TOPlist

Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010

Dnes od 11:30 jste mohli sledovat český blok z konference PDC2010, ve kterém se hovořilo o systému Windows Phone 7 a jeho možnostech v ČR (informovali jsme zde). Během přenosu zazněla celá řada důležitých informací, například o možné dostupnosti placeného Marketplace a české lokalizace. Pojďme si tedy vše společně zrekapitulovat a podívat se, co všechno nás příští rok čeká.

Nebudeme chodit kolem horké kaše a začneme tou nejdůležitější otázkou, kterou je zpřístupnění plnohodnotného Marketplace v České republice. Bohužel to vypadá, že si ještě nějaký čas počkáme, první vlna rozšiřování Marketplace do dalších zemí by podle aktuálních informací měla přijít až v průběhu léta příštího roku. Není to zatím finálně potvrzená informace, nicméně nic přesnějšího v tuto chvíli k dispozici není. U lokalizace je situace podobná. V lednu se jí určitě nedočkáme, ale není vyloučeno, že nějaké upřesnění nejen k lokalizacím pro jednotlivé regiony, ale i k Marketplace přijde na Mobile World Congressu 2011, na který se opět chystám vypravit, takže se můžete těšit na aktuální zpravodajství přímo z místa činu (13. – 17. února, Barcelona). Už v lednu se Windows Phone 7 dočkají první aktualizace, která konečně nabídne podporu pro kopírování a vkládání textu. Další upřesnění Microsoft zatím nevydal, ale zhruba jeden až dva týdny před uvolněním aktualizace by měl být dostupný dokument, ve kterém budou jednotlivé změny popsány. Samotná aktualizace bude uvolněna pro všechny telefony na trhu najednou.

Český Microsoft se snaží zpřístupnění plnohodnotného Marketplace urychlit a nezapomínají ani na lokalizaci, nicméně ochrannou ruku nad vším okolo Windows Phone 7 drží přímo pánové v Redmondu, takže v tomto ohledu toho zatím česká pobočka Microsoftu příliš mnoho dělat nemůže a opravdu nezbývá nic jiného, než vyčkat.

- - -
Aktualizace by měla být dostupná pro všechny prodávané telefony najednou

Jednoduché to v současné době nemají ani čeští a slovenští vývojáři, kteří by chtěli své aplikace prodávat na Marketplace. Oficiální cestou to totiž kvůli chybějící podpoře těchto regionů opět není možné a změnit by se to snad mělo ve zmíněné první vlně rozšiřování, i když v tomto ohledu se ještě objevují informace, že by se tak mohlo stát o něco dříve. Řešením pro autory komerčních aplikací je v tuto chvíli společnost APPA Mundi z Velké Británie, přes kterou by mělo být možné za určitý poplatek aplikaci do Marketplace dostat; jedná se však o dost oklikové řešení.

Pokud jste programátor a chcete své zařízení odemknout pro vývoj aplikací, můžete tak učinit přes Live ID s regionem nastaveným na USA a zaplacení vývojářského poplatku 99 USD skrze americkou kreditní kartu. Jednomu ze zúčastněných se telefon dokonce podařilo odemknout s českou kreditní kartou, ale šlo zřejmě jen o nějakou chybu v systému, protože ostatní už tuto zkušenost nemají. Při registraci zařízení do vývojářského programu je sice ověřována i adresa a telefonní číslo, nicméně s tím nikdo zatím ani při vyplnění údajů vztahujících se k našemu regionu neměl problém. Když pak pod americkým Live ID nahrajete aplikaci do Marketplace a budete chtít v budoucnu provést aktualizace, půjde to opět jen s tímto Live ID a ne s žádným jiným.

Tip na článek: Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?

Stejná situace platí i pro běžné uživatele. Jestliže si nyní založíte Live ID se zahraničním účtem, přes který budete nakupovat aplikace a po zpřístupnění plnohodnotného Marketplace v České republice budete chtít používat jiný Live ID účet, nepřevedou se vám pod něj aplikace nakoupené skrze ten zahraniční. Každá zakoupená aplikace je tedy vázána na jedno konkrétní Live ID. Není vyloučeno, že se ona první velká vlna aktualizací pro vybrané regiony objeví dříve a snad se k tomuto dočkáme upřesnění na Mobile World Congressu 2011, nicméně podle aktuálních informací to vypadá, že si budeme muset počkat až na letní měsíce příštího roku. Za doplňující informace v článku děkuji Tomášovi Slavíčkovi, který se programováním pro Windows Phone zabývá a je také autorem úspěšné hry HexaLines pro Windows Mobile. Pokud se o Windows Phone 7 chcete dozvědět více, nezapomeňte navštívit naše diskuzní fórum věnované novému operačnímu systému z dílny Microsoftu.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku