Domů » Bleskovky » Windows 10 TP povyšuje na novou verzi: Dostává nového emailového klienta, kalendář a černé téma

Windows 10 TP povyšuje na novou verzi: Dostává nového emailového klienta, kalendář a černé téma

Microsoft zvyšuje kadenci vydávání sestavení systému Windows 10 nejen pro mobilní telefony, ale i pro počítače a tablety. Nejnovější verze, která je aktuálně dostupná skrze rychlý kanál aktualizací, nese číslovku 10061 a obsahuje opravy chyb i nové funkce.

  

Insideři se mohou těšit na nové univerzální aplikace emailového klienta a kalendáře s možností rychlého přepínání mezi nimi. Aplikace emailu umožňuje pokročilé formátování textu, vkládání tabulek a obrázků, rovněž je možné navolit si gesta pro označení, přesunutí nebo smazání jednotlivých emailů. Obě aplikace nabízí podporu účtů IMAP, POP, Office 365, Outlook.com, Exchange, Gmail a dalších. Nové aplikace vyzkoušejte až po jejich aktualizaci z Windows Store, jinak se stanete obětí chyby, která způsobuje, že každý napsaný znak je zaznamenán dvakrát.

  

Windows 10 je nově možné obléci do nového černého tématu, které se projeví nejen na nabídce Start, ale rovněž na hlavním panelu či centru akcí. Témata systému lze navíc upravovat v nastavení a to jak jejich barvu, tak jejich průhlednost. Menu Start je navíc nově možné zvětšit nebo zmenšit tažením myši, pro snadnější přístup bylo přesunuto tlačítko pro vypnutí do spodní části.

  

Zlepšení neuniklo ani hybridní prostředí Continuum, při přepnutí systému do režimu tabletu se nově v hlavním panelu zvětší tlačítka Start, Cortana a Task View a rozestupy mezi nimi pro jejich snadnější ovládnutí dotykem. Připnuté a spuštěné aplikace jsou v režimu tabletu z hlavního panelu odstraněny, jejich spouštění a přepínání lze realizovat za pomoci nabídky Start a multitaskingového okna Task View. V nastavení ale bude možnost nechat vše při starém. U tabletů s úhlopříčkou pod 10 palců se bude tabletový režim spouštět automaticky po nabootovýní systému.

  

Microsoft také provedl několik změn v již zmíněném přepínači aplikací Task View, který slouží i pro práci s více plochami. Těch je nyní možné vytvořit libovolné množství. Přepínač aplikací také dostal novější grafický kabátek a novou ikonu na hlavní panel. 

V Redmondu opravili několik chyb z předchozích verzí systému, například při indexování emailů nebo při práci s Visual Studiem či prohlížečem Spartan. Zároveň však současné sestavení (stejně jako každé jiné) obsahuje několik chyb – z nabídky Start nelze spouštět Win32 aplikace, nelze stahovat hudbu v aplikacích Xbox Music a Music Preview, při odhlašování se obrazovka zabarví do černa, nefunguje funkce lupa apod. Kompletní soupis známých chyb se nachází na blogu Windows.

  

Nedoporučujeme nové sestavení Windows 10 zkoušet na primárním zařízení, ale raději ve virtuálním stroji nebo na nepoužívaném disku. Mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Kdo využíváte? Je už stabilní pro běžné denní užívání na domácím „herním“ ntb? Nejedná se o pracovní PC. Co nějaké známé chyby?

  • Myslím kromě těch co jsou uvedené v článku, ale např. rychlost a stabilita na běžné užívání, oproti WIN 8.1.. =)

  • Jakub Karásek

   Windows 10 je v současné verzi podstatně pomalejší než Windows 8.1, otázkou ale je, zda je to skutečně systémem, a nebo tím, že W8.1 provozuji na SSD, zatímco W10 testuji na záložním plotnovém disku

  • Martin Alexandr

   Já to používám denně a jde to, tady víc padají apliakce se me zda, sparťan je ale lepsi, rychlejší o cca 400 bodu lepsi skóre v benchmarku. Ale jak říkám jde to, občas neco spadne ale dobrý.

  • No na mojom prehistorickom stroji, kde Win10 testujem (Intel T4400, 4GB RAM, 500 GB HDD), je to rýchlejšie ako 8.1, ale bude to asi tým, že som inštaloval cez ISO a vyčistil sa bordel. Moderné aplikácie dosť padajú, ale ostatné je bez problémov – teda do dnes som na tom stroji bežne robil, ale build 10061 sa nejak nemá rád s mojimi drivermi pre touchpad, keď je zapnutý, Win ani nenabootuje, takže som teraz na myške :) keď urobím rollback driveru, ide to dobre, ale cez Update sa mi hneď stiahne nový driver a zas to ide doprdele. A chcem nechať automatické updaty, tak to zatiaľ nechám tak. Na novú mašinu dám desiatky asi až po prvom veľkom update.

 2. ghost (neregistrovaný)

  Provozuji win8.1 mám na PC AMD 3,55 GHz 6 jádro , 20 GB RAM, SSD 128 GB, Graf AMD 6800 s a win 10 na NB i3 2,4 GHz 2 jádro,8 GB RAM, SSD 128 GB, Graf. AMD HD5000. rychlost systemu jsk na PC i NB je stejná na win 10 zabírá méně místa, všechny drivery ok i programy (padají stejně jako na win 8.1) proti předešlému buildu je zlerpšení když se mi NB vypínal cca 3 min. outlok a kalendář i spartan by potřeboval ještě trochu doladit. Hry běží také v pohodě například Assetto Corsa se mi zdá že na win 10 běží rychleji. Uvidíme časem jak Microsoft postoupí. :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).