Windows jako cloudový operační systém? Možná už letos v létě

Operační systém Windows letos čeká rok plný změn. Windows 10 se na podzim dočkají velké aktualizace, která má přinést výraznou změnu vzhledu. Také bychom se měli dočkat prvních zařízení s odlehčeným systémem Windows 10X, který bude chtít konkurovat Chromebookům. A aby toho nebylo málo, Microsoft údajně chystá letos spustit plně cloudová Windows.

Windows Cloud PC: budeme v budoucnu potřebovat počítače?

Podle Mary Jo Foley ze serveru ZDNet si můžeme službu Cloud PC představit jako virtuální vzdálený počítač, na který se můžeme připojit z jakéhokoliv zařízení. Získáme tak přístup ke stejné ploše, stejným programům i stejným datům odkudkoliv na světě. Přitom nebude nutné vlastnit supervýkonný počítač, ale pouze tenký klient připojený k dostatečně rychlému internetu.

Služba Cloud PC má ke svému běhu využívat platformu Azure, Microsoft ji bude nabízet v rámci balíku Microsoft 365. Dříve se spekulovalo, že poplatky se budou lišit podle virtuálního výkonu a velikosti úložiště, nakonec to však vypadá, že se bude platit paušálně za uživatele. Služba Cloud PC by mohla fungovat nejen jako vzdálený operační systém, ale také jako řešení ke spouštění windowsovských aplikací na zařízeních, které je nepodporují (včetně win32 aplikací na Windows 10X).

Podle Mary Jo Foley již zaměstnanci Microsoftu službu Cloud PC interně testují, přičemž ke slavnostnímu odhalení by mohlo dojít už příští měsíc na vývojářské konferenci Build, popřípadě v polovině července na výroční partnerské konferenci Inspire. Dá se totiž předpokládat, že Cloud PC bude v první vlně pouze podnikové řešení.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku