Domů » Bleskovky » Windows 10 nabídnou widgety. Konec živých dlaždic je nablízku

Windows 10 nabídnou widgety. Konec živých dlaždic je nablízku

Microsoft po vánoční pauze vydal nové testovací sestavení systému Windows 10, tentokráte v kanále Dev s číselným označením 21286. Po delší době se do Windows dostávají viditelné novinky, se kterými bychom se měli setkat pravděpodobně v letošní velké podzimní aktualizaci.

Widgety v hlavním panelu

Nejviditelnější novinkou je bezesporu okno s widgety, které bude dostupné v pravé části hlavního panelu. Okno bude reprezentováno širokou „dlaždicí“ zobrazující počasí, kliknutím na ni se pak zobrazí kompletní nabídka widgetů – počasí, zprávy, sportovní výsledky či pohyby akcií.

widgets

Zdroje zpráv bude možné přizpůsobit k obrazu svému, přitom Microsoft údajně bude chránit uživatelovy osobní údaje a preference, aby je nebylo možné zneužít inzerenty třetích stran. Microsoft plánuje přenést tento zdroj zpráv a zájmů i do dalších míst, například do prohlížeče Microsoft Edge.

Showing news and interests on the taskbar with the flyout of content just for you.

Novinka je zatím dostupná pouze ve Spojených Státech, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a Indii. Její existence dává tušit, že Microsoft začíná pomalu dávat sbohem živým dlaždicím v nabídce Start.

Prostory úložiště v moderním nastavení

Další novinkou je přesunutí práce s prostory úložiště do moderního nastavení. Z tohoto místa bude dostupná kompletní správa prostorů úložiště včetně přidávání a odebírání diskových jednotek z prostoru, vytváření a optimalizování fondů úložišť apod.

Oznamování přepínání časových zón

Pokud se svým počítačem s Windows 10 často cestujete mezi časovými pásmy, možná vás potěší následující drobná novinka. Pokud systém vyhodnotí, že jste změnili časové pásmo, pošle vám notifikaci o změně. V případě, že si není změnou stoprocentně jistý, nabídne vám změnu pásma s možností jejího ignorování.

timezone

Spouštění příkazů po startu WSL

Microsoft také přidal novinku do svého linuxového subsystému, díky které bude možné přímo po startu WSL automaticky spouštět zadané příkazy; postačí jen upravit soubor /etc/wsl.conf ve vybrané distribuci přidáním nových příkazů do sekce boot.

wsl

Jednodušší obnovení dat

Microsoft také provedl několik změn v aplikaci Windows File Recovery, která umí obnovit omylem smazaná data. Aplikace má být nově výkonnější a má obsahovat dva zjednodušené módy obnovy.

V novém sestavení Windows byla tradičně opravena velká spousta chyb, stále jich však v systému mnoho přetrvává, proto nedoporučujeme toto sestavení instalovat na svůj hlavní počítač.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Jediná věc která na w10 dávala smysl a MŠ to zruší.

  • MS nema rad funkcne veci.

   Podobne ma nasralo, ked z WP zrusili People Hub a integraciu FB, kvoli ktorym som mal WP naozaj rad.

   Aj ked je zase pravda, ze na desktope tie „kachle“ vlastne nevyuzivam v zmysle, ze tam sice su, ale ich informacna funkcia pre mna nema ziadny vyznam. Na mobile a tablete by mi to ale chybalo.

  • Problem zivych dlazdic byl, ze byly vice mrtve nez zive. Ve W10M zabiraly zbytecne moc mista aniz by vetsina z nich ukazovala vice informaci nez staticka ikona. Clovek musel skrolovat jako divy, aby nasel nejakou aplikaci. A na desktopu byly dlazdice naprosto zbytecne, nikdo je nepouzival. Byla to slepa vyvojova cesta. Microsoftu vsechno trva dele, ale nakonec to pochopili i lide v MS, ja jsem to vedel od zacatku :)

  • W10M byly nepouzitelny brak uz od pocatku. Nikdy to nebyl hotovy system, porad nejake problemy. A je to skoda, protoze potencial tam byl.

   Dnes to dopadlo tak, ze mas na vyber z iOS a Androidu, kdy si jsou oba systemy cim dal vic podobne.

  • Pod to, co píše Petr bych se podepsal. Nakonec i v MS pochopí, co jo a co ne. Mně livetiles nevadily, WP jsem používal, ale klasicky sám MS nevěděl, co od dlaždic čekat. Často to byly jen ikony přes půl obrazovky, u některých aplikací dokonce ani zobrazení víc obsahu nedává smysl. A na počasí atd. stačí jeden souhrnný widget, není třeba nic dalšího. A graficky to bylo okej v počátku, ve WIN 10 se projevilo to, co ke konci na WP – že na ten systém vývojáři kašlou (což nikoho nepřekvapuje, když každý cca rok a půl MS prezentuje nový design) a prostě tam dají klasickou ikonu a nazdar. Což pak vypadá strašně.

 2. Nějak nevidím rozdíl mezi widgetem a živou dlaždicí. Obojí poskytují širší informace dané aplikace. Problém widgetů v Androidu i iOS vidím ve dvou věcech. 1) 99% jich je na počasí, zprávy a nebo jsou mizerné. 2) Nikdy jsem nepochopil ty obrovské okraje. Text ve widgetu je od jeho okraje půl cenťáku a widget má okraj další půl cenťáku od okraje displeje. Kdo tohle navrhuje mi je záhadou. Doufám, že Microsoft bude lepší.

  • Taky jsem v tom nikdy neviděl rozdíl. Ale tady (a nejen tady) se tohle řikat nesmělo, Livetiles byly dobré, protože byly od MS, Widgety špatné, protože byly od ošklivého Google. Přitom co je dobré a co je špatné se nakonec stejně ukázalo.

  • Rozdil jejasnej, tady budou Jen msn zd…roje

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).