Domů » Články » Windows 10 oficiálně: Microsoft sjednocuje název pro mobilní a desktopový systém

Windows 10 oficiálně: Microsoft sjednocuje název pro mobilní a desktopový systém

Microsoft v San Franciscu představil novou verzi svého operačního systému Windows s nečekaným pořadovým číslem 10. Má nabídnout to nejlepší z obou světů – jak v desktopu, tak v moderním prostředí.

Šéf Windows Terry Meyerson na začátku své přednášky sdělil, že operační systém Windows používá 1,5 miliardy lidí na celé planetě, přičemž nyní společnost stojí před prahem (anglicky Threshold) a nastává čas pro nová Windows postavená na základu Mobile First – Cloud First. Pár vteřin na to jsme se dozvěděli jejich název, o němž se již nějakou chvíli před dnešním dnem spekulovalo. Mary Jo Foley a Tom Warren měli ve svém tweetu částečně pravdu – nová Windows se jmenují…

 

Windows 10

Skutečně se nejedná o překlep ani o cestu v čase, nová Windows ponesou číslovku 10, přičemž hlavní myšlenkou tohoto systému bude sjednotit všechny platformy Microsoftu do jedné – ať už na mobilu, tabletu, konvertibilním zařízení, notebooku, stolním PC nebo Xboxu, všude budou jedna Windows s jedním obchodem aplikací. Název Windows 10 byl zvolen s ohledem na velikost pokroku, která se mezi jednotlivými verzemi udála.

  

Microsoft klade důraz na podnikovou sféru, jíž byla dnešní konference určena především. Lidé, kteří jsou zvyklí pracovat s Windows 7 (nebo dokonce ve Windows XP) naleznou ve Windows 10 všechny nástroje na obvyklých místech, stejně tak systém zajistí kompatibilitu se všemi nejrozšířenějšími podnikovými systémy. Společnosti si budou moci vytvářet vlastní interní obchody aplikací a systém bude připraven na program BYOD (přineste si své vlastní zařízení) – firemní data budou od osobních oddělena.

Zpátky ke kořenům

Uživatelské prostředí Windows 10 představil viceprezident Microsoftu Joe Belfiore, v podstatě ukázal vše, co jsme měli dosud možnost vidět z dřívějších úniků. Vrátila se nabídka Start, a to v dosti pozměněné podobě, snoubí v sobě jak původní přístup k seznamu aplikací, tak možnost připnout si vybrané z nich jako dlaždice do pravé části.

  

Nabídku lze personalizovat, měnit dlaždicím velikost, umístění, případně podbarvit ji libovolným motivem. Nabídka Start obsahuje pole pro vyhledávání, které bude fungovat napříč celým systémem – v souborech, v kontaktech, aplikacích, na internetu, zkrátka všude, podobně jako to funguje například ve Spotlight u Mac OS X.

   

Aplikace moderního prostředí bude možné nově spouštět v oknech, kterým lze standardní cestou měnit velikost nebo je přichytávat k okrajům. Systém bude nově rozlišovat nejen levou a pravou stranu, ale i horní a spodní polovinu, díky čemž bude možné takto přichytit čtveřici aplikací do jednotlivých rohů. Microsoft tak chce částečně odstranit schizofrenii systému, všechny aplikace jak z moderního prostředí, tak z desktopu, poběží bok po boku. Nově se tyto aplikace budou jmenovat univerzální, což dává vzhledem ke slučování všech Windows do jedné verze smysl. 

Windows OS X

Změny se dočkal i multitasking, jenž získá v hlavním panelu vlastní ikonku, která otevře náhledy otevřených aplikací s intuitivním přepínáním nejen mezi aplikacemi, ale rovněž mezi virtuálními plochami. Tato nabídka patrně nahradí přepínání aplikací známou klávesovou zkratkou ALT + TAB. Svým zobrazením tato funkce opět připomíná spíše Mac OS X a funkci Mission Control (dříve Exposé).

  

Z tohoto náhledu je možné přímo přichytávat aplikace k okrajům, přičemž poté se nabídka multitaskingu smrskne na polovinu obrazovky, kterou je možné zaplnit další vybranou aplikací. Takto lze dělit plochu jak horizontálně, tak vertikálně, tak v kombinaci obou případů.

  

Ač se to zdá býti neuvěřitelné, Microsoft upravil i příkazový řádek, v němž je konečně možné pracovat s textem podobně jako v jakémkoliv jiném textovém editoru, včetně kopírování a vkládání pomocí klávesových zkratek.

Jízda novým Metrem

Pro práci s univerzálními aplikacemi pomocí klávesnice a myši byly přesunuty nabídky z menu Charms do záhlaví aplikace, samotné menu Charms však nezmizelo a pro dotykové displeje tu bude nadále, i když v pozměněné formě. Změní se ale rychlé přepínání aplikací, nově se při gestu z levé strany displeje objeví inovovaný náhled otevřených aplikací, pouze s většími ovládacími prvky pro snadnější manipulaci dotykem.

   

Nabídku Start bude možné přepnout z nové podoby od celoobrazovkového režimu, ovšem její vzhled bude oproti současnosti velmi odlišný. V levé části se bude nacházet sloupcový seznam aplikací, vpravo pak připnuté dlaždice. V podstatě se jedná o novou nabídku Start, ale ve fullscreenu. Toto nové UI má být vhodné jak pro ovládání myší a klávesnicí, tak pro dotyk. Konvertibilní zařízení se navíc dočkají příjemné funkce automatického přepínání mezi tabletovým módem a desktopem – při připojené klávesnici bude k dispozici desktopová nabídka Start a univerzální aplikace poběží v oknech, po jejím odpojení se zobrazí Start ve fullscreenu a v celoobrazovkovém režimu poběží i univerzální aplikace.

Jelikož byla dnešní konference zaměřena spíše na podnikovou sféru, se kterou nyní bude Microsoft jednat o budoucím nasazení a zajištění kompatibility firemních aplikací, více jsme se o novinkách pro běžné zákazníky nedozvěděli. Pro tyto účely Microsoft chystá zvláštní konferenci, která se bude konat počátkem příštího roku, v dubnu se pak bude konat tradiční vývojářská konference Build, na níž bude sděleno více informací o nových univerzálních aplikacích.

 

Windows 10 pro telefony

Nová Windows budou k dispozici pro všechna zařízení od 4“ úhlopříčky displeje až po 80“, což znamená to, co jsme již dříve předpovídali – příští verze Windows Phone se bude jmenovat jednoduše Windows 10, verze pro smartphony však pochopitelně nebude obsahovat desktop. Kdy však bude verze pro telefony a tablety s ARM procesory dostupná, zástupci Microsoftu odpovědět nechtěli. 

Již zítra k vyzkoušení

Microsoft zítra spustí Windows Insider Program, přičemž zákazníci, kteří se do něj zaregistrují, si budou moci stáhnout Windows 10 pro počítače a notebooky, verze pro servery bude uvolněna později. Pro účastníky Insider programu budou otevřena diskuzní fóra a 24 hodin denně bude připravena zákaznická podpora. Microsoft je zřejmě odhodlaný dokončit systém podle přání svých zákazníků a firemních partnerů, aby se vyhnul neúspěchu. 

 

Ostatně Joe Belfiore sám naznačil, že se zdaleka nejedná o finální verzi, a že některé funkce mohou v budoucnu vypadat zcela jinak. Zároveň nedoporučuje instalovat Windows 10 Technical Preview na hlavní počítač; budeme vás pochopitelně informovat, jakmile Microsoft zveřejní odkazy ke stažení. Finální verze Windows 10 bude vydána „později v roce 2015“, očekáváme spíše druhou polovinu. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

68 komentářů

 1. Mrkvosoft prišiel o perfektný slogan.

  One Windows to rule them all, One Windoes to find them…

  One Windows to bring them all and into glory bind them…

  Teraz to bude Windows Ďäsať

  • Prosimtě proč nazýváš Microsoft Mrkvosoftem? to je nějak cool? Nějak mi uniká souvislost. Občas to takhle někde vidím a nějak nevím, proč to ti lidé píší takto zkomolené, jestli to jako má být vtipné, nebo je v tom nějaký skrytý význam…? :)

  • Martin (neregistrovaný)

   Přesně tak. Každým rokem je ten „fór“ ubožejší

  • Jsou komici, co zase píší lagdroid, reklamosystém nebo ťamťung-samšunt… Reakce byla zase a pouze, že se to týká Microsoftu, klasika :D

  • Som fanúšikom Microsoftu. Mám jeho zariadenia a som spokojný. Preto si myslím, že si môžem z času na čas utiahnuť z jeho mena. To čo robí s WinX je veľmi dobrý krok. Aj čo sa týka podpory aj all-in-one systému. Páči sa mi aj vyriešené Continuum a všetko. Uvidíme ako to bude vyzerať pri RTM. Bojím sa však smartfonovej verzie :)

  • PEETE: Jako lagdroid nebo reklamosystém je možná trapné, ale alespoň tam vidím tu souvislost. Ale Mrkev mi nějak k windows nejde :)

  • Uznávám, že mrkev je trapná :D Aspoň, že jim sedí název Windows :D

  • ale alespoň mi Mrkev připoměla tuhle pecku:

   [odkaz]

  • Někdo píše mrkvosoft, jiní jsou zase vyhlášení reklamosystémáci či blátohliníci, že je to trapné jim vysvětlujte.

  • menty: +1, protože to oni nevidí přece .)

  • Njn, někdo si udělá srandu z MS a hned je to trapné. WP celebrity si tady dělají srandu z Androidu a to je v pořádku. Opět se tak jedná o klasický dvojí metr.

  • Umíš číst? Když napíšu, že používání lagdroid a reklamosystém je trapné, ty z toho vyčteš, že píšu trapném zesměšňování MS?

   Nechápu, proč máte problém porozumět psanému textu. Prostě nechápu, proč se píše Mrkvosoft, nerozumím tomu, proč Mrkvo. Nic srandovního mi na tom nepřijde, ani v tom nevidím žádnou souvislost. Když někdo napíše místo MicroSoft třeba „Malý měkký“, chápu, že je to legrace. Když někdo napíše lagdroid, chápu, že si dobírá android kvůli nějaké vlastnosti, byť mi tato zesměšňování nejsou sympatická. Ale MRKVOsoft opravdu nechápu. Proto jsem to chtěl vysvětlit. A opět se najde několik filutů, co to zcela otočí..

  • Oni to nejsou filutové, ale trollové. Souhlas, nikdy sem takové rádoby vtipné zkomoleniny nepochopil.

 2. Druhý disk v notebooku vymazán, připraven na instalaci :)

  • fero (neregistrovaný)

   Já chci taký :D , bohužel nemám poruce externí HDD takže musím počkat 2 dny :D

 3. jarda (neregistrovaný)

  Radsi si jeste pockej, vyjde jen nedodelana verze. Aby ti to neudelalo vice skody nez uzitku. Ale na W10 se samozrejme taky tesim.:-)

  • proto říkám DRUHÝ disk v notebooku :) Systémák s 8.1 mazat nehodlám :)

 4. McJobs (neregistrovaný)

  Ak dostane moja 920 buduci rok update na Windows 10, zozerem kefu.

  • Asi tak. Neuvěřím, dokud neuvidím, že je update k dispozici :) (a ano, vím, že potvrdili, že bude pro všechny WP8 zařízení, ale…)

 5. Podle wmpowerusers.com je na fotce, kde jsou všechna zařízení pohromadě, zachycen tablet s Windows Phone. Na výřezu jsou jasně vidět ovládací klávesy WP.

  [odkaz]

  Na vedlejší (zřejmě) L1520 je pro změnu vidět název skupiny dlaždic, tak jak to měly některé koncepty před WP8.1. Zaměřte se nad žlutou dlaždici vlevo. WP8.1 Update 2?

  • Musím říct, že jsem vcelku z nových Windows 10 nadšený, ačkoliv trošku se obávám, že se MS snaží trošku dělat kroky zpět, což není dobře pro inovace. Win 8.x jsou z pohledu PC naprosto něčím novým a revolučním a MS evidentně tuhle ideu vzdal a vrací se zpět.

   Co se obrázku týká, taky jsem na něj na wmpoweruser koukal a musím říct, že jestli to nějak takto bude vypadat, tak je to pěkný čistý a bude mít více možností úprav a personalizace než doposud což bude dobře pro nové i stávající uživatele, vcelku se mi to zamlouvá.

  • MAXXZ: Ale kroky spat zacal robit uz pri WP. Namiesto toho, aby pokracoval v nastolenej vizii, tak zaradil spiatocku a robi z WP len dalsi „priemerny“ OS ako iOS alebo Android.

   Preco MS upustil od hubov? Preco upustil od zdokonalovania live tiles? Takych preco je naozaj vela pocas vyvoja WP (od WP7.0 po WP8.1.1).

   Tieto ustupky konzervam a haterom (vsetko od MS je zlo!) nicia nove koncepty este v zarodku.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak huby se ukázali jako nefunkční. Nikdo to nepoužíval, protože to nikde jinde nebylo a nefungovalo to intuitivně. Na druhou stranu Live Tiles jsou docela dobrý nápad pro spravování velkého objemu informací. Podstatně lepší, než notifikační centrum (viz poslední update u iPhonu, kde se zas urolujem k smrti).

   Co se ale Windows jako takových týče, tak já spíš nechápu, proč je potřeba měnit něco, co funguje perfektně. Proč zrušit nabídku start, která za ta léta se vypracovala takovym způsobem, že je dokonalá a všichni jsou na ní zvyklí? Proč nahradit klasickou plochu obřímy livetiles a nenabídnout možnost LT ve formě ikon, proč zrušit multitasking a správu oken tak, jak fungovala doteď – podle mého stále jen proto, že to líp vypadá. To sou prostě naprosto nesmyslná řešení, která oproti starému systému nepřináší JEDINOU výhodu. Jen hodí uživatelům, kteří mají naučenou nějakou práci se systemem klacky pod nohy. Skoro bych řekl že to je větší svinstvo, než polovinu systémového disku zablokovat pro uživatele s vyjímkou TrustedInstaller (jak ironicky to ještě nazvou :D). Hnus velebnosti!

  • KRAYZIE: Bohužel strategie hubů se ukázala jako dlouhodobě nefungující, navíc byl problém s jejich aktualizacemi. V současné formě mi to vyhovuje více, jen je nutné tedy zapracovat na jednotlivých aplikací co se mají přes nový framwork integrovat do určitých částí systému.

   Co se Live Tile týká, tak tam naopak není co měnit, fungují dobře a každou verzi systému přijdou menší vylepšení.

  • maxxz: Tak prostě jsou věci, které není kam inovovat a jejich status naplňuje svou funkci. Kulatý volant je prostě nejvhodnější tvar, jinak by ho nepoužívali i profíci při závodech (formule jsou skutečně už příliš specifické) 100 let…

   A jistě se najdou takové části i v GUI pro počítač.

  • Ano, huby sa ukazali ako problem pre konzervy. Ale rozhodne nesuhlasim s tvrdenim, ze sposobuju problem s aktualizaciami alebo su neintuitivne.

   MS mal zapracovat na API. Spravnym API by nebol problem zakomponovat akykolvek IM do messaging hubu. Aktualizaciou appky by sa updatol backend, ale stale by to bolo pekne integrovane na jednom mieste. V podstate hub by mal byt len ako jednotne UI pre rozne sluzby podobneho zamerania. Problem skor vidim v neochote 3rd party nieco niekde zakomponovat a radsej na to vyuziju samostatnu appku so samostatnou ikonkou/dlazdicou a vlastnym UI.

   Osobne si viem velmi pekne predstavit nasledovne:

   1. hub messaging – skype, whatsapp, viber, BBM, …, zakomponovane pekne vedla seba (prepinanie pomocou swipe vpravo/vlavo. Rozsirena live tile s info o sprave s logom sluzby

   2. hub telefonovanie – swipom vpravo/vlavo historia hovorov, rychla volba, Skype, …

  • JOHNY: Ponuka start z W7 dokonala? Si robis srandu? Preklikavanie sa pidi polozkami do zblbnutia? Jedine, co sa s tym dalo urobit bolo tam pripnut zopar pouzivanym programov a vyuzit vyhladavacie policku. Toto daleko lepsie splnila obrazovka start, na ktoru sa da pripnut viac zastupcov a da sa prehladnejsie upravit. Fajn, mozno niekomu vadi celoobrazovkovy rezim, ale ergonomicka je 100x lepsia ako pidi start menu.

  • Johny (neregistrovaný)

   Pidipoložkami? Právě o tom to snad je ne? že to spoří místo. Ergonomicky (i když očividně víš prd co to slovo znamená) rozhodně lepší neni. V čem? Neni mi 180 a netrpim slepotou a extrémě těžkym parkinsonem, abych se myší netrefil na nápis. To musíš bejt hotovej, když tady máš kliknout třeba na text „Reagovat“. K tomu furt přeskakovat mezi nabídkou start a programy? Nevim jak používáš ty počítač k práci, ale já kolikrát vypínam a spouštim několikrát za den Adobe: Muse, Illustrator, Indesign, Photoshop, Bridge a do toho e-mailovýho klienta. A pohybovat se mezi těmahle programama a ještě další plochou která zabírá zas celou obrazovku, to je jak si nechat vrtat koleno, proti klasický nabídce start, kde dam klik a zmizí. Na desktop je Metro v tý podobě v jaký bylo představený na začátku úplná píčovina – a ne, neni to jen o konzervách. Je to taky o lidech, co se snaží bejt za každou cenu revoluční a nejsou schopný uznat, že některý inovace ve skutečnosti blbý.

  • Johny (neregistrovaný)

   a to nemluvim ani o tom, že to, jak byl koncipovanej Search ve starym Metru (oproti již zaběhnutému a na jeden click dostupnému odevšad ve startu) bylo úplně k hovnu a brzdilo to práci všem, kdo neměli windows ledatak na spouštění World of Warcraft. Zajímalo by mě, co ve windows děláš, jak s nima pracuješ, že můžeš plácnout takovou ptákovinu.

  • Johny (neregistrovaný)

   A samozřejmě, že jiné messengery budou využívat co možná nejvíc svoje aplikace, aby v nich mohli zobrazovat svoje reklamy a dostávat z nich data, která oni potřebují. Huby jsou jak nadvláda jedný strany. Microsoft se je snaží podsunovat už od XP a nikdy to nevyšlo. Protože lidi prostě to nevyužívají timhle způsobem. Já si prostě NECHCI přehrávat něco v polofunkčním přehrávači od Microsoftu. Stejně tak jestli si někdy používal Games for Windows (zkráceně), tak asi víš, že je lepší si nechat zpřerážet žebra. Do teď na tom mam koupenýho StreetFightera, do kterýho se nedostanu i kdybych se na hlavu postavil. Huby… jediný, na co to bylo dobrý, že se propojil tehdy neschopný facebook s mobilem a tak se místo SMS dalo odpovídat na fb. Ale kam s tim dál? Co s tim chceš dělat na PC? Viber? Bez těch idiotskejch nálepek? Asi sotva. A videohovory které u každého fungují na jiném principu? Nesmysl. Nikdy by to nefungovalo.

  • Krayzie: na co proboha potřebuji nějakou obrazovku start, když mám dole 1920px širokou lištu (asi málo kdo má PC na produktivitu s menším rozlišením, spíše naopak vyšší) nebo několik milionů pixelů na pracovní ploše? Nebo čumět na celoobrazovkové omalovánky (a zcela ztratit kontakt s pracovní plochou) jen kvůli tomu, abych napsal 3-4 znaky pro spuštění méně často používané aplikace? Seděl jsi někdy u PC a dělal něco na něm? Mně přijde, že ne:)

  • JOHNY: Nejedna sa o slepotu, proste preklikavat sa cez All programs bolo vzdy o drzku a ked som si popripinal „zopar“ programov na vysku, tak to bolo dost neprehladne. Takze jedina u mna pouzivana funkcionalita start menu bola vyhladavanie a to funguje aj v start screene (mne celoobrazovkovy rezim vobec neprekaza, ale netyka sa to aplikacii). Inak kazdodenne pouzivam cca 11 aplikacii (MSVS 2008, MSVS 2012, Paint.NET, Windows Explorer, Mail, IE, FF, AutoCAD 2015, Word, Excel, NextGen Reader), tie mam pripnute na taskbare. Menej pouzivane appky mam pripnute a zorganizovane na start screene, kde to mam ovela prehladnejsie ako som to mal v start menu vo W7. Co sa hubov tyka, tak prave pre ten pristup 3rd party stale zijeme „v jaskyniach“, lebo pouzivat X aplikacii (SMS, viber, Skype, whatsapp, …) a kazdu s inym UI je proste „super“. Myslienka hubov vo WP sa mi zapacila v zmysle hub = zoskupenie podobnej funkcionality do jedneho grafickeho kabatu a pod jednu strechu. A pri trocha vole a spravneho API by to fungovalo v pohode aj pre 3rd party vyvojarov. Neviem preco sem tahas Games For Windows, to podla mna nie je hub v zmysle WP, ale ked uz sme pri tom, tak Steam funguje k spokojnosti (ale nie som ziadny velky hrac). V Games for Windows mam len nejaky Dirt a nikdy som s tym nemal problem).

   UNI: Ty mozno z nejakeho zahadneho dovodu musis byt permanentne v kontakte s plochou, ja nastastie nie a pre mna je Start screen daleko efektivnejsim riesenim ako archaicke start menu. Start menu vo W9 vyskusam, kedze tam pridali moznost rozsirenia celeho start menu do sirky a tym rozsirili moznosti prisposobenia.

  • Johny (neregistrovaný)

   Zaprvé podle toho jak užíváš programy, tak se ti řadí automaticky do spuštění. To je první velké plus, protože když spouštíš stále stejné programy každý den, jen k tomu ráno sedneš a naklikáš. Změníš zvyk, upraví se to samo. Když nechceš, můžeš si je dát na plochu jako ikony a máš tu samou blbost co vyžaduješ ty. All programs, jak ty o nich mluvíš jsou řazený podle abecedy, nevím, co je na tom nepřehledného. Leda bys neuměl abecedu. Jinak ti stačí otevřít nabídku start a napsat 2 písmena ze slova. BANG, nemusíš se v ničem hrabat. Oproti tomu když u Metra chceš aplikaci, která není běžně dostupná, musíš se hodit do startu a pak proklikat do sloupců kde to je řazený abecedně, hyerarchicky a ještě ve sloupcích. To tobě ale určitě přijde přehlednější… Bože, že si vůbec plácam plíce, kecáš sračky. Sám ses očividně nenaučil používat Windows 7 a chceš po někom aby nebyl konzerva a naučil se ovládat Windows 8… pfff, just fuck off

  • Johny (neregistrovaný)

   Teda pardon, musíš se hodit do startu přes celou obrazovku a pak do aplikací a tam dát vyhledávání v aplikacích nebo se přehrabovat ve vyhledávání VŠEHO VŠUDE. Tak to dřív fungovalo než udělali ty podle tebe „kroky zpátky“. (Aniž by ti došlo, že Windows 8 byly uživatelsky krok zpátky).

 6. Vojta (neregistrovaný)

  Takže přidání dlaždic do startu a možnost změny velikosti oken je tak velký krok kupředu, že se oproti veškerý logice vynechá číslice 9?

  Pořád stojím za tím, že dlaždice ve startu se absolutně nehodí do zbytku systému a jde o dost to násilný naroubování.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak já si za tim stojim taky, ale chápu, že to může mít určité výhody, vzhledem k tomu, že Windows stále nenabídl kvalitní widgety na obrazovku. Tak jako tak, použít je nemusíš, takže ve výsledku u podobných inovací jde jen o to, aby to neblokovalo nějaký jiný nápad. Což se v tomhle případě podle mého neděje.

  • Dnes se bohužel nekopíruje jen SW jako takový, ale i jeho označení. A v co si budeme povídat, MS je králem v kopírování už od prvopočátků firmy.

  • Presne tak Smisek, MS je zlo!

  • Zlo je zcela evidentně Google, viz jeho plány nacpat do androidu celoobrazovkové reklamy: [odkaz]

  • smisek sa uz nevie dockat takych reklam :D, BTW, MS je ZLO!!!!

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak ty už tam dávno jsou. Stejně jako na Windows Phone. Spustíš hru a než se někam dostaneš, musíš zavřít okno s reklamou. Případně mezi levely ti vyskočí to samý.

  • lerion (neregistrovaný)

   V jaké hře na WP najdu celoobrazovkovou reklamu?

  • Johny (neregistrovaný)

   Si nepamatuju. Byly to nějaký děsný freewarový shity. Neni to tam jako prostor od systemu, ale od té samotné hry. Prostě ti vyskočí obrázek přes celou obrazovku a v rohu se musíš trefit na křížek abys mohl pokračovat. Byla to nějaká strategie, ale co, to už fakt nevim.

  • Zaklinac: Jaký OS používáte na PC?

  • JIRXU: Zaklinac to myslel ironicky, resp. narazal na jedneho MS hatera (SMISEKCZ).

  • tak ja som fullscreen reklamu na wp teda este nevidel, pochybujem ze taka moznost aj je, vsetky reklamy ked su tak sa zobrazuju dole, alebo hore

  • Jurko (neregistrovaný)

   OS X

 7. kadol (neregistrovaný)

  To dostane i napriklad lumia 2520 windows 10, ktery bude i na lumii 520? :)

  • Johny (neregistrovaný)

   No nevim nevim, myslim si, že dosavadní telefony zaříznou :D

  • odkedy je Lumia 2520 telefon??

  • Upřímně si to teda taky myslim. Známe Microsoft, jednou už to udělal, proč to nezopakovat.

  • Protože tehdy byl důvod – jiný kernel a teď není. Než začneš „přemýšlet“, tak si to nastuduj, jsou toho plné internety.

  • Johny (neregistrovaný)

   Já se těšim, jakej budeš specialista, Steelspace, až tě MS fákne s tim, že není možné tu integraci udělat a na telefony vyjde „pouze“ update s názvem Windows Phone 9, který vám hodí nějakou tu kůrku.

  • Johny (neregistrovaný)

   Jinak co jsem četl, tak s verzí 10 pro mobilní telefony se nepočítá do 4Q 2015 a jestli je to pravda, tak je jasný, jakou strategii Microsoft zvolí. ŽÁDNÉ updaty na vyšší verze zdarma – což se ostatně odhaduje už od začátku. A nasvědčuje tomu i fakt, že o mobilních telefonech nebyla ani zmínka krom toho, že Windows Phone se na mobilech bude jmenovat Windows.

  • steelspace – to já ovšem vím, pokud to ale beru z pohledu běžného uživatele, tak mě to vůbec, ale vůbec nezajímá, že měnili jádro. Jsem rád, že jsem si kdysi nekoupil L900, protože to, co pak vyvedli, byla doslova prasečina. A co hůř, jak se vymlouvali a ošívali a já nevim co, přitom stahovací lišta, co mají 8.1, na tu očividně není třeba 100GB RAM, ne? A protože se to stalo jednou, tak já bych bral s rezervou to, že se to NESTANE, jak se říká, všechno jde, když se chce. Navíc tim odříznou starší modely a nebudou je muset zdlouhavě updatovat, jak by řekl jeden Radek: dává mi to smysl.

 8. Jsem zvědavý, jestli po vzoru OS X už u té desítky zůstanou. Náhled vypadá dobře.

 9. Johny (neregistrovaný)

  A sakra… tak to mě pěkně pos*ali! :D Řikal sem, že si koupim až tak Windows 10, až v devítce odladí všechny problémy… co teď?! :DDD

  • Johny (neregistrovaný)

   Jinak dobrá práce, konečně ty změny vypadaj trochu inteligentně. Vyzkoušíme, uvidíme. Nejvíc jsem zvědav jak budou fungovat ty plochy. Tohle vypadá zajímavě (jen teda lituju holek, který maj neustále bordel v počítači a otevřený VŠECHNO :D ).

 10. ondřej (neregistrovaný)

  Jen doufám aby nový WP byl i na telefony s 8.1

  • lerion (neregistrovaný)

   Možná ano, možná ne.

   Ale v době, kdy vyjde Windows 10 pro telefony, tak mojí Lumii bude minimálně 2,5 – 3 roky stará. Pokud update nedostane, pochopím to.

  • nic im nebrani dat windows 10 do lumiji 820, 920. Ale za tie roky MS trochu poznam a podla mna to nespravi :D ale Lumia 930, 830, 1520, 929 urcite update dostanu

 11. Johny (neregistrovaný)

  Na to, že je teda SMARTMANIA.CZ bašta Windows Phone userů, tak nic moc ohlas k takové zprávě O_O

 12. Tak museli to precislovat, aby Windows 13 delali cest svemu cislu :D Uz se tesim na ty vtipy s Apollem 13 :D

 13. Mňa by zaujímala ešte jedna vec, kde je tá toľko ospevovaná Cortana ?

 14. regix (neregistrovaný)

  Zajímá mě zda teda jak se mluvilo o tom že ti co mají win 7 a win 8 dostanou zdarma aktualizaci na win 10….. Nebyl by to šatný krok udělat pro uživatele vícee než si každé 2 roky kuúpovat new systém…. mám notebook rok a kupoval sem ho s win 8 takže jestli někdo dokže odpovědět na můj dotaz tak budu velice moc rád.

  • Upgrade zdarma je jen pro Win8 (tzn. tebe se to tyka), po vzoru Windows Vista. XP a Win7 jsou OS, ktere netrpi tak nezkutecnym dok*rvenim jako zminene prvni dva, takze pro upgrade zdarma neni duvod. To az Windows 11 zase bude nejaky skvely pokus :D

 15. „… Nahradí ALT+TAB“? Že by to dali pod ikonu a ALT+TAB zrušili? Vždyť já trouba si koupil Macbooka a miniho, ale na oba jsem pak musel po 4 měsících nahrát Windows, protože mi ALT+TAB chybělo a teď to zruší i ve Win ? :o)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).