Domů » Články » Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010

Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010

Dnes od 11:30 jste mohli sledovat český blok z konference PDC2010, ve kterém se hovořilo o systému Windows Phone 7 a jeho možnostech v ČR (informovali jsme zde). Během přenosu zazněla celá řada důležitých informací, například o možné dostupnosti placeného Marketplace a české lokalizace. Pojďme si tedy vše společně zrekapitulovat a podívat se, co všechno nás příští rok čeká.

Nebudeme chodit kolem horké kaše a začneme tou nejdůležitější otázkou, kterou je zpřístupnění plnohodnotného Marketplace v České republice. Bohužel to vypadá, že si ještě nějaký čas počkáme, první vlna rozšiřování Marketplace do dalších zemí by podle aktuálních informací měla přijít až v průběhu léta příštího roku. Není to zatím finálně potvrzená informace, nicméně nic přesnějšího v tuto chvíli k dispozici není. U lokalizace je situace podobná. V lednu se jí určitě nedočkáme, ale není vyloučeno, že nějaké upřesnění nejen k lokalizacím pro jednotlivé regiony, ale i k Marketplace přijde na Mobile World Congressu 2011, na který se opět chystám vypravit, takže se můžete těšit na aktuální zpravodajství přímo z místa činu (13. – 17. února, Barcelona). Už v lednu se Windows Phone 7 dočkají první aktualizace, která konečně nabídne podporu pro kopírování a vkládání textu. Další upřesnění Microsoft zatím nevydal, ale zhruba jeden až dva týdny před uvolněním aktualizace by měl být dostupný dokument, ve kterém budou jednotlivé změny popsány. Samotná aktualizace bude uvolněna pro všechny telefony na trhu najednou.

Český Microsoft se snaží zpřístupnění plnohodnotného Marketplace urychlit a nezapomínají ani na lokalizaci, nicméně ochrannou ruku nad vším okolo Windows Phone 7 drží přímo pánové v Redmondu, takže v tomto ohledu toho zatím česká pobočka Microsoftu příliš mnoho dělat nemůže a opravdu nezbývá nic jiného, než vyčkat.

- - -
Aktualizace by měla být dostupná pro všechny prodávané telefony najednou

Jednoduché to v současné době nemají ani čeští a slovenští vývojáři, kteří by chtěli své aplikace prodávat na Marketplace. Oficiální cestou to totiž kvůli chybějící podpoře těchto regionů opět není možné a změnit by se to snad mělo ve zmíněné první vlně rozšiřování, i když v tomto ohledu se ještě objevují informace, že by se tak mohlo stát o něco dříve. Řešením pro autory komerčních aplikací je v tuto chvíli společnost APPA Mundi z Velké Británie, přes kterou by mělo být možné za určitý poplatek aplikaci do Marketplace dostat; jedná se však o dost oklikové řešení.

Pokud jste programátor a chcete své zařízení odemknout pro vývoj aplikací, můžete tak učinit přes Live ID s regionem nastaveným na USA a zaplacení vývojářského poplatku 99 USD skrze americkou kreditní kartu. Jednomu ze zúčastněných se telefon dokonce podařilo odemknout s českou kreditní kartou, ale šlo zřejmě jen o nějakou chybu v systému, protože ostatní už tuto zkušenost nemají. Při registraci zařízení do vývojářského programu je sice ověřována i adresa a telefonní číslo, nicméně s tím nikdo zatím ani při vyplnění údajů vztahujících se k našemu regionu neměl problém. Když pak pod americkým Live ID nahrajete aplikaci do Marketplace a budete chtít v budoucnu provést aktualizace, půjde to opět jen s tímto Live ID a ne s žádným jiným.

Tip na článek: Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?

Stejná situace platí i pro běžné uživatele. Jestliže si nyní založíte Live ID se zahraničním účtem, přes který budete nakupovat aplikace a po zpřístupnění plnohodnotného Marketplace v České republice budete chtít používat jiný Live ID účet, nepřevedou se vám pod něj aplikace nakoupené skrze ten zahraniční. Každá zakoupená aplikace je tedy vázána na jedno konkrétní Live ID. Není vyloučeno, že se ona první velká vlna aktualizací pro vybrané regiony objeví dříve a snad se k tomuto dočkáme upřesnění na Mobile World Congressu 2011, nicméně podle aktuálních informací to vypadá, že si budeme muset počkat až na letní měsíce příštího roku. Za doplňující informace v článku děkuji Tomášovi Slavíčkovi, který se programováním pro Windows Phone zabývá a je také autorem úspěšné hry HexaLines pro Windows Mobile. Pokud se o Windows Phone 7 chcete dozvědět více, nezapomeňte navštívit naše diskuzní fórum věnované novému operačnímu systému z dílny Microsoftu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

46 komentářů

 1. michael fisci

  slova a činy. slov bylo hodně a činy? kde nic, tu nic. jistě MS není všemocný a nemůže vše udělat během jednoho večera, ale už by taky mohl konečně něco začít dělat… stále vidím jenom slova, ale zatím se mluví jenom o tom, že aktualizace „bude“, když se zeptá kdy, odpověď je „co nejdřív to bude možné“, „pracujeme na tom“ atp. taky jenom slyšet výčet, co všechno bude aktualizace obsahovat, jak je to skvělé, že to bude. ale to jsou drobnosti. co ty velké a důležité problémy? jako Marketplace, lokalizace (nejenom pro ČR), vývojové prostředí, nesmyslná omezení a další…

 2. Už mě to nebaví pořád sledovat. Zajímavý je, že se na WM přestávají dělat aplikace a aktualizace, ale zároveň se nezačíná prodávat lokalizované WP7 v ČR. Tak nakonec nezbude asi nic jiného než přejít na Android, protože nechci kvůli MS být baz telefonu půl roku, než milostivě začne u nás něco prodávat. Snaha vyjít vstříc zákazníkům je pod bodem mrazu. Nevidím jediný důvod, proč u špatného prodejce něco kupovat.

 3. Půl roku není dlouhá doba. Osobně to vidím docela pozitivně. Na první pohled se mi totiž zdá, že to co Microsoft implementoval ve WP7, tak je fakt dobré a použitelné – prohlížeč je luxusně rychlý, emaily z Exchange paráda, kontakty propojené s Facebookem a Live taky. Z pohledu „co je implementované, funguje fakt dobře“ mám pocit, že za půl roku, až bude nějaké druhá, třetí minirevize, plus český Marketplace, bych mohl i migrovat (což dnes neplatí). Taky budou další verze HW, či pokles cen těch stávajících.

 4. Muze mi nekdo sdelit nejake REALNE duvody proc WP7, kdyz je na trhu Android, iPhone a novy BlackBerry OS 6?

 5. Z mého pohledu:
  – výrazně lepší UI (ano, to je subjektivní, ale Google prostě neumí nakreslit ani webovou aplikaci, natož mobilní)
  – lepší podpora MS technologií – Live, Exchange, atd. (pokdu někdo má Gmail, nedává mu to smysl, ale ne každý se spokojí s freemailem)
  – spousta vychytávek v ovládání, které jsou i před iOS, natož pak před Androidem
  – nejlepší rychlost ze všech OS

  Až se dotáhne funkčnost (což snad ano) a český Marketplace, bude to bomba.

 6. Měl jsem připravené něco trochu jiného, ale omezím se:
  To vám ani na chvíli nedošlo, že ve STEJNÉ situaci byli majitelé Androidů a iOS zařízení? Že jste to možná byli vy, také jste nadávali, ale byli jste schopni to přejít?

 7. Začínám mít poslední dobou pocit, a dnešní PDC to jen potvrzuje, že nové WP je výkonný stroj s dobrou HW výbavou, který MS degraduje na obyčejný terminál, Ten výkon bude pak dobrý jen na hry :-( Také je zajímavé sledovat, jak se objevují nová a nová omezení systému pro 3. stranu, viz. poslední věc s max.15ti aplikacemi, které mohou používat push notifikace. No nevím nevím, co bude…

 8. Na nazorech Radka Hulana je blbé to, ze se jim neda verit, ani kdyby mel nahodou pravdu. To je proste korouhvicka ve vetru.

 9. V LiveID profilu se ale přeci dá změnit adresa. Takže není problém si nastavit USA a až bude zprovozněn český market, tak dát zpět na Čechy. WP7 nemam, takže nevím, jestli se někde jinde nevyplňuje další adresa pro WP7 market, která změnit nejde.

 10. naopak já si názoru Radka Hulána velice vážím a jeho názor má určitě váhu, nicméně si nemyslím, že by android byl až tak špatný jak ho Radek popisuje, na iOS nebudu reagovat jelikož tento systém nemám rád a osobně nemůu vystát ani samotný apple, ale kadopádně si myslím, že WP7 prostě klesly co se týče přehlednosti a variabiliti prostě strašně dolů od WM. Největším zklamáním jsou pro mě live tiles a strašné plýtvání místem udajně kvůli zlatému řezu(nesmysly), co na tom , že je systém udajně rychlejší, když se musím složitě proklikávat k aplikaci kterou chci zrovna použít a na kterou mi ve WM stačí jediný dotek ze základní obrazky. Prostě pokud ofiko cestou(jako, že díky omezením, která MS uvaluje na zařízení s WP7) nebude možné mít z zařízení něco jako je cookieHomeTab 2.0.0. je to pro mě zařízení s nulovým potenciálem pro snadné a pohodlné používání(a pochopitelně to musí mít normální multitasking a né hloupé uspávání aplikací).

 11. Plne souhlasim s Trapperem…jinak na lednovy update muzeme zapomenout, bude az v unoru…

  Dan

 12. Ahoj. Já souhlasím s něčím od každého. WM 7 mě lákají pro výborné telefony a obrovský potenciál systému…Ale..Zatím mám Iphone a asi jsem na foru pro IPHONY úplně sám v debatách o omezenosti systému.Lidi s IP jsou jako blázni a slepý.Jsou schopní bránit Iphone zuby nehty a s tím všechny jeho vady a hlavně totalitní příkazový režim Applu.Doufám že se to nestane také u WM7.Modlím se,aby se nevydali stejnou cestou jako jablko,protože to pro většinu bude velké zklamání. Iphone mám plné zuby a měním ho za HTC,to je už jasný. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a pokud se toho budu držet WM 7, je pro mě nedostupný systém. Věřte mi,kdo má zkušenosti s Iphone,pochopí mě..Protože na každou otázku proč mě nejde tak jednoduchá funkce v telefonu za 20 tisíc,kterou uměli telefony již před 10,5 lety?? Je odpověď: Steve to zatrhnul a chce z vás vyždímat více peněz..Potom zjistíte,že jste si koupili další aplikace(a to už je hodnota telefonu 25 000),aby Váš telefon zvládnul to co HTC dělá běžně při pořizovací CENĚ. A pozor ty fukce které si dokoupíte jsou stále omezené!!! Víte na co se těšíte? Je v marketu něco podobného jako v ISTORE? Koupíte si program,aby jste mohli dělat v galerii alba a pracovat s obrázky.A nakonec zjistíte,že ani tímto programem nemůžete spravovat jiné obrázky,než ty které jste pořídili telefonem!! No řekněte je to normální?

 13. Já bych jen zopakoval – to co WP7 umí, dělá lépe než konkurence. Když se člověk přepne do „People“ (Kontakty), vidí skvěle seznam z Exchange, promíchaný volitelně s Facebookem, Windows Live a Googlem, vidí naposledy použité kontakty, vidí aktualizace z Facebooku všech kontaktů i toho jednoho (a může přímo zde na ně reagovat či kliknout na „Like“, není nutná další aplikace), a celé je to udělané moc hezky a přehledně, ne jako zbastlená implementace HTC Sense v Androidu. Dělal to upravdu PAN GRAFIK.

  V Outlooku si člověk velice snadno přepíná složky které mají být synchronizovány. Prohlížeč je taky rychlejší než Webkit v iOS / Androidu. Integrace Xbox Live je fajn, stejně tak je výborný audio/video přehrávač.

  Android vypadá proti WP7 jako stařeček (Google by opravdu měl najmout odborníky na UI), iOS má zase nevýhodu v jednom zařízení s malým displejem a hranatými rohy, plus absenci spousty vychytávek v iOS, zastarává.

  Bohužel, ten telefon se nedá zatím používat, protože je složité do něj dostat soubor (jinak než emailem), není tam navigace, neumí sdílet internetové připojení, nepíše se mi moc dobře na klávesnici mix písmen a číslic, nemá české Marketplace a další vady.

  Nicméně to jsou všechno věci, které by nemělo být těžké odstranit SW aktualizací – mizerný návrh UI Androidu tu bude asi dlouho, stejně tak diktatura Apple s jen 3.5″ LCD. Ohledně WP7 jsem prostě pozitivní – zatím se tím HD2 nahradit nedá, za půl roku snad ano :)

 14. Dámy a pánové. Musím se přidat ke jmenovci Radkovi. Za poslední tři roky jsem vyzkoušel mobily se systémy WM 6.1, WM 6.5, WM 6.5.3, Andorid 1.6, Android 2.1, Android 2.2. Systémy s WM jsem si samozřejmě poladil a zrušil všechny ty nadstavby výrobců, takže jsem používal čistý wokna, světe div se oni fungují. S Androidem jsem měl větší problém, nedokázal jsem ho poladit a v oficiální verzi je Android upravený výrobcem, měl jsem SE X10 a HTC Desire. SE má moderní a efektní prostředí, ale ta spolehlivost .. a mizerná provázanost…., Sens je děsný, neefektivní, ošklivý prostředí. Ťeď mám HTC 7 Trophy a systém je vymakaný, rychlý, spolehlivý (seknul se mi jen Market), všechno je provázané, přehledné. Na tomhle systému fakt pracoval odborník, který ví, jak se to dělá. Až bude po aktualizaci umět i copy/paste a budou se do něj moct kopírovat soubory jinak než přes web, pak to bude nejlepší systém a i OS se může jít klouzat. Spolehlivost systému v dnešní době považuji za samozřejmost i Android a SO jsou vcelku spolehlivé, ale WP7 má něco víc. Vše je v jednotném stylu, vše funguje stejně i doinstalované aplikace. Jsem hodně náročný uživatel a používám telefon jako pracovní nástroj. Databáze kontaktů, kalendář, maily, úkoly, office apod. Poprvé jsem z telefonu nadšený.

 15. Přejít na Android? Právě odtud prchám přátelé. Všichni – od Sony, přes Samsung a HTC kašlou na uživatele a update systému vydávají jenom sporadicky. Na 2.1 pro HTC Hero jsem čekal 3/4 roku a 2.2 jsem se už nedočkal.

 16. Když pominu (ne)funkcionality systému jako takové, tak musím říct, že mě hodně překvapuje, kolik stoupenců má nové UI.

  WP7 telefon jsem v ruce neměl, ale viděl jsem několik videí a sám mám mnohaletou zkušenost s WM a tedy přesně vím, co od takového UI chci. To opravdu nikomu nevadí, že se musí permanentně „skrolovat“ prstem sem a tam? Že na celé obrazovce jsou 3 (slovy tři) nápisy (tuším že to byl office tail) a je třeba několikrát táhnout prstem k tomu, abych se dostal na další tři nápisy (volby) s písmem přes celou obrazovku? Nikoho nezajímá, že všechno toto se dá udělat efektivně a jednoduše? Viz např SPB:MS – podle mě nejlepší UI na WM. Na jeden klik mám téměř jakoukoli informaci. Nikoli na tři kliky či na tři prstí gesta. A jeden klik je míň než tři, v každé galaxii (tedy i té naší) :)

  Chápu puberťáky, kteří se chtějí pochlubit grafickými orgiemi. Ale pokud chce člověk fungovat efektivně (ano, stále je jeden klik méně než tři), jak toho s WP7 docílí?

  Prosím puberťáky, aby se zdrželi flame, zajímají mě odpovědi.

 17. TO Lenin:
  Ano, videt neco a pouzivat muze byt trochu neco jineho, ale me se treba nikdy nestalo, ze po shlednuti screenu+video ukazek na konkretni telefon, aby se mi dostal do rukou a bylo to neco jineho, nez jak jsem si to predstavil na zaklade tech screenu+video ukazek.

 18. „To opravdu nikomu nevadí, že se musí permanentně skrolovat prstem sem a tam“ – jak píšeš, znáš jen z videa. V reálu je UI WP7 nejenom hezké, ale i perfektně a efektivně ovladatelné a prezentující informace. Plus extrémně rychlé. Možná to tak nevypadá z videí, ale co je uděláno, je fakt dobře použitelné.

  Jinak na homepage vidíš až 8 dlaždic, to je dost, na další se skroluje během setin sekundy.

  Problém tedy je „pouze“ to, co uděláno zatím není.

 19. To co píšete je nesmysl. V celém systému jsou tři velikosti písma. Nadpisy jsou opravdu velké, ale to je účel, mají tě přímo uděřit do očí. Ostatní texty jsou odděleny velikostí podle důležitosti, zda tě mají jen informovat nebo navézt k něčemu dalšímu. Celkově musím říct, že je to efektivní a i efektní. Plocha obrazovky je efektivně zaplněna, vše je až do kraje. V Androidu mě strašně štvaly widgety, nejsou až do kraje a ony samy mají své okraje, ve výsledku neefektivně zabírají strašnou spoustu místa.
  Co se týče skrolování, nevím jestli si to pochopil, ale to je podstata dotykových mobilů. Proč by mi to mělo vadit? Naopak, na jedné obrazovce je vše co potřebuji vidět, nemusím lézt do hlouby systému. Úvodní obrazovka mě informuje jestli se něco děje, další mi umožňuje nahlédnout na detaily a další mi umožňuje s danou věcí pracovat a je to tak ve všech aplikacích a shodně. Což je supr. V Androdu mě štvalo, že každá aplikace funguje jinak, ovládá se jinak a taky jinak vypadá. Dle mého názoru bylo tohle přísně jednotné prostředí od microsoftu dobrý tah.

 20. TO steelspace:
  Updaty jsou bohuzel problem Androidu, protoze jsou stale zavisle na vyrobcich zarizeni :/ Pokud ma nekdo HTC, tak ma situaci usnadnenou diky CyanogenMod, ktery je vzdy zalozen na posledni stabilni verzi Androidu, ale ostatni maji smulu :( Uvidime, jestli Google dodrzi co slibil ohledne updatu, ktere by meli od nejake verze (3.0?) jiz ciste zavisle jen na Google stejne jako to ma ted MS – to je snad jedina vec, kterou na MS ted hodnotim.
  Jinak ohledne chvaly RYCHLOSTI systemu WP7… jak by mohl takovy system byt pomaly, kdyz je graficky tak prazdny? Chtel bych videt, jak by MS udelal plynuly OS s takovym GUI, jake ma treba BlackBerry 6…

 21. Bude možné si do WP7 stáhnout českou lokalizaci jakmile bude dostupná? Teoreticky si myslím, že by to jít mělo. Ten půl rok bych klidně s angličtinou přežil, ale pokud hodlám dát tolik peněz za mobil rád bych, aby na mě dříve či později mluvil mým rodným jazykem.

 22. RH:
  Ale to, že to znám z videa neznamená, že to tak není. Skrolování je tam neustálé, ve všech tailech, o tom se snad není třeba přít. Systém sice je rychlý, to je pravda, ale efektivním bych ho nenazval. Skrolování považuji za velmi zdržující (viz htc sense; ano, měl jsem). Uznávám však, že jsem tvor líný a cokoli je víc než jeden klik je pro mě ztrátou času/efektivity.

  Radek33:
  No bohužel jsem to asi nepochopil. Pro mě dotykový displej opravdu není synonymem ke skrolování. Dotykový displej by měl usnadnit používání zařízení a nikoli samoúčelně ohromit kamarády. Pod pojmem efektivita si evidentně představujeme každý něco jiného. Efektivita = ušetření času nebo práce. A pokud mi pořád chceš tvrdit, že 3x zaskrolovat je efektivnější (čti rychlejší) než jednou kliknout, tak to sorry.

  S čím ale bezezbytku souhlasím je jednotnost systému. Na mém stávajícím BB to taktéž považuji za zásadní výhodu.

  Inu sto lidí, sto chutí :)

 23. „Systém sice je rychlý, to je pravda, ale efektivním bych ho nenazval“ — já si s HD7 hrál na TechEdu, teď jej mám fyzicky k dispozici, a pokud něco funguje, tak je to efektivita Metro UI. Nejdříve je to strašný nezvyk z WM, ale funguje to parádně. Osobně si moc přeju, aby to Microsoftu dotáhnul doplněním dalších funkcí, pak WP7 nebude mít z mého pohledu konkurenci, bude generaci nad ní.

 24. Jak píšeš sto lidí sto chutí. Je to tak. Hodně lidí opěvuje Sens, já ne. Chce to fakt vyzkoušet. Neříkám, že by něco nešlo ve WP jinak, ale systém je na světě tři měsíce. Uvidíme jaký vychytávky přibudou v lednu. S efektním systémem máš částečně pravdu, je to paráda, ale ne pro chlubení se kamarádům, já dělám do designu a styl je pro mě osobně důležitou součástí všeho. Co si pořizuju musí nejen plnit funkci, ale taky vypadat a robot (Android) je fakt mimo mísu skroro jako Nokie.

 25. TO Radek33:
  U tebe, jako u cloveka, co dela do designu, se divim (to nemyslim uplne vazne, ja se totiz v dnesni dobe nedivim nicemu), ze ti neprijde divne, ze na GUI kapesniho zarizeni je v podstate beze zmeny pouzity publikacni design, ktery byl smyslem vytvoren tak, aby vynikl na mnohem vetsich plochach, nez je plocha maleho displeje. Ale zjevne ti to prijde velmi vkusne, kdyz projevujes zalibu v „do oci bijicich fontech“ a velkych prazdnych plochach na ctyr-palcovem displeji. Samozrejme kazdy mame svuj vkus a ja ti ten tvuj urcite brat nechci ;o)

 26. Chtěl jsem se jenom zeptat, jestli to je nějaký progresivní a moderní trend, ale proč vždycky vydají nějaký systém, kerý toho umí polovinu, neumí copy-paste, aby po nějaké době vydali další, který už to umí?

 27. TO mandrinka:
  To je proto, aby byl jasne videt POKROK. A je videt, ze hodne uzivatelu to vyrobcum zere…

 28. mandrinka: jak píše bfk, prostě to uživatelé tolerují. Stačí trocha šikovného marketingu. Vidět je to například na hrách – naprostá většina vychází ve fázi beta či RC (byť marketingově samozřejmě ne), neb vydavatelům a jiným příživníkům nejspíš dochází kaviár.

 29. michael fisci

  komu se líbí WP, brání a opěvuje WP, kdo miluje WM, Android, iOS, Blackberry, tak dělá to samé. to, co Androiďáci považují za samozřejmé, to Microsofťákům nevadí a naopak. tohle bylo, je a bude vždycky. každý je zastáncem jiného systému, než ten druhý, protože splňuje jeho požadavky. každý si vybere to, co mu nejvíc sedí. kdo si koupí něco, co se jemu samotnému nelíbí? kdo by to udělal. proto neshazujte věci toho druhého. jsem částečně linuxák, takže budu za podivína vždycky, a částečná linuxová povaha mi říká, že okna nesplňují prostě to, co se bere skoro jako samozřejmost. a k té rychlosti systému: WP jsou rychlé nejenom kvůli prakticky žádným efektům, ale taky kvůli tomu, že jsou nastaveny minimální požadavky na systém. kdyby to samé dělal Google, tak Androidy šlapou na všech stejně. což dělá MS. a to by se dělat nemělo. ty požadavky jsou tak striktně dané, že každý telefon je stejný jako ten druhý a odlišují se pouze ve vzhledu… Android je variabilní. kdo nepotřebuje mobil napěchovaný k prasknutí, koupí si Wildfire a ne Desire, když by Google měl HW požadavky. to už ty telefony s WP mohl taky MS prodávat sám, když je každá konfigurace stejná a nemsuel to dávat ostatním výrobcům. jenže, kdo by si koupil mobil od MS, když MS není Apple. liší se to pouze ve velikosti displejů, váhy, velikosti, designu a menších drobnostech…

 30. aeon101: S těmi aktualizacemi by to mělo být jinak – v lednu bude update, který přidá podporu pro kopírování a vkládání textu (+ podporu pro CDMA, což se nás netýká). A v únoru po MWC přijde druhá aktualizace, která toho prý nabídne podstatně více (obsah je zatím předmětem spekulací, takže si budeme muset počkat).

  StepanP: Oficiální odpověď k tomu nemám, ale očekával bych, že se nové lokalizace do systému dohrají skrze aktualizace, které Microsoft uvolní. Jiná a pohodlnější cesta stejně není možná.

 31. Já nevím, co se pořád Microsoftu divíte. Shrňte si veškerou kritiku, která kdy na jeho Windows Mobile byla a nebudete se divit většině kroků, které MS ve svém WP7 udělal. Oprávněnost zbytku ukáže až budoucí chování MS.

 32. No WM jsem používal 7let,ale to co je z něj teď je total nepoužitelné „vychvalování WP tu nějak nechápu“ stejně tak tvrdit že android je hrozný (300000 nových aktivních uživatelů“telefonů“/den)mluví myslím za vše o tom si WM mohlo nechat jen zdát doufám že WP doladí a třeba se z androida vrátím za 2 roky nazpět i když tomu moc nevěřím rychlost oprav a růstu OS i MS je velmi pomalá oproti konkurenci ať už iOS,andorid,symbian atd..neberu v potaz xda u WM (WP) to nejsou ofiko update a ještě něco WP dělal „PAN GRAFIK“ to snad ne kde tam je jaká grafika …fontgrafika je to holé a to jakože hodně také proto je to je tak rychlé zatím…čas ukáže ..

 33. Prosel jsem Symbianem, WM az po 6,5, iOS a s Androidem jsem ( kdyz nepocitam Archos 5IT ktery mam cca rok, ale pouzival jsem ho pouze jako MM prehravac ) asi dva mesice. Ted mam iPhone 4 ( po 2G, 3G a 3GS ) a HTC Desire se kterymi jsem maximalne spokojeny ( na rozdil od dinosauru Symbian a WM ). No a minuly tyden jsem jsem mel tri dny Mozarta. Co jsem na nem zjistil? To same co tvrdi pan Hulan a jeste jeden pan v diskuzi co WP obhajuje tak vehementne jako on. Ze ma moc hezke uzivatelske prostredi, ale jinak ze je nefunkcni. No a to je trochu malo. Sice tak zacal i Apple s iPhonem, ale prave diky onomu hezkemu uzivatelskemu prostredi mu to mnoho uzivatelu odpustilo, protoze byl ve sve dobe ojedinely a jediny skutecne dotykovy. Dneska to uz ale neplati, konkurence je velika a tak WP moc sanci nedavam. Uz jen proto, ze vsechny ty slibovane veci nedostane v unoru ci cervnu, ale v horizontu spis tak dvou let. Microsoftu proste ujel vlak a tak bude k WP prechazet mala cast uzivatelu WM ( zbytek pujde k Androidu ci iOS ) a ta cast uzivatelu kteri budou mit WP jako prvni mobilni zarizeni s OS, tak ta zaplace a utece od nej. Ziju cely zivot v Nemecku a mam kamarada ktery sefuje oddeleni s mobilnimi telefony v Media Markt no a bavili jsme se tusim ve stredu ohledne WP pristroju. Od zacatku jejich uvedeni v Media Markt jejich prodej stoupl z 0,15 na 0,4 % vuci Androidu vcetne prodeje dotovanych telefonu a na tusim 4,5% vuci iPhonu 4, ktery je ovsem jen jediny pristroj s danym OS. Cili 4 prodane telefony s WP oproti 1000 pristrojum s Androidem a 45 kusu WP oproti 1000 iPhonum a dana cisla u WP v poslednich cca dvou tydnech pomalu zase klesaji, protoze nedostatky WP uz jsou verejne zname. No a po Vanocich ocekavaji velke mnozstvi vracenych WP pristroju jako napr. nevhodny darek a zbytek skonci jako levna svacina u Tureckych obchodniku s pouzitymi mobily. Tak asi tak a at vam ta nadsenost vydrzi

