Domů » Články » Windows 10 přinesou spoustu novinek, ale i mnoho nedodělků: Na jaké funkce si ještě počkáte?

Windows 10 přinesou spoustu novinek, ale i mnoho nedodělků: Na jaké funkce si ještě počkáte?

Microsoft ve středu uvolní Windows 10 se záplavou nových funkcí, a také příslibem, že některé funkce budou dodělány dodatečně. Jak moc se na novém systému podepsal tlak na datum uvedení?

Windows 10. Systém, který Microsoft stvořil za pomoci několika milionů Insiderů, bude už za dva dny vypuštěn mezi veřejnost. První Insider preview (tehdy ještě technické preview) vyšlo 1. října loňského roku, od té doby uběhla spousta vody a systém dospěl do fáze RTM. Microsoft tak sice nejnovější sestavení 10 s číslem 10240 nenazývá, od jeho vydání však žádné novější sestavení nepřišlo a veškeré opravy a optimalizace probíhají skrze aktualizace služby Windows Update.

Tato verze byla navíc zaslána výrobcům zařízení, kteří jej aktuálně předinstalovávají do svých počítačů, notebooků, tabletů a konvertiblů, s nimiž tento týden vyrazí na trh. Systém Windows 10 je zkrátka hotov. Nebo ne?

 

Magické datum 29. července bylo oficiálně oznámeno 1. června, přičemž poslední dva měsíce se nesly především v odstraňování chyb a ladění grafického prostředí, zatímco funkčně byl systém „dokončen“. Uvozovky jsou zde zcela na místě, neboť jak víme, desítky nebudou nikdy dokončeny a budou v budoucnu pravidelně vylepšovány. Bohužel se zdá, že 29. červenec byl pro vývojářský tým poměrně šibeniční termín, a nestihl do systému zapracovat úplně všechny plánované (a slíbené) funkce. Pojďme se podívat na to, co bude ve středu ve Windows 10 chybět, a co bude pravděpodobně v budoucnu vylepšeno. 

Nastavení vs. Ovládací panely

Systém Windows 8 (8.1) přinesl dvě naprosto odlišná prostředí – tradiční plochu a moderní prostředí přizpůsobené pro ovládání prsty. Toto moderní prostředí nahradilo vysouvací nabídku Start a přineslo sebou i vlastní sadu nastavení, zcela oddělenou od desktopových Ovládacích panelů. V této situaci se tak některé položky nastavení nachází v moderním nastavení, jiné v Ovládacích panelech, což je dosti matoucí.

    

Windows 10 přichází se zcela novým (univerzálním) nastavením, do nějž s postupným vývojem systému přesouvaly jednotlivé položky z Ovládacích panelů. Doufali jsme, že se dočkáme ideálního stavu, tedy jednoho centralizovaného nastavení, bohužel duplicita stále přetrvává. Microsoft se v minulosti vyjádřil, že by Nastavení mohlo v budoucnu Ovládací panely zcela nahradit, v červencovém vydání to však nebude.

    

Nejjednodušší cestou k jakémukoliv nastavení je vyhledávací řádek v Nastavení, který vyhledává na obou místech. 

Instalace univerzálních aplikací na paměťovou kartu

Tento problém, který se týká zejména tabletů s malou vnitřní pamětí, jsme rozebírali minulý týden v samostatné bleskovce. Windows 10 se na možnost instalace univerzálních aplikací na paměťovou kartu připravuje, v současné verzi je však možné využít paměťovou kartu pouze pro ukládání multimédií. Implementace této funkce byla odložena, jelikož se jí nepodařilo uvést do použitelného stavu a má přijít v některém z příštích sestavení.

  

Integrace Skype

Microsoft v červnu překvapil oznámením, že ruší moderní aplikaci Skype ve prospěch její desktopové verze, což byl vzhledem k masivnímu propagování univerzálních aplikací překvapivý tah. Vysvětlení je ale logické, systém Windows 10 bude mít v sobě funkce Skype integrované, a to v rámci systémových aplikací Messaging, Calling a Video.

 
Aplikace Messaging a její integrace do centra akcí

Tyto aplikace se však v současném sestavení nenacházejí, a podle Microsoftu budou dostupné později v létě, přesný termín však znám není. Naštěstí je stále možné používat klasickou desktopovou aplikaci. 

Windows Store

Součástí Windows 10 je nový univerzální obchod aplikací, do nějž Microsoft vkládá velké naděje, neboť Store ve Windows 8.1 byl uživateli přehlížen. Microsoft na svém blogu uvedl seznam novinek, které bude nový Windows Store nabízet, patří mezi ně nové algoritmy pro vyhledávání aplikací i pro řazení uživatelských recenzí podle důležitosti. Windows Store již nebude uživatelům doporučovat aplikace, které mají nainstalované, a u univerzálních aplikací budou zobrazována kombinovaná hodnocení uživatelů ze všech platforem.

   

Naštěstí bude možné recenze filtrovat podle platformy, či rovnou podle konkrétního zařízení, tato funkce bohužel přijde až později. Stejně tak Microsoft přiznává, že nový Store nebude prozatím v detailu aplikace zobrazovat údaje o její verzi, kompatibilitě či o datu poslední aktualizace. V budoucnu se navíc může změnit interpretace vyhledaných výsledků, která se aktuálně řadí takto – aplikace, hry, hudba a filmy.

  

Nový Windows Store ještě evidentně není zcela dokončen, chybějící funkce snad v počátku uživatelskou zkušenost příliš nezhorší. Špatný první dojem by rozhodně uživatele k cestě do obchodu aplikací nepřiměl. 

Microsoft Edge

Za hotový nemůžeme považovat ani prohlížeč Microsoft Edge. Ten se například chová zvláštně při slučování oken tažením za záložku (okno stále nechá otevřené, byť prázdné), do okna prohlížeče nelze přetahovat soubory (třeba při přidávání přílohy do emailu) a možnost přidávat doplňky je také slíbená až v budoucnu. V prezentacích jsme viděli například náhled jednotlivých stránek při ukázání myší na záložku, ani tato funkce však není v současném sestavení přítomná.

  

Microsoft Edge ani není nijak stabilní, což bychom od internetového prohlížeče rozhodně očekávali.  

Nekonzistentní uživatelské prostředí

Sjednocování moderního prostředí s tradiční plochou má na svědomí spoustu změn v uživatelském prostředí, které však na mnoha místech stále sjednoceno není. Je to vidět zejména u kontextových nabídek, které mají napříč celým systémem několik odlišných vzhledů, ať už při pravém kliknutí na plochu, na ikonu v hlavním panelu, či ve vybraných aplikacích. Člověk by ani neřekl, že jsou následující snímky pořízeny v jednom systému.

 
Pravý klik na: ikonu v hlavním panelu / samotný hlavní panel / záhlaví aplikace / Microsoft Edge 

V nastavení systémových aplikací je také poměrně značný chaos, neboť se pokaždé nachází na jiném místě. Zatímco aplikace Mapy má pruh s nastavením v levé části okna, u prohlížeče Microsoft Edge je to přesně naopak. Některé aplikace (třeba Fotky nebo Groove) mají zase nastavení celoobrazovkové.

       

Různorodá je i pozice šipky pro návrat zpět či funkce proslulého tlačítka hamburger – v jedné aplikaci otevírá skryté nabídky, v jiné naopak minimalizuje nabídky zobrazené do úzkého pruhu ikon. Zkrátka nekonzistentnost prostředí Windows 10 je patrná na spoustě míst a doufáme, že v budoucnu dojde ke grafickému i funkčnímu sjednocení.

  

Windows 10 mají velký potenciál stát se úspěšným systémem, možná nejúspěšnějším v historii Microsoftu. Jenže v současné verzi je poměrně patrné rozhodování se na poslední chvíli a tlak na termín uvolnění. Některé funkce by měly přijít v příštích sestaveních, některých naopak s příchodem Windows 10 zcela zmizí (synchronizace domovské obrazovky napříč zařízeními nebo miniaplikace na plochu). Doufáme však, že chybějící funkce a nekonzistentnost prostředí nebudou mít zásadní vliv na stabilitu systému a jeho aplikací.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

66 komentářů

 1. Ad nemožnost instalace na pam. kartu, to se předpokládám týká „jen“ Windows Apps, nikoli aplikací pro Desktop nebo jak jim to teď MS vlastně říká….

 2. Tomáš (neregistrovaný)

  Mám takové informace, že 29. července bude upgrade dostupný pouze pro ty uživatele, kteří se účastnili programu insider. Kdy bude dostupný pro zbytek uživatelů jsem se však nikde nedočetl. Máte o tom nějaké informace? Chápu, že počítač musí být na upgrade připravený, takže předpokládám, že to není pouze otázka MS, ale také výrobce HW, případně celého pc/ntb.

  • Bude se to uvolňovat postupně po vlnách… Je pravdou, že první by měli být Insideři, pak lidi co si zarezervovali upgrade a až pak ostatní… ale jak to bude trvat ti nikdo neřekne… Ve Windows bys měl mít už rezervaci upgradu, která ti zkontroluje kompatibilitu počítače před upgradem….

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Rezervaci už několik týdnů mám. Nevidím důvod, proč by MS neměl oznámit časovou osu šíření upgradu.

  • Martin Alexandr

   Kvůli zátěži serveru, proto nejdřív bude stahovat 5mil insideru aby otestovali jak to zvládnou servery.

  • Pokial vam nedosiel email okolo 24-25.7. o dostupnosti uz 29… tak nedostanete…

 3. Dufam ze vydaju 29teho aj iso nech clovek nemusi cakat. Kazdopadne mam z neho momentalne zmiesane pocity, pride mi ze tam chyba dost detailov, ktore v konecnom dosledku su dolezite. Najrozumnejsie by bolo pockat cca pol roka ako sa to vyvinie ale ja niesom trpezlivy clovek :). Dufajme v skore updaty a upravy.

  • Tak ja rozhodne minimalne pul roku pockam.

  • Honza (neregistrovaný)

   Taky doufám, že bude k dispozici hned iso :) sice teda nejsem nadšený z toho, že se bude systém ladit ještě dodatečnými aktualizacemi, ale čekání není pro mě, takže já rozhodně hned budu instalovat :D

  • krux (neregistrovaný)

   doufáš, že vydají hned 29….ale zárověň je to nedodelany, tak máš smíšené pocity…no upgrade neni povinný:D

 4. Proč MS neumí za poslední roky udělat nic pořádně. Koho to sakra zajímá, že to budou ladit, pořád jenom slibují. Snad když vydávám na trh něco, za co chci prachy, tak to musí být na sto procent.

  • Jj, ladění za běhu opravdu není šťastné a vhodné.

  • Suhlasim s tym, ze ponukat nehotovy produkt nie je idealne. Otazka je, co znamena „nehotovy/nefinalny“ produkt, ked sam MS sa vyjadril, ze W10 je „posledny“ Windows tak ako ho pozname. Cize, pokial je produkt zabugovany, je to zle a nemali ho vydavat. Pokial bude produkt ochudobneny o niektore funkcie, ktore sa casom do produktu dostanu, tak na tom nevidim nic zle. Do W10 sa totiz budu funkcie pridavat neustale (aspon podla MS) a teda nie je mozne stanovit hranicu, co ma byt hotove a co nie. Cely W10 sa bude kazdym rokom „menit“, dotvarat, budu pridavane funkcie, … Osobne to neberiem tak tragicky a este raz, pokial to nebude zabugovane, tak je to podla mna OK.

  • Martin Alexandr

   Krayzie – w10 funguji super, zadny bug ktery by ovlivnil funkčnost jsem nenasel. Proste jen par maličkosti se najde ale to se najde vzdy, nikdy nic nebude 100% pro běžného i náročnějšího uživatele to stačí.

  • Sice som W10 pre desktop zatial neskusal, tak verim, ze je to dostatocne odladene. Zabugovanie som spominal len ako reakciu na to, kedy je mozne produkt povazovat za „finalny“ pre verejnost, kedze vieme, ze W10 z pohladu funkcii (a urcite aj nejakych bugov) nikdy finalny nebude.

  • Martin Alexandr

   Krayzie – ja je testuju od začátku tak mohu potvrdit jak funguje „finální“ W10 :) a co se tyče funkci tak nic nebude nikdy finální, vzdy se vymysli neco nového nebo zlepší :-)

  • krux (neregistrovaný)

   defakto za to prachy nechce…

   navic to neni povinny tak co si furt stezujete…nebo si poříďte jiný OS, když je ten MS tak zlej…

 5. Teď je fakt debilní „bezčas“. Potřebuji v rodině obnovit NB, původní W7, teď nemá smysl přeučovat na W8 u budoucího NB a W10 budou v rozdělaným stavu. Tohle MS opět nezvládá.

  Nehledě na praštěný instalační/upgrade proces, rozbalit NB, projet update kolečko záplat, upgrade na W10, formát disku, čistá instalace W10. Ach bože…

  • Uni, nerozumiem, naco format disku a cista instalacia?

  • Tak…to je asi samozřejmost ne?:) Z původních Winů ti zůstane plno balastu, apod. Tak jako u mobilního OS platí, že po velkém upgrade je třeba HR, aby „si to sedlo“, platí u Winů provedení čisté instalace pro co nejlepší výsledek.

   Jo, záložní partition s W8 bude asi taky dost veselá věc….:-/ Pochybuji, že by W10 udělaly nový obnovovací oddíl. Ach jo. Sakra, proč je potřeba kupovat NB s W8, to je na….

  • Fajn, suhlasim, ale preco neurobis neurobis len ten HR?

  • Resp., nesuhlasim, ale viem co si tym myslel. Osobne HR nerobim, pokial sa vyslovene neobjavi problem. A nemam v plane robit HR po upgrade na W10 min. na dvoch PC doma. Cistu instalaciu WIN robim len hned po kupe akehokolvek NB, kedy sa zbavujem balastu od vyrobcu.

  • Krayzie: Protože W10 upgrade vyžaduje aktivaci na stejném HW jako je původní Win instalace (v rámci 1rok zdarma) až pak je možné provést čistou instalaci (opět na stejném HW).

  • Este raz, ocividne nechapes, od W8.0 je vo Windows moznost HR (bud so zachovanim uzivatelskych suborov alebo nie). Tak sa pytam, preco po upgrade na W10 jednoducho neurobis HR, resp. reset systemu.

  • UNI:

   Kasli na to, zustan na W7 a upgrade tak nekdy za pulrok – driv to fakt nema smysl…

  • A aky vyznam ma ostavat na W7?

  • Krayzie: kašli na HR, ten jsem měl zmiňoval jen jako přiblížení k „moderní“ OS, ono lidi pomalu začínají zapomínat, co to je PC….

   Protože ti tam stejně zůstane hromada balastu, např. bloatware, který musíš odstranit nebo se stane nedostupným z důvodu W10 samotných. Prostě úplně nechápu, proč mám vysvětlovat smysl čisté instalace Windows proboha:) /bez urážky). A ještě by měl zajímalo, jak předělat záložní partition. A obávám se, že tech. podpora bude tradičně krčit rameny. To bude vose….:/ Řešení je snadné, koupit NB s W10 nativně, to je jasné, ale na to není čas.

   bkf1: To nejde, ten NB zdechnul:) A nový bude mít W8, jenže nemá smysl ty „geronty“ učit na něco, co je odstřelené…

  • KRAYZIE:

   Takovy, ze je to v soucasnosti zatim posledni Windows, ktery funguje, da se rict, zcela bezproblemove.

   UNI:

   Zkusenym opravdu netreba vysvetlovat smysl ciste instalace ;-) Jinak ZVLAST u rodiny by ses mel drzet toho, co funguje. Takze zbytecne nevymyslej na rodinu nejaky betatesting nebo se ti to vymsti :D

  • UNI, neviem ci sa rozumieme. Potrebu cistej intalacie, obvzlast, ak sa jedna novy NB, nikto nepopiera, je to nutnost. Lenze, naco to robit pracne, ked hned po upgrade NB na W10, staci „kliknut“ na tlacidlo a urobit to „moderne“ cez vstavanu funkciu ( [odkaz] ). Docielis tym presne to iste.

   Teda dufam, ze to MS nepokafral tak ako po upgrade z 8.0 na 8.1, kedy bolo na reset vyzadovane medium (ISO).

  • BKF1, problem s citanim pisaneho textu? Problem so slovencinou? Popieram niekde zmysel cistej instalacie? Len pisem, ze od W8.X je na to zabudovana funkcia, o ktorej by si vedel, keby si nepouzival 6 rokov stary OS.

   Inak tiez nas mozes poucit a napisat, preco by W8.X/W10 nemal fungovat „zcela bezproblemove“.

  • Tom (neregistrovaný)

   Já jako Insider rozhodně čekat zda MS.nedostane rozum budu.Od jara se skoro u každého build(u) říkalo ,, mnoho věcí vypadá hnusné,podivné,ale ve finální verzi to MS. určitě opraví“A realita je taková že kulové.GUI je pořád stejně hnusný bez možnosti nějaké radikálnější uživatelské úpravy,nechápu kdo navrhoval ,, nastavení“…Hnusné velké dlaždice,Start je pořád infikován ,,Metrem“,drtivá většina aplikací minimálně na desktopu k ničemu.

   Suma sumárum.Místo Win7. je to spíše downgrade.

  • KRAYZIE:

   Se slovenstinou urcite problem nemam, prave naopak je to fajne jazyk, ktory mam rad :D Jinak tahle funkce HR existuje uz od W7, ALE tovarni nastaveni neni cista instalace, protoze konkretni zarizeni maji zalohu „znecistenou“ svym custom-hnojem.

  • KRAYZIE:

   A jinak jestli W8.x a novy W10 hodnotis jako bezproblemove OS, tak se nemame o cem bavit (pripomnelo mi to davnou ZBYTECNOU debatu s clovekem, ktery byl presvedcen o tom, ze Visty jsou take bezproblemovy OS).

  • BKF1: Pokial viem, tak RESET prisiel az s W8.0. To, co ty spominas je recovery dodavane vyrobcom zariadenia. To co spominam ja je moznost cistej instalacie (reset OS), ktora je sucastou OS (od W8.0) a neviem si predstavit, ako by bolo mozne do cistej instalacie W10 (po resete upgradu) natiahnut balast, ktory je sucastou recovery particie s W8.1 (mozes ma poucit?).

   W10 ako taky hodnotit nejdem, neskusal som. S W8.X mam skusenosti (doma 2xPC/1xNB, v praci 12x PC) a podla mna su bezproblemove. Jedine co uznavam je, ze sa ludom nemusi pacit vzhlad W8.X/W10 (osobne to neriesim, som spokojny). K Win Vista tiez nemam vyhrady. Je to taky isty moloch ako vsetky ostatne Win instalovane na HDD. Kedze popora TRIMu prisla az s W7, tak SSD ani nema vyznam s Vistami pouzivat. Takisto, kedze HW poziadavky sa v podstate od Win Vista nemenili, moze sa niekomu zdat, ze Visty boli otrasne v porovnani s W7/W8.X/W10. Lenze Visty polozili zaklad pre vsetky nasledne Windows a kvoli dalsim optimalizaciam, vykonnejsiemu HW a hlavne rozmachu SSD (bez toho si uz neviem predstavit pracovat s akoukolvek verziou Windows) sa zda byt kazda nova verzia „rychlik“ v porovnani s Vistami.

   Moje skusenosti: W3.1 (neviem posudit, vacsinu veci som robil v DOSe), W95 (permanentne pady, ale malo to svoj WOW efekt), W98 (optimalizovane 98, nic viac, nic menej), WXP (neznasal som, vsetky firemne appky som musel prekodit), Vista (pomale na starom HW, ale po odskusani, som uz nevidel cestu spat na XP), W7 (po instalacii na HDD ziadny rozdiel oproti Vistam, rozdiel prisiel az s SSD), W8.X (spokojnost).

  • BKF1: nevies co pises. W8.1 je od W7 na mile daleko co sa pouzitelnosti a spolahlivosti tyka (nehovorim o UX, ten sa nemusi kazdemu pacit). Je odladeny oproti W7 asi milionkrat lepsie. W7 po paar dnoch v sleep rezime je nepouzitelny. W8.1 mozem aj mesiace pouzivat v sleep rezime a nic sa nemeni oproti cerstvemu startu. A vedel by som este pokracovat.

  • wtf (neregistrovaný)

   BAKF1 Nevie o čom hovori. W8.1 sú ďaleko rýchlejšie a stabilnejsie od W7. A to ešte nehovorim o občastnom BSOD, ktorý mam aj dnes, na hoci akom stroji s W7. W7 takisto nieje kompatibilný s pár programami ktoré som používal na XP(na 8.1 to ide bez problémov) napr. „BSscript view 6“. To som ešte nespomenul funkcie, ktorých W7 sú ochudobnené o mnoho. Pre mňa dnes už nepoužiteľný systém. Takže buď je bkf1 konzerva, alebo len proste hejtuje W8 tak ako ju hejtovali všetci pri vidaní

  • Lister0 (neregistrovaný)

   UNI: je tu toho už tolik, že jsem to ani nečetl, ale jestli potřebuješ pro staříky notebook, tak ho kup s W8, stáhni iso W10 (v12400 nebo tak nějak), které bude stejně v nových noteboocích a máš to vyřešené.

  • Lister0 (neregistrovaný): jj, ale není to tak jednoduché, pro možnost W10 update zdarma musíš nejprve aktivovat W10ku přes Wx, takže projdeš stupidním kolečkem update W8, než se ti nabídne W10, instalace W10 a pak až přijde na řadu ISO apod….

   A furt ti bude (předpokládám) v skrytém oddílu strašit zastaralá záloha W8 img….

  • UNI: Stale dookola? Nemusis riesit ziadne ISO, po upgrade na W10 das RESET PC a mas cistu instalaciu, kapisto?

  • Krayzie: RESET (ačkoli v systému se to jistě bude jmenovat jinak) se týká odstranění uživatelských dat, nikoli „vyčištění“ systému nebo oddílu. Na to slouží obnova, která bude na nic, neb bude udělána z W8.1. Ano, stále dokola:)

  • UNI: Vzdavam to, si tvrdohlavy ako mulica (si uvedom, ze nemas vzdy pravdu, aj ked sa tak casto tvaris). Tu mas postup [odkaz] (ja konkretne spominam option two a vola sa to RESET THIS PC).

  • Krayzie: Ach jo…. z helpu MS:

   Reset your PC Prepares the PC for recycling or for transfer of ownership by reinstalling the OS, removing all user accounts and contents (e.g. data, Classic Windows applications, and Universal Windows apps), and restoring preinstalled customizations to their factory state.

   Takže:

   a) kde to vezme jaký „factory state“, to jako tu směsku W8 a W10?

   b) je to co říkám, že to odstraňuje uživatelský obsah, ne že se ti přeinstaluje oddíl, to dělá recovery.

   Tedy téma je stále stejné, po martyriu s update bude následovat Bare metal recovery, ještě jen nevím kde vezmu ISO a na co ho vysmahnu.

   A btw. jak to bude na tabletech, tam se vytvoří aktualizovaná recovery partition nebo to bude komedie obnova W8-update na W10? Tam mi spíše přijde, že míří Resete, aby se tomuto uživatel vyhnul.

  • Factory state v tomto ponimani znamena default cisteho WIN (predsa nemas modifikovany instalacku W10 od vyrobcu zariadenia). Robil som to uz par krat. Tiez som mal totiz podobny problem. 2x NB s W7 + 3x PC s Win Vista), zakupeny upgrade na W8 (29 EUR), bolo potrebne instalovat upgrade z povodneho OS (7/Vista) na W8. To nebol problem a vzdy som vybral cisty install W8. Lenze potom prisiel update na W8.1 (k comu som nemal kluc). Ked prisly problemy a chcel som reinstall, tak som mal 2 moznosti. Bud cely proces opakovat (recovery W7 -> W8 -> vsetky updaty -> W8.1) alebo RESET PC. Ten reset urobil presne to, co som ocakaval, t.j. nova (cista) instalacia a odstranenie vsetkych apps a dat. Ale nejdem sa s tebou dalej hadat, cistu instalaciu mozes spravit rovno pri upgrade (islo to tak pri W8.1, urcite to pojde aj teraz). Ale v buducnosti, ked bude treba reinstall, tak urcite staci urobit reset bez zachovania suborov (uz som skusal aj reset so zachovanim suborov, ktory nahodi cisty win, data ponecha a nanovo preinstaluje store aplikacie, tiez to bolo bezproblemove).

 6. Jan Mikulenka (neregistrovaný)

  Mam nainstalovane sestaveni 10130. Vse fungovalo. Nejnovejsi aplikace stejne jako 10 let stare hry. System neuveritelne rychly. Je fakt, ze mam na desktopu SSD disk, ale system je opravdu velmi rychly. Troufam si tvrdit, ze naprosto stejne jako Ubuntu. Mam nainstalovane kvanta programu. Android studio, Visual studio express, corel draw x7, steam a v nem hry, MS Office. Nic z toho se neprojevilo na rychlosti. V nedele mi to nabidlo povyseni systemu. Po pul hodine hotove. Nic se nerozsypalo, vsechny programy nadale funkcni. Opravdu dobra prace. V ubuntu pri povyseni systemu vetsinou nefunkci stroj. Pomohla jen cista instalace. Windows skvele. Ja si snad po 5 letech ty Widle nakonec fakt koupim. To jsem si opravdu nemyslel. Mozna ze dam do pryc i Note 3 a pujdu do Lumie 950XL a bude vymalovano.

  • jarda (neregistrovaný)

   Yes! Go Windows! :-)

  • Martin Alexandr

   Verzi 10130? Jsi pozadu uz je davno venku verze 10240 :-)

  • A dakto tu pisal ze OS na PC nie je dovod na zakupenie Lumie :)

  • Martin Alexandr

   Tomáši neni to důvod :) ale je to spíš, jak to říct . Proste mit vse pohromadě, nemít všude různé systémy a tak :) spis je to ulehčení práce, orientace v systemu a tak :)

 7. Je už nejaká schopná klavesnica pre W8 ako tá od Samsungu na Note alebo podobne, lebo tá od MS na windows tablete je otras? Je už pre W8 nejaký schopný browser na ovladanie rukou ako sú na android tabletoch? Aspoň tento základ by som predpoklad, lebo ovladat moj Asus T100 rukou je utrpenie.

  • Martin Alexandr

   O klavesnici nevim, ale prohlížeč tak určite Edge

  • qwerty (neregistrovaný)

   Co ti na tej klavesnici vadi.? Ja napriklad ocenujem kurzorove klavesy a aj to ze sa mozem prepnut do plnej programatorskej

  • priamy link na stiahnutie toho Edge(a nie na metro microsoft stranky kde sa na mna cez pol obrazovky ksichti nejaka reklamna fotka modelky alebo modela ako z Cosmpolitanu pre hulanov miesto linku na stiahnutie)

  • Co mi vadi? rozlozenie, nepresnost, predikcia atd. Aj klavesnica na android 1.5 bola pohodlnejsia. nećapem ze za 2 roky nevysli pre W8 poriadne alternativne klavesnice alebo priehladace nehovoriac o inych aplikaciach. Pochopim to mrtveho WP s 3% podielom ale dnes ma kazdy druhy notebook s W8 dotykovu obrazovku.

  • Martin Alexandr

   No edge je az pro w10 takze pokud uděláš upgrade, budes ho mit

  • tak to je uzasne, pre w8 teda ziaden schopny priehldac na ovladanie rukou nieje.

  • Nie veru. Musis pouzit prehliadac na ovladanie nohou.

 8. Franta Tesař (neregistrovaný)

  Microsoft vypustí Windows 10 přesně po půlnoci amerického času? :)

 9. Kikina (neregistrovaný)

  Takže po kočkopsovi přišel na řadu prasopes.

 10. Este raz to napisem, pokial vam neprisiel mail o Win10 29.7. tak ho zrejme nebudete mat dostupny.. + nutne je asi byt sucastou insider programu.

 11. Nevim jak vy ale me na 8.1 nic podstatneho nechybi a s upgradem byt ho budu mit zdarma, radeji jeste nejaky cas pockam.

 12. Kuba (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli bude možné udělat upgrade na W10 z W8 nebo se musí udělat nejdříve upgrade na W8.1? Měl jsem totiž problémy při upgradu na W8.1 tak jsem si říkal, že bych upgradnul rovnou na W10, je toto možné? Předem děkuji za odpověď.

  • Tak jestli se ti nabídla aktualizace zdarma, tak jsi očividně ready. Nicméně, zítra se to to tak jako tak dozvíš:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).