Windows 10 zvládnou i Word 95, univerzální aplikace bude možné spouštět několikanásobně

Vývoj systému Windows 10 pomalu dobíhá do cílové rovinky, a v Microsoftu mají necelé dva měsíce na to, aby jej funkčně a graficky vyladili. V Redmondu si kladou za cíl dostat Windows 10 na co největší počet zařízení, a to i ve společnostech, které stále neopustily Windows XP. Z důvodu plynulého přechodu bude kladen důraz na maximální kompatibilitu starších aplikací, hlavní manažer operačních systémů Microsoftu Gabe Aul na svém Twitteru zveřejnil snímek, který dokazuje schopnost Windows 10 spustit i dvacet let starý Word 95. 

Microsoft pochopitelně doufá, že takto staré aplikace se brzy stanou minulostí a vývojáři podlehnou kouzlu univerzálních Windows aplikací, jejichž kód bude možné spouštět na všech myslitelných zařízeních s Windows 10. Tyto aplikace byly dosud funkčně omezené a bylo možné spouštět pouze jednu instanci, to se má však do budoucna změnit. V sestavení 10130 lze spouštět vícenásobně pouze aplikaci Kalkulačka, v budoucnu by se však tato schopnost měla rozrůst na více systémových aplikací a rovněž na aplikace třetích stran. Vývojáři by měli mít možnost tuto funkci povolit, či naopak omezit.

  

Mezi další novinky, které v aktuálním veřejném sestavení nejsou k dispozici, je schopnost Cortany zobrazovat informace přímo v hlavním panelu. Tato novinka se ale bude týkat pouze uživatelů hovořících anglicky, francouzsky, italsky, německy, čínsky a španělsky.  

 

Systém Windows 10 bude distribuován uživatelům Windows 7 a 8.1 zdarma od 29. července.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. krux (neregistrovaný)

  to je toho…Word95 umely pustit uz Win95…to je tedy novinka…

  • Pipa (neregistrovaný)

   četl jsi ten článek? ………………. asi ne

  • Pipa (neregistrovaný)

   Mě teda kompatibilita staršího softu zajímá, protože využívám několik starších výpočetních nástrojů kvůli kterým mám nainstalovaný virtuální XP přes Virtualbox od Oraclu, abych je mohl provozovat, protože na WIN7, WIN8 a 64bit už vůbec ne, to už nejede.

  • krux (neregistrovaný)

   …ironie…:):D

 2. Honza (neregistrovaný)

  Uz vidim nejakeho blba ktery bude pouzivat Word95 :D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *