Domů » Bleskovky » Windows 10 pro telefony přijdou zřejmě až na podzim

Windows 10 pro telefony přijdou zřejmě až na podzim

 

Vývojářská konference Microsoft Build je v plném proudu a i když se úvodní keynote odehrála ve středu, spoustu věcí se dozvídáme až nyní. Viceprezident operačních systémů Microsoftu Joe Belfiore několika zdrojům odhalil časový harmonogram vypuštění jednotlivých verzí Windows 10 – verze pro počítače, tablety a zařízení 2 v 1 přijde dle očekávání v létě, Windows 10 pro mobilní telefony, internet věcí, Xbox One nebo HoloLens přijdou až později v tomto roce.

Belfiore potvrdil to, co je patrné z vypuštěných testovacích verzí – mobilní Windows nejsou ve vývoji tak daleko, jako verze pro počítače. Přesný termín vypuštění neznáme, neboť jej neznají ani v Microsoftu. Insider Preview bude pochopitelně nadále aktualizováno, stejně tak budou vylepšovány nové univerzální Windows aplikace. Doufáme alespoň, že toto oznámení neohrožuje přislíbený letní příchod nových smartphonů s Windows 10.

Příští sestavení Windows 10 pro smartphony zřejmě ještě není na pořadu dne, Gabe Aul nicméně přislíbil, že se jej dočkají i majitelé telefonů Nokia Lumia 930/Icon. Odloženo bylo zřejmě i vydání aplikací Office pro mobilní Windows, které bylo očekáváno na konci dubna.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

39 komentářů

 1. na to aby stihli vydani na vanocni trh, budou muset zamakat nebo uvolnit 10 jako hodne pre-alpha verzi. vzhledem k tomu o jake firme se bavime predpokladam variantu B :-D

  • Tak to ať se radši soustředí na Vánoční trh. :D

  • mmme (neregistrovaný)

   MS je specialista na prošvihnutí vánoc :)))

  • Martin Alexandr

   No doufáme že se budou snažit a snažit aby to stihli na ty Vánoce aspoň :-/

  • Max (neregistrovaný)

   Jeste je otazka ktere vanoce myslis, realne tak 2016

  • Vzhledem k oznamenemu snizovani vydaju jsou letosni vanoce velmi ohrozene :-) „However, we need to take further action to reduce our costs across devices as we execute on our Windows 10 first party hardware plans.“

 2. Pokud MS tvrdi na podzim, tak to bude az začátek nebo dokonce či spíše půlka ledna nejdříve.Dále by neměl W10 pro mobilni telefony uspěchat nebo nas.re poslední věrnou základnu uživatelů :-)

  • Jirka (neregistrovaný)

   Alespon se zvysi podil BB:) Vim o vicerych znamych, vernych MS/nokiaru, pro ktere bude 8.1 posledmi WindowsPhone, stejne jako pro mne

  • Urcite, pokud se W10 nepovedou, prechazim zcela jiste na BB.

  • To nám Jirko přece ale neuděláš! Čí skazky by nás tu pak bavily?

  • Zcela jistě ty tvoje, ty baví už celkem dlouho :-)

  • MENTY

   To máš jako v politice, komunistu nenajdeš… :-)

   Po androidu – WP, a přes BB nakonec u iOS..:-)

   A všechno s argumenty nej a ostatní co to nechápou jsou hlupáci.

   No je tohle možný ?! :-)

   Ještě že mnozí mají paměť a berou to s ita!ským nadhledem.

  • HTCJirka

   No to bude mít tamní komunita BB jistě radost… :-)

   Možná budou po této Tvoji zprávě nyní podporovat vývoj W10 aktivněji než doposud :-)

  • Dodnes se scházíme jako fandove ruznych OS a nikdo semnou problém nemá a v BB komunite (i na na jejich foru) uz jsem, co jsem vlastnil Z10, Passport a se vsemi ok.Takze opet tvoje nejaka osobní posramocenost/poblaznenost :-)

  • MPOSVAR: No, jen ať si ho tam užijou, snad nám ho nepošlou s Widlema zpátky ;-)

   To bych tesal do kamene a tiskl na trička – řekl HTCJirka, který si žije ve svém malém světě, kde je všechno bez problému.

  • Nemohu za to, že jsou telefony, sw, údržba systému či vnímání věcí nad tvoje síly.

  • Očividně je nad tvoje síly hlavně chápání věcí a souvislostí, protože já mluvím o něčem jiném.

