Domů » Bleskovky » Windows 10 příští rok změní práci na zařízení 2 v 1 a naučí se obnovu z cloudu

Windows 10 příští rok změní práci na zařízení 2 v 1 a naučí se obnovu z cloudu

Microsoft v pátek vypustil do světa nová testovací sestavení systému Windows 10, a to v kanálech Fast (20H1) a Release Preview (19H1 a 19H2). Zatímco update pro druhý jmenovaný kanál přináší pouze drobné opravy, nová verze systému z rychlého kruhu aktualizací s číslem 18970 dostává dvě poměrně zásadní novinky.

Nová podoba tabletového režimu

Windows 10 se na jaře dočkají nové zkušenosti při používání zařízení 2 v 1. V současné době je možné přepínat se mezi desktopovým a tabletovým režimem, ve kterém se Start roztáhne na celou plochu, zmizí ikony na hlavním panelu (volitelně je možné zapnout si jejich zobrazení) a aplikace a jejich přepínání se přizpůsobí pro snadnější ovládání prsty.

tablet

Na jaro ale Microsoft připravuje několik novinek, kdy pod odpojení nebo přetočení klávesnice na zařízeních 2 v 1 dojde:

 • ke zvětšení rozestupů mezi ikonami v hlavním panelu
 • ke zmenšení vyhledávacího pole do do ikony
 • k přepnutí Průzkumníka Windows „touch-friendly“ režimu
 • zobrazení virtuální klávesnice při jakémkoliv klepnutí prstem do textového pole

Podle upřesnění serveru TheVerge zůstane ve Windows 10 i stávající tabletový mód, bude jej však nutné zapnout manuálně; automaticky to v testovacím sestavení. Tato novinka je zatím ve fázi beta a patrně ještě dojde na základě zpětné vazby k jejím proměnám, uživatel tak možná v budoucnu dostane na výběr zda se bude chtít automaticky přepínat do tabletového módu nebo do nového režimu.

start menu
Takto má údajně vypadat budoucí nabídka Start

Dá se předpokládat, že proměnou projde i samotný tabletový režim, neboť se proslýchá, že Microsoft je odhodlaný „zabít“ živé dlaždice a připravit inovovanou nabídku Start pouze s ikonami.

Obnova systému z cloudu

Druhou novinkou tohoto sestavení je zpřístupnění položky obnovy systému z cloudu. Dosud bylo možné provést obnovu pouze z lokálně uložených dat aktuální instalace, od příštího jara bude možné sáhnout přímo na servery Microsoftu, přičemž se vždy nainstaluje stejná edice, verze a sestavení, ze které byla vyvolána obnova.

Tato novinka je zatím v rané fázi vývoje a nemusí fungovat korektně, například se může objevit chyba, pokud jsou nainstalované některé volitelné součásti Windows.

Známé chyby

Jako vždy na závěr přidáváme seznam známých a přiznaných chyb, které se v této testovací verzi nacházejí:

 • U vybraných aplikací nefungují tlačítka pro zavření / minimalizaci /maximalizaci okna. Klávesová zkratka ALT + F4 by ale měla fungovat za všech okolností.
 • Starší verze anti-cheat softwaru ve hrách mohou způsobovat pád systému
 • Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně
 • V Nastavení – Zařízení – Zařízení Bluetooth a jiná – Tiskárny a skenery se korektně nezobrazuje text
 • Vyhledávání nefunguje, pokud je systém přepnutý do vybraných jazyků, např. polštiny. Pomoci by mělo přepnutí systému do angličtiny a poté zpětné přepnutí do vámi zvoleného jazyka

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. „zobrazení virtuální klávesnice při jakémkoliv klepnutí prstem do textového pole“ to tam je jako volba už nyní ne?

 2. Pravdu nemáte nikdo. Aktivovat to lze už nyní, ale je to závislé od připojené klávesnice. Například pokud na SP6 odpojím klávesnici, i v desktop módu mi klávesnice vyskakuje automaticky. Po připojení klávesnice nevyskakuje (což je logické).
  U 2v1 překlopitelných zařízení se klávesnice automaticky objevuje po přetočení atd.
  Nemá to nic společného s režímem tablet ve W10. Já mám režim tablet trvale vypnutý.

  • to ci ma soft klavesnica vyskakovat v desktop mode si mozes nastavit. ale sama vyskakuje len, ked mas kurzor v textovom poli

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).