Domů » Články » Vyšlo nové sestavení Windows 10, RTM verze má přijít v červenci

Vyšlo nové sestavení Windows 10, RTM verze má přijít v červenci

Poměrně nečekaně Microsoft tento týden vypustil další díl seriálu Windows 10 Insider Preview. Nese číslo 10130 a tradičně opravuje některé chyby, přidává nové funkce a rovněž nové chyby vytváří.

 

Ještě, než se vrhnete do instalace, která je dostupná pouze pro Insidery ve Fast ringu, uvedeme seznam známých problémů v tomto sestavení:

 • Aplikace Mail často padá kvůli potížím s pamětí a nesynchronizuje emaily na pozadí. Tento problém má být vyřešen skrze Windows Update v následujících dnech.
 • Hlavní panel má tendence z neznámých příčin mizet, problém má být pouze přechodný a vyřešit jej má některá z příštích aktualizací.
 • Ve vybraných případech selhává i připojení skrze Wi-Fi, jediným řešením je restart zařízení.

Ikony dostávají finální podobu

A nyní se již můžeme vrhnout na novinky, které toto sestavení přináší. S blížícím se vydáním Microsoft opět zapracoval na celkovém vzhledu systému, tudíž se setkáte s novými animacemi (přesun souborů, stahování apod.), jump listy (seznamy nejčastěji používaných položek vyvolené pravým kliknutím) v barvách systémového tématu, lépe vypadajícím Centrem akcí a hlavně s novými ikonami.

   

Ty procházely v průběhu vydávání jednotlivých sestavení různými evolučními kroky, nyní se zdá, že Microsoft konečně našel správné vyvážení mezi inovací a konzervativností. Ikony navíc mají být stejné jak na počítači, tak na mobilních zařízeních.

   

Kosmetické změny v nabídce Start

Změnám se tradičně nevyhnula ani nová nabídka Start, která dostává nové možnosti přizpůsobení. Je možné například nastavit umístění vybraných položek do levé spodní částí k tlačítku pro vypnutí či pro přístup do seznamu všech aplikací. Ten navíc nově zobrazuje, že byly nainstalovány některé nové aplikace.

  

Režim pro tablety dostal (staro)nové gesto pro tažení shora, které vyvolá skryté nabídky aplikace. Dotažení tohoto gesta až ke spodní části displeje vede k vypnutí aplikace. Microsoft rovněž sáhl ke změnám v prohlížeči Edge, ač ten se stále jmenuje Project Spartan. Nově je možné připnout libovolný postranní panel (Cortana, oblíbené, historie, k přečtení atd.) tak, aby byl neustále viditelný.

    

Další novinkou, která vzešla z hlasování Insiderů, je zobrazování pouze spuštěných aplikací v rámci dané plochy na hlavním panelu. V minulých sestaveních byly jako spuštěné označeny všechny aplikace bez ohledu na to, na jaké ploše se nachází. Tento stav lze nicméně změnit v nastavení podle chuti.

  

Cortana dostala v tomto sestavení vlastní klávesovou zkratku, nově ji lze vyvolat kombinací tlačítek Win + C. Microsoft rovněž přidal do systému virtuální tiskárnu s názvem Microsoft Print to PDF, která uloží jakýkoliv zobrazený dokument jako soubor PDF. Vylepšení se dočkala také aplikace Movies and TV, v níž lze nově spouštět obsah ve Full screenu. 

  

Systém je funkčně téměř hotov, zbývá jen ladit, ladit a ladit

Hlavní manažer operačních systémů Microsoft Gabe Aul na blogu Windows uvádí, že od tohoto sestavení se bude systém spíše ladit, stabilizovat a leštit, což znamená, že prakticky všechny novinky už jsou v systému zapracovány. Doufáme, že Microsoft vylaďování systému nepodcení, neboť je v něm stále mnoho chyb (alespoň na našem testovacím zařízení) – univerzální aplikace často ihned po startu padají, nabídka Start se ne vždy spustí a plynulost systému je horší než v případě verze Windows 8.1 na stejném hardwaru.

 
Nabídka Start dokáže i takové psí kusy 

Oficiální „datum“ vypuštění Windows 10 pro počítače je Microsoftem stanoveno na letošní léto, ředitelka společnosti AMD se v dubnu prořekla, že se tak stane na konci července, což nyní potvrdil i obvykle dobře informovaný leaker Wzor na svém Twitteru.

Podle něj bude v červenci uvolněna verze RTM (Release to manufacture), která bude zaslána výrobcům zařízení pro nasazení nového systému do nových počítačů a tabletů. Jedním z průkopníků má být v tomto týdnu představený tablet Lenovo ThinkPad 10, který půjde do prodeje v srpnu.

  

V následujících dvou měsících se žádného velkého množství nových funkcí již nedočkáme, ovšem podle nové aktualizační politiky nebude systém Windows 10 nikdy dokončen a přísun dalších novinek můžeme očekávat v následujících aktualizacích.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Kamil (neregistrovaný)

  Na obrázku jsou 3 sady ikon, která tedy platí?

 2. Ten spodni, kos mam hranaty.

  • Ani jeden řádek, koš je sice hranatý, ale ostatní ikony jsou jiné, třeba složka fotografií atd..

 3. Každopádně s WiFi mám velký problém. OS ji notifikuje jako připojenou a internet nefunguje vůbec. Zkoušel jsem dva různé routery a i hotspot z telefonu.

  Restartů jsem provedl nespočítaně.

  A GTA V mi nejedu ve full screen, ale pouze v okně, takže tu pos*ali víc než opravili..

  • tak mě zatím wifi běží v pohodě.

  • Měl jsem stejný problém u Build 10074, řešení jsem se ovšem nedohledal. Pomohla mi jen reinstalace aktuálního buildu a už to běží, jak má.

  • Jde provést reinstalace buildu bez ztráty dat? Vyzkouším ji.

   PS: připojení k síti nefunguje ani „po kabelu“.

  • Beru zpět příchozí příspěvek, nepodíval jsem se pořádně na možnosti obnovení.

  • Dan (neregistrovaný)

   vidim ze reinstalace zustava stale nejlepsi cestou reseni problemu ve Windows, jiz od Win95 :)

 4. Ako ste na tom s kompatibilitou Metro/modernUI co pouzivate? U mňa to je biedne, nefunguje tmavý font na dlazdiciach, nefunguju niektoré farby nastavené cez resources, gradient brush vôbec. Ako som písal v inom prispevku, desi ma ze takéto chyby sú v systéme mesiac pred vydanim, kedy to chcú ladiť?

 5. Liliseek (neregistrovaný)

  Měla jsem problém s připojením, přes kabel i WiFi prostě nic. Ve správci oba ovladače byly, ale v nastavení adaptéru stále Zakázáno a nešlo povolit, odinstalovala jsem ovladače a restartovala laptop, ovladače nejely samy a vše funguje :-) to jen kdyby někomu náhodou taky něco nejelo ;-)

 6. Král (neregistrovaný)

  Nejde ani na ploše přidat ikony Tento počítač atd nebo v posledních verzích se něco změnilo ? :D

 7. Martin (neregistrovaný)

  Hmm me wifi nesla ani po reinstalu ani po odistalovaní ovladačů no takze rollback na 10122 počkam na další build :) jinak nevim jak vam tak se mi nejak pokazily barvy oken z hezke na vyblitou nekdo komu se to taky stalo ?

 8. ROAL (neregistrovaný)

  Mal som W10 nainštalovaný na rovnakom disku ako W8 a update 10130 mi rozbil MBR – len taká informácia aby ste vedeli na čom ste ak to náhodou tiež máte takto a nenabootujete potom =D

 9. lukasbc (neregistrovaný)

  TAk bohužel – síťovka i wifi bez možnosti k připojení. TAkže návrat na ver 122…

 10. Vit Kouba (neregistrovaný)

  Jsem spokojen vše funguje bez problémů, nainstaloval jsem si na rozdělný HDD i Linux Mint 17.1. Testuji nové verze OS Windows už asi deset let, a Windows používám od verze 3. Více informací je na odkazu

  [odkaz]

  • Cituji :-D

   „Právě používám veliký drahý profesionální HP notebook, co zvládne i nejmodernější hry náročné na výkon, ke kterému je připojený veliký Samsung monitor“

   To hovoří za vše, povídání v odkazu je spíše vtipem, než někjakým zhodnocením nedejbože recenzí..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).