Domů » Bleskovky » Windows 10 pro smartphony: Podívejte se na nový seznam kontaktů, kalendář a novinky v centru akcí

Windows 10 pro smartphony: Podívejte se na nový seznam kontaktů, kalendář a novinky v centru akcí

Vydání druhého technického preview mobilních Windows 10 se blíží a těšit se můžou téměř všichni majitelé telefonů Nokia/Microsoft Lumia. Microsoft prozatím seznam novinek nezveřejnil, některé se ale přeci jen dostaly na internet, ať už díky emulátoru oficiálního SDK, nebo díky únikům. Dnes se podíváme na nový seznam kontaktů, kalendář a také na pár změn, kterých se dočká centrum akcí. 

Kontakty

Ze současného hubu lidé se stane univerzální aplikace (nově Windows app) stejného názvu. Kompletně bude přepracován vzhled do nového designového jazyka systému Windows 10: Zmizí velké nadpisy, aby se názvy všech sekcí vešly do jednoho řádku na jedné obrazovce a nebylo nutné swipovat do stran. V horním řádku se usadilo hamburger menu pro zobrazení skrytých nabídek, tlačítka některých funkcí (např. připnutí/editace/propojení kontaktů) zůstanou v řádku při spodní straně displeje. Obrázky jednotlivých kontaktů se zakulatí.

   

Aplikace Lidé pro počítače a tablety s Windows vypadá stejně, díky větším displejům lze zobrazit jednotlivé „sekce“ na jedné obrazovce, funkční tlačítka se přesunula do horní části obrazovky. Propojení s aplikacemi sociálních sítí zůstává zachováno, nově bude možné vybrat si u jednotlivých kontaktů výchozí aplikaci pro psaní textových zpráv a aplikaci pro zprostředkování hovoru.

 

Kalendář

Ani zde nezůstane kámen na kameni, nový univerzální kalendář bude mnohem barevnější, náhledy (týdenní, měsíční, roční) bude možné vybírat z horního řádku, na jehož levé straně se zabydlí hamburger menu ukrývající veškeré ostatní nabídky, spodní řádek s tlačítky vybraných funkcí zmizí zcela.

  

Je možné, že nový kalendář nebude samostatný a stane se součástí emailové aplikace. Naznačuje to záhlaví na screenshotu počítačové verze, která se patrně stane nástupcem aplikace Windows Live Mail. Pokud dojde ke sloučení i v mobilní aplikaci, očekáváme možnost přepínání mezi mailem a kalendářem pod hamburger tlačítkem.

  

Centrum akcí

Emulátor v nedávno zveřejněném preview SDK odhalil velmi vítanou funkci, kterou znají majitelé telefonů s Androidem. Rychlé přepínače budou nově reagovat na krátký a dlouhý dotyk, v prvním případě dojde k vypnutí/zapnutí funkce (např. Wi-Fi, Bluetooth apod.), dlouhý stisk otevře kompletní nastavení dané funkce. 

 Mezi rychlé přepínače navíc přibydou nové dva prvky – svítilna a přidat rychlou poznámku. 

Zda budou všechny vyjmenované funkce součástí příštího preview, která má přijít zanedlouho, ale prozatím nevíme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

71 komentářů

 1. Kulaté kontakty a hamburger menu! Proboha proč? Bohužel se z W(P) stává Android v podání MS :-(

  • peperonni (neregistrovaný)

   Přesně tak. Měli zavedený svůj design a nevím proč se musí opičit. Z jednoduchého designu, kdy bylo hned jasné, kde je který ovládací prvek se budu prodírat buď hamburger menu nebo app barem a nebo panoramou. Děs

 2. Je to úplně něco jiného, než do čeho jsem kdysi šel, ale mě se to zatím líbí. Neříkám, že u všeho jásám nadšením, ale už se moc těším, a až si budu moct telefon aktualizovat, nezaváhám ani minutu.

  • přesně tak… jen jsem trošku nejistý nad otevírání hamburger menu a adresního řádku v prohlížeči, abych nemusel šátrat po celém displeji jak na iphonu…

  • Je pravda, že u iPhonu 6 mi adresní řádek nahoře vcelku vadí. U 5s s tím takový problém nebyl, ale při větší úhlopříčce už je to otravné.

  • Proto má iPhone tu fičuru s posunutím obrazu dolů. Ale jinak souhlasím. Adresní řádek na hoře je hodně nepraktický.

  • Jakou fičuru má iPhone6? U iPhonu6+ tuším, co máš na mysli, u iPhonu6 netuším…

  • Radeczek: Funkce Dosah

   [odkaz]

   Dle specifikací jej obsahují jak model 6, tak 6+.

  • Díky za upřesnění UNI. Hrál jsem si s tím na kamarádově 6ce, ale ani za boha jsem si nemohl vzpomenout na název.

  • Aha, tak to tam manželce budu muset zapnout. Doteď jsem myslel, že toto má pouze iPhone 6+…

  • Radeczek: jj, skoro si říkám, zda to Apple nezpřístupnil dodatečně, že to při uvedení na 6ce nebylo, právě si taky říkám.

  • Mám to tak zafiksované. Při představení telefonů se o tom určitě mluvilo, jinak si to neumím vysvětlit :)

  • Tak nevím, funkci Dosah mám zapnutou, ale dvojitým stiskem tlačítka se dostanu do přehledu otevřených aplikací…

  • Radeczek: Jenže něco jiného je dvojitý stisk a dvojitý poklep. To už se ale dotýkáme selského rozumu, nikoli znalosti technologií….;)

  • No ty si ze mě děláš prdel, ale mě k tomu telefonu žena pustí vždycky jen na chvilku…, já to tlačítko vážně stiskával, že stačí jen lehce poklepat mě nenapadlo :D

 3. Robert (neregistrovaný)

  Nemůžu si pomoct, ale to hamburger menu mě silně připomíná material design z Lollipopu :-(

 4. Spodní lišta s 4mi nejpoužívanějšími funkcemi + … na rozbalení ostatních byl výborný ergnomický prvek (ve spojení s HW syst. tlačítky), tohle je bohužel opravdu výrazný krok stranou, v kvalitě GUI i UX. Za tohle „opičení se po Googlu) za mě rozhodně velké mínus.

  Doufám, že aplikace budou mít i nyní inverzní verzi, aby to nevyšťavilo lidem AMOLEDy baterii (nehledě na mizerné podání bílé).

 5. Vitko (neregistrovaný)

  Z nového kalendáře i nového notifikačního centra mám radost. Z kulatých prof fotek (avatarů) radost nemám. Kdyby si lidé uměli vytvořit správně tak by mi to tolik nevadilo. Jenže realita je jiná. Vadí mi i, že na se i dost plýtvá místem a zmenšuje se písmo. To mi přišlo moc fajn na současných WP, že nebyl okolo každého řádku centimetr prázdného prostoru. To, že se mi na té placce zobrazí max. 5 kontaktů mě vadí. Nechci ani vidět, jak to bude vypadat na té nejnižžší řadě. To se zobrazí jen 4 kontakty? To snad i nokia 3310 uměla zobrazit na tom palci a kousek 3 kontakty. Humburger menu mi už hlava vůbec nebere. Je to ergonomické peklo.

 6. Kubis (neregistrovaný)

  Funnkčí centrum akcí, konečně použitelný kalendář a kontakty. Že by 3 letech lenosti šel MS konečně do sebe? Ještě notifikační diodu, normální dialer a uspořádat menu nastavení a vrátím se k MS zpátky :-)

  BTW: neběží to nakonec na Lolipopu?

  Není to tak mimo mísu, MS prý zvažuje možnosti systému používat Android aplikace.

 7. mas0n (neregistrovaný)

  Vypada to hrozne, kulate kontakty a hamburger menu… Nevim co bylo spatne na nabidce funkci pod tremi teckami. Pokud to takhle bude nakonec vypadat, asi mi nezbyde nic jineho nez si koupit iphone.

 8. Jak se tak koukám, tak promyšlený Metro design z Windows Phone 7 a 8 byl zmasakrován a zůstala jen jakási variace na androidí Material design, napsaná bez ladu a skladu, která ještě ani nevypadá dobře. Pořád si ale v duchu říkám, že to je všechno pre-alpha a výsledek na konci nebude tak strašný.

 9. adam (neregistrovaný)

  Hm…vse už bylo napsáno. Vypadá to jak Android od Samsungu. A hamburger menu nahoře se mi bude na 1520 perfektně hodit, grrrr…:(:(:(

 10. Martin Alexandr

  Takze kontakty se mě celkem lîbí, ta modra barva a bíle písmo je hezke, jen ty kulaté profily :-/ a možná bych tam pridal jeste funkci „počítadlo“ hovoru a sms pro každého . Kalendář no, zatim nemůžu říct vypadá fajn ale jde asi o to si zvyknout, a co se tyče centrum akci tak me těší baterka a rychle poznamky a moznost dlouhého a krátkého dotyku.

 11. Aké rozporuplné reakcie…ja sa pridávam do tábora tých, ktorým sa to celkom pozdáva. Ono keď to má byť zjednotený systém na všetkých zariadeniach, vždy tam budú nejaké kompromisy a čisté Metro z čias WP7 by bolo na desktope nepoužiteľné.

  • Dobre, čisté metro by bolo možno nepoužiteľné na desktope, ale prečo pre boha menia kontakty do okrúhla, alebo pridávajú hamburger?! Mám WP rád, ale dosť sa tohto nového dizajnu obávam…

 12. Musím říct, že tyto screenshoty už se mi líbí o hodně víc než ty, které byly zveřejněny ihned po představení. Je vidět, že se na designu stále pracuje. Na kulaté kontakty už jsem si zvykl. Navíc na Skype jsou už nějakou dobu. Adresní řádek v prohlížeči snad přesunou k dolnímu okraji, také mi to vyhovuje víc. U hamburger menu jsem zvědav na jednu věc. Bylo už použito v preview verzi W10? Jde ho otevřít swipem do prava z levého okraje obrazovky? Pokud ano, tak v tom nevidím problém. Možná je swipe ještě rychlejší než trefovat se do třech teček u dolního okraje. Mám tablet s androidem, tam to tak funguje a jsem maximálně spokojený. Celé hamburger menu je snadno a hlavně blěskově dostupné jedním tahem. Snad to půjde i na W10.

  • To je ale jen polovina příběhu. Druhá je, že nejpoužívanější funkce jsou v menu samozřejmě nahoře, tedy je sice pěkné, že si tahem otevřeš menu, ale stejně pak pravděpodobně budeš potřebovat ovládat něco nahoře. U spodního menu … ti ty volby v menu zůstali ve spodní polovině displeje.

  • Můj předpoklad byl ten, že nejpoužívanější funkce budou stále na dolní části obrazovky. Teď také nehledám nejpoužívanější funkce pod třemi tečkami. Pak už ale záleží na konkrétním případu. Schválně si to zkouším teď na Lumii 920 a pohyb palcem v horní polovině displeje je pro mě lepší než úplně dole v místě těch třech teček. Bez problému vytáhnu i notifikační lištu jednou rukou, což dělám i častěji než ťukání na tři tečky. Celkově musí být ťuknutí na položku hamburger menu jednodušší než vytáhnutí notifikační lišty a na to si nikdo nestěžuje. Bez ohledu na systém :). Bude to o zvyku a je zbytečné to teď hodnotit. Počkám si na testovací verzi, kterou určitě vyzkouším.

  • raven_kix: Tak zrovna notifikační lištu „alá Android“ u WP kritizuji od první chvíle, zde považuji selhání MS, že se nevydal vlastní cestou.

   Tak kupříkladu u kalendáře je uvedeno, že se spodní řádek ruší. Pokud tedy chápu, spodní menu se v guidline zrušilo a bude jen na aplikaci, co případně přiřadí za ovládací prvky k hamburgru. Což je právě ta škoda.

   Ale ono to (bohužel) dává smysl, s tím, jak MS jako pitomec také tlačí SW syst. tlačítka, musí samozřejmě zrušit spodní Menu, což by byl GUI paskvil. Ach jo.

  • raven_kix: Mám 6″ přístroj i u 5″ jsem nadával na ovládací prvky nahoře, které jsou pro mě (běžné ruce) prostě mimo dosah. Nevidím zde prostor k adaptaci (ruce mi už nerostou) a dovolím si hodnotit, že nedosažitelné prvky v Androidu na displeji budou stejně nedostupné i na iOS nebo W.

 13. Haha android njn poznali co je nej :D

  • raven_kix (neregistrovaný)

   Take mi to pripomina android, ale az verzi lollipop, ktera se podle me ve WP dost inspirovala, takze si tyto systemy nemaji nic moc co vycitat.

  • nemaji co vyčítat? že to wp obšlehlo? aha :D

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   Cardi: Plně s tebou souhlasím, nejzaneřáděnější, nejméně stabilní, nejvíce hardwarově náročný – přesně to je Android :-)

  • vlada (neregistrovaný)

   Meli se radsi inspirovat Sailfish OS nebo BB10

  • Honza (neregistrovaný)

   Inspirují se tam, co lidi masově nejvíc kupuji… prostě hloupé ovce chtějí Android (viz CARDI). Nicméně design se může různě měnit a nepřikládal bych tomu takovou důležitost. Důležité je aby vše bylo funkční a MS dokázal začít využívat prvenství v podobě sjednocení systému.

  • pobavili jste mě chlapci :D opět a zase děkuji :))

  • a chytří berou WP? to jich teda moc není :D

  • Honza (neregistrovaný)

   I chytří můžou mít Androida. Jen to nejsou fanatici zaslepení jako ty… Ne každý chce milovat a uctívat OS a vůbec Droida (notně nepovedeného na většině zařízení ať už díky nadstavbám, náročnosti, zmršeným a nebo žádným aktualizacím a další..)

  • raven_kix (neregistrovaný)

   CARDI: Psal jsi o kopírování Androidu, tak jsem jen dodal, že by bylo vhodné zmínit, že Android se se svým Lollipopem naopak inspiroval u WP. Nijak jsem tvoje tvrzení nevyvracel, takže jsem s tebou snad souhlasil ne? Proto nechápu tvoje následující příspěvky. Patrně není tvoje myšlení připraveno na to, že se někdo nechce o něčem dohadovat.

 14. anonym (neregistrovaný)

  Super, za centrum akci za 1* protože už mě unavovalo při potřebě zapnout ledku odemikat telefon a pak hledat aplikaci, zabere to tak 10s, teď to bude na 2-3s, libí se mi i možnosti v centru podržení atd. alespoň už nebudu muset vypinat Wi-fi v nastavení, ale rovnou v centru. Co se mi nelíbí je hamburger menu, dobře to sice vypadá, ale i u meho 4,5″ displeje je obtížné dostat se do levého horního rohu, ikdyž swipem by to bylo v pohodě, tak doufám že to tak Microsoft vyřeší. Kulaté ikonky kontaktů vypadají dobře, ikdyž je to asi okopírované od iPhonu, ale nemuselo by být, protože kulaté ikonky jsou i u skypu, barvy vypadají dobře, ale zajímalo by mě jestli tady bylo nastavené bile pozadí nebo je to jedno, to by pak byla spotřeba na baterku vyšší, ale když mate amoled tak to zase tak nevadí, ta spotřeba je minimální ikdyž mám nastaveny cely mobil na bílou. Kalendář mě nějak nezajímá, používám jej jen občas, no ale jestli bude cortana v češtině, což by mohla být protože Microsoft hlasování o cortanu v češtině stáhl, buď proto že to úplně vyloučil, nebo protože na tom už pracuje, ale pochybuju že by to stáhl protože je to blbost a nechal tam kraviny o který tam lidi hlasujou např: Aby cortana fungovala úplně off-line(kde by asi bez internetu vyhledavala?) No nicméně naděje je, ikdyž malá ale pořád je:) Celkově se na Windows 10 hodně těším a okamžitě jak bude vypušten, tak stahuji, doufám že novinek bude víc a víc. Představení bude snad brzo, nekde jsem četl že Microsoft má 4.3 konferenci tak snad ho tam představí, snad mě Microsoft nesklame, to se ale ještě nestalo, tedy aspoň mě, když nepočítam že Windows 10 byl ze začátku jen pro par nejnovějších lumia, pro takový low endy za pár šupů ho daji, ale pro lumii 925, která byla své doby vlajkova loď za 14 000,- ne? Omlouvám se za délku;)

  • Já mam L920, novou pořizovat v dohledné době nehodlám, protože za to ještě žádná taková od té doby nestála, tenkrát to byla též vlajková lod, zde je ale ten otazník. Že dostanou všechny Lumie W10, to jim i věřím, ale očekával bych, že první budou vlajkové lodě a pak až šunky, což takhle u MS nefunguje bohužel. Já měl ofiko Denim snad dva měsíce po L520, upřímně bych za ty prachy ale to čekal přesně naopak. Takže bohužel – asi ano, zpočátku asi bude nový OS jen pro novější Lumie – bez ohledu na to, jestli to byl nebo nebyl highend.

