Domů » Bleskovky » Windows 10 RT: Dostanou desktopová Windows pro ARM druhou šanci?

Windows 10 RT: Dostanou desktopová Windows pro ARM druhou šanci?

Systém Windows RT velkou díru do světa neudělal. Objevil se pouze na hrstce zařízení, a byť obsahoval prostředí plochy, nebylo možné na něj instalovat klasické win32 aplikace. Microsoft nakonec tento neúspěšný projekt nepřímo ukončil tím, že pro něj nenabídl update na Windows 10, a tudíž ani podporu univerzálních Windows aplikací. Možná však jen Windows RT předběhly dobu a ještě dostanou svoji druhou šanci.

Chystá se nástupce Windows RT? Dokumentace Microsoftu odhaluje desktopová Windows 10 pro ARM procesory

Na začátku roku se totiž v dokumentaci Microsoftu na stránkách MSDN objevila zmínka o systému Windows 10 for desktop editions ARM ve společnosti tradičních Windows 10 pro x86 a x64 procesory. Nyní se v desktopové aplikaci Device Guard, která je prezentována na stránkách TechNet, objevila informace o kompatibilitě se systémem Windows 10 RT.

IC829102

Pochopitelně se může jednat o chybu, případně odkaz na produkt, jehož vývoj byl v minulosti ukončen; mohlo by se ale také jednat o znovunastartování snahy přivést desktopová Windows 10 na zařízení s procesory ARM. Aby se tento systém odlišil od mobilních Windows 10, musel by se naučit spouštět desktopové win32 aplikace, což by bylo zřejmě řešeno jejich emulací. Nechme se překvapit, zda dá Microsoft desktopu na ARMu druhou šanci, napovědět by mohla vývojářská konference Build, která začíná na konci tohoto měsíce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. vlada (neregistrovaný)

    Nemohlo by RT byt ve skutecnosti nejake Windows 10 for IoT? Pro Raspberry Pi 3 a ARMv8 jsou windowsy oficialne podporovane.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).