Domů » Články » Windows Phone 8.1 odhaleny: Přehled novinek a vylepšení

Windows Phone 8.1 odhaleny: Přehled novinek a vylepšení

Microsoft dnes v San Franciscu představil novinky ve Windows Phone 8.1. Dočkáme se Centra akcí, propracované hlasové asistentky, swipe klávesnice a spousty dalších funkcí.

Konferenci odstartoval Terry Myerson, viceprezident operačních systémů Microsoftu, ballmerovským „Developers, developers, developers“, i když v podstatně kratší verzi. Na podiu ale nesetrval dlouho, upozornil na fakt, že live přenos sledují lidé ve 170 zemích světa a předal slovo viceprezidentovi a řediteli Windows Phone divize, Joe Belfiorovi. Ten na začátku své přednášky představil mnoho nových partnerů pro Microsoft, včetně společností Micromax a Prestigio, jejichž prototypy ukázal přímo na podiu.


Hardwaroví partneři Microsoftu pro platformu Windows Phone 8.1 

Windows Phone 8.1

Po té již přistoupil k představování systému Windows Phone 8.1. Demonstrace probíhala na Lumii 630 se dvěma SIM kartami. I přes malou úhlopříčku tohoto zařízení byly na displeji zobrazeny tři sloupce středních dlaždic. Tato možnost bude volitelná v nastavení systému. První dosud neznámou novinkou je přepracovaná zamykací obrazovka, kterou lze zobrazit v mnoha nových vzhledech, například s šikmým zobrazením rozličných textů, které se při odemknutí rozjedou do stran. K domovské obrazovce budou moci přistupovat i systémové aplikace a aplikace třetích stran. Další novinky nám byly již důvěrně známé, jak Action center i možnost zvolit si na pozadí dlaždic vlastní obrázek.

  

Cortana

Po představení těchto novinek již Joe Belfiore nebyl na podiu sám, při ruce mu byla virtuální hlasová asistentka Cortana za potlesku všech zúčastněných diváků. Joe Belfiore měl dokonce na černém triku modrý kruh, kterým je Cortana v systému zobrazována. Součástí nastavení Cortany je možnost nastavit si okruhy oblíbených funkcí. Informace z těchto okruhů se budou zobrazovat na druhé straně živé dlaždice hlasové asistentky, pokud si ji připnete. Jinak se Cortana automaticky aktivuje stisknutím tlačítka pro hledání.

   

Díky tomu, že je Cortana schopná učit se vaším návykům a dokáže analyzovat vaše zájmy, umí vám navrhnout odpovědi na některé otázky, které jste doposud ani nepoložili. Pro paranoiky mohou být poněkud děsivé její možnosti, Cortana může prozkoumat celý váš telefon včetně emailu, kalendáře a dalších položek a na základě zjištěných informací se učit. Joe Belfiore ujišťoval všechny přítomné, že veškeré zjištěné informace se nedostanou za hranice vašeho telefonu. Schopnosti Cortany mohou využít i vývojáři aplikací třetích stran. Demonstrace následně pokračovala pokládáním otázek, například na nejlepší mexickou restauraci v okolí, na počasí v Las Vegas nebo kolik kalorií má banán.

Při otázce na konkrétní sportovní událost Cortana ukázala přehlednou tabulku výsledků. Jaký bude příběh dalšího dílu hry Halo ale neodpověděla, neboť se jedná o interní informace Microsoftu. Diktování zpráv a ovládání telefonu je samozřejmostí, třešničkou je možnost přidat upomínku, na kterou nechcete zapomenout při následujícím hovoru s konkrétní osobou. Díky možnosti ovládat skrze Cortanu aplikace třetích stran, je možné například vyvolat Skype hovor, otevírat konkrétní videa například na Hulu nebo vyhledat osobu v aplikaci Facebook. Cortana je prozatím ve fázi beta a je dostupná pouze na americkém kontinentě, později by se měla rozšířit do Anglie a Číny a dalších zemí. Jejich seznam jsme vám přinesli v dřívějším článku, čeština bohužel mezi nimi zastoupena není.

 

Novinky pro firemní zákazníky

Slovo si následně vzal produktový manažer, Nick Hedderman, aby představil další novinky pro bussines klientelu v systému na telefonu Lumia Icon. Nově bude možné připojit svůj telefon do firemní sítě skrze VPN, otevírání a posílání šifrovaných emailových zpráv skrze S/MIME, používat elektronické podpisy, instalovat firemní aplikace a v rámci připojení k VPN síti blokovat aplikace a hry, které nebude možné spustit během vašeho pracovního procesu. Tyto služby budou zřejmě velice populární na americkém kontinentě v programu BYOD (Přineste si vlastní zařízení). 

 

Windows Phone Store, kalendář, Wi-Fi Sense, Skype

Přepracován byl i Windows Phone Store, který přinesl spoustu nových kategorií a přehlednější zobrazení doporučených aplikací, stejně tak i lepší řazení uživatelských recenzí. Aplikace bude nyní možné aktualizovat automaticky, tedy pokud jste připojení k Wi-Fi síti. Vzhled kalendáře se také dočkal spousty novinek, včetně týdenního náhledu a zobrazení počasí přímo v kalendáři. Aplikace sama upravuje vzhled podle počtu událostí v kalendáři. Díky novým API budou moci s kalendářem pracovat i aplikace třetích stran.

 

Aplikace Wi-Fi Sense vám doporučí nejsilnější bezdrátové sítě v dosahu a pokud se připojujete s kamarády, kteří také používají Wi-Fi Sense a jeden z nich má uložené heslo ve svém telefonu, ostatní jej nebudou muset zadávat. Po představení Wi-Fi Sense přijmul Joe Belfiore hovor od své sestry, přičemž Cortana mu připomněla dříve uloženou upomínku. Díky nové aplikaci Skype bude možné přepnout se z telefonního hovoru přímo do videohovoru přes Skype.

  

Swipe klávesnice

Microsoft představil také novou klávesnici Word Flow, která funguje jako klávesnice Swipe. Tažením prstu po klávesnici lze dosáhnout velmi dobrých výsledků, jak ostatně dokázalo video, v němž tato nová klávesnice soupeřila s konkurenčním telefonem a toto vítězství se zasloužilo o nový zápis v Guinessově knize rekordů. 

   

Internet Explorer 11

Další novinkou ve Windows Phone 8.1 bude nový internetový prohlížeč. Ten přináší přímou podporu Web GL a plnou podporu HTML5 videa do webového prohlížeče s možností přímého přehrávání videa s datovým tokem až 60 fps. Z minulosti rovněž víme, že přibude možnost prohlížet stránky v anonymním režimu, synchronizovat záložky s Internet Explorerem ve Windows 8.1, IE dostane i správce hesel a spousty dalších nových funkcí, včetně stahování a uploadování souborů. Více již Joe Belfiore k novým Windows Phone neřekl, na všechny změny si budeme muset počkat do uvolnění systému, který nejdříve dostanou vývojáři v programu Developer Preview.

 

A kdy všechny novinky přijdou?

Uživatelé současných telefonů s Windows Phone 8 se k finální verzi dostanou za několik měsíců, tedy jak jsme předpokládali, hovořilo se spíše o letních měsících. Nejprve musí update schválit operátoři a výrobci zařízení připravit update firmware svých zařízení. Nové přístroje již budou mít Windows Phone 8.1 předinstalován, do prodeje přijdou na přelomu měsíce dubna a května.

Podívejte se na novinky v systému Windows Phone 8.1 na videu (WPCentral)

Nejdříve se k aktualizaci dostanou vývojáři a ostatní lidé, zapojení do programu Developer Preview, ale ani ti prozatím nemají své datum jisté. Na přednášce zazněl údaj „později v tomto měsíci“, doufejme tedy, že stále platí dříve stanovené datum 10. dubna.

Zdroje fotografií: Microsoft, TheVerge, WPCentral

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments