Windows 10 si první den stáhlo a nainstalovalo 14 milionů lidí, internet to nepoložilo

Microsoft se pochlubil, že za první den si jeho nový operační systém Windows 10 stáhlo a nainstalovalo více než 14 milionů lidí. Jonathan Sampson, který pracuje u Microsoftu na vývoji prohlížeče Edge, zveřejnil Tweet, na němž je k vidění rychlost, s jakou uživatelé novou verzi operačního systému instalovali. Ač tento krátký úsek odhaluje zhruba 16 instalací za vteřinu, skutečné číslo bylo v průměru zhruba desetkrát větší – 162 instalací za vteřinu.

V Redmodnu se na příchod Windows 10 řádně připravili a údajně si u provozovatelů internetového připojení vyhradili kapacitu 40TB/s na bezproblémový upgrade systému pro všechny uživatele. Nakonec tento prostor ani nevyužil, zaměstnanec ISP společnosti Sandvine Dan Deeth zveřejnil grafy vytížení sítě, z nichž je patrné, že největší zátěž způsobili ti uživatelé, kteří dostali přístup k potřebným instalačním souborům s mírným předstihem o den dříve.  

Celkový podíl služby Windows Update v den aktualizace Windows 10

29. červenec pak probíhal v poklidu a vytížení sítě bylo oproti předchozímu dni sotva poloviční. Poklidné situaci nahrál fakt, že Microsoft vypouštěl aktualizaci na Windows 10 ve vlnách. Sice se objevily návody, jak update vyvolat okamžitě, uživatelé však byli trpěliví (nebo o nich nevěděli). Podíl služby Windows Update se v úterý podílel na celkovém provozu internetu v Severní Americe cca 6-8 procenty, ve středu pak 3-4 procenty.

Deeth také poukázal na to, že Apple svoje aktualizace ve vlnách nepouští, a proto v roce 2013 jeho aktualizace na iOS 7 „zaměstnala“ internet z 15 procent.

Desítky se podle Toma Warrena ze serveru TheVerge dočkají začátkem srpna první výraznější aktualizace, která údajně ponese název Service Release 1 (SR1). Má se vesměs jednat o opravy chyb, které byly dodatečně v systému objeveny. Na nové funkce, jako integraci Skype, podporu rozšíření v Microsoft Edge a další chybějící věci, si ještě musíme počkat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku