Domů » Bleskovky » Windows Phone 8.1 DP dostává aktualizaci: Cortana zpívá Evropě

Windows Phone 8.1 DP dostává aktualizaci: Cortana zpívá Evropě

Účastníci programu Windows Phone Developer Preview si mohou stáhnout novou aktualizaci systému, která nese číslovku 14219. Kromě standardních oprav chyb přináší tento update dvě zásadní funkce: Do centra akcí je možné přidat přepínač mobilních dat a evropské uživatele potěší podpora čtyř nových jazyků, které nově ovládá personální asistentka Cortana.

       

Dosud uměla Cortana promlouvat anglicky a čínsky, nyní se mohou radovat francouzští, italští, němečtí a španělští uživatelé. I když je Cortana pro jejich jazyky prozatím v alfa verzi, dokáže porozumět některým lokálním požadavkům, například oznamovat výsledky francouzské, italské, německé a španělské fotbalové ligy. Sledovat polohu letadla nebo plánovat trasy hromadnou dopravou ale prozatím v Evropě nezvládá.

    

Novou verzi Windows Phone 8.1 si můžete stáhnout v nastavení > aktualizace telefonu > zkontrolovat aktualizace, před tím je ale zapotřebí registrovat svůj telefon do programu pro vývojáře.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

74 komentářů

 1. To je taky problem rucne nastavit Cortanu a urcit si jazyk, v akom somnou bude komunikovat bez toho, aby som musel menit jazyk a region telefonu?

 2. tom (neregistrovaný)

  Nějak nemohu ten přepínač mobilních dat najít….

 3. Dominik Štolfa (neregistrovaný)

  Po instalaci se mobil furt zapíná,ukáže se logo windows a hned se vypne.Půl hodiny jsem měl trpělivost a nakonec jsem vyndal baterku…Mám Ativ S takže pozor na to!

 4. pepe (neregistrovaný)

  Prestigio 8500 se muže aktualizovat? Nebude se vypinat?

 5. patrik (neregistrovaný)

  Mne uz to ani aktualizaci nenajde. Ze by to uz stahli a zacali resit . Ja mam zase po aktualizaci na 8.1 problemy s fotakem a zatim to trva az do ted po dalsich aktualizacich . Ativ s

  • qwerty (neregistrovaný)

   treba dat 8.0 GDR3 a CSC bud ATO alebo AUT. Potom pojde 8.1 aj s novym firmwarom, co opravuje aj problemy fotaku

 6. pogo (neregistrovaný)

  Na L920 mi ráno nezvonil budík, při napojení na nabíječku. Připisuju to téhle aktualizaci, protože se mi to předtím nikdy nestalo.

 7. patrik (neregistrovaný)

  Muzes tu napsat tu opravu fotaku pro lajka. Tem skratkam nejak nechapu

 8. Já nevím, ale občas mi díky „rychlosti“ úprav přijde že snad na vývoji WP pracují dva Ajťací. Jako po zkušenostech s WP7 a 18 měsících s WP8 přijdou s centrem akcí pro 8.1 a teď po 6 měsících konečně dají liště smysl přidáním nutné ikonky pro mobilní data? Co dál, někdo se dvě hodiny zamyslí a uspořádá za rok ve Windows 10 menu nastavení do logické formy? Někomu tady ujíždí vlak…

  • lerion (neregistrovaný)

   Dej bacha aby tě ten vlak nepřejel chytrolíne… To, že tobě se v centru akcí hodí tlačítko pro data ještě neznamená, že to ocení všichni. Ano, tady v ČR díky našim operátorům data dost řešíme, ale v zemích, které MS zajímají víc, už data tak nějak neřeší…

   Navíc nějaké pošahané tlačítko si dost dobře nezaslouží vlastní update systému (jako vývojář bys měl vedět, že provádět tak velký update kvůli jedné nepodstatné funkci není uživatelsky moc přívětivé).

   Tenhle update byl kvůli obrovskému updatu Cortany. A když už posílali update, přidali k tomu i to tlačítko…

  • Vypínání dat, wifi, bt, polohy možná mělo smysl před deseti lety. Kvůli tomu nikdo update dělat nebude.

   Jsou tam daleko důležitější věci, Cortana, vylepšení VPN a co jsem si všiml, po updatu se překompilovaly všechny aplikace, takže tam bude i výkoností vylepšení.

  • Ale ono těch updatu už bylo od uvedení 8.1 více (tohle je min. třetí), ale to snad asi víš když radíš?

   Data neřeším kvůli tarifu, ale kvůli baterce, kdy prostě na datech jde baterie v kritických momentech hodně dolů. Není to jenom o tlačítku mobilní data, proč třeba nejde vypnout Wifi na jeden dotyk v notifikační liště (Wifi přihlášena, ale slabá na data)? Kalendář který je i po letech podprůměrný, úkoly, nastavení, práce s tel. seznamem (ala Rapdialer) atd. prostě jednoduché user friendly systémové věci, co MS už roky neřeší a stály by minimální snahu k dotažení jinak povedeného systému…

  • a šlo by pokračovat dále, co Doručenky integrované do SMS, vlastní zvuky SMS, jednoduché přiřazení Mp3 pro vyzvánění, MMS bez ručního zapnutí mobilních dat (když jsem třeba na Wifi), uložením přijatého hovoru jedním podržením čísla atd. prostě jednoduché funkční věci vytvářející opravdový user friendly systém. Nejsem žádný hater, ale prostě každodenní uživatel co čekal MS dodrží své sliby při představení WP8 a bude na systému intenzivně pracovat, což podle mne stále trochu kulhá..

  • Tak to je ale už klasika, WP to nemělo, protože to nebylo potřeba, ale jen to má, tak je to super, ale vlastně to ani nebylo chtěno. Konečně má systém takový základ, jako je přepínač dat, třeba vypnout messenger na delší dobu lze pouze vypnutím dat.

  • Kubis01: s mnohým súhlasím, nad niečím som sa podivil – niečo predsa ide. Môžeš mať už dávno vlastný zvuk pre sms. Takisto uloženie neznámeho čísla je na dva kliky. Vlastné zvonenie Iné veci sú zámer – dvojstupňové vypínanie Wifi, MMS cez dáta (jednoducho keď vypneš dáta, skutočne sa vypnú všetky dáta).

   Kalendár je už dobrý horšia je jeho dlaždica. Tam treba ozaj popracovať, rovnako ako na tebou zmienených nastaveniach, zozname (bez RapDialera ani na krok, aj u mňa) atď.

  • Zaklinac: Vlastní SMS jsem myslel vlastní Mp3, nechápu pro by i pro zvonění Mp3 nemělo jít, když je systém podporuje? Přidání čísla je buď podržením na tři nebo přes detaily na dva kliky, proč ne na jeden dotek přidržením čísla? Aby jsi dopsal nový kontakt se jménem a příjmením, tak to je min. na 4 kliky před vložením dat (pro mne 5x denně). S MMS, když jsem na Wifi a dostanu MMS, tak proč musím pro příjem vypnout Wifi (na liště + 2 kliky) a popřípadě zapnout mobilní data pro příjem a pak můžu MMS stáhnou. Klidně by to systém mohl stahovat či povolit automaticky jako iOS a Android. To jsou detaily co jsem si v rychlosti vzpomněl, prostě update s Cortanou je fajn (pro Němce) ale tyhle jednoduché nedodělky tam pořád už roky trčí…

  • Kubus01: ale veď sms ako mp3 ide. Kde máš problém?

   Áno, podržaním čísla by jeho pridanie bolo ešte jednoduchšie, ale tie dva kliky zaberú približne toľko času, tam nejaký problém nevidím.

   MMS idú cez dáta, odjakživa a WP je v tom striktný – keď ich vypneš, vypnú sa kompletne. Súhlasím, že na MMS by mala byť nejaká výnimka.

  • Jde to, pokud z Mp3 to vyzvánění vytvoříš pomocí speciální aplikace = systém to neumí. Data pro MMS je chyba, hlavě pokud to i se zapnutými daty na WIFI neumí ty mobilní data na okamžik aktivovat a musíš Wifi vyptnout. Jak jsem už psal je toho více a ani ten tel. seznam Rapdialer neřeší – neumí zmeškané hovory. Těch 4-5 kliků na přidání jména + příjmení u přijatého čísla je prostě taky hodně. Já neříkám, že ten systém je k ničemu, naopak jsem fanda, ale ta rychlost změn v podání MS je tragická (viz. blbá oddělená hlasitost po vice než 18 měsících v DP 8.1).

  • OP (neregistrovaný)

   To Steelspace: Co myslíš tím vylepšená VPN? Podporuje už něco jiného než IKE?

  • „Jde to, pokud z Mp3 to vyzvánění vytvoříš pomocí speciální aplikace = systém to neumí.“

   Ne, systém to umi v zakladu a zadna specialni aplikace není potřeba, staci mit danou mp3 ve slozce Ringtones.Zadny další program není potřeba.

  • Aha, díky. Já měl za to že to pořád neumí. Tohle jsem nezkoušel, ale kdyby to šlo bez přesunu tak je to lepší.

  • Svoji slozku to mit musí, prece nebudes mit vyzvaneci tony v hudebni knihovne pro prehravac apod.

  • lerion (neregistrovaný)

   Pokud vývojář kritizuje systém za to, že nutí uživatele mít v telefonu pořádek (tj. vyzváněcí tóny ve složce pro vyzváněcí tóny), nechci radši vidět, jak vypadají jeho aplikace…

  • Tomas (neregistrovaný)

   Co to tady obhajujete? Pokud si do telefonu vložím nové album a některá písnička se mi líbí natolik, že ji chci jako vyzvánění, mělo by to jít jednoduše provést. V přehrávači by mohla být volba „zvolit jako vyzvánění“ a bylo by. Je to tak složité? Pokud potřebujete mít v telefonu pořádek, mohl by telefon takovou písničku automaticky zkopírovat do složky vyzvánění. Vždyť je to tak snadné….

  • Takovou moznost ale také mas, přes Ringtone Maker, dokonce si muzes vybrat jen určitou pasaz pisnicky a nakopíruje se ti do one slozky Ringtones.Moznosti je tedy několik.

  • Tomas (neregistrovaný)

   Instalovat aplikaci kvůli nastavení vyzvánění? V systémovém hudebním přehrávači by to šlo max. na 2 stisky. Jak by to bylo snadné.

  • Nemusis instalovat aplikaci, rucne ji presunes ve spravci, tez akce na par kliku.Netreba z toho delat kovbojku, jako kdyby jsi to delal 30x denne.Hledas problém, tam kde vůbec není :-)

  • Tomas (neregistrovaný)

   Jasný Jirko, proč to udělat jednoduše, když to jde složitě. Líbí se ti písnička? Otevři správce souborů, písničku v adresářích najdi a přesuň, pak jdi do nastavení vyzváněcích tónů a písničku zvol jako vyzvánění, pak se můžeš vrátit do přehrávače a nerušeně pokračovat v poslechu alba. Logika hodná HTCJIŘÍKA :D

  • Nevidim v tom zadny problém, akce na par kliku.

   Popisujes to, jak když menis vyzvaneni po kazde pisnicce a hned 30x za den :-) Hledani problemu tam kde proste není.

  • Tomas (neregistrovaný)

   Jirko, já to popisuju tak, jak to je a je jedno, jak často vyzvánění měním. Osobně mám nastaveno jako vyzvánění Nokia Tune, ale byl jsem kdysi mladý kluk a vyzvánění jsem měnil dost často a myslím si, že dnešní mládež v tom nebude jiná. S vypínačem mob. dat to bylo to samé a hle, už ho máme. Jen to trvá děsně dlouho, než se takové věci u Microsoftu vychytají. Pak ale není divu, že se systém potácí na pokraji zájmu.

  • Ja nerikam, ze to nepopisujes tak jak to je.Je to proste i tak trivalita a stejne jako během poslechu hudby si prectes email, muzes koukat na web tak par kliku na zmenu vyzvaneni te nezabije a jak pisu není v tom zadny problém.Delas ze zmeny vyzvaneni rychlostni ci slozity závod, coz neni :-)

  • Tomas (neregistrovaný)

   Ne Jirko, nedělám z něčeho závod, jen dokážu popsat nedodělky a zbytečné složitosti systému. Ty máš přístup ovce, která je spokojená s tím, co jí je naservírováno a neptá se, zda by to nešlo udělat jinak, v tomto případě jednodušeji. Tvůj přístup bohužel věci nikam neposouvá, ale vede jen k přešlapování na místě, což se mi nezdá jako rozumné v odvětví, které se mění prakticky denně.

  • Kdepak, jestli tohle je pro tebe slozite, pak ti ani smartphone do ruky nepatri.System to umi a jako nedodělek to není, jestliže to není dle tve chuti a vize.Sto lidi, sto chuti.A pozor, Franta od vedle to zase muze chtit ještě jinak nez chces ty.Opakuji po nekolikate, hledas problém, tam kde není.Pokud je to nad tve sily, zakup něco jiného, kde budes zapasit zase s jinými nastavenimi at uz na Adroidu, iOS ci BlackBerry.

  • Tomas (neregistrovaný)

   Jirko, jde to udělat jednodušeji. Chápeš význam slova jednodušeji? No, vypadá to, že ne. Zřejmě nějaká chyba ve vzdělávacím systému :)

  • Udelat jde jednodušeji veci a presto se tvou logikou neridi ani jeden OS na trhu.U každého najdes věci na vice kliknuti.Ja si chcel zvolit vyzvaneni zatrepanim telefonu, ještě jednousi nez to co chces ty a ani Microsoft, ani Google, ani Apple to v zakladu neumi :-( Tak ti nevim..

  • Tomas (neregistrovaný)

   Ani Microsoft, ani Google, ani Apple to v základu neumí, tak to automaticky je nesmysl? S tímto přístupem už nikdo nikdy nic nevymyslí a zůstaneme u věcí tak, jak je máme dnes. Posun veškerý žádný! No, já bych s tímto přístupem nemohl žít :) Zvolit vyzvánění zatřesením může být fajn, ale musely by být v nastavení volby, co má zatřesení udělat. Přepnout na další skladbu, ukončit přehrávání, zvolit skladbu jako vyzváněcí…? Vše by se dalo a jednoduché tlačítko přímo v přehrávači by byl dobrý základ :)

  • lerion (neregistrovaný)

   Přehrávač hudby je… světe div se… přehrávač hudby. U mobilních telefonů se stalo zvykem, že aplikace je vytvořena pro jeden konkrétní účel.

   Nevidím žádný důvod, proč by měl přehrávač hudby měnit nějaká systémová nastavení. Já osobně bych to tam třeba ani nehledal…

   Pokud si ovšem ale myslíš, že je to natolik nezbytná funkce a prahnou po ni miliony lidí, vytvoř přehrávač hudby vlastní a tuto funkci do něj integruj. Příslušná API na to jsou, takže ti vůbec nic nebrání. Pokud to je opravdu tak zásadní a stěžejní jak říkáš, vyděláš na tom miliony.

  • Takto to vyzerá ak niekto porovnáva Android s WP. Proste ak si niekto dá za zvonenie len nejakú pasaž alebo midi časť melódie tak si to nebude drbat do laylistu k Mp3 hudbe. Je to také ťažké pochopiť??? Proste je lepšie mat zvonenie zvlašt a hudbu zvlašt. kapisto? A ak ti to nevyhovuje tak sa nevyjadruj k tomu čomu nerozumieš.

  • Tomas (neregistrovaný)

   Krakene, tolik blábolů v jednom příspěvku? Co to hulíš? Proč by si někdo měl dávat do MP3 playlistu část upravené melodie pro vyzvánění? K tomu je přeci složka Ringtones a tak je to v pořádku. Možná si jen nepochopil psaný text a to opět můžeme přisoudit systému vzdělávání, kdy je kladen důraz na pouhé biflování faktů, ale vlastní uvažování je potlačováno. Když někomu něco nevyhovuje nebo přijde se zjednodušením, automaticky tomu nerozumí? Takovej přístup je opravdu k pláči. A kdo tady porovnává WP a Android? Máš halucinace, ne? Když už bych přistoupil na tvé absurdní úvahy, pak by se dalo říct, že porovnávám Nokii z roku 2014 s Nokií z roku 200x.

   Lerione, proč by přehrávač hudby měl mít možnost měnit systémové nastavení? Možná ze stejného důvodu, z kterého umí prohlížeč obrázků nastavovat zamykací obrazovku. A že by to bylo zásadní či stěžejní? Jak si na to proboha přišel? Je to jen malinký střípek do skládačky zvané uživatelská přívětivost operačního systému. To, zda se tuto skládačku daří sestavit, nám prozradí zákazníci a jejich ochota si systém zakoupit. No, a tady WP bohužel dost zaostává.

   S vypínačem mobilních dat to bylo to samé. Když jsem tvrdil, že je chyba ho v liště nemít, dozvěděl jsem se, že tomu nerozumím, a že vypínač mobilních dat v akčním centru nemůže být, protože jsou mobilní data zpoplatněna. No těch kravin tehdy padlo více, ale krásně to ilustruje to dementní omlouvání nedostatků a nedodělků, které nakonec´stejně přijdou, jen to trvá poněkud déle, než by se slušelo :)

  • Tak úroveň vzdelania a chovania chyba zjavne tebe, Lebo si s určitou pravdepodobnosťou nepochopil čo som napísal. (ani sa nečudujem.) Ak chce niekto len časť zvonenia tak vo WP máš tu možnosť si ju dať zvlášť do ringtones ktorá slúži len pre zvonenie!!! V Androide je úplne jedno kam si ju uložíš aj tak sa ti zobrazí v Playliste prehravača. Už neviem ako ti to vysvetlím.