   MPOSVAR – problém je v tom, že Smartmania je web o zařízeních jak s iOS, Androidem a WP. Jenže kvuli Mcezovi/Lerionovi, či jak se ta plačka vlastně jmenuje, Jyrkovi, Hulánovi a dalším, to tu vypadá, jako fanatická bašta Windows a Microsoftu. Jen pár lidí z fora atd mi s určitým problémem pomohlo, ale tyhle mluvky, kdo moc mluví, tak tomu vlastně ani moc nerozumí. Takže když se setkáš s problémem, dostaneš odpověď, že daný problém vlastně neexistuje a že jsi debil :D

  • „“ Takže když se setkáš s problémem, dostaneš odpověď, že daný problém vlastně neexistuje a že jsi debil“

   Zrejme problém, který jsi „načnul“ na foru a dostalo se ti tam od uzivatelu vysmechu.Protoze s tim mas problém jen ty :-D

  • A) To bylo pro MPOSVAR.

   B) Výsměch od koho? :-D Ty prostě netušíš.

   C) Ne, tím jsem narážel na něco jiného. Třeba když jsem si potřeboval vyměnit prasklé sklo, tak se mluvky sletěly a velmi plodný komentář našeho klasika mě „uvědomil“ v tom, že lepit sklo je prasárna. Bingo, to jsem opravdu potřeboval vědět. Naštěstí jsou tu i ti „dobří“, kteří místo trapných keců a chytrých prupovídek víc činí, než mluví, tím bych rád poděkoval Hereticx, za to, jak se mi o všechno postaral. Máš se kde inspirovat jiříku.

  • Jak řikám, někdo jenom mluví a čumí, jak to jinej umí.

  • MENTY

   No víš že mám stejný pocit :-).

   To já jsem označován od těchto lidiček ještě za něco jiného viz.výše.

   HTCJIRKA

   Jsi demagog a provokatér.

   A jestli Ty jsi se všemi o.k? :-)

   Jsi směšný.

   Nepojedu však na Tvé laciné exhibici urážek.

   Dříve z Tebe občas i něco vypadlo, za to Ti patří dík, ale poslední dobou nemáš mimo urážek nic co nabídnout.

   Proto zde některé lidí prostě ničím nezaujmeš, a ani Tě nežádají o radu.

   Pochopení, rada či vysvětlení jsi nahradil agresivním přístupem a urážek.

   Je tak dál a dočkáš se…

  • Ja se inspirovat nemusim, byznys me bezi skvele a klienty si vybiram a komu dam rady také :-) Nekteri lide si zalouzi pomoc, jiní ne.

  • „Proto zde některé lidí prostě ničím nezaujmeš, a ani Tě nežádají o radu“

   Mposvar : Ja ti zkopiruji schránku, kolik lidi chce rad.Vubec si nestezuji.Jako plačky jsou tady jiní mistři.

  • HTCJIRKA

   Ne prosím Tě, nic neposílej….

   Já nejsem hoden Tvého vědění.

   Člověk za kterého jsem od Tebe označován by to ani nepochopil.

   Hlavně ať Ti to vydrží a jsi spokojený.

   Na nás si potom můžeš léčit frustrace z neplatičů či arogantních zákazníků.

   My Ti v předklonu podržíme – neboj :-).

  • „Na nás si potom můžeš léčit frustrace z neplatičů či arogantních zákazníků.“

   Takové jsem ještě neměl a navíc nemám flustrace, takže není potřeba si je na někom léčit.Uživejte volný den, jak nejlepe umíte :-)

  • O to právě ale jde :-D Ty si Jirko asi myslíš, že jsi středobod vesmíru, že nás to všechny zajímá? Nemusíš se furt vnucovat, nechceme vidět tvojí schránku, nechceme vidět videa, jak máš vše bezchybné, nechcem se s tebou stýkat, proč bychom to měli dělat? :-D

   V případě, že jsi takové neměl a není si co léčit, tak o to je to smutnější, že jsi asi takhle blbý a drzý i normálně. Když by to bylo léčení komplexu, tomu se dá pomoci, dá se to i omluvit, jako chvilková slabost. Ale na blbost lék prostě není.

  • Ty nechces, jini ano, takze mluv za sebe a polepsi se.Pekny vikend vsem :-)

  • A ani číst neumíš, já tu nejsem sám, kdo nechce tvoje vědění a tvůj rozum :-D

  • HTC napsal : Ja se inspirovat nemusim, byznys me bezi skvele a klienty si vybiram a komu dam rady také :-) Nekteri lide si zalouzi pomoc, jiní ne.

   Hmm k tobě chodí ti co tě naznají a proč si někteří nezaslouží pomoc ? Pomoc potřebuješ hlavně ty protože kam se člověk koukne tak jsi oblíbený jako tříska v řiti. A to že jsi lhář – tak toho se nezbavíš – každému ochotně a zadarmo poskytnu tvé pomluvy a lži … A čeho si každý všimne ? Když nevíš jak reagovat napíšeš : Polepši se ….. Vezmi si s toho příklad a věz tvůj podpis na fórech je jen zbožné přání kterým se snažíš přesvědčit sám sebe jak dobře jsi koupil ….

  • Jo krásně napsáno, jak já říkám, Jirka a jeho malý svět, kde je králem a velice oblíbeným. Přitom, kam se člověk koukne, tak on je pojem, ale pro tento pojem rozhodně není synonymum oblíbenost.

   „Ja se inspirovat nemusim, byznys me bezi skvele a klienty si vybiram a komu dam rady také :-) Nekteri lide si zalouzi pomoc, jiní ne.“ – tam kde nechci dát radu, napíšu nějaký nesmysl, sice budu za debila, ale co. To jsi zapomněl zmínit, drahý Jirko.

 3. Ja osobne som WP platformu opustil aj s dôvodu, že sa stále tam stále na „niečo“ čaká. Vyšiel WP7.5 a zle a tak sa čakalo na WP7.8. Opäť to „nevyšlo“ a tak sa čakalo na WP8.0 a WP8.1 a stále problém. Teraz je „spasiteľ“ WP10 a opäť sa čaká…

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Na 7.8 se nečekalo, byla to jen hozená ohlodaná kost pro zacpání pusy majitelům neupgradovaných 7.5. Žádný velký zlom se nečekal a W8.1 jsou úplně v pohodě. Jejich problém je v tom, že jsou tu už prostě hrozně dlouho a změn moc nebylo. W10 žádný spasitel nebude, to nikdo nečeká. Prostě jsou jen lidi zvědaví, co přinese. Já se třeba nejvíc těším na continuum a nové MS univerzální appky. Jinak mi nic nechybí.

  • Naprostý souhlas. Být uživatelem WP znamená, že člověk furt čeká a čeká a čeká a kolikrát se ani nedočká.

   Osobně uvažuji, že až budu nahrazovat svou L920, tak WP opustím, protože jednak stále nevidím nástupce L920 a jednak neustálé čekání, na appky, které na konkurenci běží už nějaký ten pátek mě fakt nebaví. A vzhledem k tomu, že na to teď všichni kašlou, protože čekají na W10 se jich ani nedočkám.

   MS prostě svým přístupem zabíjí vlastní platformu.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Tak těžko budete nutit vývojáře do toho, co dělat nechtějí. WP se vyvíjí celkem hezky, je to koncepčně dobrý OS, ale mám pocit, že krom své koncepce pořád jen dohání a MS má kapacity na to, aby Google i Apple předehnal, jenže to na tom není vidět. Jakoby WP nebyl prioritou. Trochu se to dá omluvit tím, že pracují asi dlouho na sloučení W10 na všechna zařízení, takže byly WP8 na druhé koleji, ale člověk se načeká. Ani ne tak na SW změny, jako spíš na HW, ten prostě není a je to jeden z hlavních důvodů, proč se to moc nekupuje. Není co.

  • rudejkat (neregistrovaný)

   — Ani ne tak na SW změny, jako spíš na HW, ten prostě není a je to jeden z hlavních důvodů, proč se to moc nekupuje. Není co.–

   Cože? Na WP se kupuje hlavně lowend, tam je typů tři zadele a stejně je kupuje minorita a jen v určitých zemích. A top model to nevytrhne, s WP bude mít tržní podíl na úrovni statitické chyby.

   PS: Jako koncepčně dobrý jej lze označit do verze 7.5. Poté se přešlo na metodu Jak pejsek s kočičkou pekli dort.

 4. Aloha (neregistrovaný)

  Jako nechci se MS nějak moc zastávat, protože to věčné čekání mě taky nebaví, ale beru to tak, že vybudování jednotné platformy zabere hodně času a vydat neodladěný výrobek si teď nemůžou dovolit tak je pro ně lepší spíš protáhnout čekání než vydat nedodělek. Ale mm to jako ostatní tady, do konce roku vydržím s L830 a pak už bude jasno jestli zůstanu u WP nebo tak přejdu k BB.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Je to tak, pořád jsem ale čekal na nějakou megapecku. Bohužel ze začátku tam byl Ballmer, který prostě není tahoun a nevymysleli nic, co by WP opravdu nakoplo. Pak přišel Nadella a vymysleli W10, což je super, je to pecka, ale jsou to další měsíce čekání na W10 a příslušný HW. U W10 zůstanu, těším se na ně, protože mi ulehčí práci a jsem s WP spokojený, ale už ať to tu ksakru je :)

  • I u mne převažuje spokojenost, byť kritikou nešetřím.

   Nejvíce jsem to poznal, když byla moje L1020-tka dva týdny v servisu a já musel mít náhradu n808PV.

   Práce s emaily a soubory je prostě už u WP oproti symbianu dál.

   Kdy budou W10-tky nevím, ale po možnosti jejich odzkoušení si dám již velký pozor.

   Když mi zhasnul opakovaně display a nedalo se s tím mimo vypnutí nic dělat, byl jsem rád, že jsem se mohl vrátit zpět k wp8.1.

 5. Aj tak sa to ešte osemkrát zmení. Win10 Desktop mal byť tiež na jeseň, teraz má byť v lete, uvidíme ako to bude za mesiac.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).