Domů » Bleskovky » Bezplatné verze systému Windows se v budoucnu zřejmě nedočkáme (aktualizováno)

Bezplatné verze systému Windows se v budoucnu zřejmě nedočkáme (aktualizováno)

Aktualizováno 7. března, 11:00

Podle nejnovějších informací Mary Jo Foley se verze Windows, která bude nabízena zdarma, nedočkáme. Verze Windows 8.1 with Bing SKU, kterou odhlalil v minulém týdnu zdroj @evleaks, má být pouze speciální edice za sníženou cenu, určená pro zařízení s cenou pod 250 USD (5 000 Kč bez daně), o které jsme vás informovali dříve. Přijít má současně s představením jarní aktualizace Windows 8.1, která má mimo jiné snížit požadavky na paměť RAM a diskový prostor zařízení, což umožní instalaci systému právě na levnější přístroje.

Původní článek: Windows 8.1 zdarma a přitom legálně? V budoucnu se možná dočkáme

Snaha Microsoftu zastavit nástup operačních systémů od Google – Androidu a Chrome OS, je více, než jen patrná. Dominance Androidu na poli mobilních telefonů a tabletů je drtivá, navíc narůstá podíl Chromebooků mezi prodanými notebooky, v loňském roce byl každý pátý prodaný notebook ve Spojených státech Chromebook. Nedávno jsme přinesli informaci o tom, že Microsoft se rozhodl s Googlem bojovat snížením ceny systému Windows pro výrobce zařízení až na 15 USD, podle posledních zpráv dokonce můžeme očekávat verzi systému, která bude distribuována zdarma.

     

Tento objev byl učiněn při instalaci posledního uniklého sestavení Windows 8.1 s číslem 9600.17024, systém v této verzi nese jméno Windows 8.1 with Bing. Redaktorka a analytička Mary Jo Foley na serveru ZDNet uvedla, že přímá integrace Bingu do této experimentální verze Windows by mohla být cestou, jak nabídnout výrobcům systém Windows zdarma. Alespoň to tak tvrdí její mnohdy dobře informované zdroje. Od současných Windows se má tento systém lišit jen minimálně, v této verzi prozatím žádné změny nalezeny nebyly.

Samozřejmě neočekáváme, že se z redmondského giganta stane Matka Tereza, patrně se bude snažit vydělávat na službách integrovaných do systému, jako například zobrazováním reklamy ve vyhledávači Bing nebo poplatky za využívání cloudových služeb, jako OneDrive nebo Office 365.

Otázkou je, jak se k této integraci vyjádří antimonopolní úřad Evropské Unie, který již dříve na základě stížnosti norské společnosti Opera přinutil Microsoft integrovat do jeho systémů utilitu, dávající uživateli na výběr alternativu prohlížeče Internet Explorer. Tak jako tak je vidět, že Microsoft má o svoji dominanci na poli operačních systémů obavy a snaží se činit kroky, které jej udrží na výsluní. Uvidíme, jak se mu to bude dařit a čím se vlastně Windows with Bing bude lišit od běžné verze systému.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. jiri (neregistrovaný)

  Jeste aby bylo mozne Windows with Bing provozovat legalne ve virtual machine.

  • Michal Zobec (neregistrovaný)

   no bylo by to fajn, ale silně o tom pochybuju :)

 2. Antihrdina (neregistrovaný)

  Pozdě :) Od mrkvosoftu jsem měl naposledy WinXP. Od té doby jedu Linux, vše bez problémů, reinstalů, virů a zbytečných výdajů. Myslím že SteamOS pěkně zamete s windows. Systém optimalizovaný pro hráče her. No a windows zbydou v kancelářích ve firmách, kde z toho mají jednotlivci provize.

  • Myslím, že tak to nedoadne ;) Ale necháme se překvapit.

  • a požadavky steamos jsi viděl?

  • Hnz (neregistrovaný)

   Takhle se může vyjadřovat jenom člověk který ještě nikdy nebyl pořádně zapojen do pracovního procesu. Použití Windows ve firemní sféře nemá nic společného nějakými provizemi.

   Vždyť cena Windows je naprosto minimální oproti některým jiným programům. Nehledě na to, že funkční alternativy některých důležitých programů proste pro Linux nejsou.