 9. Mňa by skôr zaujímalo či je v tomto update aj oprava pre L925 čo bola slúbena.

 10. gaspic (neregistrovaný)

  mobilní data, konečně, KONEČNĚ……

  • Zase jeden vypínač :) Proč si pořizuješ smartphone, když si vypínáš data?

  • Pan Tau (neregistrovaný)

   Sorry, reakce níže patří sem.

   No, to bys mohl říct, že je vypínací tlačítko zbytečný, že telefon má být stále zapnutý. Tak např.: šetřit baterii, nezobrazovat reklamu ve free aplikacích atd. Setkal jsem se dokonce s názorem, že slot na paměťovku je zbytečný, protože máš cloud, a co v metru, ve slepě, na čundru bez signálu atd. Někdo si vypíná na noc telefon, někdo data a Wi-Fi, pokud je nepotřebuje, někdo si načítá maily ručně, protože když sedí v kanclu u PC, tak nepotřebuje načítat i v mobilu atd. Pokud tedy výrobce na něco zapomene, není nutné hledat výmluvy, ale nápravu. Tomu se říká: uživatelská svoboda, to druhé je diktát výrobce.

  • Zase jeden vypínač :) Proč si pořizuješ smartphone, když si vypínáš data? No preto že nie všetci operátori ponukaju neobmedzene dáta nie každý si ich môže dovoliť.Tak asi pre to.

 11. Neviem ako vam ale mne na 1520 ide aspoň pocitovo horšie prehliadač..

  • Po updatu se několik minut provádí rekompilace všech nainstalovaných aplikací, takže telefon jede naplno. Je třeba počkat.

   Pocitově horší znamená konkrétně co?

  • Preblikavanie stranok, pomalsie vykreslovanie pri pohybe (tie take cierne miesta), celkovo sa mi zda pohyb po strankach menej plynuly a skakajuci

  • Pan Tau (neregistrovaný)

   No, to bys mohl říct, že je vypínací tlačítko zbytečný, že telefon má být stále zapnutý. Tak např.: šetřit baterii, nezobrazovat reklamu ve free aplikacích atd. Setkal jsem se dokonce s názorem, že slot na paměťovku je zbytečný, protože máš cloud, a co v metru, ve slepě, na čundru bez signálu atd. Někdo si vypíná na noc telefon, někdo data a Wi-Fi, pokud je nepotřebuje, někdo si načítá maily ručně, protože když sedí v kanclu u PC, tak nepotřebuje načítat i v mobilu atd. Pokud tedy výrobce na něco zapomene, není nutné hledat výmluvy, ale nápravu. Tomu se říká: uživatelská svoboda, to druhé je diktát výrobce.

 12. [odkaz] taketo hnusy to robi pri zoomovani viac ako pred updatom, nuz dan za preview

 13. dominik (neregistrovaný)

  Da mi nekdo navod jak ozivit ten ativ s?

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Pravděpodobně budete muset udělat Flash na nižší verzi. Já mám teď jiný problém a to, že aktualizaci mám staženou a je naplánována na 3h ráno a nikde jsem nenašel způsob, jak tu aktualizaci zrušit, pokud je v ní opravdu problém na Ativ S :(

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Tak můj Ativ S je po naplánované aktualizaci taky mrtvej. Přesněji se restartuje pořád dokola. Najede jen logo Windows a restart. Musel jsem udělat Flash na starší FW. Trochu jsem očekával, že i když je to sice jen DevPrev tak, že se takové věci nemůžou stát. Raději jsem DevPrev vypnul a budu aktualizovat jen ofiko.

  • Velmi dobre rozhodnuti, takove rozhozeni ci problemy u Ativ S aktualizaci DP neni poprve.

   DP takova rizika nese a je na to upozornovano, takze divit se „po sleze“ nad tim, muze snad jen clovek, ktery bezhlave cokoliv povoli/instaluje.

  • Dominik Štolfa (neregistrovaný)

   Ale jak jste to přeinstalovali? návod? dík

 14. pepe (neregistrovaný)

  Co obnovit tovární nastavení?

  • To nepomôže – továrenské nastavenie ti síce všetko zmaže, ale verzia OS ostane taká, ako bola nainštalovaná naposledy.

 15. pepe (neregistrovaný)

  Mam aktualizaci připravenou k instalaci da se toho nějak zbavit?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).