 34. xax41: Když někdo začne svojí úvahu formulací, že je s nějakým zařízením maximálně spokojen (já osobně neznám žádnou platformu, která má všechno a kde by se mi nelíbilo něco z platformy jiné), čtu dál už se skeptickým očekáváním, že následující sdělení bude náležitě černobílé, takže v tomto ohledu tvá úvaha zcela podle předpokladů. A vzhledem k tomu, že jsi ve svých predikcích o vývoji trhu (přepokládám nejen českého, když máš ten širší evropský rozhled) vůbec nezmínil BlackBerry, které ve statistikách figuruje stále v první 3 spolu se Symbianem a iOS a navíc se zdá, že v následujících měsících má proti nim největší potenciál růst, tak celá tvá úvaha je poněkud nevěrohodná. Odpovídá spíš stavu na českém trhu, než kdekoliv jinde. A nepochybuju o tom, že WP7 s podílem jednotlivých platforem také ještě zamíchá, takže nejlepší je momentálně zachovat spíše zdrženlivost. Přeji hezký den.

 35. Já bych chtěl poznamenat jen jedno. Okouzlení rychlostí WP je věc velice ošidná.
  Windows na PC těsně po instalaci taky šlapou jako hodinky, ale když se déle používají,
  tak se sakra brzdí. Celý systém WP7 funguje tak dobře, protože v něm nic není. Až budou
  k dispozici aplikace, které z telefonů s WP udělají TELEFONY, tak to s tou rychlostí
  nebude tak horké. A že bych chtěl kvůli každé aplikaci projíždět seznam podle abecedy, to se mi taky efektivní nezdá.
  P.S. Já chápu názory toho designera nahoře, oni jsou designeři tak trochu z jiné planety
  a většinou, a bývá to jen póza, vychvalují a obdivují věci, které jsou pro normálního
  smrtelníka strašlivé. Ono si občas stačí pustit Jak se staví sen a každý ví o čem mluvím (samozřejmě nejsou všichni stejní).

 36. „Windows na PC těsně po instalaci taky šlapou jako hodinky, ale když se déle používají,
  tak se sakra brzdí“ — a byl by k tomuto stupidnímu mýtu nějaký vědecký důkaz? Třeba objektivní benchmark?

  Když si totiž na 1 1/2 roku instalovaných Windows 7 spustím PCMark či 3DMark nyní, má naprosto identickou hodnotu jako těsně po instalaci, přes zhruba 400 nainstalovaných aplikací ;) Rovněž tak start PC je pořád stejně rychlý.

 37. iPhone je první „skutečně dotekový“? Vidím to trošku jinak: iPhone je první POUZE PRSTOVĚ dotekový.

  A zpomalující stolní Windows? Mám radu – zkuste od Milénií přejít k Vistám, Seven nebo aspoň přestaňte používat moderní OS na 650MHz Duronu s 256MB ram, nebudete pak směšní.

  Asi tu začínají chodit diskutující z Mobilmánie, jinak to úroveň nechápu… ;-)

 38. K tomu windowsu sa pridam k hulanovi, mam na jednom pc kupene w7 8 mesiacov a slape stale rovnako rychlo,rychlejsie nez XP a to mam konfiguraciu slabsiu nez je doporucene na tom konkretnom pc-napr len 512mb ram. Ano ide lepsie nez,ked tam bolo xp. Zadne postupne spomalovanie tam nieje. K WP7 lenm tolko ze pokial nebude mat prisposobitelnu today,ale len tie kocky,tak nic pre mna.To iste iOS,today zostavena iba z ikon,tak to uz mozem mat obyc.mobil.

