Domů » Bleskovky » Windows 10 běží po čtvrt roce na 120 milionech zařízení, od ledna bude update vnucován násilněji

Windows 10 běží po čtvrt roce na 120 milionech zařízení, od ledna bude update vnucován násilněji

Systém Windows 10 je mezi námi 3 měsíce. Podle oficiální zprávy Microsoftu ze začátku tohoto měsíce běží „desítky“ na 110 milionech zařízení, podle novějších zdrojů serveru WinBeta uzavírají Windows 10 svůj první kvartál na 120 milionech zařízení. Je evidentní (pokud je statistika pravdivá), že nárůst nových instalací výrazně zpomalil, avšak update ze starších systémů bude zdarma ještě v následujících devíti měsících, a nerozhodní uživatelé tak mají dost času zvážit všechna pro a proti.

 
TIP: Přečtěte si naši velkou recenzi Windows 10 

Aby je Microsoft trochu popostrčil, změní od příštího roku způsob distribuce aktualizace. Již nebude nutné si update rezervovat, aktualizace bude přicházet v rámci služby Windows Update automaticky. Nejprve jako volitelná aktualizace, poté dokonce jako doporučená. V případě, že má uživatel nastavenou automatickou instalaci aktualizací, mohou se „desítky“ po novém roce stáhnout do zařízení bez jeho přičinění, předpokládáme však, že před samotnou instalací bude nabídnuto, zda upgrade učinit či nikoliv. Možnost vrátit se během 31 dní ke staršímu systému však má zůstat zachována. 

  

Microsoft také výrazně zjednoduší možnost zlegalizování systému. Pirátské kopie Windows 7 či 8.1 totiž mohou být povýšeny na Windows 10, avšak tím o svůj statut neoriginálního softwaru nepřijdou. Microsoft však bude nově nabízet přímo během aktualizace na Windows 10 možnost jednoduchého získání platného licenčního klíče z Windows Store, pochopitelně za úplatu. Tato akce bude spuštěna zpočátku v USA, prozatím nevíme, zda bude licence levnější než v případě zakoupení krabicové nebo OEM verze.

  

Od listopadové verze Windows 10 (Threshold 2) navíc bude možné aktivovat systém přímo licenčním klíčem k Windows 7, 8 a 8.1. Microsoft zkrátka dělá vše proto, aby splnil neskromný cíl, který si vytýčil – mít Windows 10 v časovém horizontu tří let na miliardě zařízení. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Yegor (neregistrovaný)

  Dkěuji, NE :-D

 2. Děkuji, trolls are comming

 3. Proč se taková hysterie nestrhne při aktualizaci MacOS X nebo iOS? Zřejmě nějaká zvyk z Androida, kde je update něco jako jednorožec.

  • Newkeny (neregistrovaný)

   Spíš to bude tím, že MacOS X atp. moc lidí, po pracovní stránce, nezajímá…a korporátní sféra v drtivé většině případů používá právě systém Windows. ;-)

  • lexx01 (neregistrovaný)

   Protože a jednoduše v OSX tě nikdo k updatu na vyšší verzi nenutí…!!!

   Update na novou verzi se pouze objeví jako jedna nová položka v Apple Store a je čistě na uživateli, jestli se rozhodne pro update, a nebo ne. Jednoduše pohoda .. a klid v duší :)

  • Lexx01: Doteraz bol u Win uplne iny model upgradeu. Bud si si kupil novu verziu alebo si nemal novu verziu. S W10 sa to meni v zakladoch. Dalsie update budu chodit automaticky cez Windows Update. Ten v clanku zmieneny upgrade sa chova podobne ako ten u apple s jednym rozdielom, sa to stiahne automaticky, instalovat uz musis sam.

 4. Pietor (neregistrovaný)

  Myslím, že je to chyba… Mám Windows 10, ale na nějakých zařízeních to prostě nefunguje… Ovladače výrobce na W7 a W8, prostě nejsou kompatibilní z W10.

  Mě třeba potom štve když mi nejdou funkce, na které jsem byl zvyklý z předešlých windows a hlavně u noteboků výrazně snížená výdrž na baterii.

  Microsoft by neměl takhle tlačit uživatele.

  • Některé ovladače na W8 s W10 kompatibilní jsou a problém s ovladači není na straně MS… Snížená výdrž na baterie? Nic takového nepozoruju. Po upgradu na W10 se dostanu na 2 hodiny stejně jako s W8.1.

  • lexx01 (neregistrovaný)

   Problém s ovladači JE! na straně MS, protože při kontrole HW před instalací neohlásil, že pro W10 na konkrétní HW ovladače chybí!!! Pokud se jedná o HW starý x let, těžko může kdokoliv výrobci co vyčítat, když nebude pro několikátou novou verzi v Windows dělat další verzi ovladačů zdarma jen proto že MS není schopný zachovat API!!!

  • Problém s ovladači je na straně výrobce! Zodpovědný je za ně on! MS má k dispozici sady univerzálních ovladačů, ale ty nejsou vždy stoprocentní. Zachovat API vždy nejde.

  • CHMELDAS: tak tak. Bohužel někdy je to až křečovitá snaha donutit uživatele ke koupi nového HW prakticky bez opodstatnění. Co např. předvádí HP u W10 s tiskárnama je opravdu na pěst….

 5. .. (neregistrovaný)

  Ako je to s prechodom na 10ky u škôl a štátnych inštitúcií ???

  • ... (neregistrovaný)

   skoly maji mizerny HW (bo nejsou prachy) a statni instituce jsou nefunkcni od zakladu (protoze neni vule) takze v obou pripadech je prechod na Win10 nevhodny

 6. Mám doma dva roky staré Sony Vaio Duo (pracovní) a asi 7 let starý Asus (TV a média). První jsem koupil s W8 a druhý s XP. Oba teď šlapu na W10, bez jakýchkoliv problémů. Nemám žádný problém s ovladači nebo nekompatibilitou. Nezaznamenal jsem žádný rozdíl ve výdrži baterie oproti předchozím systémům.

  Vaio je dotykáč, takže jsem ze začátku měl trošku problém s ovládáním, oproti W8 zmizela některá gesta, ale v posledních buildech jsou zase zpět. Já jako běžný uživatel vidím jen samá pozitiva W10.

 7. Haba (neregistrovaný)

  Nastesti na vsech pc, ktere instaluji zakazuji a blokuju windows update a aktualizace jim posilam jen ty vybrane. Pri predstave, kolik pc jsem tim ochranil pred „vylepsenim na w10“ mam hned lepsi naladu do noveho dne.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).