Sledujte nás na YouTube

Windows 10 zvládnou i Word 95, univerzální aplikace bude možné spouštět několikanásobně

Vývoj systému Windows 10 pomalu dobíhá do cílové rovinky, a v Microsoftu mají necelé dva měsíce na to, aby jej funkčně a graficky vyladili. V Redmondu si kladou za cíl dostat Windows 10 na co největší počet zařízení, a to i ve společnostech, které stále neopustily Windows XP. Z důvodu plynulého přechodu bude kladen důraz na maximální kompatibilitu starších aplikací, hlavní manažer operačních systémů Microsoftu Gabe Aul na svém Twitteru zveřejnil snímek, který dokazuje schopnost Windows 10 spustit i dvacet let starý Word 95. 

Microsoft pochopitelně doufá, že takto staré aplikace se brzy stanou minulostí a vývojáři podlehnou kouzlu univerzálních Windows aplikací, jejichž kód bude možné spouštět na všech myslitelných zařízeních s Windows 10. Tyto aplikace byly dosud funkčně omezené a bylo možné spouštět pouze jednu instanci, to se má však do budoucna změnit. V sestavení 10130 lze spouštět vícenásobně pouze aplikaci Kalkulačka, v budoucnu by se však tato schopnost měla rozrůst na více systémových aplikací a rovněž na aplikace třetích stran. Vývojáři by měli mít možnost tuto funkci povolit, či naopak omezit.

  

Mezi další novinky, které v aktuálním veřejném sestavení nejsou k dispozici, je schopnost Cortany zobrazovat informace přímo v hlavním panelu. Tato novinka se ale bude týkat pouze uživatelů hovořících anglicky, francouzsky, italsky, německy, čínsky a španělsky.  

 

Systém Windows 10 bude distribuován uživatelům Windows 7 a 8.1 zdarma od 29. července.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. krux (neregistrovaný)

    to je toho…Word95 umely pustit uz Win95…to je tedy novinka…

  2. Honza (neregistrovaný)

    Uz vidim nejakeho blba ktery bude pouzivat Word95 :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *