Domů » Bleskovky » Windows 10 Technical Preview půjde aktualizovat na finální verzi systému

Windows 10 Technical Preview půjde aktualizovat na finální verzi systému

Microsoft plánuje vypustit finální verzi systému Windows 10 v létě nebo na podzim příštího roku. Do té doby budou vycházet pravidelné aktualizace současného technického preview, případně spotřebitelského preview, které má přijít na začátku příštího roku. Přechod na finální verzi budou mít účastníci Insider programu usnadněný, neboť Microsoft plánuje umožnit upgrade přímo z technického preview.

  

Tuto informaci potvrdil hlavní inženýr systému Windows na svém Twitteru, ovšem nikde nezveřejnil, zdali bude přechod na ostrou verzi zpoplatněn. V minulosti se vyskytly spekulace, že Windows 10 bude zdarma pro všechny majitele licence Windows 8 a vyšší, Microsoft však prozatím žádné oficiální informace o ceně nového systému neprozradil.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

55 komentářů

 1. Bude zdarma nebo nejaky poplatek i pro W8 RT?

 2. Johny (neregistrovaný)

  Microsoft jak rozdává něco zdarma :D S jeho novejma ppm officema tomu rozhodně věřim :D

  • ppm office? co to je to ppm prosím?

  • @Vojtausti – pay per month

  • A i kdyby to nebylo zdaram pro všechny tak co? socializmus skončil…nic není zadarmo, stejně si to všichni upirátěj a cracknou:) Typickej českej přístup – vše zkritizovat a pak si to ukradnout:D

  • jen jeden detail, u MS nikdy socialismus nebyl, vždy si vše nechal poměrně tvrdě zaplatit. Až nyní se více otevírá, čili bych i věřil, že WIN10 budou pro některé zdarma, minimálně pro vlastníky licencí WIN8 všech typů, protože WIN8 je opravdovou parodií na OS. Stejně jako ve své době Vista nebo ME.

   Mě osobně by spíše zajímalo, zda i ve finální verzi si bude moci MS číst cokoli z HDD nebo klávesnice a posílat to na servery MS, jako to může u WIN10 TP.

  • Kerk (neregistrovaný)

   Smíšek je prostě kokot…

  • Petr (neregistrovaný)

   Docela by mě zajímalo v čem je W8.1 horší než W7 když pomineme absenci Start tlačítka (Náhradu predinstalovavaji sami výrobci notebooků). Zpětná kompatabilita mi zatím funguje 100% a nezaznamenal jsem žádné problémy, navíc mi W8.1 připadají svižnější.

  • také by mě zajímalo co je na W8.1 tak strašného:D resp. který jiný systém je lepší:)

  • Johny (neregistrovaný)

   Jirxu: Přesně ten přístup reprezentuješ. Já neřikal že to je špatně, jen jsem naznačil, že se mi nezdá, že by to zdarma bylo, takže nevím, co to tu plácáš.

  • jirxu: Na PC (desktop, NB) Windows 7, na tablet iOS, vcelku jednoduchá odpověď:) Ačkoli je to dost špatně položená otázka, v jakém ohledu lepší je myšleno?

   Navíc je třeba brát ohled na to, že valná část názoru na W8 vznikl v době W8.0, který byl opravdu příšerný, až W8.1 dost věcí napravilo (hlavně z pohledu PC), ale holt trh dává jen jednu šanci.

   Ostatně, ty otázky padají stále dokola a odpovědi na ně jsou stále stejné. Min. z marketingového pohledu jsou Win8 prostě mrtvoly, což přiznal i MS.

  • Uni a z funkčného? Ps. Prečo je na tablet lepší Ios a nie win? Mne príde práve win lepší ako Ios.

  • Kendal: No to je furt dost obecná otázka. Každý má funkčnost někde jinde. Někdo potřebuje office, někdo spíše ocení přívětivý webový prohlížeč. Hodně to asi závisí na preferovaném GUI a v návaznosti na aplikační výbavě. Pro někoho např. 5h tablet není funkční, 10h (typická doba provozu iPadu a několika málo dalších) je pro někoho minimum. Atd. atd. Je to fakt příliš velké téma. Když už, chce se to ptát fakt konkrétně. Např. pokud by pro mě byla priorita PIM/GTD, jednoznačně iPad. Pokud Office, originál je originál, tedy Win+Office. Atd. atd.

  • Tak jde o výkon, jsou oblasti, kde je Atom stále tragický, ať se Intel tváří jak se tváří. A např. pokud si chceš hrát fotkami, tak nějaký ušmudlaný HD u WINTEL tabletů (do 10k) proti „2k“ u iOS/Androidu (+ s přihlédnutím na kvalitu IPS, např. Nexus 7 2013 nebo iPad Air oproti až zoufalostem u WINTEL) taky tyto tablety pro fotografa defakto vyřazuje z funkční skupiny.

  • Na druhou stranu, pokud někdo vyžaduje TV tuner, určitě je nesmysl drbání se levou zadní za pravým a koupíš WINTEL tablet, kam si připojíš USB tuner dle své potřeby, ne do iOS/Android dle toho, co aspoň je na trhu.

   Další pohled na věc, který dost radikalizuje funkčnost.

  • Petr (neregistrovaný)

   Popravdě jde spíše o filozofickou otázku jelikož tablet vlastně není sám nijak definovaný takže jde o to jestli chcete menší notebook s plnohodnotnými Windows kde rozjedete vše co máte na vaše PC, pak doporučuji dokoupit i dock s klávesnicí (u Windows tabletu bych řekl dokonce povinnost), nebo zda chcete větší smartphone, to pak asi iPad. Já jsem zvolil první možnost a jsem sám překvapený jak často využívám tradiční Windows aplikace a dokonce i starší hry, vpodstatě by již nebyl potřeba notebook (I když ten vlastním taky(jsem nerd :-D))

  • UNI: stále nějak nechápu v čem jsou třebas win 7 lepší než Win 8.1…resp. co je oproti 7čkám u tech novych tak tragického, krom toho že jsou uplne nahovno a mrtvý…to sou prostě argumenty jak z hospody v pul dvanacty večer…

  • smisekCZ – ty jsi šašek, v čem byly Visty tak strašné? V ničem, byl to docela revoluční OS, akorát neběžel lidem na každém starém křápu, tak Visty hned odsoudili. Nebýt Vist, Windows 7 by nikdy nebyl úspěšný, protože právě Visty nastavily nějakou laťku požadavků, a to je jedině dobře. Všichni brečí, ale přitom Vista a 7 je velice podobný OS.

   W8.1 jsou pro mě funknčně zase o něco dál, sedmičky jim prostě už nestačí, ani rychlostí, ani ničím. A ty konzervatisti, co tady brečí, nežijete za bolševika, tak si nainstalujte WIN7 a nebrečte.

  • jirxu: Já se ti omlouvám, že jsem v průběhu předešlých dvou let nedělal zápisky, v čem mě otravuje přístup W8 oproti W7. Ostatně, trh prostě dává za pravdu skeptikům k W8, nevím proč máš potřebu proti tomu bojovat:) Např. podivné chytání kurzoru v rozích při vzdálené ploše, ono obecně ovládání přes vzdálenou plochu. Ovládání Modern UI myší bylo dost mizerné, na touchpadu pak trága úplná. Nebo že mám na 3x W7 v pohodě OneDrive a na jediném (relativně jediném) W8 brečí s nefunkčním Enginem, ale OneDrive je tak debilně zažraný do systému, že s ním není jak hnout, i pitomé vypnutí je přes zběsilost registrů… atd. atd.

  • To, že nemám rád W8 nebo Visty neznamená, že jsem nějaký uplakánek. To, že tobě se líbí W8 nebo Visty neznamená, že byly OK. To, že Visty i W8 jsou pohromou pro MS pochopil i MS sám, proto zrychlil vývoj, a proto se na bezdotykovém systému upozaďuje ModernUI, coř já vítám, byl to z mého pohledu krok vedle.

   Naopak pojetí ModernUI ve W10 se mi zamlouvá. Jedná se o rozumný kompromis. Bohužel W10 u mě zazdil oficiální spyware a keyloger, dokud tam bude, nebudu jej pochopitelně zkoušet.

  • Předchozí post je reakcí na MENTY.

  • To máš naprostou pravdu. Jenže WIN10 se zas tak od 8.1 neliší a právě i v tomto případě bude moci za případný uspěch desítek verze předtím. Protože jednoduše připravila lidi na to, co bude následovat. Stejně, jako v případě Vist. Lidem se to možná nelíbí, ok, ale oni sami stejně zjistí, že nemají na výběr – bude tomu v případě 10 uplně stejně, jako v případě Vist/7.

  • W10 budou super protože vosmičky sou prostě nahovno sráč to ví každej a nechápu lidi co ten šit používaj nebo dokonce obhajujou,čuráci, tam nic nefunguje a stojí to celý zahovno uplně ve všem…zlatý sedmičky…na ty nikdy nic mít nebude…stejně jako nikdy nic nemělo na XPčko, prostě každej druhej windouz stojí zahovno to ví každej a nemá cenu se hádat….třebas takový ty základní věci v tom nejdou dělat…jako npříkllad…víš jak…prostě všechno to stojí zavyližprdel…

  • no nic dopiju zaplatim a dám další….flejmu zdar:)

  • Petr (neregistrovaný)

   Používám Windows 8.1 a do Mobern UI chodím jenom vypnout nebo restartovat počítač…Kdo nechce nemusí ho používat tak furt nebrečte

  • Tady ale nikdo nebrečí, užíváme kvalitně navržený Windows 7 a těšíme se na věci budoucí (Windows 10). Nevím proč někdo neustále jiným podstrkuje, že se brečí:)

  • Petr (neregistrovaný)

   Kvalitne navrzene jsou vsechny systemy Windows od 98. Mezi W7 a W8 neni zas tolik rozdilu jak by se mohlo na zdat. Na prvni pohled je to Start nabídka která v 8.1 přesmětuje na Modern UI ktere neni moc vhodné pro myš, na druhou stranu vše ostatní mi ve W8.1 připadá lepší, hlavně co se rychlosti týče. Co se týče toolů tak například task manager.

  • Win 8.1 jsou hodně v pohodě systém. Všechno běží jak má a oproti sedmám,které taky používám každý den v práci jsou rozdíly spíš kosmetické. Z praktických mi nejvíce vyhovuje upravené multikopírování, nový task manager, práce s ISO soubory jako to dělá Daemon Tools a další. A navíc jsem vychytal akci a koupil je za 29€. Na desítky se těším.

  • Petr (neregistrovaný): Snad tvůj dojem z rychlosti W8 nepramení z herních testů, kdy W8 jaksi blbě vnitřně časovalo nebo co, což vedlo k anulaci testů:) Nebo z pohybu myši, protože W8 jaksi zapomněly Raw vstup z herních myší…. Jak říkám, W8 dostaly na trhu šanci a promeškaly ji:)

  • Petr (neregistrovaný)

   Mluvil jsem o startu a běhu systému, ale hry taky fičí relativně dobře na low grafiku co mám, FRAPS mi běží defaultně na pozadí.

  • Petr (neregistrovaný): Já ti to věřím a bylo by smutné, kdyby tomu bylo jinak. Nicméně padl dotaz, co v W8 je (bylo) tak špatně, tak jsem si rozpomněl na 4-5 věcí, nikoli nijak okrajových.

  • wtf (neregistrovaný)

   UNI ty si spominal niečo s vydržou. Zaleži na to čo kupiš. Asus T100TA (x86 baitrail) vyše 10 hodin, a surface 2 (ARM) okolo 12h provozu

  • wtf (neregistrovaný): Tak já neříkám, že nenajdeš WINTEL s takovou výdrží (ačkoli porovnej s iPadem Air, ten má 3x více px a o 50% vyšší jas (což ale v těch 10h výdržích nebude zahrnuto, na rozdíl od px)). Na druhou stranu, řekl bych více oblíbené Lenovo Miix tuhle výdrž mít nebude a to už vůbec nepomýšlím na ty 100$ břečky.

  • Petr (neregistrovaný)

   Windows tablety prostě nejsou moc vhodné pro low-endy, ono Windows je trošku komplexnější OS než iOS. Snad to změní Intel Core M.

  • lerion (neregistrovaný)

   Co je iPad? To je mobilní telefon, který „neumí volat“.

   Co je Windows tablet? To je velmi slabý notebook v maličkém těle a zpravidla bez klávesnice.

  • er.nest (neregistrovaný)

   UNI: Zrovnato Lenovo Miix rady 2 tu vydrz ma, ostatne jako cele dve generace, ktere pouzivaji stejny procesor, stejne uhlopricky stejnych IPS displeju a v zasade velmi si blizke kapacity baterek. Ze Lenovo vyrabi kazdy druhy vyrobek jako mechanicky krap (a to sem mel takovou nadeji) to holt je horsi cast rovnice, ..ale Miix 2 10 mam a takova ta „smartphone“ prace obdobna iPadu vede k velmi podobne vydrzi na baterku. Hrani, HD video v MKV pustene z pevneho disku stolniho pocitace po WiFi, ho taky nepolozi na lopatky za hodinu.

   A padlo tu, ze pro fotografy iPad! Jo, ale pockat, software od Canonu i Nikonu pro ovladani fotaku po kabelu mam zdarma pro windows?! Aaa mam tam plnotucne USB! Tethering s fotakem za pet minut pripraven k akci …. iPad? Joo potrebuju specialni tetheringovy kabel,…pac netusim, jak udelat z micro-usb usb host pac jsem jablecny uzivatel… kabel je sexy bilej… a dostanu na nej slevu, kdyz si ve storu koupim za 59,90$ special software od treti strany, ktera mi zaruci, ze se s fotakem domluvi. Pak si jeste vzpomenout, ze si nesmim zapomenout koupit iPad Air 2 s alespon 64GB (13K a vice v Kč) …protoze externi disk si uz pripojit nemohu a okamzita zaloha prez Wifi stale neni dost pruzna….

   Ja nevim … urcite bude iPad fajn, ale ze bychom nenasli urcite „proti“ si nemyslim ;-)

  • er.nest (neregistrovaný): Lenovo Miix 2 8″ jsem měl 2 měsíce a ne, nemá:) Navíc dle vyjádření prodejce jej aktualizace Winů pošle do servisu (můj případ), což je dost trapné. Navíc se servis stěhoval (pokud jsem pochopil z komentáře tady někde z Německa do Čech) a nestihli 30 dní na opravu. Trapná záležitost. Plné aku nevydrží ani inicializační updatování po prvním spuštění:)

   Tak stavět užitečnost tablelu na základě USB komunikace s fotoaparátem mě fakt nenapadlo. Spíše jsem to bral z pohledu „co s fotkou“.

   A když už se bavíme o foťácích za 30000 bez objektivů, budeme se bavit o kabelu za litr? To snad ne doufám…

  • jirxu (neregistrovaný)

   uni: a o čem je užitečnost tabletu za 10k+?:D to by me zajimalo..kdyz ani neumi pustit vetsinu programu co lidi pouzivaj na desktopu…

  • jirxu (neregistrovaný): To si každý musí rozhodnout sám:) Já jsem se o to pokusil 3x a zatím se mi to nepodařilo nalézt. Pravda, u Miix 2 se to už už povedlo, ale projevila se mizérie výrobce a defakto i technologie (Bay Trail, eMMC, W8 furt není použitelná kombinace, uvidíme u nové generace Broadwell, SSD/UFS, W10).

  • sali (neregistrovaný)

   UNIA CO TO MELES? Ja mam lenovo miix 2 8 taky, a výdrž baterie je v pohodě, pouzivam ho celej den a nabijim ho jednou (o víkendu 2x) za den… Dokonce hry na hranici vykonu tabletu jako jsou grid autosport nebo trine 2, mi,bezi slusne cca 2 a půl hodiny… A je to proboha počítač, pokud ti nepůjde po aktualizaci tak vezmu flashku nahraju na ni win 8.1 , pres OTG kabel pripojim k tabletu a nabootuju… Vím to vlastní vinou jsem uz byl,nucen to dělat, a žádný problém.

  • Sali (neregistrovaný)

   Dodatek: … nabootovat a nainstalovat…

  • Sali: byl bych rád, kdyby sis odpustil ten tón, zvláště, když argumentuješ tak směšnou hodnotou 2,5h v zátěži, očividně nevíš, kde je dnes standard. A vice méně potvrzuješ to co jsem říkal já, tak nechápu ten výpad o mletí.

   Ad zmíněná aktualizace, pomineme-li, že takový scénář samozřejmě nemá vůbec nastat, jedná se o plk prodejce, protože problematické chování bylo i s naprosto holým systémem po HR něco vybalení. Možná by bylo zajímavé vědět, že např. v USA, kde se to žalobami jen hemží výrobce komplet stáhl prodej….

  • Sali (neregistrovaný)

   Uni: myslel jsem že mluvíš o aktualizaci na w10, v tomto případě to má spousta výrobců špatně řešený. Většinou je obnova z obnovovacího oddílu závislá na aktuálně nainstalovaném systému, takže u mého noťase už který se aktualizoval na w8.1 už nejde spustit reset z obnovovací jednotky na w8.0 (a lenovo to není) a lenovo to má bohužel stejně (A jak jsem říkal i spousta dalších výrobců) a v tomhle případě musí reinstalovat systém klasicky, a nebo dát reset v aktuálním systému, ale musíš furt připojit instalační disk protože budou chybět některé soubory, ty jsi ale říkal že ani nenaběhne, takže by jsi chtěl zpátky ten předchozí, takže reinstal… licenční klíč je na základovce a instalace si ho vytáhne sama, s tím problém není… a znova to že jsem to musel dělat byla moje vina ne vina tabletu… a za druhý to 2 a půl hodiny je zátěž na hranici v rámci možností a to i na noťas je dobrý. a grid autosport nebo trine 2 nejsou žádná ořezávátka.

  • Sali (neregistrovaný): Pravda, článek jen o W10, tedy jsem se nedržel tématu. Mám na mysli jen to, že bez jakýchkoli mých uživatelských zásahů mimo systém se buďto W8 pošlou samy do kopru nebo je již špatně udělaný flash od výrobce. Potíže jsem totiž zaznamenal prakticky ihned po rozbalení, ale neumí ti samo říci „po téhle aktualizaci“, což byla první věc, kterou jsem logicky udělal.

   Věřím, že takový nVidia Tablet, který má btw. FullHDD rozlišení a ne lowend jako toto Lenovo bude mít minimálně dvojnásobnou, ale věřím i větší výdrž. S nativním Trine 2, tak jako v případě Lenova.

   Tablet nemám na hraní, na to mám telefon, nemám čas ještě napravovat škody výrobce na další placce.

  • Sali (neregistrovaný): btw. nemělo by smysl nadávat na W10, je to jen Preview, nemusí být zaručena plnohodnotná funkčnost.

  • Sali (neregistrovaný)

   Tak nevím, asi je to kus od kusu, ale ja s tim žádné problémy nemám, vše funguje tak jak má. Jen by to chtělo ten nezávislí obnovovaci systém, který jsem zatím viděl jen u notebooku od asusu, ale jinak žádný problém.

   Ono s tim kusem od kusu, je to napříč vyrobcemi, ja mam v mobilu dvakrát vymenovany displey a uz ted tam mam zase pěknou noční oblohu na černém pozadí, ale kamod s tim samým vůbec zafny problém.

   Je to dneska trochu složitý.

  • Sali (neregistrovaný): Já vím velmi dobře:) Když jsi dal tu hlášku z BSOD (kterou jsem neviděl snad od XP, pokud neselže HW…), tak velmi frekventované s jasným závěrem, servis. A servis (v mém případě) selhal, nestihl do 30ti dní (nebo prodejce, což je ti šuma fuk).

  • Sali (neregistrovaný)

   Uni: To je samozřejmě potom neco špatně pokud se ti po bezne aktualizaci nespusti Windows (jestli to chápu dobře), ale furt tu je to ze po 3 pádu startu se ma objevit ta obrazovka s řešením problemů odkud jde bud system obnovit před aktualizaci nebo uplne do tovarniho nastavení, to ani tohle ti nenaběhlo? Pokud ne, tak tam je opravdu něco špatně..

   Každopádně ohledně té reklamace to bylo selhání obchodníka (nebo servisu ale za 30 dni,ruci obchodník) podle zákona z toho muzes vyvodit důsledky tak snad si,tak učinil.

  • Sali (neregistrovaný): Ti píši, že ty potíže byly už „out of box“ nebo možná po prvních aktualizacích. Tak jako tak ostuda. A rozhodně jsem byl jeden z velké hromady.

   JJ, obchodník bez cirátů vrátil částku a téma WINTEL tabletů posouvám na W10/Broadwell období.

  • sali (neregistrovaný)

   Pro tablety 10 zatím nejsou v hodně, tedy ne s aktuálními aplikacemi, v 8 vytvořili způsob kdy prejetim prstem pres dolní okraj se objevi menu, tohle menu najednou v hodně aplikaci na tabletech nejde vyvolat, protože tenhle trik v 10 nefunguje

 3. Májek (neregistrovaný)

  Store s aplikaciami existuje aj pre Windows 7, alebo je to zalezitostou cisto Windowsu 8.1? Je ten store uzitocny, su tam dobre aplikacie, oplati sa kvoli tomu W8.1?

  • Store je pro 8,8.1,RT. Pokud se bavíme o tabletu, vyplatí se, jinak v klidu ignoruj (Store jako polozku).

  • er.nest (neregistrovaný)

   jak rikal UNI na sedmickach to nejde. Pointa celych W8 je prave v tom, ze jsou to z pulky sedmicky a z druhe pulky obsahuji druhy samostatny system Modern UI -> to je to co se vaze se Store -> a store je soucasne jedina cesta jak smrtelnik ziska aplikaci pro Modern UI.

   Tablet a Notebook z toho mohou docela slusne tezit, ty aplikace jsou obvykle relativne jednoduche, nenarocne, vysoce bezpecne (virova nakaza podobne jako u androidu vesmes nehrozi).

   Na stolnim/podstolnim PC souhlasim, ze tam to moc neprinese … ne ze by nemohlo, ale nejsou bohuzel ve Storu aktualne takove aplikace, ktere by za to stali a nemeli svou snazsi nahradu na „plose“ (plocha se jmenuje puvodni prostredi..to s ikonkama)… a co hur i kdyby byly, pro nasince je to porad dost otrava, za nektere veci opravdu platit :-)

  • Děkuji za zopakování mých faktů, jen v jedenáctinásobné délce:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).