Domů » Články » Windows Blue: Podívejte se na první video s novým systémem

Windows Blue: Podívejte se na první video s novým systémem

Na internet unikl instalační soubor s chystaným systémem Windows Blue. Podívejte se na první video ukazující jeho vylepšené prostředí.

Redaktorům serveru WinBeta se dostalo do rukou vývojové sestavení připravovaného operačního systému Windows Blue. To by mělo být, jak se zdá, dostupné jako aktualizace pro současné počítače a tablety. Jak je ve videu patrné, ukazovaný build 9364 se totiž v systémovém dialogu stále hlásí jako Windows 8.

 

Prezentované novinky jsou zatím spíše designového charakteru. Uživatelé dostanou na výběr více barev pro upravení vzhledu nového prostředí, tamtéž přibudou další možnosti pro změnu velikosti dlaždic a do nastavení počítače přibylo více nabídek, které byly dříve dostupné pouze v Ovládacích panelech. Hlubší by měla být také integrace cloudové služby SkyDrive.

Jedinou výraznější novinkou, kterou jsem na videu zaznamenal je vedle možnosti rychlého zobrazení všech nainstalovaných aplikací nová verze desktopového Internet Exploreru 11. Ten se zdá být po stránce uživatelského rozhraní beze změn, vývojáři se tak zřejmě soustředili především na vylepšení podpory moderních webových standardů. V této oblasti totiž IE 10 stále poměrně výrazně zaostává za konkurencí.

Zatím se tedy zdá, že je Windows Blue pouze mírným designovým vylepšením stávajícího systému, což by bylo rozhodně velkým zklamáním. Neházejme ale ještě flintu do žita. Je klidně možné, že má uniklé sestavení už dřívější datum výroby a vývojářský tým se od té doby posunul o notný kus dále. Nezbývá než doufat.

Miroslav Havlíček

8 komentářů

 1. Několik pěkných fíčur to má. To roztahování aplikací na jakoukoliv velikost je super, jsem zvědavý jak to bude ošetřeno pro funkčnost aplikací.

  • Ještě bych chtěl doplnit, že IE nezaostává v podpoře standartů, jen implementuje z HTML5 funkce, které jsou již ve finální specifikaci, zatímco ostatní browsery i ty polohotové, neschválené konsorciem (takže o nějakých standartech nemůže být zatím řeč). Situace je teď zcela opačná, než v době IE6. Zatímco MS se snaží dodržovat normu, ostatní si lepí podporu nestandartizovanych funkcí jak se jim zlíbí. A nejhůře je na tom chrome. Již dnes existuje spousta webů „chrome Only“. Ale zatímco Microsoft byl za toto velmi kritizován, google se za to samé adoruje.

   divná to doba.

  • Nie je to na akúkoľvek veľkosť, ale aplikácie budú mať štvrtý rozmer a to polovičná šírka.

  • To je dost jiná situace. V době IE 6.0 si Microsoft občas šel svou cestou mimo standardy, kdežto dnes Chrom + FF či Safari mají implementované odsouhlasené standardy + ty standardy navržené ..pouze čekající na schválení.

  • ne zas tak docela.. google si dává do chrome podporu pro spoustu věcí, které ani navrženým standartem nejsou a zneužívá tak svého postavení (taky reklama na chrome vyskakuje na každé druhé stránce)

 2. borec (neregistrovaný)

  ve videu 6:35 je jedna fotka na dlaždici, je to praha?

 3. To je novinek…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).