Windows 11 budou na stejném hardwaru rychlejší než desítky. Jak to Microsoft dokázal?

Microsoft Windows 11 logo

Už za necelý měsíc Microsoft vydá systém Windows 11, který přinese modernější prostředí, nové funkce, vylepšené systémové aplikace a inovované ovládání. Kromě těchto viditelných položek došlo i na několik změn pod kapotou, které se mají projevit na vyšším výkonu a větší výdrži. Jaká kouzla za tím stojí?

Windows 11: na stejném hardwaru nabídnou vyšší výkon

Microsoft v minulém týdnu prozradil, jaké optimalizace v „jedenáctkách“ provedl, aby je učinil rychlejšími. Předně dostávají prioritu aplikace běžící na popředí; těm bude systém přidělovat více zdrojů a větší výkon GPU. Tato praxe bude uplatňována i ve chvílích, kdy bude počítač velmi zatížen, aby aplikace běžící na popředí (nebo aktuálně spouštěné aplikace) neztrácely výkon.

Windows 11: The Optimization and Performance Improvements

Méně systémových prostředků bude vyžadovat prohlížeč Microsoft Edge, neboť bude umět po uplynutí nastaveného času uspat neaktivní karty. Díky tomu se podaří ušetřit průměrně až 32 procent operační paměti a 37 procent využití procesoru, což se pozitivně projeví na celkové výdrži baterie. Volné systémové prostředky a lepší optimalizace hardwarových komponent rovněž napomohou rychlejšímu obnovování ze spánku, a to až o čtvrtinu. Až o 30 procent má být rovněž rychlejší přihlašování pomocí Windows Hello.

Windows 11

„Jedenáctky“ mají rovněž ušetřit místo na disku, neboť budou více využívat komprese souborů. Menší dokonce budou i aktualizace; díky novému aktualizačnímu jádru se smrsknou až o 40 procent.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku