TOPlist

Windows 11 v programu Insider dostávají další várku novinek. Některé z nich jsou zatím skryté

Člověk pracující na notebooku se systémem Windows
  • Microsoft vydal nové testovací sestavení Windows 11
  • Přináší vteřiny u hodin, nový obchod aplikací a další drobná vylepšení

Microsoft v minulém týdnu uvolnil do éteru nové testovací sestavení Windows 11 s číslem 25300. Obsahuje několik vylepšení, přičemž pár z nich redmondští přiznali ve svém blogu, další novinky jsou skryté, a na svoje oficiální odhalení ještě čekají.

Živý přepis ve více jazycích

Součástí systému Windows 11 je funkce živé titulky, která přepisuje mluvené slovo do textové podoby. Dosud bylo možné tuto funkci používat pouze v americké angličtině, nyní byla přidána podpora pro další anglické dialekty, a také pro zjednodušenou a tradiční čínštinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, japonštinu, portugalštinu a španělštinu. Microsoft plánuje přidání dalších jazyků v budoucnu.

live captions

Vylepšení přichytávání oken

Drobných úprav se dočkala funkce Snap Layouts, která slouží k pohodlné organizaci otevřených oken na obrazovce. Vyskakovací okno s nabídkou rozložení se nově objevuje o něco dříve, a nové je v něm vyobrazení ikonky aplikace, ze které byla nabídka vyvolána.

snap layouts

Nový vzhled obchodu aplikací

Insideři si rovněž mohou vyzkoušet novou podobu Microsoft Store. Obchod aplikací získal upravené rozhraní domovské obrazovky s uživatelsky příjemnějším rozmístěním položek a s novými animacemi.

store 1

Zjednodušený design má i okno s výsledky vyhledávání, v němž má být snadnější najít požadovaný obsah.

store 2

Upravený vzhled mají karty jednotlivých aplikací, vylepšená je i stránka nastavení, která přijala některé nové prvky z Fluent Designu a animace.

store 3

Další drobnosti

  • V Nastavení – Aplikace – Po spuštění byl usnadněn přístup k podrobným informacím o uvedených aplikacích
  • Pravým kliknutím na ikonku win32 aplikace v nabídce Start nebo ve vyhledávání lze vyvolat přímé odinstalování
  • Čas v hlavním panelu nově může ukazovat vteřiny. Microsoft však varuje, že zapnutím této funkce může dojít k rychlejšímu vybíjení baterie na notebooku

seconds

Novinky chystané na později

Nové sestavení Windows 11 obsahuje i několik neveřejných drobností, které lze neoficiálně zapnout pomocí nástroje ViveTools. Jednou z nich je například možnost „zabíjet“ aplikace přímo z hlavního panelu a ušetřit si otvírání Správce úloh. V tuto chvíli je však nové tlačítko ve vyskakovacím okně nefunkční.

kill

Nové položky mají přibýt i do Nastavení. Úplně nahoru má přibýt zbrusu nová domovská sekce, avšak zatím není jasné, co bude obsahovat – v tuto chvíli je její nabídka prázdná.

settings 1

Úprav má doznat nastavení klávesnice, které potěší uživatele používající více jazyků – ti si totiž budou moci vybrat výchozí jazyk a zvolit pořadí ostatních používaných jazyků.

settings 2

Poslední nalezenou novinkou je možnost vytvářet přímo v Nastavení virtuální pevné disky, ať už pevné nebo dynamické VHD (až do 2 TB) a VHDX (až do 64 TB).

settings 3

Kdy se výše uvedené novinky dostanou do ostrého provozu, v tuto chvíli nevíme.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku