Windows 10 míří do cílové rovinky: Nové sestavení má být bezchybné a přináší prohlížeč Edge

Microsoft vypustil do světa nové sestavení Windows 10. Systém má být ušetřen závažných chyb, kromě jejich odstranění a celkové optimalizace se dočkal i několika novinek.

Od finální verze Windows 10 pro počítače a tablety nás dělí necelý měsíc, který má Microsoft na hledání posledních chyb a optimalizaci kódu. Jak daleko se s touto činností dostal, napovídá nově uvolněné sestavení s číslem 10158, které podle oficiálního blogu společnosti nemá žádné závažné chyby, a ty menší by mělo opravit pár budoucích aktualizací skrze službu Windows Update. I když má být nový build bezchybný, je Insiderům distribuován pouze v rychlém kanálu aktualizací (Fast ring).  

  

Project Spartan dostává své pravé jméno – Microsoft Edge 

Hlavní novinkou sestavení 10158 je prohlížeč Microsoft Edge, který nahrazuje Project Spartan a učí se nové funkce. Přibylo tlačítko pro otevření domovské adresy (nutno aktivovat v nastavení), lze importovat oblíbené položky z konkurenčních prohlížečů, lze lépe přizpůsobit položky na úvodní stránce po otevření nového panelu, prohlížeč obsahuje správce hesel na webových stránkách a umí přehrávat audio i po minimalizaci. Po vzoru konkurenčních prohlížečů je možné otvírat novou instanci Edge vytažením panelu mimo okno a také je možné přepínat mezi tmavým a světlým tématem.  

  

Microsoft Edge je zcela nový prohlížeč, pokud jste používali Project Spartan a chcete nadále používat dříve uložené záložky, oblíbené položky a historii, musíte provést zálohu z adresy: 
%localappdata%/Packages/Microsoft.Windows.Spartan_cw5n1h2txyewy/AC/Spartan/User/Default/Favorites 
do složky: 
%userprofile%/Favorites  

Po upgradu pak postačí přímo v Edge provést import z jiných prohlížečů, přičemž volba Internet Explorer natáhne do Edge vaše data ze Spartanu.   

Microsoft Wi-Fi: Plaťte za využívání hotspotů z jednoho místa 

Novinkou je také přítomnost aplikace Microsoft Wi-Fi, skrze kterou je možné připojovat se k rozličným Wi-Fi hotspotům po celém světě a z jednoho místa jednoduše platit jejich využívání. V zásadě se jedná o přejmenovanou službu Skype Wi-Fi s jednodušší správou plateb, která bude podobná nákupu aplikací ve Windows Store. Microsoft slibuje 10 milionů hotspotů napříč letišti, hotely, restauracemi a dalšími veřejnými místy ve 130 zemích světa.  

  

Máte iPhone nebo Andriod? Windows 10 vám pomůžou s nastavením

Součástí nového sestavení je také aplikace Phone Companion, která slouží k párování systému Windows s libovolným telefonem s operačním systémem Android, iOS či Windows (Phone). V případě prvních dvou jmenovaných systémů aplikace pomáhá stáhnout a nastavit vybrané aplikace Microsoftu tak, aby byl jejich obsah synchronizován s Windows 10.  

  

Ještě chytřejší Cortana 

Byla vylepšena i hlasová asistentka Cortana, která umí sledovat lety a ukládat o nich informace přímo z emailových zpráv. Cortana dokonce umí sama odeslat email, a to dokonce více uživatelům zároveň. Při diktování emailu lze text hlasově upravovat. Personální asistentka se dočkala také integrace do služby Office 365 – uživatele bude upozorňovat na program dne, na délky přesunů mezi jednotlivými místy, která hodlá navštívit, ukáže poslední otevřené dokumenty apod. Bohužel schopnosti Cortany si v češtině neužijeme ani v tomto sestavení, ani ve finální verzi systému.  

  

Aktualizace aplikací 

S novým sestavením také přicházejí nové verze vybraných aplikací. Systémová aplikace Fotky se naučila otevírat animace GIF, a přímo v aplikaci si můžete vybrat, zda nechcete otevřít obrázek v jiném programu (například pro editaci).  

 

Drobného updatu se dočkala miniaplikace výstřižky, sloužící k rychlému pořizování screenshotů a výřezů obrazovky. Nově je možné pořízení screenshotu oddálit o 0 – 5 vteřin.  

  

Samozřejmostí jsou i drobná vylepšení v uživatelském prostředí, byly opraveny chyby v Continuu, tabletový mód se dočkal nových animací a možnosti nechat si zobrazit všechny aplikace tažením prstu odspodu nahoru. V tomto seznamu je možné rychle se navigovat kliknutím na počáteční písmeno aplikace tak, jak to znají majitelé telefonů s Windows Phone. Pokud nějaká aplikace vyžaduje pozornost, upozorní na sebe oranžovým pulzováním v hlavním panelu.  

  

Chcete pokračovat v testování Windows i nadále?  

Systém Windows 10 bude do světa vypuštěn 29. července, tímto datem však program Insider nekončí. Bude možné se z něj odhlásit, v tom případě však bude zapotřebí systém aktivovat, ať už vlastnictvím licence na Windows 7/8.1 či nově zakoupenou licencí. Pokud se rozhodnete pokračovat, žádná licence vyžadována nebude a používání systému bude limitováno „omezenou trvanlivostí“ jednotlivých sestavení, tudíž se od Vás bude očekávat jejich další testování a pravidelné aktualizování.  

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku