Domů » Články » První velká aktualizace Windows 10 je tady: Máme pro vás přehled novinek

První velká aktualizace Windows 10 je tady: Máme pro vás přehled novinek

Microsoft vydal podzimní update pro Windows 10. Přináší integrovaný Skype, vylepšené systémové aktualizace, nové designové prvky a lepší optimalizaci.

Operační systém Windows 10 pro počítače a tablety byl vypuštěn na konci letošního července a za tři měsíce si vybudoval širokou uživatelskou základnu – aktuálně běží zhruba na 120 milionech zařízení. Velký vliv na tomto úspěšném startu má fakt, že uživatelé Windows 7 a 8.1 mají možnost povýšit svůj aktuální systém na Windows 10 zdarma. K tomuto kroku chce Microsoft postupně přinutit všechny uživatele, neboť Windows 10 již nemají dostat žádného nástupce, a mají tu s námi být napořád.

Na přísun novinek již není nutné čekat na nové verze systému či na Service Packy, ale budou přicházet v rámci aktualizací skrze službu Windows Update. Pár takových aktualizací již od července proběhlo, nyní však přichází první velký update, který do systému přidává spoustu novinek; nutno podotknout, že mnohé z nich měly být součástí červencového vydání a jedná se tak o opožděné splnění starých slibů Microsoftu.

Aktualizace nese název Windows 10 November Update a povyšuje číselné označení sestavení systému z 10240 na 10586. Nové počítače a tablety budou na trh přicházet již z touto verzí, stejně tak obnovení systému do továrního nastavení povede k návratu do podzimního sestavení. To přináší mnoho novinek jak v designové, tak ve funkční stránce. Pojďme se tedy na všechny změny v systému podívat.

Aktivace starými licenčními klíči

Než se pustíme do výčtu novinek v systémovém prostředí, věnujme pár slov vylepšenému aktivačnímu procesu. Pokud jste dosud chtěli mít ve svém zařízení čistou instalaci Windows 10, existovaly dvě možnosti – použít nově zakoupený licenční klíč k Windows 10 nebo provést zdarma upgrade z Windows 7/8.1 a po aktivaci provést obnovu systému do továrního nastavení. Druhá možnost je nyní maximálně zjednodušena, čistě nainstalovaný systém lze aktivovat nejen licenčním klíčem k Windows 10, ale i klíči k Windows 7, 8 a 8.1.

Více dlaždic v nabídce Start

Změn se dočkala nabídka Start a to jak v tabletovém, tak počítačovém režimu. Maximální počet připnutých dlaždic se zvýšil z 512 na 2048, dlaždice lze nově řadit nejen do tří, ale také do čtyř sloupců.

Aktualizovány byly kontextové nabídky. Při změně velikosti dlaždice se nově zobrazují ikonky jednotlivých velikostí, vybrané aplikace v kontextovém menu umí zobrazovat naposledy navštívené položky, otevřené soubory apod.

Instalace aplikací a map na nesystémový disk

Vítanou změnou zejména mezi uživateli levných tabletů je možnost instalovat aplikace z Windows Store i jinam než na systémový disk, výběr výchozího úložiště pro všechny aplikace (a také multimediální soubory) lze provést v nastavení > systém > úložiště.

Aplikace lze také přesouvat na jiný disk jednotlivě, stačí v nastavení > systém > aplikace a funkce vybrat aplikaci a zvolit položku přesunout.

Na nesystémové úložiště lze ukládat i mapové podklady, volbu lze provést v nastavení > systém > offline mapy.

Integrované aplikace Skype

Microsoft na začátku letních prázdnin odstranil z Windows Store moderní aplikaci Skype s tím, že funkce tohoto komunikátoru budou ve Windows 10 integrované. V červencovém vydání to redmondští nestihli, nicméně podzimní update situaci napravuje. Skype přichází celkem ve třech aplikacích – Zasílání zpráv, Skypové video a Telefon.

Všechny tři aplikace prozatím slouží pouze pro komunikaci přes Skype, nicméně v budoucnu by mohly například na tabletech s vloženou SIM kartou obsloužit i klasické hovory či SMS/MMS komunikaci. Oproti Skype pro plochu však chybí některé funkce, například možnost posílat soubory, vytvářet skupiny kontaktů apod.

