Domů » Bleskovky » Nové testovací sestavení Windows 10 napravuje chaos v kontextových nabídkách

Nové testovací sestavení Windows 10 napravuje chaos v kontextových nabídkách

Zítra to bude přesně měsíc od vypuštění veřejné verze systému Windows 10 s číslem 10240, program Insider nicméně nadále pokračuje a za poslední dva týdny již dvakrát povýšil. Verze 10525 z minulého týdne navrátila možnost rozlišit aktivní okno barevným záhlavím, a také se naučila komprimovat data v paměti RAM pro její efektivnější využití.

  

Nejnovější sestavení nese číslo 10532 a snaží se alespoň částečně napravit nekonzistentnost kontextových nabídek napříč celým systémem. Sjednocuje se velikost prvků i podpora barevného tématu, zatím se však jedná pouze o začátek a Microsoft hodlá v této oblasti podnikat další kroky. Další novinkou pro Insidery je možnost sdílet svoji zpětnou vazbu s ostatními za pomoci vygenerovaného odkazu. Bohužel se v Redmondu nevyvarovali některých chyb, na vybraných zařízeních nefunguje přihlašování skrze službu Windows Hello a v 64bitové verzi systému nefunguje prohlížeč Google Chrome. Druhá zmíněná chyba nicméně spadá na bedra Google a ten aktuálně chystá její nápravu. 

  

Poslední dvě sestavení pro Insidery jasně ukazují, že veřejná červencová verze Windows 10 zdaleka nebyla hotová a že spousta věcí je do systému přidávána za pochodu. Z tohoto důvodu jsme v naší recenzi doporučili s aktualizací na Windows 10 vyčkat na některou z novějších verzí, kde bude většina funkčních a designových nedodělků napravena. Veřejnost by se měla dočkat výše uvedených novinek v některém z chystaných aktualizací systému ještě v letošním roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Není ta chyba na straně náhodou na straně Google Chrome? Alespoň takové informace kolují na internetu. Microsoft v tomto případě není viníkem.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MAXXZ: Ano, problem s Chrome je na strane Googlu. Sam to priznal. Google na tom pracuje.

  • S (neregistrovaný)

   V Chromiu je již chyba opravena, do Chromu by se oprava měla dostat při nejbližší aktualizaci.

  • Jakub Karásek

   Máte pravdu, informaci jsem do bleskovky doplnil

 2. Kazeasch (neregistrovaný)

  Co to psalo za jelito? Doporučili jste počkat protože Win 10 nejsou hotové a věci se přidávají za pochodu? Jestli vám to uniklo, tak MS se k W10 staví tak, že to jsou poslední Win které vyjdou, a dále se mají jen rozšiřovat a upravovat. Ergo Win 10 nikdy nebudou z tohoto pohledu hotové.

  • borix (neregistrovaný)

   Předpokládám, že bylo myšleno odstranění základních nedostatků a vyladění po příliš brzkém vypuštění. W10 fungují dobře, ale pořád je několik důvodů, proč raději zůstat u osmiček.

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Jediná věc, co mi na W10 oproti W8.1 chybí, je na tabletu IE pro Metro (a vlastně i na telefonu). Jinak naprosto bez problému, jak na tabletu, tak notebooku. Jinak žádnej důvod nevidím. To že tam jsou teď tři různý typy kontextových nabídek mi kule neutrhne, a na funkci to vliv nemá. (Nehledě na to že ve Win 8.1 je to taky tak)

  • Honza (neregistrovaný)

   Přešel jsem z W8.1 na W10 a musím říci, že i hodně ranná verze W10 je podstatně na notebooku lepší než W8.1 Proto nechápu to doporučení zůstávat na W8.1 totální nesmysl.

  • Jakub Karásek

   To jelito, jak mě nazýváte, používá Windows 10 zhruba 15 hodin denně na počítači a na konvertibilním tabletu. Přestože na obou zařízeních byla provedena čistá instalace, stále se náhodně vyskytují různé bugy:

   – nezobrazuje se virtuální klávesnice (mnohdy při přihlašování do systému)

   – občas se nespouštějí univerzální aplikace

   – někdy se aplikace samovolně zavírají

   – Windows Store občas odmítá aktualizovat aplikace

   – systém se někdy bezdůvodně odhlašuje i pět minut

   – občas se nekorektně zobrazí nabídka Start

   – po přepnutí na jiného uživatele se nezmění systémové téma

   – centrum akcí se občas zobrazí v celoobrazovkovém režimu

   Kdyby se tak dělo na jednom zařízení, tak situaci svedu na ovladače k hardwaru, ale stejné chyby opakují jak na tabletu, tak na PC. Jsou to drobnosti, se kterými se dá žít a vždy je vyřeší restart, přesto běžnému uživateli raději doporučím s aktualizací počkat. S Windows 8.1 jsem měl na stejných zařízeních maximálně pozitivní zkušenosti.

  • Jakub to myslel tak ze sa za pochodu opravuju chyby. To, ze MS povedal, ze nove funkcie bude pridavat priebezne je dufam zname kazdemu. PS.: z Jakubom uvedenych chyb som sa stretol iba s tou prvou, na tablete. Ostatne mi nic nehovoria, takze moze to byt problem s ovladacmi …

  • Honza (neregistrovaný)

   JAKUB KARASEK: nesedím u PC tak často, ale přesto ho používám každý den pár hodin a žádné tyto chyby se mi nevyskytly. Je pravda, že používám zánovní a výkonný notebook bez dotykového ovládání. Ale myslím, ze ty Vaše chyby jsou trochu podezřelé, vzhledem k tomu, že já zaktualizoval hned druhý den a měl tak úplně nejrannější verzi a problém žádný.

  • borix (neregistrovaný)

   Já s Jakubem souhlasím, většina záležitostí se mi čas od času objeví jak na PC, tak na konveribilu a mohl bych jich ještě pár doplnit. U tabletů a konvertibilů, kde člověk nemusí mít plnohodnotný outlook, bych ještě doplnil, že poštovní klient pro W10 je chaos, tragédie, nestabilita a nespolehlivost sama o sobě. Podobně to platí i pro kalendář – když přidám událost, nikdy si nejsem jist, jestli se sesynchronizuje a v účtu zůstane. Edge je z hlediska ovládání taky spíš parodie.

  • Jakub Karásek

   Na poštovního klienta (a vůbec na kvalitu nových univerzálních aplikací) si stěžuje mnohem více lidí, např. [odkaz]

   Na Windows 10 nechci v žádném případě plivat špínu, ani je ze svých zařízení odstraňovat, ale upgrade s čistým svědomím doporučím až poté, co Microsoft odstraní většinu náhodně se vyskytujících bugů (o jiný vzhled kontextových nabídek zase tolik nejde).

  • Zrovna včera se mi cucla aktualizaci Fotek, desítky MB, ale aby někde ti klauni (nelogičtěji v Store) napsali, co je nového, to ne. Furt jsou pro ně lidi jen póvl, který by měl líbat boty za to, že může vůbec nějaké Windows užívat….:-/

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Jakube, jste si jist že máte opravdu finální build? Popisované chyby jsem zažil naposledy před tak půl rokem. Outlook používám denně, na NTB, Tabletu i telefonu a taky s ním nemám sebemenší problém (na telefonu teda občas zahapruje odesílání, ale to je pořád preview, takže nic co by člověk neměl očekávat). Pro upřesnění, na NTB používám jako primární OS Win 10 od prvního buildu, na tabletu asi tak od února. Celkem na nich strávím cca 10h denně, a tyhle problémy mi prostě nic neříkají už hodně dlouho. Tak jako tak, nedoporučit OS protože se opravuje za chodu apod, je dost úlet. Který OS byste podle tohoto kritéria doporučil?

  • AlteredBeast (neregistrovaný)

   A není náhodou ve W10 místo IE pro Metro EDGE pro Metro??? :-D

  • borix (neregistrovaný)

   KAZEASCH: A jseš si jist, že nejsi troško neobjektivní? MS mi nevadí a používám jeho produkty, ale když něco nefunguje, tak to nebudu popírat. Mailovej klient ve windows 10 je hodně špatná náhražka jen pro případ, že nic jinýho nemůžeš použít. Když vyřizuješ spoustu mailů denně, tak se s tímhle programem navztekáš. Momentálně na PC a NTB mám výhradně dospělej outlook a na mobilu je to fakt peklo, protože i přes webový rozhraní v mizerným Edge je to rozumnější volba.

   Krom univerzálních aplikací W10 běží celkem dobře, ale nějaká chybička se občas opravdu objeví.

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Ano, jsem si naprosto jistý. Článek je o kontextových nabídkách, kde:

   1. je to problém čistě vizuální, nikoli funkční

   2. Setrvání u Win 8/8.1 to neřeší, protože tam je situace stejná (nebo spíš ještě horší, protože tam na ploše nejsou v případě tabletu položky ani zvetšené)

   A tyhle dva fakty nepopře ani to, že se autor začne v diskuzi ohánět něčím co v článku nebylo a ani to s ním nesouvisí. Pokud už tam teda musel za každou cenu vecpat ono nedoporučení, dalo se to udělat mnohem obratněji, s důrazem na to, že toto je estetická drobnost která prakticky setrvala od starší verze, a zároveň s odkazem na reálné důvody proč by to nedoporučil (tomu by ale hodně pomohlo kdyby se ty problémy skutečně vyskytovaly, nebo to byly problémy OS a nikoli driverů apod)

 3. Nezlobí Vám v té nové verzi 10532 Edge prohlížeč ?Teda respektive kurzor myši ?

  • Neděje se to náhodou při přehráváni videa na YT? Někde tohle řešili a prý byl problém v ovládačích zvukové karty.

  • Bohužel neděje..je to při prohlížení, kurzor myši nereaguje na odkazy…jedině až ho posunu ta 3 cm nad… :(

 4. Ano děje, musel jsem si stáhnout na přechodnou dobu Google Chrome…kliknutí na odkaz funguje opravdu, pár cm nad..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).