  • fero (neregistrovaný)

   ANTIHRDINA – tohle může vypustit z huby jen člověk, co je zvyklý krás na adroidu co se dá. Všechno není zadarmo …

  • FERO: Ano, každý kdo má jiný názor nebo se chová jinak než káže MS je automaticky warezák a nepřítel všeho lidu. Jak smutné…

  • xxx (neregistrovaný)

   @CABLEGUY: Jelikož je to v podstatě Debian startující do Steamu pro Linux, tak nebudou nijak závratné. Ale než (jestli vůbec) se ze SteamOS stane relevantní platforma, pár verzí Windows se tu ještě objeví.

   @HNZ: Záleží na firmě. Je i dost takových, kde jsou Office kanón na vrabce.

   @Fero: Vsadím boty, že 99 % (nejen) androidových warezáků má na PC Windows.

  • What are the SteamOS Hardware Requirements?

   Processor: Intel or AMD 64-bit capable processor

   Memory: 4GB or more RAM

   Hard Drive: 500GB or larger disk

   Video Card: NVIDIA graphics card

   (AMD and Intel graphics support coming soon!)

   Additional: UEFI boot support

   USB port for installation

   A áno, základ je Debian 7.

   Nemyslím si že Steam OS keď príde a bude tu plne a oficiálne, nejako zametie z Windows. Tak či tak ho bude využívať iba určitá komunita a Windows bude stále hlavným OS.

   Mám Win7, nemám dôvod prechádzať na Win8.1, a pokiaľ ani ďalší windows neprinesie nič čo by ma vedelo donútiť ho kúpiť tak zostanem na Win7 pokiaľ bude podporovaná a funkčná.

  • Souhlasím se SIMON v otázce Windows 7 – také jsem neshledal ani jediný důvod, proč přejít na novější systém.

  • SteamOS však to je taková blbost… Valve se snaží konkurovat klasickým konzolím, k tomu všemu to běží na Linuxu, kde nefunguje naprostá většina nebo spíš skoro všechny hry co Steam nabízí (alespoň ty AAA tituly a ne nějaké kraviny). K tomu všemu na Linuxu v životě nepoběží DirectX hry, protože MSTF asi API do Linuxu nepustí apod. Valve se prostě nelíbí, že MSTF vypustilo svůj vlastní store pro W8.x a bojí se, že by o Steam mohl přestat být zájem.

  • maxxz: kdyz uz pouzivas burzovni kody jako nejvetsi machr, zkus alespon ty ctyri pismenka psat ve spravnem poradi. Takto bys toho mnoho nezobchodoval :-D

  • Crytek potvrdil ofiko nativní podporu linuxu, nicmeně to nemění fakt, že kdyby těch par počítačů s linuxem nahradili normálním systémem asi by nikdo nic neřekl. Krom par geeku, kteří nenavidí windows i za to že se spustí, a jejich nazor by byl asi všem ukradený.

  • „Krom par geeku, kteří nenavidí windows i za to že se spustí“

   Trefne, sedi i na par zdejších diskutujících :-D

 3. Swamp (neregistrovaný)

  Nerekl bych, ze MS „bude“ davat Windows zdarma, ale ze uz „DAVA.“ Napriklad ja jedu uz nejakou dobu na Win 8.1, ktere jsou legalni primo od MS a jsou zdarma. Staci si je na Dreamsparku stahnout zdarma a muze si to stahnout prakticky kdokoliv. Jenze se to nejmenuje Windows 8.1, ale Windows Embedded 8.1 Industry Pro (stejne jako Win 8.1 Pro).

  Pro „hnidopichy“: Od verze Win Embedded 8 neni jadro Win CE, ale je stejne jako u normalnich verzi a system se lisi pouze vetsi moznosti uprav a moznosti odebrani soucasti systemu.

  • Tohle bude zdarma „pro všechny“ nejen pro studující, ze kterých se takto dělají budoucí zákazníky. Viz. studentské bankovní účty zdarma pro studenty a podobně. Je to jen vábnička…

  • Navíc takto sníží podíl warezu, jestli se nepletu, tak není tajemstvím, že nejvíce pirátí právě studenti.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).