Domů » Články » Nová sestavení Windows 10 unikla na internet: Přehled novinek a vylepšení

Nová sestavení Windows 10 unikla na internet: Přehled novinek a vylepšení

Krátce po vydání poslední veřejné testovací verze Windows 10 se na internetu objevila dvě nová sestavení systémů s číselným označením 10051 a 10056. Přináší mnoho novinek, které se nepochybně promítnou i do dalších veřejných preview. Pojďme se na ně podívat.

Nabídka Start

Návrat nabídky Start je jedna z nejočekávanějších funkcí nových Windows, v Redmondu na ní stále pracují tak, aby uspokojili jak konzervativní uživatele zvyklé na klasickou nabídku Start, tak milovníky dlaždic.

 

Novou funkcí v uniklém sestavení 10056 je možnost libovolně nabídku Start tažením myši zvětšit a také je jednodušší vytvářet a pojmenovávat skupiny dlaždic. Tlačítka pro vypnutí, restartování a uspání se přesunula do spodní části pro snadnější adaptaci uživatelů Windows XP, Vista nebo 7. (zdroj)

    

Nové aplikace Outlook a Kalendář

V příštím veřejném sestavení srovnají Windows 10 krok s mobilní verzí v oblasti systémových aplikací, do hry se dostávají nové aplikace emailového klienta a kalendáře. Stejně jako v mobilní verzi bude možné se rychle přepnout z jedné aplikace do druhé, Outlook nabídne pokročilejší formátování textu, možnost vytvářet tabulky apod. (zdroj)

    

Kalendář bude umět v podstatě stejně věci, jako verze pro Windows 8.1, změněn byl především vzhled do designového jazyka Windows 10. (zdroj)

  

Nové aplikace Bing

Zcela nový design dostanou aplikace Bing jako Počasí, Zprávy nebo Peníze. (zdroj)

    

Spartan

Nový internetový prohlížeč dostane nového správce stahování. Do kontextových nabídek u jednotlivých odkazů přibyde možnost „otevřít v Internet Exploreru“. Jednotlivé webové stránky bude také možné nativně ukládat do souborů PDF. (zdroj)

  

Continuum

Možnost pracovat s více okny v tabletovém módu se díky širokému oddělovacímu pruhu bude nově podobat řešení z Windows 8.1, díky čemuž bude snadné měnit velikost jednotlivých oken aplikací. V tabletovém módu se budou automaticky zvětšovat rozestupy mezi jednotlivými ikonami aplikací. V režimu plochy se okna aplikací budou přichytávat klasicky k okrajům obrazovky a nebudou rozdělena širokým oddělovačem.

   

Cortana

Personální asistentka Cortana se nově naučí v rámci funkce Find Song rozpoznávat hudbu podobně jako aplikace Shazam nebo Soundhound. Cortana navíc dostává nápovědu, která dá začátečníkům několik tipů pro její snadné ovládnutí. (zdroj)

  

Microsoft Solitaire Collection Preview

Zabiják kancelářské produktivity na Windows byly odjakživa karty, součástí nového sestavení Windows je inovovaná verze Solitaire Collection, obsahující oblíbené hry, jako je klasický pasiáns, Spider Solitaire apod. Aplikace je univerzální, zatím však nedokáže ukládat rozehrané hry do cloudu. (zdroj)

  

Nastavení

I v tomto sestavení Windows 10 dochází k postupnému stěhování položek nastavení z ovládacích panelů do nového nastavení. V nové položce s názvem Personalizace se nyní nachází možnost změnit pozadí plochy, systémová témata, zamykací obrazovku apod. Změna rozlišení však stále zůstává v ovládacích panelech. (zdroj)

 

Soukromí

Uživatel Windows 10 bude mít nově možnost určit, které aplikace budou mít přístup k Wi-Fi nebo Bluetooth, stejně tak bude moci kontrolovat, které aplikace mají přístup k jeho jménu, obrázku účtu a dalším citlivým informacím. (zdroj)

  

Kosmetické změny

Kromě nových funkcí pracují v Redmondu i na „vyleštění“ vzhledu celého systému. V nabídce bude nové černé téma, které se aplikuje i na centrum akcí, ikona koše nebo náhled na kalendář u hodin v hlavním menu dostanou novou podobu. Nechybí ani nové animace, například při změně velikosti nabídky Start. (zdroj)

  

Program Insider

Microsoft buduje svůj nový systém na základě zpětné vazby svých Insiderů. Každý uživatel systému má možnost plnit úkoly a nově získávat achievmenty za jejich úspěšné splnění podobně jako ve hrách s certifikací Xbox. Tento systém má za úkol vybídnout Insidery k větší aktivitě. (zdroj)

 

Zda je sestavení s číslovkou 10056 aspirantem na další veřejné preview a kdy bude případně vypuštěno do éteru, je prozatím neznámé.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Sali (neregistrovaný)

  Většina vypadá skvěle.

  Co se týče toho nastavení tam nejde soudit, tam ukáže čas.

  Jen stále nechápu, proč v Tablet Modu, mi zmizí rychlý zástupci z panelu.

  • qwerty (neregistrovaný)

   nielen to, ale aj ikony beziacich programov a taktiez aj vsetko, co mam na ploche… hovadina

 2. ING (neregistrovaný)

  Konecne sa menia ikony, som sa bal ze ostanu tie hnusne

 3. Martin Alexandr

  Jsem zvědavý na ten nový kalendář a mail, ale líbí se mě to víc a víc. Jen otázka k Inseder programu. Má cenu psát česky poznatky, problémy atd… nebo je potřeba anglicky?

  • borix (neregistrovaný)

   Mno, u mobilní verze platí, že pokud máš klávesnici na CZ, tak se příspěvky objeví v Česko jazyčné verzi a pokud přepneš na ENG klávesnici, tak se příspěvek objeví v anglicky mluvící části. Nasel jsem také některé své příspěvky doslovně přeložené v anglické části, tak si myslím, že je to průběžně překládáno.

 4. lerion (neregistrovaný)

  Ať si všechny novinky strčí někam, když oproti Windows 8.x chybí dle mého názoru nejlepší vlastnost nových Windows – Smart Files. Dokud se MS nerozhodne je do Windows 10 vrátit, používat desítky nebudu.

  • Sim (neregistrovaný)

   No ty kokos a MS krachne. Proč jim to děláš. Proč?!

  • borix (neregistrovaný)

   Co jsou smart files? Nějak se v tom už ztrácím.

  • lerion (neregistrovaný)

   Online/Offline soubory. Geniální věc pro práci s cloudem. Jenže uživatele prý mátlo, že když mají „Online-only“ soubory, tak si je bez připojení k netu neotevřou…

  • Jakub Karásek

   Taky doufám, že smartfiles vrátí. V Microsoftu argumentují tím, že tuto funkci BFU neumí používat, možná by ale stálo za úvahu ji navrhnout intuitivněji. Ač se mi líbí směr, kterým se MS vydává, z jeho realizace mi vstávají vlasy na hlavě. Co bylo dokonalé (ale odlišné od konkurence) se ruší a… no, závěr si nechám až po finální verzi

  • borix (neregistrovaný)

   Jo tohle.

  • borix (neregistrovaný)

   Já jim tam cpu návrhy horem dolem, hlasuju a připomínkuju, tak doufám, že to k něčemu bude. Pokud zůstanou ovládací prvky vlevo nahoře a z dobré mailové aplikace zůstane ten paskvil, tak zkusím blackberry.

  • Takže pokud používám Google disk a aplikaci pro PC, tak je to víceméně totéž … ? Prostě mám složku, která je zástupce pro disk a kopíruju dle libosti ..

  • borix (neregistrovaný)

   Ne, je to jako když používáš wualu nebu sugarsync. Je to o něco chytřejší a má to výc možností.

  • borix (neregistrovaný)

   víc :-D

  • lerion (neregistrovaný)

   S4crifice: Ne. Představ si, že máš složku, kde máš veškerý obsah tvého cloudu. Kompletně. Ale zatímco ta data mají třeba velikost 10 TB, tak ta složka ti zabírá jen zlomek. Protože něco máš online a něco máš offline. A teprve, když si otevřeš nějaký online soubor, tak je stažen do počítače a pracuješ s lokální kopií.

   Výhoda je taková, že systém se tváří, jako kdyby byly soubory na lokálním úložišti. A to se všemi výhodami.

   To je super funkce.

   Ano, pro plné využití musíš mít připojení k internetu a ideálně co nejrychlejší. Ale to mám.

  • Díky :) neznám, resp. Google disk funguje obdobně, jen má značně omezenou kapacitu (15 GB zdarma a pak se musí koupit, 100 GB myslím stovku měsíčně ..) – ale i tak mi to stačí, mám tam věci do firmy a co chci mít pořád u sebe a na to to stačí :) Mně i vyhovuje, že Google disk na PC automaticky stáhne data na disk, protože se k nim můžu kdykoli dostat .. ale jo, tohle zní zajímavě :)

  • lerion (neregistrovaný)

   Tady si právě vybereš, to je to pěkné na tom.

   Můžeš mít:

   offline data – jsou vždy na disku

   online data – jsou v cloudu, dokud je nepotřebuješ, pak se stáhnout

   online-only data – jsou v cloudu, když je potřebuješ, dočasně se stáhnou a až s nimi přestaneš pracovat, zase se z tempu smažou

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).