Windows 8.1 „Blue“ přinesou v desktop módu zpět tlačítko Start

Windows 8 prošel oproti předchozím verzím poměrně zásadní změnou přinášející lepší uzpůsobení pro dotykové obrazovky. Do pozadí tak odešlo tradiční prostředí Aero a do věčných lovišť se odporoučelo i tlačítko Start zaujímající v předchozích verzích místo v levém dolním rohu. Výchozím bodem v nejnovější verzi woken je tak obrazovka skládající se z „Live tiles“, tedy velkých dlaždic v podobě widgetů nebo zástupců aplikací. Do původního prostředí s tradiční plochou obsazenou ikonami aplikací se dá dostat pomocí klávesové zkratky Alt+D, chybí zde však právě okno s nabídkou Start a pro vykonání některých úkonů se tak stejně budete muset vrátit do prostředí dříve označovaného jako Metro UI.

Software třetích stran tento problém nakonec částečně vyřešil a nyní se objevily informace, že tlačítko Start v levém dolním rohu nebude chybět ani v nové verzi Windows s číslem 8.1 a označením Blue. Nejásejte ale předčasně, stisknutím se totiž dostanete opět na obrazovku s dlaždicemi, jež je také označena právě jako nabídka „Start“. V praxi se tak nejedná téměř o žádný průlom a většina uživatelů nejspíše dá i nadále přednost softwaru třetích stran. Nová verze populárního systému také nabídne možnost bootovat přímo do starého prostředí Aero a teoreticky tak nebudete muset o to nové vůbec zavadit. I vzhledem k počtu stažení aplikací přidávajících do Windows 8 tradiční nabídku Start je škoda, že se Microsoft nerozhodl konzervativnějším zákazníkům plně vyhovět a hledá spíše kompromis mezi oběma zúčastněnými stranami.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku