Domů » Bleskovky » Windows 10 na dotykových displejích: Zapomeňte na současná gesta, všechno bude jinak

Windows 10 na dotykových displejích: Zapomeňte na současná gesta, všechno bude jinak

Všechny současné tablety s Windows 8.1 dostanou zdarma aktualizaci na Windows 10, jedinou výjimku tvoří zařízení s Windows RT. S novým systémem přijdou i nové způsoby ovládání, radikální přeměnou projdou například gesta při okrajích displejů dotykových zařízení 

 

Tažením prstu z levého okraje displeje je aktuálně možné rychle se přepínat mezi otevřenými aplikacemi, případně po vrácení prstu zpět okraji zobrazit jejich seznam. Ve Windows 10 se nově po tažení prstu zleva otevře nabídka multitaskingu a virtuálních ploch. Rychlé přepínání aplikací, které je aktuálně možné rychle zleva „posílat“ tak zřejmě vezme za své.

  

Tažením prstu z pravého okraje se ve Windows 8.1 otevírá menu Charms, odkud je možné rychle se dostat do nabídky Start, vyhledávat, sdílet, případně otevřít nabídku nastavení. Většina těchto položek bude nově ukrytá pod hamburger menu v záhlaví jednotlivých aplikací a toto gesto bude uvolněno pro zobrazení centra akcí a notifikací. Majitelé tabletů bez fyzického tlačítka Start tak budou muset pro návrat do nabídky Start spolehnout na nové gesto, popsané níže.

  

Tažením prstu z horního okraje dochází ve Windows 8.1 k zobrazení dodatečných ovládacích prvků aplikací, dlouhé tažení přes celou obrazovku má na svědomí ukončení aplikace. Ve Windows 10 toto gesto zobrazí záhlaví aplikace s výše zmíněným hamburger tlačítkem a tlačítky pro minimalizaci a zavření aplikace. Dlouhé tažení přes celý displej aplikaci podle starých zvyklostí zavře.

  

Tažením prstu z dolního okraje se ve Windows 8.1 otevírají dodatečné ovládací prvky aplikace, ve Windows 10 se po tomto gestu zobrazí klasický desktopový hlavní panel, odkud bude možné dostat se „softwarovou cestou“ do nabídky Start, případně vyvolat Cortanu apod.

 

Prozatím nevíme, zda Microsoft přidá i nová multidotyková gesta, podobně jako tak učiní u zařízení s touchpady. Minimálně rychlé gesto pro návrat do nabídky Start či pro možnost rychlého přepnutí mezi aplikacemi by se určitě hodilo.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Doufám, že to je kachna nebo zprávy z nedokončené verze. Ta nová gesta jsou oproti W8 pro tablet úplně k ničemu. Hlavně tedy ta pravá a levá strana + hamburgr. Spodní gesto mi chybět nebude.

  • qwerty (neregistrovaný)

   lave gesto je v pohode. vo win 8 to len cyklicky prepinalo aplikacie, vo,Win 10 to zobrazi zoznam s nahladmi, vyhoda je, ze sa da vybrat hocijaka aplikacia, pripadne aj ukoncovat, co je lepsie.

   prave gesto tiez nie je problem. message centrum je uzitocne.

   problemom moze byt iba gesto zdola, ktore sa u neprisposobenych aplikacii pre metro moze bit s vyvolanim ich menu, to sa ale casom spravi…

 2. Tak ak to naozaj takto bude tak žiadny Win 10 na surface nepôjde. Neviem či sa mam smiať, alebo plakať. Ten pocit ovladania windows tabletu je proste super, dokym je tu windows 8.1 :D

 3. tomas (neregistrovaný)

  K spodnemu gestu: co ak bude windows lista nastavena na horny okraj? K ostatnym gestam: z laveho okraja mi prepinanie medzi app nebude chybat aj teraz ho mam na tablete vypnute ale prist o gesto z laveho okraja tak to zaboli :/

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).