Domů » Články » Windows 10 Mobile povyšují na novou verzi: Dostávají nové univerzální aplikace včetně Office

Windows 10 Mobile povyšují na novou verzi: Dostávají nové univerzální aplikace včetně Office

Microsoft vydal nové sestavení Insider preview mobilních Windows 10. Hlavní novinkou je především spousta nových univerzálních aplikací, které již dříve dostaly svoji podobu na Windows 10 pro počítače.

 

Microsoft se pochopitelně v novém preview snažil opravit většinu chyb z předchozí verze, nicméně systém může obsahovat chyby nové. Proto raději před tím, než se pustíte do instalace, začneme pro výstrahu seznamem známých problémů:

 • Po instalaci vzniknou v seznamu aplikací duplicity položek hledání a telefon
 • Některé aplikace nebude možné po upgradu spustit, řešením by měl být restart telefonu
 • Aplikace nainstalované na SD kartu nebude možné spustit, jediným řešením je jejich přeinstalování
 • V seznamu aplikací zůstane stará aplikace emailu, kterou nebude možné spustit, ale ani odstranit
 • Během upgradu na novou verzi přímo z Windows Phone 8.1 bude vypnuté datové připojení, dá se zapnout klasickou cestou v nastavení
 • Pokud není telefon připojen k datům, nebude možné přijímat MMS a to ani zpětně. Nepřijaté MMS se ztratí
 • Cortana nebude fungovat, pokud se bude lišit jazyk, oblast a nastavení řeči
 • Při odinstalovávání aplikací může dojít k jejich neodstranění ze seznamu aplikací, řešením je restart
 • Přehrávání filmů nemusí v aplikaci App Video Preview fungovat, řešení naleznete na těchto stránkách
 • Po updatu na nové sestavení není povoleno automatické aktualizování aplikací, aktualizace je nutné kontrolovat ručně
 • Po upgradu se staršího Insider preview nefunguje aplikace Insider Hub, po upgradu z Windows Phone 8.1 Insider Hub funguje 
 • Na naší testovací Lumii dále nefunguje stahování z nové aplikace Windows Store Beta, v systému chybí aplikace pro prohlížení fotografií a prozatím jsme nepřišli na způsob, jak ji přidat. 

 

Pokud vás výše uvedené chyby neodradily, můžete se směle pustit do instalace, která je tradičně k dispozici nejprve ve Fast ringu. Verze sestavení nese číslovku 10080, v telefonu se pak ohlásí jako verze 10.0.12562.84. Instalovat lze nejen na všechny telefony podporované minulým sestavením, ale i na Lumii 640, 640 XL, 930 a Icon. Američtí uživatelé si mohou stáhnout aktualizaci i na HTC One (M8) for Windows, což je první neLumie, která Insider Preview Windows 10 podporuje. Pro tento model byl také aktualizován nástroj Windows Phone Recovery Tool pro návrat k poslední stabilní verzi systému Windows Phone. A nyní již pojďme k novinkám.

 

Windows Store Beta

První novou univerzální aplikací je obchod aplikací, který je v tomto sestavení stejně jako na počítačích dostupný po boku původní aplikace obchodu. Aplikace má zcela nový vzhled a podporuje stahování nejen aplikací a her, ale rovněž videoobsahu, přičemž hudba bude přidána později (pouze ve vybraných oblastech). Za aplikace lze skrze Windows Store Beta platit kreditními kartami, dárkovými kartami a skrze PayPal, operátorské platby v tuto chvíli podporovány nejsou. Aplikace má bílý podklad bez ohledu na nastavení systému. 

 

Office Beta

V novém obchodě aplikací jsou k nalezení nové univerzální aplikace Office, tedy Word, Excel, Power Point a OneNote. 

   
Jakmile se nám podaří nainstalovat aplikace Office, přidáme vlastní screenshoty

Xbox Beta

Nová je i univerzální aplikace Xbox, která nahrazuje původní hry a umožňuje přistupovat k seznamu získaných herních úspěchů, k seznam přátel s možností vzájemné komunikace a sledování herních videí. V následujících týdnech mají být přidávány další funkce jako integrace OneGuide, živého televizního vysílání, Game hubu apod.

  

Hudba a Video beta

Nové jsou i přehrávače hudby a videa. Hudební přehrávač bude nově schopný přehrávat hudbu uloženou na váš OneDrive, při přehrávání lze skladby přepínat gesty. V budoucnu bude přidána podpora živých dlaždic, možnost připínat oblíbené položky na domovskou obrazovku, podpora dětského koutku apod.

Videoaplikace zvládne filtrovat a třídit videosoubory a dokáže přehrát video i ve formátu MKV. Filmy ze služby Xbox video bude možné stahovat do pro budoucí offline přehrávání.

Fotoaparát

Microsoft také připravil novou aplikaci fotoaparátu, která vychází z aplikace Lumia Camera. Na Lumiích 1520, 1020, 930, 830, 640 a 640XL nemusí být podporovány všechny funkce, z tohoto důvodu je doporučeno nadále využívat aplikace Lumia Camera. Nová aplikace fotoaparát nicméně bude nadále aktualizována, aby tyto funkce doplnila. 

 

Novinky v nastavení

V nastavení lze nově vyhledávat psaním, novinek se dočkaly některé z položek. Domovská obrazovka se dočkává větší přizpůsobitelnosti, zejména díky možnosti volby úrovně průhlednosti dlaždic. Bohužel na naší testovací Lumii po odebrání obrázku z pozadí již nelze přidat obrázek jiný. Rozestupy mezi dlaždicemi se zmenšily. Novou položkou je také nastavení myši a touchpadu, u nichž je možné zvolit polohu primárního tlačítka vlevo nebo vpravo.

   

Dostupnost finální verze

Microsoft na svém blogu Windows také zveřejnil informace týkající se dostupnosti finální verze Windows 10 pro mobilní telefony. Vzhledem k tomu, že je nutné tento systém připravit na práci nejen na mobilních telefonech, ale rovněž na malých tabletech, budou práce na systému trvat déle, než v případě Windows 10 pro počítače. Přestože obě verze sdílí většinu kódu, bude počítačová verze vypuštěna již toto léto, zatímco mobilní telefony si počkají na nicneříkající údaj „později v tomto roce“. Tento údaj má být platný jak pro nová, tak pro stávající zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

57 komentářů

 1. xzeit (neregistrovaný)

  Chci se zeptat majitelů Lumií 1020, jak funguje tato verze sestavení na tomto přístroji.

  • Špatný – zatím v mnoha funkcích nepoužitelné ve vztahu k WP8.1.

  • Gotys (neregistrovaný)

   na 1020 nevim, ale na 720 jede. Je to o200% lepsi nez minule sestaveni, ale na tak slabem zarizeni jako je 720 je to porad brzda

 2. Martin Alexandr

  Po instalaci na 520, zmizela apliakce fotky, novou aplikaci xbox jsem nenašel ani ve store či store beta, office mě nešli stáhnout ani nová verze hudby či videa i když jsou v seznamu apliakce. Nově je zde více barev, světle a tmavé tema, na nic nového či nějakou chybu jsem zatim nepřišel.

  • Jakub Karásek

   Mám stejný problém, navíc díky tomu, že zmizela aplikace Photos, nelze ani měnit obrázek na pozadí. Aplikaci jsem našel v novém Windows Store Beta při aktivovaném anglickém prostředí, ale nedaří se mi stáhnout, stejně jako Office. Working, Pending a konec…

  • Na mé zkušební L520 aplikace Fotky nezmizely. Dnes jsem dělal HR bez obnovení ze zálohy a po HR Fotky normálně existují v mobilu. Ze Store Beta mi jde nahrát jen Shazam…

  • Po instalacii na 520 z 8.1 mam aj Fotografie, ako tak funguje aj store, nainstaloval som XBOX, Word, OneNote a zatial vsetko funguje v poriadku. Az na dlhe loadingy, pendingy. Pri nacitani domovskej obrazovky, spustani aplikacii a obnovovani aplikaci z pozadia.

   Pri HR sa dostanem na cisty 10, alebo ma to hodi do 8.1?

  • Po HR budeš mít W10

  • Zajímavé, ze Store Beta stále nejde stáhnout OneNote (a další věci). Píše Working…

   IGORVYSOCKY: jaký máš region a jazyk ?

  • je to IGORVYSOKY, nie VysoCky, ale nevadi.

   Mam na stavene na USA vsetko.

   Po prvom spustenim XBOX app spadol cely win a restartoval sa.

  • Martin Alexandr

   Jakub – to jsem rád že v tom nejsem sám, no snad přijde brzo aktualizace která to opraví ty fotky a store, rád bych zkusil ty nové office na mobilu. Jinak nevíš něco o Microsoft Hyperlaps? viz živě.cz, microsoft píše že to podporuje například 535, když sem to na ní zkoušel nešlo to nainstalovat,ani v jiném regionu, a zaráží mi že to podpruje i 435 a taková 920 vubec.

  • Zkušební Lumia 820:

   1.) Po instalaci: Aplikace z SD karty nefungovaly; Store (Beta) – nešlo stahovat nic jen Shazam; Původní Store – zcela prázdný! :D

   2.) První HardReset – Aplikace fotky funguje; Původní Store – funguje. ALE po chvíli mi opět nešly nainstalovat a AKTUALIZOVAT (ani ručně) aplikace.

   3.) Zkouším 3. HR …. uvidíme co se stane. :-)

  • borix (neregistrovaný)

   Tak na mé L820 se povedla instalace office až po změně regionu a jazyku. Fotky se dají prohlížet při přepnutí na prohlížení z aplikace fotoaparátu. Jinak systém je svižnější než předchozí verze, v outlooku mi nejde přidat, odebrat ani upravit účet a nefungují některé aplikace, např. Week View..

  • PŘESNĚ TAK! Poté už funguje vše skvěle! :-))))

 3. Je toho dosť nového, celý build ide takmer úplne plynule, nedá sa porovnať s predchádzajúcim, všetky aplikácie sa dajú spustiť a idú dobre, rýchlo sa štartujú atď. Celkovo je ten build veľmi dobrý, je tu ale jedno veľké ale – zatiaľ sa mi z nového Store nepodarilo stiahnuť tie nové Office, resp akákoľvek aplikácia, vypíše to „working…“ a nič sa nedeje, prípadne sa aj objaví ten sťahovací status bar, ale pod ním je nápis „pending“ a tiež sa nič nedeje.

  • Tohle ještě není špatné, nejhorší je to nepravidelné samovolné regulování jasu, až do stavu naprosté tmy, kdy je nutný restart telefonu.

   O integrovaném email.klientu pro více účtů snad ani nemá cenu psát.

   Za mne na L1020 zatím nepoužitelné, včetně aplikace pro focení!

  • S regulovanim jasu teraz na tomto builde s 520 nemam ziadny problem. Aj ked zhasne uplne, dotknem sa obrazovky, stupne naspat ako bolo.

   S mailom mam problem a nechce mi synchronizovat google ucty, Live a office365 synchronizuje v pohode.

  • Níže o tom problému totálního zhasnutí displaye taky píšou…

   Nejhorší je, že ani pořádně potom není jasné co se děje :-)

  • S jasom tiež žiadny problém (L820).

  • Nejde o zhasnutí displeje, jen při návratu na hlavní obrazovku nenaběhnou dlaždice, ale stav baterie a signál se ukazuje normálně.

 4. Store Beta je nefunkční, což je vážně škoda, Word a Excel mi vážně scházejí… Oproti redakci mám v telefonu aplikaci Fotky, ale živá dlaždice ukazuje náhledy v rozlišení kalkulačky :) Obrazovka přijímání hovoru vypadá parádně. Outlook kalendář občas ukáže následující událost, občas ne, zatím je to tedy velmi nespolehlivé. Po HR telefon běží určitě lépe, než s minulým sestavením a v telefonu už to zůstane :)

 5. Obecně: Store Beta je asi na nesmělém začátku své cesty, takže nejde skoro nic…

 6. Přepněte si region telefonu na Spojené státy a Store bude fungovat, včetně office. Mnou vyzkoušené.

  • Mne to nešlo ani s US regiónom, ešte môžem vyskúšať kombináciu región USA, jazyk angličtina US. Ale veľké šance tomu nedávam. Inak Store Beta mi nejde ani na desktope.

  • Země nebo oblast mám nastavenou na Spojené státy a Místní formát na Angličtina (Spojené státy) a Store mi funguje celkem bez problémů, už testuji Excel, vypadá velice pěkně.

 7. Michal (neregistrovaný)

  mě se třeba na L1320 nezobrazovala úvodní obrazovka, vyřešilo to obnovení do továrního nastavení a obnovení ze zálohy.

  • Mám po HR a obrazovka se i tak občas neukáže – jen černočerná tma :)

  • Jj, občas to samé…

  • Michal: jak to, prosím tě, obecně běží na L1320 ?

  • Michal (neregistrovaný)

   jakž takž to jede, něco je svižnější, něco ne, ta uvodni obrazovka občas dlouho nabíhá..

   smrskly dlaždice, takže se tam vejde ještě jedna- v nastavení je funkce, která by to mohla vrátit (zobrazení více dlaždic) ale nereaguje….

   nemam aplikaci fotky a přidaly se nějaky blbosti do seznamu aplikací prevážně to jsou části nastavení

   a hodně věcí je zase zpět v aj a nefunguje store beta…zatím tak vše nemám moc času všechno zjištovat, učim se na maturitu…

 8. Pokud chcete někdo instalovat na Lumia 930 důrazně vám doporučuji to nedělat.

  1. Špatně škáluje obraz a dlaždice, text a dlaždice vypadají rozmazaně a mají divnou velikost.

  2. Start obrazovka je těžce rozbitá. Při vrácení hlásí Loading obrazovku, někdy zmizí úplně a nelze udělat nic jiného než vypnout a zapnout telefonu. A to i po Hard Resetu. O problému se ví, solution žádné.

  3. Store BETA nestáhne žádnou aplikaci stále hlásí jen working a nic.

  4. Tapeta na pozadí se neškáluje správně a zobrazuje se třeba jen na 2/3 displeje.

  Prozatím není o co stát.

  • K bodu 2: stačí tapnout na navigační Home.

  • K bodu 3: stačí změnit jazyk na English (United States), není třeba měnit region.

  • K bodu2: ne nestačí. Pokud Start zmizí, tak při kliknutí na home se zobrazí v pravém horním rohu myšítko a už nenaběhne viz. [odkaz]

   K Bodu 3: ano, to je možné, to jsem nevěděl.

 9. lukas (neregistrovaný)

  Mě se nedaří ani kyž dám region telefonu na Spojené státy. :(

  • Martin Alexandr

   Staci pouze měnit jazyk na US , region nemusis, poté mě slo nainstalovat vse v pořádku.

 10. lukas (neregistrovaný)

  MAXXZ: S tou tapetou, jsem měl stejný problém, ale pak jsem zjistil, že jen u jednoho obrázku :D Teď už to mám, a sedí to dobře. A Store beta, to mají problém asi všichni no, škoda :(

  • Lukas: Tak to není. Ono stačí tapetu znovu přenastavit nebo přenastavit průhlednost a škálování se upraví, ale je to otravné a někdy se tapeta rozhodí i při změněně dlaždic.

   Nehledně na to, že některé dlaždice se nepochopitelně přilepí na Start ale sedí na jiné dlaždici :D musíš dlaždici chytit a pod ní je prostě další.

 11. Lze nahrát i do HTC 8S Ale raději nebudu ryskovat cihlu:-)))

 12. indoor (neregistrovaný)

  jen na one m8? me na mem htc wp8s nabízí ve fast ringu aktualizaci na 10 tech.preview.. hmm.. kde je chyba? :)

 13. rakosnik22 (neregistrovaný)

  Pozor pozor. V posledni testovaci verzi jsem narazil na problem.Telefon Lumia 925. Pokud otevrete v nastaveni polozku bonusy/info podslozku obrazovka rychleho prehledu telefon vas pozada o restart z ktereho jsem ho uz nedostal. Zacal se cyklicky restartovat a sytem uz nenabehnul. Vyresil to az WP recovery. V predchozich verzich jsem se stimto nesetkal. Nevim zdali je to jen problem meho kusu. Ale presto jsem citil povinnost to tady napsat

  • Také jsem musel telefon restartovat pro nastavení Glance Screen, tak jako ve všech předchozích verzích systému, ale vše proběhlo v pořádku. Tak asi můžu být je rád :)

 14. krux (neregistrovaný)

  nevíte, jak omezit to extremni vybijeni baterie??

  • Vo Win10M (zatiaľ?) beží na pozadí všetko, čo spustíš a neukončíš, takže si to všetko pozatváraj. Malo by to pomôcť.

  • Tohle je často opakovaná milná myšlenka, ono nic ve skutečnost „neběží“, jen ty aplikace jsou v paměti v deaktivovaném stavu. Takže vliv na baterii je minimální ba skoro žádný (jen režie s těžší správou paměti). Viz. např. [odkaz]

  • Ten odkaz, čo si dal, je o WP8, tu hovoríme o Win10, kde to je očividne inak, keďže skutočne s pustenými viacerými úlohami letí batéria dolu.

  • Tenhle životní cyklus aplikace je víceméně stejný už od WP7 zrovna tak jako je plus minus stejný na Androidu a iOS a bude stejný i u WP10. To co se změnilo ve WP 10 je to, že OS ukončuje procesy až když je opravdu potřeba (došla paměť) – tedy podobně jako to dělá Android a iOS. Jestli ti letí baterka dolu, bude to asi něčím jiným (zřejmě službami na pozadí, které ale nemají nic společného s aplikacemi, co ty vidíš v seznamu).

  • Samozrejme, že niečo berie aj telemetria od MS a podobne, ale faktom je, že keď nič nie je otvorené, batéria ide dolu oveľa pomalšie. Aký je to bug neviem, ale je to tak :)

  • Určitě něco bere telemetrie od MS, proto tyhle Insider Preview na tom s výdrží nikdy nebudou tak dobře, jako by měla být RTM už z principu. Nicméně u mě (N920) to není tak hrozné a výdrž je podobného jako u minulého buildu – tzn. cca den a s 8.1 jsem měl den a půl). Ono je to spíš tím, že si s tím člověk neustále hraje…

  • KRUX (neregistrovaný)

   Nevím, zda-li je to jen případ L925 (vlastním), ale W10 zapujde pryč…ta abterie je šílené…nejvtipnější je, že přes den to drří +- jako dřív, ale v noci, kdy nic „neběží“, tak i dle grafu, je výcuc vysoký a ze 100% nepřežije noc (a to spím 6 hodnin:))…snad příště

 15. Ja som mal problém s Outlook mail. Vypisovalo mi – „Ešte nesynchronizované“. Gmail fungoval v poriadku. Keď som dal synchronizovať, nič sa nedialo. Ani za svet som nenašiel, kde sa dá odstrániť konto, aby som ho nanovo pridal. Dalo sa len opraviť a synchronizovať. Keď som dal opraviť, presmerovalo ma na prihlásenie. Keď som sa prihlásil, nepomohlo to. Niekde na nete som sa dočítal, že musím povoliť v svojom Outlook účte (na webe) zariadenia. Tam som však mal všetko povolené. Pri návrate na WP 8.1 som takýto problém nemal. Všetky mailové kontá som si v pohode pridal a fungujú. Neviem, kde môže byť problém.

 16. Ja se vůbec nedostal na kontakty tak sem musel zpet na 8wp skoda mel sem 10 asi mesic a ted tohle.

  • tom (neregistrovaný)

   Souhlas, kontakty po pár minutách nedostupné. Na L620 je tato verze stále nepoužitelná, chyb mnoho a sekání velké. Jdu zpět na W8.1.

  • Karosa (neregistrovaný)

   Po opetovne instalaci z 8.1 vše funkční L520. Kontakty word exel powerpoint nebo jak se to píše. Novej hudební přehrávač je super.

 17. vedouci76 (neregistrovaný)

  zdravim vsechny,mam L520 a po posledni aktualizaci mi nejde cortana,kdyz chci pridat kontakt,tak musim bez hacku atd,nejde priradit jine vyzvaneni a hlavne nejde fotak.poradite?dik predem

 18. krav@ (neregistrovaný)

  lumia 535 obrovske tlacita z5 home a lupa :D dlazdice divne velike spodni lista s ovladanim po schovani nejde poradne vytahnout kalendat ani den neukaze (nemam tam zadnou udalost) zbytek raci ani neskousim :) jinak hamburgr v levo nahore je na pest u 5″

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).