  • Pes (neregistrovaný)

   za jake prachy? 920 je tri roky stary telefon…. nedivim se ze dostava aktualizace mezi poslednima.

  • Lumia 920 stála v době uvedení na trh skoro 17 tisíc korun, o pár tisíc méně stála 925tka. Taková 520 je o půl roku mladší, stála necelé 4 tisíce a i přes své značné stáří dostává aktualizace dříve. A to je minimálně k zamyšlení, jestli člověk, který zaplatí 4K má mít v podpoře softu do budoucna navrch oproti těm, kteří tenkrát zaplatili 17K, když navíc ti, co čekají nedostanou vůbec nic navíc. Za mě je to divné, minimálně.

  • Martin Alexandr

   Souhlasím s Mentym, tak bych čekal update nejdřív pro vlajkové lodě pak ten zbytek, ale holt to dělají podle zařízení což vede 520, a my si holt počkáme.

  • pes (neregistrovaný)

   920 i 820 byly drahe v době uvedeni na trh a malo kdo si je poridil… všichni je kupovali po roce a vic ja byly prakticky za vyprodejove ceny kole 5-6 tisíc… za tu cenu nic lepšího na trhu nebylo.. ale musite si uvědomit ze obe tyto lumie dotavali po celou dobu update mezi prvními. TO ze si koupite mobil 2 roky od uvedeni a po roku uzivani budete nadavat ze po trech letech od uvedeni na trh mobil nedostane update jako první je opravdu smesne:)

  • PES: Ty jsi blbeček viď, nauč se číst a přečti si to, co jsem psal. Jenom pro tvojí informaci, například iPhone 4S stojí dneska taky pár korun a stejně dostává updaty ve stejný den, jako nové modely. Navíc já píšu o srovnání s jinými modely z té doby, zejména pak s těmi zevnějšími, to kdo si to tenkrát koupil, prosimtě koho to zajímá. Moderátor si asi někde leští klacek, tyhle dementy, co tady trollujou, mají nulový přehled a ještě ostatní poučují, ty bych mazal a blokoval bez vyzvání.

 15. kubco (neregistrovaný)

  hmm design systemovych aplikacii musel bohuzial opustit od konceptu swipovania do stran a to z dovodu univerzalnych app pri ktorych by bol ten koncept tazko neefektivny, resp vyzeralo by to divne aby som na 24ke lcd swipoval mysou alebo tak neco. Je to skoda, ale snad win10 bude behat tak svizne ako wp, ak ano, myslim ze nejake odveci hamburger menu mu ludia odpustia

 16. shd (neregistrovaný)

  Do WP som siel lebo som nechcel bordel ako v androide nechcel som vsetko robit na 5 klikov viac oproti tomu ako sa to robi vo WP 8.1 …

  kde je ta jednoduchost z WP ? kde je ta prehladnost a kde je ten jedinecny a hlavne celym prierezom systemu totozny dizajn?

  nech si to prasive hamburger menu strcia za klobuk, aj tie okruhle kontakty…

  ODMIETAM klikat do fonu ako debil a prehrabavat sa cez to prasive menu, aby som urobil nieco co som pred tym urobil max na 2 kliky !!

  …. ak maju prist s tymto hamburger odpadom tak na Win 10 NIKDY NEPREJDEM !!!

  to uz mozem pouzivat ten bordel droid co nema ani hlavu ani patu a bude to uplne jedno.

  • Ty z těhlech screenů poznáš, že budeš muset dělat něco na víc kliků, než doposud? Myslím, že MS to s WP zkoušel dost dlouho a nikam to evidentně nevedlo.. musel přistoupit k nějaké výraznější změně….

  • René (neregistrovaný)

   SHD – Prosím tebe nedělej ze sebe vola.

   VEIGY – Souhlas.

  • SHD: WP 8.1 je narozdíl od svých předchůdců známo jako značně nedomyšlený a nepovedený systém. Do té doby mělo WP nějaký princip a logiku, na které fungovalo i přesto, že člověk pro zapnutí Wifi musel do nastavení. 8.1čky jsou zasekaný kočkopes, notifikační centrum je parodie a pokud bych měl zmínit funkčnost appek třetích stran právě v notifikačním centru je tragická. MS sice neměl moc možností, protože mu trochu ujížděl vlak, ale osobně jsem rád, že za tímto polovičatým řešením dělá MS tlustou čáru. On má vpodstatě dvě možnosti – buďto se vrátit do WP7/8 k vymyšlenému konceptu, který se ovšem masově nesetkal s úspěchem, nebo vymyslet nový koncept – W10. Já to chápu a upřímně jsem rád, až se budu moci 8.1ček zbavit přeinstalací desítek, mají totiž opět něco do sebe.

  • qwerty (neregistrovaný)

   preco kockopes? k povodnemu ovladaniu pridali to, co ludia chceli. to stare nezrusili.

 17. lerion (neregistrovaný)

  Uvidíme, až systém pořádně vyzkouším, ale zatím z něj radost nemám. Ano, přijde sposta pěkných a zajímavých funkcí, které vítám. Ale z designového a funkčního hlediska se na míle vzdálili původnímu konceptu.

  A právě ten koncept byl to, co mě zaujalo nejvíce.

 18. I mě zaujal koncept, jenomže jak je vidět, tak tento koncept nepotkal žádný úspěch a právě proto se od něj MS nejspíš vzdaluje. A já preferuju funkce, je doba, ve které by původí prosté WP prostě neuspělo. A zatím tam nevidím jedinou špatnou funkci. Vylepšení notifikačního centra – tak bych tomu neříkal, spíš bude konečně takové, jaké má být. A že se většina z vás vzteká, vás má MS právě nejvíc u zadku, jelikož MS rozhdoně dlouhodobě nepočítá, že bude dalších 10 let tvořit systém pro minoritu v podobě ani né 3 procent. Někteří odejdou, spousta dalších přijde, to je podle mě vize MS, z podnikatelskýho hlediska správná, ta změna jim prostě nemůže uškodit.

  • Honza (neregistrovaný)

   V podstatě dobře napsáno… také moc nerozumím tomu, jak se zde majitelé WP vztekají, že ikonka je kulatá a ne hranatá a řeší podobné hovadiny. Vždyť na tom snad záleží úplně nejméně proboha. Jde o to, aby W10 konečně funkčně dospěl a dohonil konkurenci, což se bohužel WP nepovedlo i přes jeho jiné nesporné kvality. Teď konečně to vypadá, že MS konkurenci nejen dožene, ale dostane se i před ní a navíc využije sjednocení platforem. Tak se tu přestaňte hádat o pitomostech jestli je lepší ikonka kulatá nebo hranatá a jestli se někde inspirovali a nebo ne. Buďte rádi, že tu roste potencionálně povedený systém, co bude komplexní a přitom rychlý a funkční.

  • na to až se dostane před ni si fakt počkám :D

  • René (neregistrovaný)

   Menty a Honza – Naprostý souhlas,lépe bych to asi nenapsal.

  • gchj (neregistrovaný)

   CARDI

   ty jsi takový diskuzní hejtřík. Ale asi jsi něco jako zábavní hejtřík, co to má za úkol, protože už to fakt hrotíš. Viz avatar, tvé předchozí příspěvky… :D

   Počkej do léta. Windows 10 je jednotný Windows, tudíž se tak stane hned v den vydání. :)

   MENTY

   Souhlas

  • borix (neregistrovaný)

   Mně spíš vadí ty hamburgery vlevo nahoře – méně praktické umístění vymyslet nejde.

  • Honza (neregistrovaný)

   No podle mě to nakonec dopadne, že tam hamburger tlačítko možná zůstane, ale přibude rozbalit nabídku taky swipnutim z levé hrany. Ono mě by třeba nevadilo ani to tlačítko nahoře vlevo, ikdyž to je nejdál od palce, stejně telefony s úhlopříčkou 5 a více palců už se pohodlně v jedné ruce ovládat nedají a v takovém případě je jedno, kde tlačítko je.

 19. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Opravdu me fascinuje, ze uzivatele WP trapi tak bezvyznamne detaily jako jsou kulate ikonky ci hamburger menu. Myslim, ze cela platforma mresi mnohem zasdnejsi porblmey jakymi jsou maly trzni podil, z toho pramenici nezajem vyvojaru, z toho pramenici nedostatek KVALITNICH aplikaci, a zpatky z toho pramenici nezajem uzivatelu a tudiz maly trzni podil a celkove nejista budoucnost cele platformy. MS ve sve roztristenosti nedele posledni dobou nic jineho, nez ze prejmenovava co se da, ale pod marektingovou slupkou se toho realne moc nemeni. To by me, jako uzivatele, trapilo mnohem vic.

  • Souhlasím dobře jsi to napsal. Vzhled WP určitě hodnotí i ti co WP nemají. Co mě ale nejvíc vadí, že to hodnotí teď, když není ještě systém hotov. Microsoft vypustil testovací verzi pro vývojáře, Joe Belfiore na konferenci v únoru řekl, že na vzhledu se bude ještě vše měnit a řada místních odborníků už teď ví (z několika málo screenshotů) že takhle už Microsoftu rozhodně nedá šanci :-D.

  • Honza (neregistrovaný)

   Značné zjednodušení pro vývojáře, sjednoceni platforem i univerzálnost aplikací, poskytnutí W10 zdarma pro PC i Telefony, spolupráce s výrobci, to vše jsou kroky k rozšíření W10 a tím i zlepšení stavu s aplikacemi. Podle mě má MS reálnou šanci, když jeho systému dají šanci i koncoví uživatelé. Přeji jim úspěch, protože zatuchlost dnešních telefonních OS, zejména pak Droidu je strašná a potřebovali by konkurenci jako sůl. Jen by někteří ignoranti nesměli být tak zahleděný a zfanatizovaný těmi omalovánkami, co potřebují alternativní romky, aby se to vůbec dalo používat.

  • Zdenek (neregistrovaný)

   Tak sice to ještě není finální verze, ale vzhledem k tomu, že třeba kulaté ikony přidali postupně jak na W10 pro PC tak teď to přidávají i na mobil. Takže je zde jasný trend. Jinak by neměli důvod to upravovat a pak to zase před vydáním změnit. To samé hamburger menu. Přidávají ho postupně do všech nových i stávajících aplikací. Přitom je to absolutně neergonomické mít dvě „menu“ a řešit pak v jakém je zrovna to co hledám. O umístění v horní části ani nemluvě. A to i na PC, nechápu, že pořád mluví, jak budou W10 úplně nové, ale přitom tam pořád cpou stejný blbosti jako záhlaví okna atd. Asi bohužel nemají nikoho, kdo by měl nějakou vizi jak to má vypadat.

  • Zdenek (neregistrovaný)

   Těch nedodělků přetrvávajících od Win98 je tam stále moc :( Mám MS rád, ale tohle mě štve :( A ve WP8.1 třeba nemůžu poslat SMS z kontaktů na jiné telefonní číslo, než hlavní mobilní. Ale pokud mám u kontaktu mobilních čísel víc, tak to prostě nepošlu?! To samé, když mi někdo volá, tak ani nezjistím, z jakého konkrétního čísla mi vlastně volal, když jich mám u kontaktu více :( Když mi přijde email, opět nemožnost jednoduše rozpoznat z jakého emailu to přišlo. Vidím jen jméno kontaktu a když chci vidět ten konkrétní email, tak si musím podržením na tom jménu dát kopírovat a pak někam, kam se dá psát, vložit ze schránky. A tak bych mohl pokračovat … :(

  • Zdenek (neregistrovaný)

   A z těch nových screenů to vypadá opět na stejnou kokotinu a nefunkčnost :( Pouze jedno „tlačítko“ „Message“ :( Je to smutný :(

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Castecne mas pravdu. Alternativni ROMky jsou ovsem potreba zejmena u Samsungu, kde ty omalovanky neskutecne zpomaluji cely system a delaji ho prakticky nepouzitelnym jiz po kratke dobe. To vsak neni problemem Androidu ale jednoho konkretniho vyrobce a jeho nemozneho TouchWiz. Podivej se na Nexusy, Motoroly v low-endu, nebo treba na Sony, tam vse bezi jako po masle a dlouhodobe – nekolikanasobna osobni zkusenost.

 20. kubco (neregistrovaný)

  Ooo boh ti zehnaj ako pekne si to napisal!! :D

 21. AnSe (neregistrovaný)

  Jak je to s propojeností s Outlookem? WP nemám, ale plánuji koupi, a tohle by se mi líbilo. Android bohužel nevyhovuje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).