Domů » Bleskovky » Windows 10 přinesou nativní podporu kodeků FLAC a MKV

Windows 10 přinesou nativní podporu kodeků FLAC a MKV

Nová sestavení technického preview nepřináší jen novinky viditelné na první pohled, ale i spoustu změn pod pokličkou. Již předchozí build s číslovkou 9860 obsahoval nativní podporu videa v kontejneru MKV a videostandard H.265/HEVC. Změny se neodehrály jen v přehrávači Windows Media Player, ale rovněž na dalších místech včetně průzkumníka souborů, který nově zobrazuje miniatury a metadata těchto souborů.

Microsoft hodlá počet nativně podporovaných kodeků ještě více rozšířit, po novém roce se má ve Windows 10 objevit podpora otevřeného bezztrátového hudebního kodeku FLAC (Free Lossless Audio Codec). Tuto informaci zveřejnil manažer Microsoftu Gabriel Aul na svém Twitteru. Majitelé netopýřích uší a ostatní hudební nadšenci si tak nebudou muset instalovat kodeky nebo speciální přehrávače zvlášť, podporu jim nabídne přímo operační systém. Doufejme, že tyto změny budou aplikovány i na Windows 10 pro mobilní telefony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

44 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  Jeste at vylepsi kalkulacku aby podporovala prioritu operatoru :) Takovy 1+1*2 jsou pry 4…

  • Na to stačí přepnutí ze standardní (Alt+1) na vědeckou (Alt+2) kalkulačku …

  • lerion (neregistrovaný)

   Vlado, tohle se ti moc nepovedlo… Kalkulačka to samozřejmě už dlouhé roky umí. Jenže ta základní funguje jako obyčejná kalkulačka a vyhodnocuje ihned. Pokud ti jde o priority operátorů, nepoužívej základní, ale vědeckou ;)

  • vlada (neregistrovaný)

   To je podvod :) Stejne me zarazi, ze „1 + 1 * 2“ v historii ma jiny vysledek pro Normal a Scientific.

  • vlada (neregistrovaný)

   …Standard a Scientific.

  • lerion (neregistrovaný)

   Protože ta historie je posloupnost příkazů ;)

   Zakopaný pes je prostě v tom, že ta normal vyhodnocuje po zadání nějakého příkazu (plus, mínus, rovná se,…), zatímco scientific až po zadání příkazu „vyhodnotit“.

  • vlada (neregistrovaný)

   V Standard postupne zadam 1+2*2 a dam enter. To same udelam v Scientific. V obou modech se zobrazi v historii editovatelne pole se stejnym retezcem „1 + 1 * 2“. Kdyz na nej kliknu, tak se vyhodnoti jako 4 v modu Normal a jako 3 v modu Scientific. Me to prijde nelogicke. V historii jsou totozne zaznamy, jen na ne klikam a vysledky jsou rozdilne.

  • Prostě pokud chceš matematicky správné výsledky, přepni kalkulačku do vědeckého módu, jinak ti hrozí, že ti bude kalkulačka lhát. Totéž se ale dočkáš i u nejobyčejnějších kalkulaček. Nejhorší je, že tomuto bludu pak věří mnohdy i uživatel a je smutné, že MS s tímto moc nedělá.

  • lerion (neregistrovaný)

   Smisku, já vím, že jde o Microsoft takže vidíš rudě, ale ta kalkulačka se chová správně.

   A v obou případech podává matematicky naprosto správné výsledky.

   Jenže v tom prvním probíhá výpočet takto:

   1 + 1 = 2 -> vezmu výsledek a vynásobím tedy: 2*2 = 4

   – správný a korektní výsledek

   Ve vědeckém módu to je:

   1 + 1 * 2 a to je dle zavedené priority operátoru * rovno 3

   To není lhaní, to není chyba. To je naprosto samozřejmá vlastnost. Smutné je, že musíš kritizovat MS i za cenu toho, že se sebe uděláš vola…

   Jo a Smisku: MS kalkulačka v roce 2015 končí, že?

