, klidně to může být jen pro USA. Spíš to tak čekám. :-(

  • Miroslav Havlíček

   Pro všechna zařízení. Problém je ale s jazykem, dokonce i pro US je to pořád beta. UK, Canada, Čína a další budou následovat. Další země pak…

  • podla SDK ide more tiles aj na 512MB/4“…

   Co sa tyka Cortany vyzera super, ale my mozeme zabudnut :D ..

  • podla SDK ide more tiles aj na 512MB/4“…

   Co sa tyka Cortany vyzera super, ale my mozeme zabudnut :D ..

 3. WP pro telefony zdarma? :-O

 4. Daniel Stiegler

  Windows Phone 8.1 pro všechny Lumie v létě.

 5. Josef (neregistrovaný)

  swipe s měkkým i? vážně?

 6. HOLY SHIT!! Tak tohle je paráda. Tři sloupce,cortana + hrouda novejch možností. Ten update udělá z telefonu novou věc :D

  • cortana len v eng jazyku a + predpokladam ze vsetky zaujmavostky len pre US region rovnako ako bing…tak neviem co riesis…dokopy ziadne special novinky…

  • bzum (neregistrovaný)

   oni chtějí expandovat tudíž se dočkáme i podpory u nás jen to bude trvat déle nejdřiv jsou na řadě UK a čína

  • Porek: souhlasím, je to hustý. :-)

  • Ta angličtina mi absolutně nevadí.. Každopádně je to bomba.. Tolik novinek, budu si připadat, že mám skoro novej systém v ruce :D

  • Johny (neregistrovaný)

   hahahahahahahahaha :D LOL

 7. B17S (neregistrovaný)

  „Kompletní přehled novinek a vylepšení“ Toto je opravdu jako vše? Nebo je ještě prvního dubna. Kde jsou desítky inovací které kolovaly po netu viz: [odkaz]

  • Ostatní inovace plati také, Jakub sem nedal zdaleka všechno.

   WP mají vytecne naslapnuto, „zilkari“ si vždy něco najdou, ale vicemene nebudou mit uz zadne realne argumenty.

  • jakub sem nedal, alebo neboli na konferencii…ak nie bude este nejaka dalsia s komplet listom features ?

  • Ze ma dobre nakroceno uz ctu dlouho :x a uz si umi zapamatovat blbe heska v prohlížeči? Ho….

  • V 8.1 umi :-)

  • Tak to hurá ;) no za moji s4ku už nevyměním, ale kdo ví co bude v budoucnu.

  • Jakub Karásek

   Nadpis jsme vymysleli ještě před tím, než proběhla keynote, očekávali jsme podrobnější popis více novinek v systému. Zjevně ale budeme muset počkat až na uvolnění systému v programu Developers Preview, po té přineseme dech beroucí popis skutečně všech novinek. Nadpis jsem upravil, aby nebyl zavádějící.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Článek jsem jen proletěl, ve srovnání s některými zahraničními mi připadá velmi stručný. Některé zshraniční sdrvery vydaly 5+ srovnatelně obsáhlých článků o stejné jedné prehezentaci.

  • Oslík: Přijde vám, že jsme toho z dnešní keynote napsali málo? [odkaz] další články jsou v přípravě. Na pokrytí zpravodajství ze zahajovací keynote Buildu jsme byli celkem tři redaktoři a snažili jsme se psát vše, co nám přišlo pod ruku.

  • borix (neregistrovaný)

   cardi: To, že si neumí zapamatovat hesla v prohlížeči IE ještě neznamená, že to neumí jiné prohlížeče – platí pro WP 8.0.

 8. Btw. pozeram nejake spravicky na twiteri a ze odhalene Lumie 930, 630 a 635

 9. Silne uvazujem nad tym unlockom na Developer preview

 10. Pro všechna WP8.1 zařízení (všechny Lumie, HTC, Samsung Ativ atd.) bude celosvětová navigace Here Drive + zdarma. Hezký dárek za 890 Kč :-)

 11. Kate (neregistrovaný)

  Chápu to správně tak, že půjde poslouchat písničky na youtube a současně třeba chatovat v messengeru?

 12. Johny (neregistrovaný)

  Rozhodně pozitivní změna, několik opravdu dobrých nápadů které uživatelům zpříjemní každodenní práci s telefonem. Ten kalendář vypadá obzvláště super. Z pohledu ale na 930 se obávám, do jaké míry zůstane telefon přehledný, když přibude další řádek dlaždic. Aby se z toho nestala obdoba 1000 ikon na jedné stránce kde občas lítá widget (lifetile). Počítam, že jestli to takle pujde dál, budou muset představit nějaké dělení do skupin.

  • Tři řady dlaždic jsou nepovinné, pokud by to někomu připadalo nepřehledné, dá se to vypnout a mít Start jako u WP8.

 13. tak hlavně, že to mělo být už v lednu, teď v dubnu řeknou během několika měsíců :))), takže listopad.

 14. George (neregistrovaný)

  Čo znamená, že Cortana nebude pre napr. Slovensko a Česko? to v tom windows phone ju nebudeme mať? alebo ako to mám chápať?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).