Cena:

Windows 10 nabídnou widgety. Konec živých dlaždic je nablízku

Windows 10

Microsoft po vánoční pauze vydal nové testovací sestavení systému Windows 10, tentokráte v kanále Dev s číselným označením 21286. Po delší době se do Windows dostávají viditelné novinky, se kterými bychom se měli setkat pravděpodobně v letošní velké podzimní aktualizaci.

Widgety v hlavním panelu

Nejviditelnější novinkou je bezesporu okno s widgety, které bude dostupné v pravé části hlavního panelu. Okno bude reprezentováno širokou „dlaždicí“ zobrazující počasí, kliknutím na ni se pak zobrazí kompletní nabídka widgetů – počasí, zprávy, sportovní výsledky či pohyby akcií.

widgets

Zdroje zpráv bude možné přizpůsobit k obrazu svému, přitom Microsoft údajně bude chránit uživatelovy osobní údaje a preference, aby je nebylo možné zneužít inzerenty třetích stran. Microsoft plánuje přenést tento zdroj zpráv a zájmů i do dalších míst, například do prohlížeče Microsoft Edge.

Showing news and interests on the taskbar with the flyout of content just for you.

Novinka je zatím dostupná pouze ve Spojených Státech, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a Indii. Její existence dává tušit, že Microsoft začíná pomalu dávat sbohem živým dlaždicím v nabídce Start.

Prostory úložiště v moderním nastavení

Další novinkou je přesunutí práce s prostory úložiště do moderního nastavení. Z tohoto místa bude dostupná kompletní správa prostorů úložiště včetně přidávání a odebírání diskových jednotek z prostoru, vytváření a optimalizování fondů úložišť apod.

Oznamování přepínání časových zón

Pokud se svým počítačem s Windows 10 často cestujete mezi časovými pásmy, možná vás potěší následující drobná novinka. Pokud systém vyhodnotí, že jste změnili časové pásmo, pošle vám notifikaci o změně. V případě, že si není změnou stoprocentně jistý, nabídne vám změnu pásma s možností jejího ignorování.

timezone

Spouštění příkazů po startu WSL

Microsoft také přidal novinku do svého linuxového subsystému, díky které bude možné přímo po startu WSL automaticky spouštět zadané příkazy; postačí jen upravit soubor /etc/wsl.conf ve vybrané distribuci přidáním nových příkazů do sekce boot.

wsl

Jednodušší obnovení dat

Microsoft také provedl několik změn v aplikaci Windows File Recovery, která umí obnovit omylem smazaná data. Aplikace má být nově výkonnější a má obsahovat dva zjednodušené módy obnovy.

V novém sestavení Windows byla tradičně opravena velká spousta chyb, stále jich však v systému mnoho přetrvává, proto nedoporučujeme toto sestavení instalovat na svůj hlavní počítač.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.