Domů » Bleskovky » Windows Mobile jsou zpět: Microsoft představil jednotlivé edice Windows 10

Windows Mobile jsou zpět: Microsoft představil jednotlivé edice Windows 10

I když mají být Windows 10 jedním systémem pro všechna zařízení od internetu věcí až po profesionální počítače a helmy pro virtuální realitu, pochopitelně bude existovat několik vzájemně se lišících edicí pro různé typy zařízení a potřeby zákazníků. Microsoft na svém blogu nyní všechny verze představil.

  

Windows 10 Home

První edice je určena běžným spotřebitelům, k dispozici bude na počítačích, noteboocích, konvertibilních zařízeních a rovněž na tabletech. Součástí systému budou veškeré novinky známé z Insider Preview, jako personální asistentka Cortana, webový prohlížeč Edge, proměnné prostředí Continuum, přihlašování skrze Windows Hello a také spousta univerzálních aplikací včetně fotogalerie, map, emailového klienta, kalendáře či přehrávačů hudby a videa. Počítače s Windows 10 Home také dostanou možnost streamovat hry z Xboxu One, či zaznamenávat herní videa.

Windows 10 Pro

Tato verze je určena pro stejná zařízení jako Windows 10 Home, má však přinést funkce pro potřeby malých firem, jako pokročilá správa zařízení a aplikací, ochrana dat a využívání cloudových technologií. Windows 10 Pro také mohou využívat funkce Windows Update for Bussines, kdy je možné aktualizace zařízení řídit centrálně a bezpečnostní záplaty stahovat s předstihem.

Windows 10 Mobile

Zařízení o menších úhlopříčkách dostanou verzi Windows 10 Mobile, která bude ochuzena o prostředí plochy, bude však schopná spouštět univerzální Windows aplikace a po připojení k většímu displeji je zobrazit tak, aby vypadaly jako na počítači.

Výše uvedené edice bude možné získat zdarma povýšením systémů Windows 7, 8.1 (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional a Ultimate), a Windows Phone 8.1 v prvním roce po vypuštění finální verze systému. Licence na Windows 10 bude po upgradu trvalá. 

 

Windows 10 Enterprise

Velkým organizacím, které budou mít zájem zakoupit multilicenci, je určen systém Windows 10 Enterprise. Systém bude obsahovat funkce pro ochranu citlivých informací, komplexní správu zařízení a aplikací, centrální řízení aktualizací apod.

Windows 10 Education

Tato edice je variací Windows 10 Enterprise pro školy a bude k dispozici v rámci multilicence učitelům, studentům a školním zaměstnancům.

Windows 10 Mobile Enterprise

I zařízení o malých úhlopříčkách se dočkají své verze pro firemní zákazníky se zakoupenou hromadnou licencí. Zato zařízení mají nabídnout pokročilé zabezpečení a centrální správu mobilních zařízení včetně řízení aktualizací.  

Aby těch verzí nebylo málo, obě Enterprise edice se navíc dočkají zvláštních variant pro bankomaty, pokladny, mobilní terminály apod. Tato verze tak nahradí dosavadní Windows Embedded. Poslední verzí budou Windows 10 IoT Core pro miniaturní zařízení internetu věcí. 

Dostupnost

Microsoft se zavázal, že systém Windows 10 bude dostupný již letos v létě, s tím, že bude vyvíjen v průběhu času jako služba a již letos na podzim máme očekávat další inovace a aktualizace. Ač se Windows 10 navenek tváří jako jeden systém, počet edicí Microsoft nijak nezeštíhlil, naopak přidal ještě verzi Education, která je patrně obdobou verze Enterprise. Většina běžných spotřebitelů si nicméně vystačí s verzí Home/Pro a Mobile, kde k žádné velké změně nedochází. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Takže na mojom 8″ tablete, kde mám teraz plnohodnotný Windows 8.1 aj s plochou, budem mať Windows 10 Mobile bez podpory desktopových aplikácií?

  • Tablety, ktore teraz maju plnohodnotny windows dostanu update na plnohodnotny windows10. Nove tablety s uhloprieckou 8-10″ od nastupu windows 10 budu mat Windows 10 Mobile. Avsak dufam, ze aj s tou funkciou Continuum.

  • lclf (neregistrovaný)

   Continummit budou ale zarizeni s w10 mobile budou s mensi uhloprickou. Ty s vetsi budou mit plny windows.

  • Michal (neregistrovaný)

   Limitní je úhlopříčka 8″ pro nové zařízení, do W10Mobile, nad W10Home. W8.1 upgraduje na W10Home s jakoukoliv úhlopříčkou.

  • Windows 10 Mobile budú teda dva varianty – ARM a x86?

 2. Martin Alexandr

  To je zase edici :D v tom aby se blbej vyznal :D no mě bude stačit home a mobile :)

 3. Velda (neregistrovaný)

  „Počítače s Windows 10 Home také dostanou možnost streamovat hry z Xboxu One, …“

  Ta věta mi nedává žádný smysl. Přeloží mi to někdo?

  • co je na tom nesmyslneho? prostě pujde streamovat obsah z Xboxu do PC….zapnes doma xbox a v praci budes na PC pařit hry z toho xboxu prostřednictvím streamu…

  • Velda (neregistrovaný)

   Aha, takže „Počítače s Windows 10 Home také dostanou možnost hrát streamované hry z Xboxu One, …“

   Jsi dobrý, že si to rozluštil.

  • já nevím, mě pojem streamování prijde dost jasny:D

   a taky jsem videl prezentaci microsoftu teto funkce:)

  • Velda (neregistrovaný)

   Ale streamuje ten Xbox, ne Windows. Už je jasno…?

   Mě je jasné, že MS to má napsané (nebo řečené) správně a jen autor článku je jelito.

  • Martin Alexandr

   Ale v tom xboxu je přece taky nějaký software, tudíž w10 ale nevi jaka edice :-( . Autor tim chtel nejspíš povědět že nebude nutné vlastnit w10 pro (aby si mohl stremovat z xbox one na windows), ale ze postačí základní w10 home, tudíž nebudeš muset kupovat dražší edici w10.

 4. Hlavně aby trvalá licence byla řešena jinak než stávající upgrade u OEM 8.1 – tj. když má zařízení product key v biosu, nebo mám oem klíč na windows 8, musím projít 2 aktualizační vlny, poté stáhnout ze store W8.1… Doufám, že to nebude stejné u W10, takže při každém reinstalu by to vypadalo – instalace W8, aktualizace, restart, aktualizace, stáhnutí W8.1 ze store, aktualizace, stáhnutí W10 prostřednictvím Windows update :)

  • Vindis (neregistrovaný)

   Myslím, že už delší dobu to tak není. Již by mělo jít instalovat přímo z Windows 8.1. To jen na začátku byly problémy, že to nevzalo key. Ale to opravili, a key pro W8 lze aplikovat i na W8.1.

  • Případně vše nainstaluj, stáhni aktualizace a udělej si zálohu OS. Pak už tyhle problémy řešit nebudeš a systém už bude mít některé updaty v sobě.

  • Pokud má notebook v biosu product key, funguje jenom na W8, stejně tak oem licenční klíč W8 nejde použít na oem instalaci W8.1 – tak trošku se tím živím, takže to opravdu takhle nefunguje…

  • M.BOBO::to je sice hezký, já si zálohu samozřejmě udělám, nemám s tím problém, ale vysvětluj to zákazníkům, že až nainstalujou W8.1 mají si udělat zálohu… :)

  • Jo BFU to je jiná, ale těm to zase nepřijde jako krok navíc, ale jako takové nutné zlo a předají někomu znalejšímu (buď z rodiny, nebo zajistí živnost někomu dalšímu)..

  • Mám v UEFI klíč na W8 a nedávno jsem instalovala rovnou W8.1 a aktivovaly se mi normálně.

 5. „Zařízení o menších úhlopříčkách dostanou verzi Windows 10 Mobile, která bude ochuzena o prostředí plochy…“

  VYBORNE!!! :D Zruste tu plochu i na verzich pro PC :D Takova zbytecnost :D Stejne jak volant v aute :D Pojdme tu techniku udelat co NEJHLOUPEJSI to jde, at jsou ti lidi uz uplne tupi :D Vim ze kontaminace sveta, kterou vymyslel ten ZMETEK, porad trva :((((

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).