Vylepšený tabletový režim

V naší recenzi Windows 10 jsme hodně kritizovali změny v tabletovém režimu, které byly v mnoha situacích krokem zpět. Naštěstí Microsoft naslouchá zpětné vazbě svých uživatelů a tak alespoň část filozofie ovládání vrátil do stavu známého z Windows 8.1. Pokud například pracujete se dvěma aplikacemi a rozhodnete se otevřít aplikaci jinou, systém dá na výběr, která z otevřených aplikací má být nahrazena.

Aplikace lze navíc připínat ke stranám přímo z režimu multitaskingu.

Novinky v prohlížeči Microsoft Edge

Částečně dospěl i internetový prohlížeč Microsoft Edge, ačkoliv k dokonalosti mu ještě něco chybí. Asi nejvíce zamrzí fakt, že slíbená podpora doplňků byla odložena na příští rok. Naštěstí se Edge konečně naučil synchronizovat oblíbené položky a články uložené na později mezi více zařízeními. Přejetím myši nad záložkou stránky nově zobrazí její náhled, potěší i podpora funkce drag and drop, umožňující přetáhování obsahu z okna a do okna prohlížeče (například při vkládání příloh do emailu).

Novinkou je také schopnost prohlížeče streamovat zobrazovaný obsah na jiné zařízení (Miracast či DLNA). Jedinou výjimkou je chráněný obsah.

Kosmetické změny

V Microsoftu neustále pracují na uhlazování vizuální stránky systému a nové sestavení je toho důkazem. Sjednotil se například tvar a velikost kontextových nabídek, avšak stále přetrvává stav, že nezávisle na zvoleném systémovém tématu jsou některé nabídky světlé, a jiné černé.

Staronovou funkcí je volba barvy záhlaví aktivního okna. To je tak mnohem viditelnější než v „červencových“ Windows 10, kde bylo aktivní okno znázorněno pouze tenkým lemem o tloušťce jednoho pixelu.

Pochopitelně nemůže chybět ani nová sada ikon, zejména v Ovládacích panelech. Nové ikony se nicméně dočkal i systémový registr nebo ikona pro odpojení externího úložiště vedle hodin.

Pokud se vám nelíbil obrázek na pozadí přihlašovací obrazovky, můžete jej nově v nastavení > přizpůsobení > zamykací obrazovka odstranit.

Vylepšená Cortana

Personální asistentka Cortana nově přichází do nových lokalit, mezi kterými tradičně Česká republika chybí. Uživatelé žijící v podporovaných zemích se mohou těšit na smršť nových funkcí. Předně Cortana již nevyžaduje přihlášení k Microsoft účtu, ale funguje i s účty lokálními. Cortana umí sledovat volnočasové aktivity uživatele a promlouvat do jejich organizace, například dokáže připomenout blížící se návštěvu kina, a nabídne možnosti, jak se do kina dostat. Zahrnutá je i doprava „taxislužbou“ Uber s možností objednání spoje.

Cortana se také naučila na dotykových zařízeních rozpoznávat psaný text a ukládat z něj důležité informace (čas, poloha apod.). Cortana také umí našeptávat informace na základě označeného textu v souboru PDF.

Změna výchozí tiskárny

V nastavení > zařízení > tiskárny a skenery se nově objevila položka Svěřit správu výchozí tiskárny systému Windows. Její zapnutí způsobuje, že naposledy použitá tiskárna se automaticky nastaví jako výchozí, což ovšem nemusí být vždy žádoucí. Pokud chcete mít vždy stejnou výchozí tiskárnu, doporučujeme tuto funkci vypnout, neboť po instalaci je defaultně nastavená.

Novinky na pozadí

Windows 10 se také dočkaly několika méně viditelných novinek. Systém například umí komprimovat data v operační paměti, tudíž oddaluje nutnost cachování na systémový disk. Díky komprimace se operační paměť zaplňuje pomaleji a je tak využitelná pro více procesů. Novinkou je také možnost násobné hardwarové virtualizace za pomoci technologie Hyper-V.

Podzimní aktualizace Windows 10 přinesla spoustu novinek, a v příštích aktualizacích budou přicházet další. Příští rok by měla přijít dvojice updatů pracovně nazvaná Redstone, jejich součástí by měla být vylepšená spolupráce počítačových a mobilních aplikací (více informací), postupně bychom se také měli dočkat přesunu položek z Ovládacích panelů do nastavení (více informací).


Sloučení Nastavení a Ovládacích panelů? Snad příště

Redstone má podle předchozích informací přijít ve dvou etapách v červnu a v říjnu, veškeré novinky budou tradičně s předstihem dostávat k otestování Insideři.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

119 komentářů

 1. Jak to máte s rychlostí stahování/přípravy instalace?

  • ferko (neregistrovaný)

   pytalo to odo mna 5gb miesta (mam len 32gb transformer, musel som uvolnit) ale da sa to instalovat aj na ine medium, tam to pyta 10-14 gb. Stahovanie celkom rychle instalaciu by som si vedel predstavit aj rychlejsiu.

 2. Michal (neregistrovaný)

  Mě to nejde stáhnout můžu se zeptat jestli ta aktualizace nejde nějak vynutit ?? Díky

 3. Na Windows 10 Home zatím nic :(

 4. Právě doběhla aktualizace mého T100TA, tak jsem zvědavá :-) Aktualizace trvala 55 minut + stahování.

 5. Petr (neregistrovaný)

  Taky, už se stahuje ;)

 6. No som zvedavy, ze ked uz ide aktivacia klucom z Win7, tak ci to bude vzdy alebo raz a potom kluc zanikne

  • Bude to fungovat uplně stejně jako to je doposud. Akorát není nutný upgrade, ale prvotní aktivace klíče. Nic víc…

  • Islo mi len o to, ze je to viazane na HW, tak aby po zmene HW nebol aj ten Win7 kluc na nic. Z MS by to vystalo…

  • S W7 klíčem se ti nic nestane, stejně jako doteď. Zaleží na tom, jestli je OEM nebo Retail…

 7. Tak jsem zklamán … na mém notebooku se aktualizace nezobrazuje, prý má aktuální systém, na PC bratra a mámy již stahuju .. kamarád píše že taky se mu aktualizace nabízí na 1/2 zařízených .. to jsou zase nějaké vlny ??

 8. Aktualizace evidentně jde po vlnách. Na Surface 3 už se stahuje, na druhém PC ještě ne.

 9. xxx (neregistrovaný)

  Me se aktualizace na 2 pocitacich zacala stahovat a pak to hodilo chybu a chtelo to opakovat a uz to aktualizaci nenaslo a na tretim pocitaci to nenaslo nic hned od zacatku.

 10. na PC kde som insider sa to inštaluje, ale na NB kde mám W10 bez insider aktualizácia nie je…

  chcem sa preto opýtať či to je len pre insiderov, alebo pre každého

 11. taky mám home na tabletu a nic

 12. Michal (neregistrovaný)

  Když použiji Media Creation Tool, stáhne se mi v něm už tato verze Win 10, nebo ještě ta původní? Neví někdo? Díky.

 13. Uz ji mam a pripada mi to stejne.

 14. Honza (neregistrovaný)

  Tak na mém notebooku Windows 10 Pro stále nic, asi se dnes ani nedočkám.

 15. tony (neregistrovaný)

  Na mém PC se aktualizace stáhla a při instalaci to hodilo chybu. Neni nainstalované a chtelo to opakovat a uz to aktualizaci nenaslo ani po restartu……..

 16. W10 Home – staženo a nainstalováno hned po upozornění od MS na aktualizaci. Žádné zřetelné změny, možná o něco lepší optimalizace. Spíše pociťuji zápor – kupříkladu prohlížeč Chrome mi není schopný zobrazit některé obrázky.

 17. Tomas (neregistrovaný)

  Ono je to fakt delany jako upgrade systemu, a ne jako zaplata? No panbuh s nama…

  • Divný co, když je tam asi milion změn a číslo buildu je znatelně vyšší…

 18. Už mám nainštalované

  • ale inštalovalo sa to sakra dlho. A to mam SSD a AMD FX

  • Gauss (neregistrovaný)

   to bude tím AMD :)

  • Gauss (neregistrovaný): Hele aby ses nedivil. I u AMD můžeš honit SSD přes NVMe PCIe řadič (PCIE 2.0), tedy hodně hodně rychle:) A 8 jader nemá u Intelu jen tak někdo (ani 6) :)

 19. Hmmm, tak mi po aktualizaci nefunguje web kamera, systém o ní ví, ale nemá nainstalovaný žádný ovladač. Před aktualizací normálně fungovala. To se MS zase něco povedlo…

 20. No, je to naky sekavy. Hned se pozna, ze je to sesity horkou jehlou.

 21. shield (neregistrovaný)

  WIN 10 HOME zatím nic :(

  • U man tak isto. Notebook s W10Pro sa prave instaluje a tablet s W10H nic.

  • shield (neregistrovaný)

   Jojo též tablet mám, akorát mě zajímá kolik je velikost, někdo píše 5Gb to se bude mi na tabletu blbě uvolňovat bohužel má 16gb int ale 3,5gb volného místa.

  • Malo by sa dat nahrat cez externe medium (SD kartu). Uvidim kde mi konecne ponukne ten update.

  • shield (neregistrovaný)

   teď sem dělal kontrolu a zatím nic tak do večera to možná bude.

 22. Aktualizace se doručí jako celý OS. Starý Windows zůstává je možná volba se vrátit. Mně to zabralo na disku cca 6GB, hned po instalaci jsem dal obnovit do továrního nastavení, ten původní se smazal. Mělo by to jít i přes vyčištění disku.

 23. Tomáš (neregistrovaný)

  Bohužel, dokud nebude možné používat s MS Edge AdBlock, tak je ten prohlížeč pro mě osobně k ničemu, takže používám IE11 i nadále.

 24. Honza (neregistrovaný)

  Ví někdo jakým způsobem vypouští update? Na mém NB Windows 10 Pro stále nenabíhá žádná aktualizace, jak tuto aktualizaci vyvolat?

  • shield (neregistrovaný)

   Prý jsou už nějaká isa ale já si radši počkám, přeci dlouho to trvat nebude.

  • Honza (neregistrovaný)

   To je ale i tak divné, někdo hlásí, že se mu aktualizace nabídla, někdo ne. tak nezbývá než čekat :-(

  • mrzic (neregistrovaný)

   cituji: jděte do Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Windows Update | Upřesnit možnosti a zrušte označení položky Odložit upgrady.“

  • Otravná osoba

   Těžko říct jak probíhá distribuce. PC s W10H nenabízí žádný update, notebook s W10M akorát dlouze hledá aktualizace a pak vyhodí chybu. Oba jsou dobře nastavené a dostaly W10 mezi prvními.

  • shield (neregistrovaný)

   Takk jsem zkusil tvoji radu MRZIC a stále nic asi na home bude trvat o něco déle.

 25. Já jsem to vynutil tak že jsem dal tablet obnovit do továrního nastavení, aktualizace na lenovo miix proběhla ok. Na notebooku HP se mně aktualizace nabídla ale vyhodilo to chybu takže smůla. Poté jsem dal také obnovit do továrního nastavení (soubory, data jsem zachoval)a už se to konečně aktualizuje. To je teda zase porod. Už na to začínám bejt starý a unavený ;)

  • Nevím tedy co je v TH2 tak zásadního, ale co možná úplně prostě počkat, až se to nabídne, co?:) To že jsou velké aktualizace vypouštěny ve vlnách je běžná věc např. u Google (a to je vypouští pro mizivý počet přístrojů), dělá to i MS, vše dle mě v pořádku a korektní.

   Ale jestli je tam skutečně něco zásadního, co odblokuje komplikaci, pak chápu. Ale o žádné nevím:)

  • shield (neregistrovaný)

   Bolo: Já si myslím že je lepší si prostě počkat přeci není to malá aktualizace takže to chvíli potrvá než se to všem nabídne.

  • Jak jsem psal na notebooku HP se mně aktualizace nabídla a stáhla (2,4GB). Tak ať se korektně nainstaluje a ne že mě informuje o chybě. Soráč ale takhle opravdu ne.

  • Honza (neregistrovaný)

   Asi bude lepší počkat, sice rád bych pochopil styl vypouštění, ale snad to někdy někde vyčtu, můj Asus W10 Pro stále nenabízí.

  • Aktualizace se dá vynutit přes Media Creation tool ;)

  • shield (neregistrovaný)

   Díky za program už zkouším pak napíší.

  • shield (neregistrovaný)

   Tak 2x mi při vytváření media win 10 napsalo chybu Něco se stalo 2x a pak program přes fungovat… Jestli máš radu budu rád a jestli ne nevadí počkám až se mi objeví ve Windows update.

  • Aktualizace se nedá vynutit přes Media creation tool, napíše to ze to nepodporuje tuto jazykovou verzi. Neví někdo co s tím????

 26. shield (neregistrovaný)

  Aby to nebylo až 15.11 přeci takhle je to označení.

 27. Jen tak pro info. Mohu potvrdit kdo nechce čekat, nebo to vyhodí chybu.

  Obnovit do továrního nastavení (o data jsem nepřišel jen o nainstalované programy a hry). Není to aktualizace ale instalace nového Windows, předchozí sestavení v pc zůstává,a je možné se k němu vrátit. Stejně jako u přechodu 8.1 na 10 insider preview. Doufám že příští rok v červnu se vrátí k insider preview. Připadalo by mě jednodušší s USB „fleškou“ oběhnout 3 počítače.

 28. Leoš27 (neregistrovaný)

  Včera jsem měl na svém notebooku asi tři hodiny Windows 10. Po zjištění, že má grafická karta mít funkční ovladače nebude a nebude, jsem se opět vrátil k sedmičkám. Opakovala se situace z předchozím pokusem (který jsem ale platil) s Windows 8.

 29. Už funguje konfigurace TCPIP u PPTP VPN připojení?

 30. kraken (neregistrovaný)

  Skusal niekto stiahnut W10 cez Media Creation Tool? Aku verziu to ponuka? Dikez

  • Radkope (neregistrovaný)

   Najnovšiu… ja som updatoval cez Media Creation Tool, všetko prebehlo bez problémov :)

  • kraken (neregistrovaný)

   A ak mam uz W10 nainstalovanu ako je to s novou instalaciou? Ci treba najprv upgrade a az potom cista?

  • Radkope (neregistrovaný)

   Môžeš spraviť aj čistú inštaláciu.

  • kraken (neregistrovaný)

   Už so spravil. Zatiaľ všetko šlape jak má. Lenovo ideapad Z500.

 31. Honza (neregistrovaný)

  Hledal jsem na netu nějaké nové poznatky proč nemají všichni nový update W10, všude je samá omáčka co vše přináší nový listopadový update, ale nikdo neví co je ta brzda,kdyby někdo zjistil co se děje dejte info.Díkec

 32. Dano (neregistrovaný)

  2 krát mi bola aktualizácia ponúknutá (hneď v prvý deň,tablet Miix 2 8 už s Win 10),ale vždy po stiahnutí a začiatku inštalácie problém a neinštalovala sa. Tak som sa naštval,stiahol ISO,to som uložil na prídavnú kartu v zariadení a šupol to tam natvrdo ako keď som prechádzal s Win 8.1 na 10 (neponúkalo prechod na 10 tak som to urobil natvrdo)… Takto to ide.

  Neviem ale či je toto prívetivé riešenie pre laikov… Takto si ja príkladnú podporu aktualizácií nepredstavujem. Ešte som zvedavý aké ovládače zasa budú treba.

  • Dano (neregistrovaný)

   Tuším som to prechválil… Inštalácia cez .iso súbor sa nedarí,pri inštalovaní ovládačov skončí na 85% a koniec… Reset a návrat starého Win10. Windows update už tiež žiadnu aktualizáciu nevidí. A aplikácia Get Windows 10 (od MS) skončí hneď na začiatku chybovou hláškou. Pekne… Čo to mám resetnúť na Win 8 čo bol od výroby?

  • kraken (neregistrovaný)

   Robíš upgrade alebo čistú inštaláciu?

  • Dano (neregistrovaný)

   Vždy čistú,v tablete skoro nič nie je , bol kupovaný presne na toto hranie sa a zoznámenie sa s Win10.

  • Mizu (neregistrovaný)

   DANO ako dlho ti to instalovalo? mne stale dojde do 40% a potom nic nerobi tak neviem ci cakat skusal som aj cez tools a to iste.

  • Dano (neregistrovaný)

   Fú,tak možno hodinu čo to príde do toho stavu (vždy niečo vcelku plynulo nabieha,stále je vidieť že sa niečo deje) a potom som to nechal aj niekoľko hodín na tých 68 % celkovo a 85% ovládačov ale odtiaľ sa to už nepohne. Už som dal aj návrat na Win 8 a stále je to rovnaké. Vyhodí potom po tvrdom ukončení a nabehnutí starých Win nejakú hlášku kvôli čomu sa to nezdarilo ale v nápovede taký kód chyby nemajú tak vôbec neviem čo s tým.

  • najlepsie stiahnut nové ISO, boot z flesky, vsetko prec, a install od zaciatku

  • Mizu (neregistrovaný)

   QWERTY aj to som skusal a nic :P tak budem bez updtatu ked to nejde na miix 2 8 :D

  • Dano (neregistrovaný)

   Tak nakoniec pomohla rada tu z fóra – odstrániť počas prechodu SD kartu. Na prvý krát úspešne nainštalované…Pomocou programu Get Windows 10.

  • Mizu (neregistrovaný)

   Dik pomohlo to aj mne.

 33. Prave sa mi stahuje upgrade na W10H :)

 34. tony (neregistrovaný)

  Aktualizace na W10H stahnutá dnes a nainstalovaná-zatim žádné potíže zdá se že vše je OK

 35. Roman (neregistrovaný)

  Po aktualizácii my „searchFilterHost“ zaťažuje procesor až do 70%. Čo s tým

 36. Jan Vizner (neregistrovaný)

  Mně to v 75% spadlo a vrátilo do původního stavu.

 37. Lister0 (neregistrovaný)

  Těšil jsem se na ten cast z edge do telky. Bohužel to tu telku nenajde. V zařízeních v nastavení to telku našlo, normálně z jiných SW do telky vysílám, dokonce i z UI televize zobrazuju data v PC a přehrávám, ale Edge ji prostě nevidí. Zase něco nedodělaného…

 38. LOL (neregistrovaný)

  Kdyz tady ctu jak skvele funguji aktualizace od MS, tak jsem rad ze jsem WIndows davno opustil :D:D:D

 39. toudy255 (neregistrovaný)

  Ja mam 16gb tablet. Volne miesto po odinštalovaní všetkého navyše ostane iba 4,6 gb. Na inováciu treba min. 5 gb free space. Ak zvolím ext. úložisko (32gb sd card) začne sa inovácia a potom vypíše problém nedostatok miesta na jednotke C, potrebuje 5,34 volného miesta… Ďalej sa nedostanem. Neviem ako mam ziskat na C-éčku viac miesta…

 40. hanusacek (neregistrovaný)

  upgrade W10 home na Asus T100. Doběhlo na 40 procent…a po třech hodinách zhasl a je mrtvej. Poraďte někdo pls.

 41. Venca AsusT100 (neregistrovaný)

  taky na 40% konec :D

 42. Venca (neregistrovaný)

  Asus T100 nyní zkouším znovu – někde jsem četl, že se musí v BIOSU zakázat windows boot manager a poté nainstalovat aktualizace opětovně, ale asi se bude muset přeinstalovat celý os, takže : vyzálohovat a přeinstalovat novější instalačkou ([odkaz] -> bootovací usb).

  • hanusacek (neregistrovaný)

   Ale on už nedělá vůbec nic. Nereaguje na žádné z tlačítek, jen při stisknutí power 5x problikne diodka vedle. Ale jinak vůbec nic :-(

 43. Venca (neregistrovaný)

  Asus T100 nyní zkouším znovu – někde jsem četl, že se musí v BIOSU zakázat windows boot manager a poté nainstalovat aktualizace opětovně, ale asi se bude muset přeinstalovat celý os, takže : vyzálohovat a přeinstalovat novější instalačkou ([odkaz] -> bootovací usb).

 44. Honza (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  nevíte, prosím, jak získat instalacku buildu 1115 Windows 10 Home X64 CZ? Zkoušel jsem přes Microsoft creation tool, ale stáhlo mi to tu původní :( Díky za radu

  • tony (neregistrovaný)

   stáhnout a pak vybrat instalaci a nebo iso

   [odkaz]

  • tony (neregistrovaný)

   Poměrně překvapivý krok Microsoftu zaznamenali zájemci o instalační .ISO soubor s nejnovějším sestavením Windows 10. K dipozici je totiž jen původní verze Windows 10 z letošího července.

   Zdroj: [odkaz]

   ja to jeste stihnul stahnout

  • Fall Update sa poskytuje vyhradne cez WU. Stiahnut ako ISO sa uz neda, pokial vsak mas MSDN tak tam to ako ISO stiahnes :)

  • TomasSX1: Ach jo, už jsme zase u hledání ISO po netu… A to to vypadalo, že MS dostal rozum:/

  • Ziadne hladanie. Upgrade dostanes automaticky po nainstalovani W10 (bez 1511). Jedina nevyhoda je pre tych ktory prechadzaju z W7 a W8/8.1. Ty musia cakat 31dni kym dostanu ponuknuty upgrade na 1511. A ked mas MSDN tak ani nic hladat nemusis.

  • TomasSX1: Nepochopeno. Pokud chci udělat čistou instalaci a pokud možno s aktuálním OS, abych se vyhnul aktualizačnímu kolečku, smůla nebo jak jsem psal, hledat ISO (ze zmíněného MSDN).

  • Přičemž se zdálo, že samotný MS bude (dle mě logicky) prostě sám toto nabízet. Tak ne no. Asi tam někdo sedí vedení na vedení.

  • Ja som pochopil co si s tym chcel povedat. Podla mna ta moznost bude, po uplynuti toho jedneho roku co je mozne updatovat na W10 zo starsich W. Dava to aj logiku. Takto maju moznost sa na starsi W vratit do 31dni od instalacie W10. Pri clean instali s poslednym upgradom tu ta moznost nie, tymto chrania BFU. Inac si to zial vysvetlit neviem.

  • TomasSX1: BFU a ISO? Cože?:)

  • UNI: vid. Honza. Si myslis ze je Pro ked taku banalnu informaciu si nevie dohladat?

  • TomasSX1: „jak získat instalacku buildu 1115 Windows 10 Home X64 CZ“ je typ dotazu, který není položen BFU uživatelem, to fakt ne:) A jeho téma je přesně to co píši, MS nás zase nutí jít čkemrat o data kamsi. Celé téma dává smysl, jen nechápu, kde jsi našel pointu k diskusi:)

  • UNI: ano presne tak to vyzera. Ved ani poriadne nevie ako sa to zostavenie vola :D Plus si vykopirovat nazov verzie W10 ktore potrebuje dokaze aj moja mamka.

   Pointa nie je. Ty tu nadavas na sposob dorucenia upgradeu. Zatial si tu jediny ktoremu to nevyhovuje, kdezto moznosti su (mozno nie pre beznych smrtelnikov, ale su).

  • TomasSX1: Aha, tak stále nepochopeno:) Téma není aktualizace, ale aktuální ISO (image) systému Windows. Tedy, aby bylo možné provést instalaci systému, která má v sobě aktualizace k nějakému datu. Např. k datu velké aktualizace Treshold 2. Zvláště např. u eMMC šlaček to umí ušetřit půl dne komputerováního dané šlačky:) Ale obecně to dává smysl. Nebo nedává smysl mít možnost instalace aktuální verze OS?

  • No nepochopene z tvojej strany. MS (ci zu z dovodu vyssie spomenuteho) ponuka vsetky update W10 vyhradne cez WU. Ci sa ti to paci alebo nie. W10 ISO mas, ostatne veci si musis natahat cez WU. Tak to je, bolo a dufam ze nebude (po uplynuti toho roku na free upgrade).

  • TomasSX1: Uf, sám tvrdíš, že aktuální ISO MS distribuuje (MSDN) a sám tvrdíš, že updaty jsou jen přes WU, tedy ISO vychází jen z Gold image-srpen nebo kdy. Tak si v tom udělej pořádek.

   Takže, distribuuje MS aktuální ISO, nebo ne?:)

  • UNI: uz som si zvykol ze si slovickar. Takze z toho si velku hlavu uz nerobim a keby si nebol tak zatvrdli tak vies ze MSDN nie je pre kazdeho, hlavne nie zadarmo a hlavne nie na bezne pouzivanie. Pre BFU (pre tych ktory MSDN nemaju) => WU. Pre vyvojarov (tych co maju MSDN, na vyvoj, testing atd)=> ISO.

  • TOMASSX1: Já si myslím, že stále nechápeš, proto ta sáhodlouhá diskuse. ISO je dostupné i pro BFU! Skrze MS nástroj. Tedy to co píšeš opět neplatí. Co to má společného se slovíčkařením ale netuším:-)

  • UNI: vidim ze mas asi pomalsie chapanie. Si precitaj vyjadrenie MS.

   [odkaz]

   A nikde netvrdim ze to je spravne tak, ze cez MCT vytvorene ISO nema posledne update/upgrade.

   Snazil som sa ti vysvtelit aj mozne preco (rocny free upgrade program zo starsich W).

  • TomasSX1: Co s tím má společného roční Free? Prostě MS vydal W10, od toho data mám čas 12 měsíců použít W7/8 S/N k aktivaci W10. Jestli upgrade přes WU, instalace ISO z MCT nebo z MSDN, úplně jedno.

   Téma je, proč je bráněno ve stažení aktuálního ISO a dle tebe dokonce jen uměle pro BFU.

   Jestli je na toto odpověď v odkaze na MS vyjádření, URL bohužel nejede:) Tak jen stručně hodit sem, proč?

  • UNI: spolocne to ma to ze pri upgrade na W10 mas moznost 31dni sa vratit k povodnej instalacii W (samozrejme ze by to slo aj s 1511). Ja netvrdim ze to je kvoli tomu, je to len jedno z moznych „preco“.

   V skratke: lebo sa tak rozhodli.

  • TomasSX1: Tak možnost návratu je jen volba při upgrade, nikoli součást. Navíc osobně nevidím důvod, proč by toto mělo být nemožné při instalaci z ISO? Pokud nezvolím, že chci formát úložiště, tak se provede záloha původního OS a nainstaluje se nový. To že instaluješ z ISO automaticky neznamená likvidaci dat na partition. Je to opět jen volba a ano, většinou chtěná, proto to z ISO děláme:)

   Nebo instalace z ISO W10 neumožní zálohu/obnovu předešlého systému, stejně jako při instalaci přes WU?

  • TomasSX1: resp. ty se v tom furt nějak motáš, až jsi mě svedl z cesty. Tématem NENÍ dostupnost ISO jako taková, ta je, jak pro BFU, tak MSDN. Tématem JE dostupnost aktuálního ISO. Ty do toho furt taháš obnovu, WU atd. Zbytečně.

   Tedy, proč já jako BFU musím jít a hledat po netu správné ISO (dle tebe není třeba), když MS tak jako tak distribuuje aktuální ISO (MSDN). To je celá pointa, proč nás (BFU) zase MS tlačí to těchto nesmyslů.

  • UNI: ano, da sa spravit aj len upgrade. Ale iny dovod nevidim preco ten 1511 nie je poskytovany v ISO ale len cez WU. Mne to tiez vadi lebo prave som preinstaloval tablet kde je len 16GB ROM a je to docela problem to tahat cez to WU (esteze mam MSDN).

  • TomasSX1: ty jsi vlastně vyvodil, že aktuální ISO ne, aby se zachovala možnost obnovy, původní ISO toto zachová. Za a) dle mě to s ISO nesouvisí tak jako tak, za b) nedovedu si představit, že by na tomto verze ISO něco měnila.

 45. robocop (neregistrovaný)

  Ať se jde celej MS bodnout, po týhle skvělý aktualizaci přestaly Win 10 vidět NAS a sdílený složky v druhým PC, opravdu super!!

 46. Petra (neregistrovaný)

  Dobrý den,prosím vás před pár dny mi proběhla aktualizace windows 10 a od té doby se to celé po……
  nezobrazují se fotky,lišta,zvuk prostě nic.Není tu ani nabídka vypnout restartovat,nelze připojit foťák prostě nic….
  Co mám dělat?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).