Domů » Bleskovky » Na internet unikla nová sestavení Windows 10: Na jaké novinky se můžeme těšit?

Na internet unikla nová sestavení Windows 10: Na jaké novinky se můžeme těšit?

V minulém týdnu se hlavní manažer operačních systémů Microsoftu Gabriel Aul pochlubil screenshotem s Windows 10, na němž běžela dvacet let stará aplikace Word 95. Demonstroval tak kompatibilitu systému se staršími aplikacemi, díky níž chce přinutit uživatele přejít na Windows 10 ze starších verzí Windows. Screenshot pocházel ze sestavení číslo 10136, přitom poslední veřejné preview má číslo 10130. Do rukou veřejnosti se nicméně neoficiálně dostala sestavení 10134 a 10135, takže máme možnost podívat se, jaké novinky nás v dalším buildu čekají.

  

Vítanou funkcí bude možnost zvolit, které aplikace mohou běžet na pozadí systému a zasílat notifikace, podobně jako v systému Windows Phone.

  

Insideři dostanou rozšířené možnosti při instalaci nových sestavení, instalaci například bude možné zcela pozastavit nebo bude možné s předstihem zkoušet funkce, které prozatím nejsou určeny pro veřejnost.

  

Novinek se dočká i prohlížeč Microsoft Edge, který si však stále ponechává kódové jméno Project Spartan. Mezi nové funkce bude patřit možnost importu oblíbených záložek z ostatních prohlížečů, zobrazení ikonky domovské stránky u adresního řádku a také možnost obléci Edge do černé barvy, pokud je systémové téma černé. Tato změna je ale prozatím skrytá a je nutné povolit ji skrze registry Windows, kde lze do černa obléci i další systémové aplikace jako hodiny, nastavení apod.

  

Malé, ale příjemné vylepšení, dostane miniaplikace Výstřižky, sloužící k rychlému pořizování screenshotů ať už celé obrazovky, nebo jen jejího výřezu. Nově bude možné pořízení screenshotu oddálit o 1 – 5 vteřin.

  

Podle zkušeností zahraničních redakcí jsou uniklá sestavení méně stabilní, než poslední veřejný build 10130, který byl před dvěma dny uvolněn jako ISO. Je tedy možné, že příští veřejná testovací verze ponese vyšší číslo a bude uvolněna později. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. tomas (neregistrovaný)

    Som rad za ciernu v spartane. Konecne si budem moct nastavit prehliadanie stranok nie v bielom pozadi ale v ciernom. Tu amoled bude super na vydrz

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).