Domů » Bleskovky » Windows 9 Technical Preview: Charms pro dotyk zůstane, nabídka Start bude mít barvu zvoleného motivu

Windows 9 Technical Preview: Charms pro dotyk zůstane, nabídka Start bude mít barvu zvoleného motivu

S blížícím se 30. zářím, kdy má být oficiálně představena nová verze Windows, se dozvídáme novinky, které bude systém vyvíjený pod kódovým označením Threshold obsahovat. Někteří již měli to štěstí si technické preview osahat a díky tomu můžeme nahlédnout na detaily některých funkcí.

  

O nabídce Start toho bylo napsáno mnoho, takže jen ve stručnosti – menu bude rozděleno na dvě části, vlevo bude seznam všech aplikací, vpravo pak vybraní připnutí zástupci, jejichž přítomnost bude moci být deaktivována. Nad seznamem aplikací se bude nacházet jméno přihlášeného uživatele a tlačítko pro uspání, vypnutí nebo restartování počítače, pod ním pak řádek pro rychlé vyhledávání. Pozadí nové nabídky Start bude ctít barvu zvoleného motivu.

  

Systém bude v základu obsahovat všechny moderní aplikace, jak je známe ze současných Windows 8.1, i nadále je bude možné připínat na hlavní panel. Moderní aplikace se však nově budou spouštět v oknech a budou vybaveny horní lištou s tlačítky pro minimalizaci, maximalizaci, zavírání a také novým tlačítkem nastavení, které pod sebou bude sdružovat tlačítka pro vyhledávání, sdílení, přehrávání, tisk, promítání, nastavení a také pro spuštění aplikace ve full screenu.

  

Většina těchto položek se sem přestěhovala z menu Charms, které oproti přechozím předpokladům ze systému odstraněno nebude, pouze jej bude nově možné vyvolat pouze dotykem, nikoliv myší. Přepínání mezi aplikacemi bude kromě tradičních zvyklostí zajišťovat tlačítko v hlavním panelu vpravo od nabídky Start, skrze které bude možné rovněž pracovat s více plochami. Tento náhled aplikací připomíná funkci Mission Control z Mac OS X.

  

Změn se dočká i průzkumník souborů, který po spuštění nabídne vlastní domovskou obrazovku s oblíbenými složkami nebo naposledy navštívenými místy v počítači. Integrace OneDrive bude stejná jako doposud, naopak jednodušší bude sdílení souborů prostřednictví moderních aplikací, pro tyto účely bude sloužit nová položka Sdílet v menu Ribbon.

  

Jak je patrné, změn se v systému odehraje spousta, ačkoliv se nemohu ubránit pocitu, že se ve většině případů jedná pouze o přesouvání jednotlivých položek z bodu A do bodu B. To má své opodstatnění při práci na nedotykových zařízeních, naštěstí Microsoft nezapomněl ani na uživatele tabletů s Windows a zachoval možnost používat celoobrazovkou nabídku Start, stejně tak i menu Charms.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. To je skvele, ze Charms ostanu len pre dotykove obrazovky

 2. Vojta (neregistrovaný)

  Dlaždice ve startu jsou úlet, absolutně tam metro nesedí se zbytkem systému a nevidím v tom žádnou výhodu (jedině, že by dlaždice měli větší informační hodnotu než teď).

  Další věc je, že jako „main feature“ je změna barvy startu podle motivu. Vážně? Možná kdyby to byl systém pro děti, ale tohle je poslední věc, co mě zajímá. Navíc přeskinování W7 je otázka pár minut.

  • Hapy (neregistrovaný)

   Samozřejmě, že to má výhodu. Pravou část menu si můžete změnit, jak chcete, dát si tam prostě jakýkoliv program, zástupce na nějaké nastavení nebo metro aplikace nebo livetile na info. :)

   Asi to nebylo myšlené jako jedna z hlavních vlastností, spíš jako zajímavost, která půjde taky určo nastavit, stejně, jako to jde dneska, ta barva oken podle pozadí třeba.

  • Mě se na některých screenshotech líbí, je ale pravda, že na těch, co byly zveřejněny dnes to je jak pěst na oko.

  • fuck (neregistrovaný)

   Presne si to vystihol, ulet. Aj ked to bude mozne dat prec, kolko BFU si to spravi? Proste zda sa ze Windows 9 nebude revolucia, skor by si zasluzil oznacenie 8.2.

  • Revoluce to nebude, ale bude to lepší jak W8.x.

  • Hapy (neregistrovaný)

   fuck: A proč by si to někdo nenastavil? Je to naprosto jednoduché.

 3. Faaajn, vlastním Sony Vaio Duo, takže něco mezi noťasem a tabletem. Z předchozích zpráv jsem měl obavu, že přijdu o možnost používat dotykové rozhraní v plnotučných oknech.

  Ke své práci potřebuji dotykový tablet s plnými windows. Vlastně je to logické, přeci by Microsoft nevyráběl Surface 3, což je taky jakýsi tablet a zároveň noťas a nedal do toho windows pro mobil, jako to dělá Apple.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).