Domů » Bleskovky » Windows 10 pro smartphony a tablety s procesory ARM přijdou až příští rok

Windows 10 pro smartphony a tablety s procesory ARM přijdou až příští rok

Technologické preview systému Windows 10 je směřováno především do firemního sektoru, přičemž teprve testování reálných zákazníků na počítačích a noteboocích a jejich zpětná vazba vtiskne nastávajícímu systému finální tvář. Vzhledem k tomu, že má být systém Windows 10 jednotný pro všechny myslitelné platformy, nabízí se otázka, kdy bude uvolněno technologické preview pro ostatní zařízení, zejména pro telefony a tablety. Na ni odpověděl viceprezident Microsoftu Joe Belfioe prostřednictvím svého Twitteru.

„Letos to nebude,“ tak by se dala volně přeložit jeho slova na otázku, kdy bude preview dostupné pro telefony a tablety s procesory ARM. Analytička Mary Jo Foley očekává příchod testovací verze v lednu nebo v únoru 2015 (Možná na MWC?). Podle renderu, který Microsoft zveřejnil na úterní keynote, je možné, že se mobilní verze systému Windows 10 přestěhuje i na malé tablety – naznačuje to trojice virtuálních tlačítek u prostředního zařízení.

  

V lednu se snad dozvíme více informací, do té doby se bude Microsoft věnovat ohlasům uživatelů současného technologického preview. Firemní sektor tentokráte dostal před běžnými spotřebiteli přednost, neboť se Microsoft snaží najít důvod, proč by měly společnosti chtít po neúspěchu Windows 8/8.1 přejít právě na Windows 10. V Redmondu věří, že si firmy prostřednictvím zpětné vazby samy nadiktují, co má nový systém obsahovat a co ne.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

26 komentářů

 1. Ondřej (neregistrovaný)

  Takže bude W10 na lumii 1320? ( moc tomu nerozumím)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Vyzera ze ano.

  • Jakub Karásek

   Tato otázka byla Joe Belfiore také položena, zatím ale neodpověděl. Očekává se, že Windows 10 budou dostupná pro všechny stávající Lumie (pochopitelně kromě WP7), avšak oficiálně zatím nic potvrzeno není. Já osobně jsem poměrně skeptický a očekávám dostupnost jen pro telefony se Snapdragony 200, 400 a 800.

  • Johny (neregistrovaný)

   To by mi zajímalo, na základě čeho se to očekává. Mně naopak přijde docela i pravděpodobný, že se současné telefony toho updatu nedočkají. Protože MS za něj prostě bude chtít mít zaplaceno a stane se to, co už se stalo. Uživatelé budou dostávat verze 8.X ovšem na nových zařízeních pojede 10. Zatím NIC nenasvědčuje tomu, že by to mělo bejt jinak, naopak je to přesně stejný, jako v případě 7.X

  • Presne tak i tenkrát MS mlzil a mlzil az do konce. A pak nam s velkou slávou představí nove strojky s Windows. Kdyby planovali telefony updatovat, mohl by Belfiore proste říct „ano, update dostanou všechny, popřípadě ty a ty telefony, anebo žádné“.

  • lerion (neregistrovaný)

   Update ještě není ani hotový. Musí ho dodělat, odzkoušet na všech zařízeních. Možná ještě ani sami nevědí, zda bude nebo ne…

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: to doufam že nemyslíš vážně :D Tohle si můžou dovolit kluci doma co si vyvíjí aplikace, ale firma jako Microsoft musí plánovat strategii daleko dopředu. To neni jako že z roku na rok se rozhodnou „a teď uděláme windows a uvidíme, jestli budou fungovat na zařízeních co jsou venku nebo ne“. Teda v to aspoň doufam, v zájmu lidí a především vývojářů.

  • Menty a Johnny – je vidět, že víte úplný prd. Windows Phone 7 měly zcela jiné jádro a tím pádem driver model, hw požadavky atd.

   Windows 10 bude mít stejné jádro (samozřejmě aktualizované) jako Windows 8 a WP 8, takže není žádný důvod se domnívat, že update nebude.

  • Wesi (neregistrovaný)

   S těma snapdragonama mi to moc nesedí, zvlast když L1320 na lepší arm cpu než jsou 200 a 400.

  • Johny (neregistrovaný)

   Já se snad bavim o nějakém jádru? Tady vůbec o jádro nejde. Mimo to to klidně můžou odříznout HW požadavkama, čímkoliv. Nějaký jádro furt. To bych fakt věřil víc tomu, že novej system budou chtít zaplatit novýma telefonama pod novým brandem Microsoft. Tím by se to hezky celé stmelilo. A všechno na konci roku 2015. Čistá práce… jediný co tomu překáží jsou stará zařízení a windows phone.

  • JOHNY, tohle si znova MS dovolit nemůže a podle mě to moc dobře ví. Předvedli to u WP 7.X a nasrali tím spoustu lidí. Na WP jedu už od verze 7.0 a jediný důvod proč mi nevadilo jejich zaříznutí byla „morální“ zastaralost telefonu po 2 letech a koupě Lumie 920. Sami by ti tím vykopali hrob.

  • lerion (neregistrovaný)

   Johny, u WP7 to opravdu bylo o nekompatibilním HW. Lepší zaříznout než se snažit přinést funkce, které by stejně nefungovaly.

   HW požadavkama dosavadní WP8 telefony pravděpodobně neodříznou, protože od uvedení WP8 se HW požadavky značně snížily. Opět nevíš o čem mluvíš.

   A že budou chtít zaplatit nový systém? A to jak? WP8 má jednotky procent na světovém trhu. Pokud uvedou Win 10, bude začínat opět od nuly. A těch pár milionů telefonů jim vývoj opravdu nemůže zaplatit. Opravdu myslíš, že to dělají kvůli penězům? Kdyby to dělali kvůli penězům z prodeje Windows Phone, tak už ho dávno zařízli. Oni to dělají kvůli podílu na trhu, kvůli snažšímu vnucování jejich služeb a technologií – a to je to, co MS vydělává. Ne nějaké stupidní telefony.

   Update stávajících telefonů na Windows 10 je z ekonomického hlediska velmi rozumný krok. Rázem budou mít miliony telefonů s Win 10, hned to bude lákavější pro vývojáře, pro firmy, pro uživatele.

   Nerozumíš grafice, nerozumíš firemní politice, rozumíš vůbec něčemu?

  • Win10 jim imho zaplati uplne nekdo jiny, nez mobilni divize :)

  • finchcz: Tak, uživatelé Win7:)

  • UNI nezapomeň na uživatele Win 8 a 8.1. Teda aspoň já se na to chystám :) Win 10 vypadají vážně povedeně. Ale pokud se potvrdí spekulace o bezplatném upgradu pro majitele Win 8 a 8.1 budu jen rád :D

  • Johny, Menty: Bez to komentovat prispevky na, ktere muzete tedy iOS,Android, zde v MS/Nokia nemate misto. Delate ze se sebe hlupaky.

  • UNI: asi WP7 ne, je tak se upsali. Musis komentovat taky kazdou blobost.

  • chmeldas: W8/8.1->W10, zdarma. Tedy ti toho mnoho nezaplatí:)

   marek1:?

  • Johny (neregistrovaný)

   Marek1: Dělám ze sebe hlupáka když řeknu, že není ničim dáno to, že zařízení s Windows 8.X dostanou automaticky update na 10? :D Ok, s tim se klidně smířim. Máš zajímavá měřítka na lidi, holt jsi chytrý, já ne.

  • UNI: Pokud se nepletu, tak přechod zdarma W8/8.1->W10 není zatím oficiálně nikde potvrzen a je to jen spekulace. Teď záleží jen na MS jak se k tomu postaví. Může se rozhodnout W8/8.1 pohřbít jako neúspěch a nabídnout upgrade na W10 zdarma, nebo je nechá „dožít“ a nabídne placený upgrade za 700kč-800kč jako to udělal v minulosti při uvedení W8. Obě dvě varianty mi připadají jako celkem rozumné a mít originální OS za pár korun není vůbec k zahození. :)

  • Windows 8.x se čím dál více jeví jako pouhý pokus na lidech, co snesou a co již ne. Proto by MS měl nabízet minimálně zdarma upgrade z Windows 8.x na Windows 10.

   Zákazníci W7 nech si zaplatí podobnou částku za upgrade na Windows 10, jako tomu bylo v případě Windows 8, tedy do 1000 kč.

  • chmeldas: Tak máš pravdu. Za mě by měl MS dát uživatelům Win8/8.1 Win10 jako omluvu zdarma.

  • UNI: Za to bych se taky přimlouval :D W8/8.1 jsou takový kočkopes. Na matlání super, ale pro ovládání myší to není úplně ono. Hodně používám klávesové zkratky, tak mi to nevadí, ale pro starší generace jsou W8/8.1 trochu utrpení.

 2. Tak on níkdo asi nečekal nic jiného, než že to bude příští rok, obzvláště když je do konce roku jen pár měsíců :)

 3. Levý tabletofon:

  -modré pozadí (nyní pouze tmavé/ světlé)

  -název skupin dlaždic, jako to mají Windows 8.x, nebo měly koncepty WP8 od fans

  [odkaz]

  -dlaždice v barvě, kterou si zvolí uživatel (v tomto případě žlutá)

 4. „not ‚til well into 2015“ si překládám jako začátek 2016, a to ještě když to půjde dobře…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).