  • Když o matematice nic nevíš, tak raději mlč. Matematika je jeden z oborů, u kterého vždy existuje právě jeden výsledek. V matematice je vždy vše zdůvodněno, resp. dokázáno, doporučuji si přečíst něco o matematice, např. [odkaz]

   nebo raději dokončit základní školu.

   Správný výsledek na 1 + 1 * 2 je tedy 3.

   Výsledek 4 poskytují jen nejlevnější kalkulačky coby pozůstatek z dob prvopočátků kalkulaček, kdy se šetřilo, a proto tehdy kalkulačky poskytovali špatné výsledky v těchto případech.

   Mrzí mě, že i v dnešní době se s tímto setkávám, nevím co vedlo MS k tomuto. Např. Google tohle počítá správně…

  • a dokonce i Bing…

  • lerion (neregistrovaný)

   Smisku, fakt jsi směšnej… Matematika je jeden z oborů, kdy pro STEJNÉ zadání vždy vyjde stejný výsledek.

   Ale 1 + 1 * 2 NENÍ to samé, co 1 + 1 = x, x * 2 = y

   Při tvé omezenosti jsi smíchal dohromady DVA RŮZNÉ příklady.

  • lerion (neregistrovaný)

   Zkusím to ještě jednou: Základní kalkulačky pracují tak, že po každé operaci uloží do paměti výsledek aktuální operace. A s tím v dalším kroku pracují. To, že do takové kalkulačky zadáš (posloupnost) čísel a operací a očekáváš, že si ji přebere z posloupnosti na jednotný příklad a zohlední priority operátorů je jen a pouze tvá hloupost…

  • zadání bylo stejné – 1+1*2, to že to kalkulačky (nebo jejich módy v případě MS) počítají různě, to je jejich problém.

  • lerion (neregistrovaný)

   Aha, takže kalkulačky po celém světě to počítají špatně…

   Ne smíšku, jsi fakt natvrdlý a končím tuto frašku. Hlavně se prosím nepřibližuj k žádnému matematikovi, asi by ho z tebe kleplo, když nedokážeš pochopit, jak funguje nejzákladnější kalkulačka…

  • lerion (neregistrovaný)

   A nebo víš co? Studuj: [odkaz]

  • ano počítají to špatně, pokud tvrdí, že 1+1*2 = 4. Neuznávají prioritu operátorů.

  • lerion (neregistrovaný)

   JAK JE MOŽNÉ UZNÁVAT PRIORITU OPERÁTORŮ, KDYŽ SE VÝSLEDEK VYHODNOCUJE OKAMŽITĚ PO ZADÁNÍ KAŽDÉHO OPERÁTORU????????

   Opět opakuji: STUDUJ: [odkaz]

  • nebudu nic studovat, matematicky je to špatně. Kalkulačky mohou vykonávat své výpočty různě, některé z nich tak nemusejí poskytovat matematicky správné výsledky. Proto jsou ale levné a jednoduché.

  • Matematicky správné výsledky tak poskytuje např. Google nebo Bing, ale kalkulačka ve Windows ne (v základním režimu).

  • lerion (neregistrovaný)

   Ok, uznávám, že teď už jen trollíš a snažíš se mě vytočit. A povedlo se ti to. Kašlu na tebe. Retard jako ty mi za to nestojí.

   PS: Všechny zmíněné kalkulačky dávají matematicky správné výsledky, viz. [odkaz]

  • Matematicky správný výsledek je jen jeden a to 3. Matematika má na jedno zadání vždy jen a pouze jeden výsledek.

  • vlada (neregistrovaný)

   At tak ci onak, z meho pohledu je soucasna implementace (a nejspis se asi nejedna o chybu) ponekud nestastna. Kdyz chci mit malou a jednoduchou kalkulacku v modu Standard, musim pouzit zavorky a napsat „1+(1*2)“ aby se vynutila priorita operatoru. Nebudu tedy kritizovat chybu, ale chybne rozhodnuti jak by mela kalkulacka fungovat. Mely by ho prehodnotit :)

  • famakate (neregistrovaný)

   x*x=4

   naozaj len jedno?

  • On smíšek umí počítat. Ale co neumí je používat kalkulačku.

  • kalkulačku používat umím, jen ty, co neumějí počítat dle pravidel matematiky nepoužívám, pokud opravdu nemusím. Stejně tak jsem věděl, že kalkulačku ve WIN musím přepínat.

  • hdhd (neregistrovaný)

   SMISKUCZ:Příklad 1+1*2 je vždy 4!!! Ale 1+(1*2)=3 tomu kdo umi počítat je to jasné, evidentně to není tvuj případ. Hlavně že se tu ze všemi dohaduješ..

  • Násobení má přednost před sčítáním, pokud toto nevíš, pak je to zbytečné…

  • hdhd (neregistrovaný)

   Ano omlouvám se ti. Sipu si popel na hlavu.. Ale z logiky věci(kalkulačky) maji pravdu ostatní. Neumíš používat kalkulačku:D

  • vlada (neregistrovaný)

   V MS proste spravne implementovali spatnou kalkulacku :) A aby toho nebylo malo, tak ji vylepsili o zavorky, kdy si musi mezivysledek ukladat do pameti pro pozdejsi pouziti. To ty puvodni „spatne“ kalkulacky neumely a musel se upravovat vzorec do spravneho tvaru. Misto 1+1*2 se musi zadat 1*2+1, presne jak se pise v dokazu leriona.

   Hlasuji pro zruseni relikvii z minulosti ve Windows 10 :)

  • Smisek: V Standardnej kalkulacke ten priklad vyzera takto (1+1)*2 a v tomto pripade je vysledok 4. Mozno pocitat vies ale logika ti zrejme nejde. Standardna kalkulacka je logicky sprvna a dava aj spravny vysledok 4. Len ty ju nevies pouzivat ako ostatny pisu :)

  • Este pridam ze aj vo WP funguje kalkulacka na rovnakom principe ako vo windows…a nemyslim si ze by ludia v MS maly problem s logickym myslenim..to skor asi ty smisek :)

 2. johny (neregistrovaný)

  Pecka!!! Konecne posun ve vyvoji!

  • Jenže to tu mělo být před X lety, ne teď, když každý lepší přehrávač si to umí dekódovat sám (teď mluvím spíše za MKV, ale myslím, že není problém ani FLAC)

  • Tá nenávisť voči MS ťa musí strašne zožierať… Ale sa na tebe bavím :D :D :D

 3. Sali (neregistrovaný)

  Fajn, a kdy oznámí znovu objevení kodeků pro DVD.. Tedy potenciálně legální formu videí.

  • lerion (neregistrovaný)

   A FLAC a MKV legální formy videí nejsou???

   DVD ti přehraje velké množství free přehrávačů. Ale dneska je DVD už dávno překonaná technologie a čím dříve se vymýtí, tím lépe.

  • johny (neregistrovaný)

   Lerion> z pohledu microsoftu nebyly prave.

  • lerion (neregistrovaný)

   Proč ne? To, že je nepodporovali neznamená, že by nebyly podle nich legální. Blokoval MS nějak FLAC nebo MKV? Ne, pouze to Windows v základu neuměly přehrát…

  • Klimax (neregistrovaný)

   @Sali: Mpeg2 je licencovaný MPEG-LA a pro OS jako Windows je zpoplatněn. To by mělo stačit.

  • Sali (neregistrovaný)

   Špatně jsem se vyjádřil, myslel jsem samozřejmě s ohledem na prodej filmů, tomu vládne DVD a BLUE RAY..

   Každopádně spoustu lidí má tuny DVDček, včetně mě, a také mějte na paměti, že spousta lidí ovládá počítač asi takhle , zapnout, spustit facebook a zase vypnout… a když takovým lidem řeknete že si mají stáhnout třeba vlc a pojede jim to… tak koukají a nechávají a začnou se rozčilovat že to na sedmičkách takový blbosti řešit nemuseli. spoustu lidí včetně mých příbuzných tyhle drobnosti odrazují… takže ne nestačí. plno lidí nejsou PC Švarc majstři jako Vy.

  • Windows DVD vie prehrsvat. Len si treba dokupit lice ciu za 10€ s Windows Media Centrom..potom uz aj WMP prehra DVD

  • sali (neregistrovaný)

   jenže na to musíš mít pro verzi, běžnému uživateli je pro verze na nic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).