 39. Po 15 letech zkusenosti s Windows a Mac, 3 letech WM a rok a půl s iPhone, se mi jen potvrdilo obecně známé pravidlo, že apple produkty jsou samozřejmě lepší a hlavně krásnější… Netahám sem teď různé filozofie obou firem, ale jen čistě uživatelskou zkušenost a počet probdělých nocí nad řešením problémů a reinstalací systémů. Oboje mají samozřejmě svá pro a proti, ale apple nakonec vítězí… Například když porovnám počet reinstalací různých systémů za určité období tak na macu reinstaluji většinou s příchodem nové verze systému… to platí i pro iPhone, ale windows jak stolní tak mobile, jsem byl nucen reinstalovat/hard resetovat tolikrát, že bych to ani nespočítal…
  Asi půl hodiny jsem v ruce držel Windows Phone 7 a ze začátku se mi zamlouvala svižnost systému, ale po chvilce mi začlo prostředí nějak vadit… Nebylo moc intuitivni a chvili mi trvalo, než jsem přišel na to jak určitě věci fungují… Také na mě windows os působí tmavě a trochu stísněně… no prostě microsoft no… Musim jít, čeká mě reinstalace windows 7 na mém iMacu… Z ničeho nic přestaly fungovat… P.S. Poslední 2 věty nejsou vtip!!

 40. A kamaradovi vcera znicehonic shorel v kapse jeho novy iPhone 4! No fakt, nekecam!!

 41. Martynet: Kazdej dusledek ma taky svoji pricinu, takze ze neco prestane fungovat samo od sebe je nesmysl.

 42. khooca: k tomu scrolování – měl jsem HD2, teď mám Desire (ne HD) a nastavil jsem si to nakonec tak, že scroluju a vyhovujěmne to – proč? Píšete, že máte zkušenost s WM, tam by mě to taky nenapadlo. Jenže zatímco WM jsou starý systém na prsty opravdu předělaný násilím, Android (a WP7 a další) jsou nové systémy a scrolling je tam úplně v pohodě.
  Věřte, že je rychlejší posunout prstem a vidět, než sice prstem neposouvat, ale hledat informaci mezi spoustou dalších.

 43. To je jen o motorických/duševních schopnostech. Pokud má člověk telefon déle než tři dny, přesně ví, kde je potřebná informace v dalším množství umístěna, a víc už hledat nemusí (mnoholetá vlastní zkušenost). Naopak ve skrolovacím prostředí se už musí, bez ohledu na zvyk, zdlouhavě skrolovat navždy a kvůli všemu (celkově 4-měsíční zkušenost s TouchFLO3D, Sense a Androidem).

 44. WP7 je naprosto uchylna alfa verze nejake bastardoviny. Proc se k SMSkam nechova stejne jako k emailum a naopak (zobrazeni po konverzacich, zoom)? Proc musim po zobrazeni kontaktu jeste klikat na search? (Jsou vsichni obdivovatele mrkvosoftu socialne vylouceni, takze pocet jejich kontaktu nedosahuje ani peti?) Proc nejde nastavit off peak zpusob synchronizace? (Zijou obdivovatele mrkvosoftich produktu pouze v jenom casovem pasmu? Bolevecky polednik?) Klavesnice je tragicka – backspace (ackoli je velky a „nebezpecny“) je povazovan za klavesu se stejnym „ochrannym pasmem“ jako znak „m“. Hodiny na uvodni obrazovce jsou urceny pouze pro Bystrozrakeho? Proc neni v normalnim stavu videt stav baterie (musim si sahnout, aby laskave priplul spolu se silou a typem signalu? Trapne.

 45. Teda „papundekl“, ty jsi mě teď rozesmál… Ano, je to bohužel tak. Nemůžu než souhlasit.
  Já bych se ještě zeptal.
  Proč nemůžu přidat a využívat u WiFi skrytou síť ?
  Proč není už od základu integrován Windows Live messenger ?
  No a tak by jsme se mohli ptát až do noci…

 46. papundekl: Á, nový tip diskutujících, kteří ten systém ani pořádně neviděli a neumí se vůbec zamyslet.
  1) SMS konverzace touto formou jsou dle mého názoru jeden z nejlepších nápadů, co kdy někoho napadly, bohužel tedy nepřišel od MS. Vidím okamžitě svoje a dotyčného předchozí rozhovory a nemusím přecházet mezi zprávami. Při psaní nové zprávy mám tu předchozí pořád na očích – a dalo by se pokračovat.
  2) Proč že musíš ještě klikat na Search? Doufám, že to nemyslíš vážně. Na všech systémech, které znám, se musí ještě někam ťuknout, abys mohl zadávat znaky a hledat mezi kontakty. A to i když to je to pitomé textové políčko; samo od sebe fokus nedostane. Nebo takové zobrazení klávesnice…
  3) Se synchronizací souhlasím. To je asi jediný bod, který navíc skoro určitě dlouho takhle nevydrží.
  4) S takovým pitomým názorem na Backspace jsem se upřímně ještě nesetkal. Raději věřím desítkám různých recenzentů, kteří tvrdí, že softwarová klávesnice WP7 je jedna z nejlepších, co tady jsou.
  5) A v lockscreenu ti nestačí?
  6) Viz předchozí odpověď. Jinak se na to líp kouká, když tam nešmejdí všechny ty ikonky nahoře, to bych za špatnost nepovažoval.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).