Domů » Bleskovky » Windows 11 budou na stejném hardwaru rychlejší než desítky. Jak to Microsoft dokázal?

Windows 11 budou na stejném hardwaru rychlejší než desítky. Jak to Microsoft dokázal?

Už za necelý měsíc Microsoft vydá systém Windows 11, který přinese modernější prostředí, nové funkce, vylepšené systémové aplikace a inovované ovládání. Kromě těchto viditelných položek došlo i na několik změn pod kapotou, které se mají projevit na vyšším výkonu a větší výdrži. Jaká kouzla za tím stojí?

Windows 11: na stejném hardwaru nabídnou vyšší výkon

Microsoft v minulém týdnu prozradil, jaké optimalizace v „jedenáctkách“ provedl, aby je učinil rychlejšími. Předně dostávají prioritu aplikace běžící na popředí; těm bude systém přidělovat více zdrojů a větší výkon GPU. Tato praxe bude uplatňována i ve chvílích, kdy bude počítač velmi zatížen, aby aplikace běžící na popředí (nebo aktuálně spouštěné aplikace) neztrácely výkon.

Windows 11: The Optimization and Performance Improvements

Méně systémových prostředků bude vyžadovat prohlížeč Microsoft Edge, neboť bude umět po uplynutí nastaveného času uspat neaktivní karty. Díky tomu se podaří ušetřit průměrně až 32 procent operační paměti a 37 procent využití procesoru, což se pozitivně projeví na celkové výdrži baterie. Volné systémové prostředky a lepší optimalizace hardwarových komponent rovněž napomohou rychlejšímu obnovování ze spánku, a to až o čtvrtinu. Až o 30 procent má být rovněž rychlejší přihlašování pomocí Windows Hello.

Windows 11

„Jedenáctky“ mají rovněž ušetřit místo na disku, neboť budou více využívat komprese souborů. Menší dokonce budou i aktualizace; díky novému aktualizačnímu jádru se smrsknou až o 40 procent.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Opera má tiež funkciu uspania neaktívnych kariet, ale prakticky minimálny vplyv pri bežnom používaní. Ak má niekto 8 GB a viac ram tak to nerieši.

 2. Dokazal to, ako nic.

 3. Tak terminál je taky rychlejší než Windows 10 a nikdo se tomu nediví …..

 4. Pěkný.
  Kde jsou ty doby co se i konstrovalo na PC která měl pár set MB disk a když to šlo dobře tak 4 MB Ram.
  Pokud vezmu klasický kancelářský programy typu „texový editor“, takulbový „kalkulátor“ atp, většina běžnejch užovatelů by stále vystačila s Wordem a Excelem 5 ( a to se distribuovalo na balíčku disket).
  Teď to žere Giga čehokoliv běží to na x jádrovým procesoru výsledek je úplně stejná technická zpráva k projektové dokumentaci s rozpočtem, jako před 25 lety napsaná za stejný čas. Akorát tisk na laserovce je podstatně tišší a brutálně rychlejší jan na starý Epson LQ 100
  Zajímavý posun je v 3D a rendrech, simulacíh a výpočtech zatížení konstrukcí. To co dnes mi jede na počítači na „kliknutí“ jsem si před 30 lety nedokázal ani představit.

 5. Tak isto ako dokazali byt Windows 8.1 rychlejsie ako 7 a 10 na rovnakom HW :)

 6. Hlavne nech daju prioritu vykonu hlave systému, ako mal W8.1, lebo pozerat sa na totalne zasekany a zabugovany system aj na Intel i7 je o drzku

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).