Domů » Bleskovky » Windows 10 se rozloučí s dlaždicemi, novou nabídku Start ovládnou ikony

Windows 10 se rozloučí s dlaždicemi, novou nabídku Start ovládnou ikony

Systém Windows 10X určený pro zařízení se dvěma displeji (nebo jedním ohebným) přináší jednu poměrně zásadní novinku v uživatelském rozhraní – zjednodušenou nabídku Start, ve které již nehrají prim živé dlaždice, ale klasické ikony. Tato změna pravděpodobně dorazí i do standardních Windows 10.

Windows 10 dostanou novou nabídku Start

Živé dlaždice se poprvé objevily na smartphonech se systémem Windows Phone, poté je Microsoft vpašoval do systému Windows 8. U tabletů a hybridních zařízení dával tento způsob ovládání smysl, ovšem u majoritních počítačů byl spíše na obtíž; proto Microsoft ve Windows 10 provedl úpravu nabídky Start, která uživatele k používání dlaždic příliš nemotivovala. Ukončení podpory mobilních Windows ve všech verzích pak bylo posledním hřebíčkem do rakve; na počítačích totiž na barevné čtverečky a obdélníčky kliká málokdo a tvůrci aplikací (včetně Microsoftu) raději využívají klasické ikony.

windows 10x laptop 1

Z tohoto důvodu (podle informací serveru Windows Latest) Microsoft chystá další úpravu nabídky Start, která živé dlaždice zcela odstraní a bude využívat pouze ikon. Nabídka má být podobná té z Windows 10X, avšak rozhraní bude více přizpůsobené stolním počítačům. Podle lidí obeznámených s vývojem by mohlo k výměně dojít už v druhé polovině letošního roku ve verzi 20H2.

Nové barevné ikonky začínají nahrazovat ty černobílé

V minulých týdnech začal Microsoft s nahrazováním černobílých „dlaždicových“ ikon do atraktivnějších barevnějších podob, nejprve se jich dočkali Insideři, nyní už nové ikony pronikají i do systémových aplikací (např. Pošta a Kalendář) v produkčních verzích Windows. Výhodou pro Microsoft je, že ty stejné ikony může nasadit i ve stejných aplikacích pro mobilní plaftormy Android a iOS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek

Tak já zrovna dlaždice bral, myslím, že nejsem sám. Ale změna je život.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Dlazdice byly a jsou fajn na mobilnim zarizeni, ale na pc nikdy. Proto jsem hned na pocatku zakoupil Start10 od Stardock, aby se toho clovek zbavil.

Ladislav Strnad
Uživatel
Ladislav Strnad

Nevím proč jste dostal to mínus, ode mně máte plus. Taky jsem před koncem roku migroval se třemi počítadly do desítek a první co bylo, když se vše stabilizovalo, byla instalace prográmku Classic Start Menu.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Jop, dlazdice vyuzivam dodnes

alfred
Anonym
alfred

Já bych toto úsloví ( změna je život ) už pomalu změnil na „změna je microsoft“ :D
– neni rok aby to rozhraní nepřekopali

myscho
Uživatel
myscho

Mne to úplne vyhovuje tak ako je to vo W10 teraz, dlaždice ponúkajú oveľa väčšiu informačnú hodnotu než ikony. dúfam, že to bude alternatíva a MS to nepotlačí nasilu