Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » První velká aktualizace Windows 10 je tady: Máme pro vás přehled novinek

První velká aktualizace Windows 10 je tady: Máme pro vás přehled novinek

Microsoft vydal podzimní update pro Windows 10. Přináší integrovaný Skype, vylepšené systémové aktualizace, nové designové prvky a lepší optimalizaci.

Operační systém Windows 10 pro počítače a tablety byl vypuštěn na konci letošního července a za tři měsíce si vybudoval širokou uživatelskou základnu – aktuálně běží zhruba na 120 milionech zařízení. Velký vliv na tomto úspěšném startu má fakt, že uživatelé Windows 7 a 8.1 mají možnost povýšit svůj aktuální systém na Windows 10 zdarma. K tomuto kroku chce Microsoft postupně přinutit všechny uživatele, neboť Windows 10 již nemají dostat žádného nástupce, a mají tu s námi být napořád.

Na přísun novinek již není nutné čekat na nové verze systému či na Service Packy, ale budou přicházet v rámci aktualizací skrze službu Windows Update. Pár takových aktualizací již od července proběhlo, nyní však přichází první velký update, který do systému přidává spoustu novinek; nutno podotknout, že mnohé z nich měly být součástí červencového vydání a jedná se tak o opožděné splnění starých slibů Microsoftu.

Aktualizace nese název Windows 10 November Update a povyšuje číselné označení sestavení systému z 10240 na 10586. Nové počítače a tablety budou na trh přicházet již z touto verzí, stejně tak obnovení systému do továrního nastavení povede k návratu do podzimního sestavení. To přináší mnoho novinek jak v designové, tak ve funkční stránce. Pojďme se tedy na všechny změny v systému podívat.

Aktivace starými licenčními klíči

Než se pustíme do výčtu novinek v systémovém prostředí, věnujme pár slov vylepšenému aktivačnímu procesu. Pokud jste dosud chtěli mít ve svém zařízení čistou instalaci Windows 10, existovaly dvě možnosti – použít nově zakoupený licenční klíč k Windows 10 nebo provést zdarma upgrade z Windows 7/8.1 a po aktivaci provést obnovu systému do továrního nastavení. Druhá možnost je nyní maximálně zjednodušena, čistě nainstalovaný systém lze aktivovat nejen licenčním klíčem k Windows 10, ale i klíči k Windows 7, 8 a 8.1.

Více dlaždic v nabídce Start

Změn se dočkala nabídka Start a to jak v tabletovém, tak počítačovém režimu. Maximální počet připnutých dlaždic se zvýšil z 512 na 2048, dlaždice lze nově řadit nejen do tří, ale také do čtyř sloupců.

Aktualizovány byly kontextové nabídky. Při změně velikosti dlaždice se nově zobrazují ikonky jednotlivých velikostí, vybrané aplikace v kontextovém menu umí zobrazovat naposledy navštívené položky, otevřené soubory apod.

Instalace aplikací a map na nesystémový disk

Vítanou změnou zejména mezi uživateli levných tabletů je možnost instalovat aplikace z Windows Store i jinam než na systémový disk, výběr výchozího úložiště pro všechny aplikace (a také multimediální soubory) lze provést v nastavení > systém > úložiště.

Aplikace lze také přesouvat na jiný disk jednotlivě, stačí v nastavení > systém > aplikace a funkce vybrat aplikaci a zvolit položku přesunout.

Na nesystémové úložiště lze ukládat i mapové podklady, volbu lze provést v nastavení > systém > offline mapy.

Integrované aplikace Skype

Microsoft na začátku letních prázdnin odstranil z Windows Store moderní aplikaci Skype s tím, že funkce tohoto komunikátoru budou ve Windows 10 integrované. V červencovém vydání to redmondští nestihli, nicméně podzimní update situaci napravuje. Skype přichází celkem ve třech aplikacích – Zasílání zpráv, Skypové video a Telefon.

Všechny tři aplikace prozatím slouží pouze pro komunikaci přes Skype, nicméně v budoucnu by mohly například na tabletech s vloženou SIM kartou obsloužit i klasické hovory či SMS/MMS komunikaci. Oproti Skype pro plochu však chybí některé funkce, například možnost posílat soubory, vytvářet skupiny kontaktů apod.

Vylepšený tabletový režim

V naší recenzi Windows 10 jsme hodně kritizovali změny v tabletovém režimu, které byly v mnoha situacích krokem zpět. Naštěstí Microsoft naslouchá zpětné vazbě svých uživatelů a tak alespoň část filozofie ovládání vrátil do stavu známého z Windows 8.1. Pokud například pracujete se dvěma aplikacemi a rozhodnete se otevřít aplikaci jinou, systém dá na výběr, která z otevřených aplikací má být nahrazena.

Aplikace lze navíc připínat ke stranám přímo z režimu multitaskingu.

Novinky v prohlížeči Microsoft Edge

Částečně dospěl i internetový prohlížeč Microsoft Edge, ačkoliv k dokonalosti mu ještě něco chybí. Asi nejvíce zamrzí fakt, že slíbená podpora doplňků byla odložena na příští rok. Naštěstí se Edge konečně naučil synchronizovat oblíbené položky a články uložené na později mezi více zařízeními. Přejetím myši nad záložkou stránky nově zobrazí její náhled, potěší i podpora funkce drag and drop, umožňující přetáhování obsahu z okna a do okna prohlížeče (například při vkládání příloh do emailu).

Novinkou je také schopnost prohlížeče streamovat zobrazovaný obsah na jiné zařízení (Miracast či DLNA). Jedinou výjimkou je chráněný obsah.

Kosmetické změny

V Microsoftu neustále pracují na uhlazování vizuální stránky systému a nové sestavení je toho důkazem. Sjednotil se například tvar a velikost kontextových nabídek, avšak stále přetrvává stav, že nezávisle na zvoleném systémovém tématu jsou některé nabídky světlé, a jiné černé.

Staronovou funkcí je volba barvy záhlaví aktivního okna. To je tak mnohem viditelnější než v „červencových“ Windows 10, kde bylo aktivní okno znázorněno pouze tenkým lemem o tloušťce jednoho pixelu.

Pochopitelně nemůže chybět ani nová sada ikon, zejména v Ovládacích panelech. Nové ikony se nicméně dočkal i systémový registr nebo ikona pro odpojení externího úložiště vedle hodin.

Pokud se vám nelíbil obrázek na pozadí přihlašovací obrazovky, můžete jej nově v nastavení > přizpůsobení > zamykací obrazovka odstranit.

Vylepšená Cortana

Personální asistentka Cortana nově přichází do nových lokalit, mezi kterými tradičně Česká republika chybí. Uživatelé žijící v podporovaných zemích se mohou těšit na smršť nových funkcí. Předně Cortana již nevyžaduje přihlášení k Microsoft účtu, ale funguje i s účty lokálními. Cortana umí sledovat volnočasové aktivity uživatele a promlouvat do jejich organizace, například dokáže připomenout blížící se návštěvu kina, a nabídne možnosti, jak se do kina dostat. Zahrnutá je i doprava „taxislužbou“ Uber s možností objednání spoje.

Cortana se také naučila na dotykových zařízeních rozpoznávat psaný text a ukládat z něj důležité informace (čas, poloha apod.). Cortana také umí našeptávat informace na základě označeného textu v souboru PDF.

Změna výchozí tiskárny

V nastavení > zařízení > tiskárny a skenery se nově objevila položka Svěřit správu výchozí tiskárny systému Windows. Její zapnutí způsobuje, že naposledy použitá tiskárna se automaticky nastaví jako výchozí, což ovšem nemusí být vždy žádoucí. Pokud chcete mít vždy stejnou výchozí tiskárnu, doporučujeme tuto funkci vypnout, neboť po instalaci je defaultně nastavená.

Novinky na pozadí

Windows 10 se také dočkaly několika méně viditelných novinek. Systém například umí komprimovat data v operační paměti, tudíž oddaluje nutnost cachování na systémový disk. Díky komprimace se operační paměť zaplňuje pomaleji a je tak využitelná pro více procesů. Novinkou je také možnost násobné hardwarové virtualizace za pomoci technologie Hyper-V.

Podzimní aktualizace Windows 10 přinesla spoustu novinek, a v příštích aktualizacích budou přicházet další. Příští rok by měla přijít dvojice updatů pracovně nazvaná Redstone, jejich součástí by měla být vylepšená spolupráce počítačových a mobilních aplikací (více informací), postupně bychom se také měli dočkat přesunu položek z Ovládacích panelů do nastavení (více informací).


Sloučení Nastavení a Ovládacích panelů? Snad příště

Redstone má podle předchozích informací přijít ve dvou etapách v červnu a v říjnu, veškeré novinky budou tradičně s předstihem dostávat k otestování Insideři.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
119 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments