Windows 10 přinesou spoustu novinek, ale i mnoho nedodělků: Na jaké funkce si ještě počkáte?

Microsoft ve středu uvolní Windows 10 se záplavou nových funkcí, a také příslibem, že některé funkce budou dodělány dodatečně. Jak moc se na novém systému podepsal tlak na datum uvedení?

Windows 10. Systém, který Microsoft stvořil za pomoci několika milionů Insiderů, bude už za dva dny vypuštěn mezi veřejnost. První Insider preview (tehdy ještě technické preview) vyšlo 1. října loňského roku, od té doby uběhla spousta vody a systém dospěl do fáze RTM. Microsoft tak sice nejnovější sestavení 10 s číslem 10240 nenazývá, od jeho vydání však žádné novější sestavení nepřišlo a veškeré opravy a optimalizace probíhají skrze aktualizace služby Windows Update.

Tato verze byla navíc zaslána výrobcům zařízení, kteří jej aktuálně předinstalovávají do svých počítačů, notebooků, tabletů a konvertiblů, s nimiž tento týden vyrazí na trh. Systém Windows 10 je zkrátka hotov. Nebo ne?

 

Magické datum 29. července bylo oficiálně oznámeno 1. června, přičemž poslední dva měsíce se nesly především v odstraňování chyb a ladění grafického prostředí, zatímco funkčně byl systém „dokončen“. Uvozovky jsou zde zcela na místě, neboť jak víme, desítky nebudou nikdy dokončeny a budou v budoucnu pravidelně vylepšovány. Bohužel se zdá, že 29. červenec byl pro vývojářský tým poměrně šibeniční termín, a nestihl do systému zapracovat úplně všechny plánované (a slíbené) funkce. Pojďme se podívat na to, co bude ve středu ve Windows 10 chybět, a co bude pravděpodobně v budoucnu vylepšeno. 

Nastavení vs. Ovládací panely

Systém Windows 8 (8.1) přinesl dvě naprosto odlišná prostředí – tradiční plochu a moderní prostředí přizpůsobené pro ovládání prsty. Toto moderní prostředí nahradilo vysouvací nabídku Start a přineslo sebou i vlastní sadu nastavení, zcela oddělenou od desktopových Ovládacích panelů. V této situaci se tak některé položky nastavení nachází v moderním nastavení, jiné v Ovládacích panelech, což je dosti matoucí.

    

Windows 10 přichází se zcela novým (univerzálním) nastavením, do nějž s postupným vývojem systému přesouvaly jednotlivé položky z Ovládacích panelů. Doufali jsme, že se dočkáme ideálního stavu, tedy jednoho centralizovaného nastavení, bohužel duplicita stále přetrvává. Microsoft se v minulosti vyjádřil, že by Nastavení mohlo v budoucnu Ovládací panely zcela nahradit, v červencovém vydání to však nebude.

    

Nejjednodušší cestou k jakémukoliv nastavení je vyhledávací řádek v Nastavení, který vyhledává na obou místech. 

Instalace univerzálních aplikací na paměťovou kartu

Tento problém, který se týká zejména tabletů s malou vnitřní pamětí, jsme rozebírali minulý týden v samostatné bleskovce. Windows 10 se na možnost instalace univerzálních aplikací na paměťovou kartu připravuje, v současné verzi je však možné využít paměťovou kartu pouze pro ukládání multimédií. Implementace této funkce byla odložena, jelikož se jí nepodařilo uvést do použitelného stavu a má přijít v některém z příštích sestavení.

  

Integrace Skype

Microsoft v červnu překvapil oznámením, že ruší moderní aplikaci Skype ve prospěch její desktopové verze, což byl vzhledem k masivnímu propagování univerzálních aplikací překvapivý tah. Vysvětlení je ale logické, systém Windows 10 bude mít v sobě funkce Skype integrované, a to v rámci systémových aplikací Messaging, Calling a Video.

 
Aplikace Messaging a její integrace do centra akcí

Tyto aplikace se však v současném sestavení nenacházejí, a podle Microsoftu budou dostupné později v létě, přesný termín však znám není. Naštěstí je stále možné používat klasickou desktopovou aplikaci. 

Windows Store

Součástí Windows 10 je nový univerzální obchod aplikací, do nějž Microsoft vkládá velké naděje, neboť Store ve Windows 8.1 byl uživateli přehlížen. Microsoft na svém blogu uvedl seznam novinek, které bude nový Windows Store nabízet, patří mezi ně nové algoritmy pro vyhledávání aplikací i pro řazení uživatelských recenzí podle důležitosti. Windows Store již nebude uživatelům doporučovat aplikace, které mají nainstalované, a u univerzálních aplikací budou zobrazována kombinovaná hodnocení uživatelů ze všech platforem.

   

Naštěstí bude možné recenze filtrovat podle platformy, či rovnou podle konkrétního zařízení, tato funkce bohužel přijde až později. Stejně tak Microsoft přiznává, že nový Store nebude prozatím v detailu aplikace zobrazovat údaje o její verzi, kompatibilitě či o datu poslední aktualizace. V budoucnu se navíc může změnit interpretace vyhledaných výsledků, která se aktuálně řadí takto – aplikace, hry, hudba a filmy.

  

Nový Windows Store ještě evidentně není zcela dokončen, chybějící funkce snad v počátku uživatelskou zkušenost příliš nezhorší. Špatný první dojem by rozhodně uživatele k cestě do obchodu aplikací nepřiměl. 

Microsoft Edge

Za hotový nemůžeme považovat ani prohlížeč Microsoft Edge. Ten se například chová zvláštně při slučování oken tažením za záložku (okno stále nechá otevřené, byť prázdné), do okna prohlížeče nelze přetahovat soubory (třeba při přidávání přílohy do emailu) a možnost přidávat doplňky je také slíbená až v budoucnu. V prezentacích jsme viděli například náhled jednotlivých stránek při ukázání myší na záložku, ani tato funkce však není v současném sestavení přítomná.

  

Microsoft Edge ani není nijak stabilní, což bychom od internetového prohlížeče rozhodně očekávali.  

Nekonzistentní uživatelské prostředí

Sjednocování moderního prostředí s tradiční plochou má na svědomí spoustu změn v uživatelském prostředí, které však na mnoha místech stále sjednoceno není. Je to vidět zejména u kontextových nabídek, které mají napříč celým systémem několik odlišných vzhledů, ať už při pravém kliknutí na plochu, na ikonu v hlavním panelu, či ve vybraných aplikacích. Člověk by ani neřekl, že jsou následující snímky pořízeny v jednom systému.

 
Pravý klik na: ikonu v hlavním panelu / samotný hlavní panel / záhlaví aplikace / Microsoft Edge 

V nastavení systémových aplikací je také poměrně značný chaos, neboť se pokaždé nachází na jiném místě. Zatímco aplikace Mapy má pruh s nastavením v levé části okna, u prohlížeče Microsoft Edge je to přesně naopak. Některé aplikace (třeba Fotky nebo Groove) mají zase nastavení celoobrazovkové.

       

Různorodá je i pozice šipky pro návrat zpět či funkce proslulého tlačítka hamburger – v jedné aplikaci otevírá skryté nabídky, v jiné naopak minimalizuje nabídky zobrazené do úzkého pruhu ikon. Zkrátka nekonzistentnost prostředí Windows 10 je patrná na spoustě míst a doufáme, že v budoucnu dojde ke grafickému i funkčnímu sjednocení.

  

Windows 10 mají velký potenciál stát se úspěšným systémem, možná nejúspěšnějším v historii Microsoftu. Jenže v současné verzi je poměrně patrné rozhodování se na poslední chvíli a tlak na termín uvolnění. Některé funkce by měly přijít v příštích sestaveních, některých naopak s příchodem Windows 10 zcela zmizí (synchronizace domovské obrazovky napříč zařízeními nebo miniaplikace na plochu). Doufáme však, že chybějící funkce a nekonzistentnost prostředí nebudou mít zásadní vliv na stabilitu systému a jeho aplikací.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku