Domů » Bleskovky » Poslední preview Windows 10 Mobile umí zobrazit univerzální aplikace jako na počítači

Poslední preview Windows 10 Mobile umí zobrazit univerzální aplikace jako na počítači

Poslední sestavení mobilních Windows 10 s číslem 10549 přináší poměrně zajímavou novinku v nastavení displeje, umožňující zvětšit nebo naopak zmenšit zobrazovaný text, ikony a další obsah na displeji. Změnu lze provést v nastavení > systém > displej, po každé změně je vyžadován restart telefonu. Na naší redakční Lumii 640 LTE s 5″ HD displejem je rozsah od 150 % do 225 % v kroku 25 % (defaultně je nastaveno 200 %), telefony s jinými úhlopříčkami a rozlišením displejů mohou mít volby jiné. Zvětšení se může hodit uživatelům s horším zrakem, větší porci zábavy ale přináší volba menších hodnot, u nás konkrétně 150 procent. 

   

Veškerý zobrazovaný obsah se sice zmenší, za to se ho na displej vejde více. A jelikož se univerzální aplikace dokáží dané situaci přizpůsobit, upraví svoji podobu tak, aby plochu displeje patřičně využily. Aplikace Pošta se při tomto nastavení rozdělí v režimu na šířku na dva sloupce, v levém se nachází seznam přijaté pošty, v pravém náhled aktuálně označeného emailu.

  

Podobný benefit nabízí i systémový editor textových zpráv, který v levém sloupci nabízí seznam konverzací, v pravém pak přímo otevřenou konverzaci.

  

Změna se týká i nastavení systému, které v režimu na šířku tvoří matice ikon, a i v tomto případě se jednotlivé podsložky nastavení zobrazují ve dvou sloupcích.

Díky zmenšení obsahu Centra akcí nově vejde 5 rychlých přepínačů namísto čtyř, což dosud znali pouze majitelé tabletofonů s většími úhlopříčkami.

  

Zmenšení obsahu se podepíše i na okně multitaskingu. 

 

Pokud si navíc v nastavení > přizpůsobení > Start zaškrtnete, že chcete zobrazit na domovské obrazovce více dlaždic, dostanete i na pětipalcovém displeji rovnou čtyři sloupce dlaždic střední velikosti.

   

Jestliže se vám „počítačové“ rozložení aplikací líbí, ale zobrazovaný text se vám zdá již příliš malý, nezoufejte. Stále totiž existuje možnost si i při celkově zmenšeném obsahu v nastavení > usnadnění přístupu > další možnosti písmo samostatně zvětšit.

  

Je vidět, že se Windows 10 Mobile se stále vyvíjí, a tato novinka přináší uživateli možnost ochutnat na vlastní kůži výhody adaptivních univerzálních aplikací. Nutno podotknout, že úplně stejně se univerzální aplikace chovají i na počítačích a tabletech s Windows 10, kde mají tu výhodu, že je lze přímo zmenšovat či zvětšovat v oknech bez nutnosti restartu zařízení. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. jirka (neregistrovaný)

  na Lumii 620 má posuvník pouze 2 hodnoty – 150% jako výchozí původní hodnotu a 125%, kdy je zobrazeni menší a je vidět více obsahu, ale nikoliv jako na PC. Na PC (lenovo ideapad yoga 13) mám volbu zobrazení od 100 do 150%, 125 jako doporučeno. Rozsahy hodnot zvětšení a to jak se aplikace budou chovat tedy zřejmě závisí na rozlišení, velikosti displaye ale i typu zařízení

 2. Na L930 je možnost 225% 250% a 300% přičemž 300% je doporučeno :) zakotvil jsem 250%, 4 sloupce jsou super a text jsem si o malinko zvětšil…

 3. Vypada to velmi dobre, je videt, ze se na W10M intenzivne a efektivne pracuje.Jen tak dal.

 4. Sali (neregistrovaný)

  To co popisuji v článku mi jde na mé lumii i s nastavením 175% takže bezva, zas tak zmenšovat to aspoň nemusím.

 5. 175% je bomba, ale pozoruje nekdo jiny, krome me, vyrazne zpomaleni klavesnice, pokud skalovani je mimo puvodni hodnoty ? Psani na klavesnici je pak neupouzitelne :( L640LTE

  • Sali (neregistrovaný)

   Ne já s tím problém nemám, a mam též oni lumii 640 nastavenou na 175%

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).