Domů » Bleskovky » Podpora Windows 10 skončí za deset let, verze Home bude povinně automaticky aktualizována

Podpora Windows 10 skončí za deset let, verze Home bude povinně automaticky aktualizována

Microsoft o Windows 10 tvrdí, že se jedná o poslední verzi systému, která bude v budoucnu častěji aktualizována, několikrát jsme dokonce z nejvyšších redmondských míst slyšeli výraz „Windows jako služba“. Ač se může zdát, že nás s Windows 10 čeká nekonečná jízda, aktualizované stránky Microsoftu s životními cykly jednotlivých verzí systému uvádí klasické termíny „expirace“ – nové funkce budou přicházet do října roku 2020, rozšířená podpora přinášející bezpečnostní záplaty a opravy chyb bude trvat do října 2025.

  

Microsoft také s ohledem na rozpětí zařízení, na nichž Windows 10 poběží, upozorňuje, že ne všechny přidané funkce v příštích aktualizacích mohou běžet na všech zařízeních. Microsoft zaručuje podporu pouze pro aktualizovaná zařízení, vybrané aktualizace mohou být omezené na region či příslušnost k mobilnímu operátorovi.

   

V licenčních podmínkách posledního sestavení Windows 10 Home je navíc uvedeno, že software pravidelně kontroluje a stahuje aktualizace za uživatele a přijetím dohody uživatel souhlasí s přijímáním aktualizací bez dalšího upozornění. Zda bude možnost update odmítnout, prozatím není jasné. Uživatelé verze Profesional budou mít možnost odložit aktualizaci až o osm měsíců, některé navazující aktualizace však mohou být v případě odložení nedostupné. 

 

Microsoft chce zjevně těmito kroky dosáhnout stavu, aby byl jeho systém co nejméně roztříštěn a aby všichni uživatelé měli aktuální verzi. Jak to ale bude s podporou za pět, respektive za deset let, však zatím nevíme. Je pravděpodobné, že Microsoft bude s každou větší aktualizací podporu systému prodlužovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Jájínek (neregistrovaný)

  Mám na PC verzi Windows 10 Home 10166 32 bit a nevidí aktualizaci. Nebo Windows 10 Home 10240 32 bit ještě není ?

  • Já mám 32 bit aktualizován ;)

  • Home? Měl jsem zato, že v Insider programu byla jen PRO verze.

  • borix (neregistrovaný)

   Taky mám Home 32 bit a aktualizaci to zatím nenabídlo.

  • Já mám 10166 Home x64 a taky nenabídlo update na 10240..

  • Jájínek (neregistrovaný)

   A to máš pls 32 bit jakou verzi ? Profesional a nebo Home ?

  • borix (neregistrovaný)

   Mám 32bit Home, jak jsem psal. Řekl bych, že to souvisí s přípravou na distribuci finálního RTM. Windows insider je na nějakou dobu pozastaven… prý..

  • Jájínek (neregistrovaný)

   Omlouvám se, měl jsem napsat, že se ptám Warmana na to.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).