Domů » Články » Windows 10 Mobile povyšují na novou verzi: Dostávají nové univerzální aplikace včetně Office

Windows 10 Mobile povyšují na novou verzi: Dostávají nové univerzální aplikace včetně Office

Microsoft vydal nové sestavení Insider preview mobilních Windows 10. Hlavní novinkou je především spousta nových univerzálních aplikací, které již dříve dostaly svoji podobu na Windows 10 pro počítače.

 


Microsoft se pochopitelně v novém preview snažil opravit většinu chyb z předchozí verze, nicméně systém může obsahovat chyby nové. Proto raději před tím, než se pustíte do instalace, začneme pro výstrahu seznamem známých problémů:

 • Po instalaci vzniknou v seznamu aplikací duplicity položek hledání a telefon
 • Některé aplikace nebude možné po upgradu spustit, řešením by měl být restart telefonu
 • Aplikace nainstalované na SD kartu nebude možné spustit, jediným řešením je jejich přeinstalování
 • V seznamu aplikací zůstane stará aplikace emailu, kterou nebude možné spustit, ale ani odstranit
 • Během upgradu na novou verzi přímo z Windows Phone 8.1 bude vypnuté datové připojení, dá se zapnout klasickou cestou v nastavení
 • Pokud není telefon připojen k datům, nebude možné přijímat MMS a to ani zpětně. Nepřijaté MMS se ztratí
 • Cortana nebude fungovat, pokud se bude lišit jazyk, oblast a nastavení řeči
 • Při odinstalovávání aplikací může dojít k jejich neodstranění ze seznamu aplikací, řešením je restart
 • Přehrávání filmů nemusí v aplikaci App Video Preview fungovat, řešení naleznete na těchto stránkách
 • Po updatu na nové sestavení není povoleno automatické aktualizování aplikací, aktualizace je nutné kontrolovat ručně
 • Po upgradu se staršího Insider preview nefunguje aplikace Insider Hub, po upgradu z Windows Phone 8.1 Insider Hub funguje 
 • Na naší testovací Lumii dále nefunguje stahování z nové aplikace Windows Store Beta, v systému chybí aplikace pro prohlížení fotografií a prozatím jsme nepřišli na způsob, jak ji přidat. 

 

Pokud vás výše uvedené chyby neodradily, můžete se směle pustit do instalace, která je tradičně k dispozici nejprve ve Fast ringu. Verze sestavení nese číslovku 10080, v telefonu se pak ohlásí jako verze 10.0.12562.84. Instalovat lze nejen na všechny telefony podporované minulým sestavením, ale i na Lumii 640, 640 XL, 930 a Icon. Američtí uživatelé si mohou stáhnout aktualizaci i na HTC One (M8) for Windows, což je první neLumie, která Insider Preview Windows 10 podporuje. Pro tento model byl také aktualizován nástroj Windows Phone Recovery Tool pro návrat k poslední stabilní verzi systému Windows Phone. A nyní již pojďme k novinkám.

 

Windows Store Beta

První novou univerzální aplikací je obchod aplikací, který je v tomto sestavení stejně jako na počítačích dostupný po boku původní aplikace obchodu. Aplikace má zcela nový vzhled a podporuje stahování nejen aplikací a her, ale rovněž videoobsahu, přičemž hudba bude přidána později (pouze ve vybraných oblastech). Za aplikace lze skrze Windows Store Beta platit kreditními kartami, dárkovými kartami a skrze PayPal, operátorské platby v tuto chvíli podporovány nejsou. Aplikace má bílý podklad bez ohledu na nastavení systému. 

 

Office Beta

V novém obchodě aplikací jsou k nalezení nové univerzální aplikace Office, tedy Word, Excel, Power Point a OneNote. 

   
Jakmile se nám podaří nainstalovat aplikace Office, přidáme vlastní screenshoty

Xbox Beta

Nová je i univerzální aplikace Xbox, která nahrazuje původní hry a umožňuje přistupovat k seznamu získaných herních úspěchů, k seznam přátel s možností vzájemné komunikace a sledování herních videí. V následujících týdnech mají být přidávány další funkce jako integrace OneGuide, živého televizního vysílání, Game hubu apod.

  

Hudba a Video beta

Nové jsou i přehrávače hudby a videa. Hudební přehrávač bude nově schopný přehrávat hudbu uloženou na váš OneDrive, při přehrávání lze skladby přepínat gesty. V budoucnu bude přidána podpora živých dlaždic, možnost připínat oblíbené položky na domovskou obrazovku, podpora dětského koutku apod.

Videoaplikace zvládne filtrovat a třídit videosoubory a dokáže přehrát video i ve formátu MKV. Filmy ze služby Xbox video bude možné stahovat do pro budoucí offline přehrávání.


Fotoaparát

Microsoft také připravil novou aplikaci fotoaparátu, která vychází z aplikace Lumia Camera. Na Lumiích 1520, 1020, 930, 830, 640 a 640XL nemusí být podporovány všechny funkce, z tohoto důvodu je doporučeno nadále využívat aplikace Lumia Camera. Nová aplikace fotoaparát nicméně bude nadále aktualizována, aby tyto funkce doplnila. 

 

Novinky v nastavení

V nastavení lze nově vyhledávat psaním, novinek se dočkaly některé z položek. Domovská obrazovka se dočkává větší přizpůsobitelnosti, zejména díky možnosti volby úrovně průhlednosti dlaždic. Bohužel na naší testovací Lumii po odebrání obrázku z pozadí již nelze přidat obrázek jiný. Rozestupy mezi dlaždicemi se zmenšily. Novou položkou je také nastavení myši a touchpadu, u nichž je možné zvolit polohu primárního tlačítka vlevo nebo vpravo.

   

Dostupnost finální verze

Microsoft na svém blogu Windows také zveřejnil informace týkající se dostupnosti finální verze Windows 10 pro mobilní telefony. Vzhledem k tomu, že je nutné tento systém připravit na práci nejen na mobilních telefonech, ale rovněž na malých tabletech, budou práce na systému trvat déle, než v případě Windows 10 pro počítače. Přestože obě verze sdílí většinu kódu, bude počítačová verze vypuštěna již toto léto, zatímco mobilní telefony si počkají na nicneříkající údaj „později v tomto roce“. Tento údaj má být platný jak pro nová, tak pro stávající zařízení.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
xzeit
Uživatel
xzeit

Chci se zeptat majitelů Lumií 1020, jak funguje tato verze sestavení na tomto přístroji.

mposvar
Anonym
mposvar

Špatný – zatím v mnoha funkcích nepoužitelné ve vztahu k WP8.1.

gotys
Uživatel
gotys

na 1020 nevim, ale na 720 jede. Je to o200% lepsi nez minule sestaveni, ale na tak slabem zarizeni jako je 720 je to porad brzda

Martin Alexandr
Uživatel
Martin Alexandr

Po instalaci na 520, zmizela apliakce fotky, novou aplikaci xbox jsem nenašel ani ve store či store beta, office mě nešli stáhnout ani nová verze hudby či videa i když jsou v seznamu apliakce. Nově je zde více barev, světle a tmavé tema, na nic nového či nějakou chybu jsem zatim nepřišel.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Mám stejný problém, navíc díky tomu, že zmizela aplikace Photos, nelze ani měnit obrázek na pozadí. Aplikaci jsem našel v novém Windows Store Beta při aktivovaném anglickém prostředí, ale nedaří se mi stáhnout, stejně jako Office. Working, Pending a konec…

JirkaTom
Uživatel
JirkaTom

Na mé zkušební L520 aplikace Fotky nezmizely. Dnes jsem dělal HR bez obnovení ze zálohy a po HR Fotky normálně existují v mobilu. Ze Store Beta mi jde nahrát jen Shazam…

IgorVysoky
Uživatel
IgorVysoky

Po instalacii na 520 z 8.1 mam aj Fotografie, ako tak funguje aj store, nainstaloval som XBOX, Word, OneNote a zatial vsetko funguje v poriadku. Az na dlhe loadingy, pendingy. Pri nacitani domovskej obrazovky, spustani aplikacii a obnovovani aplikaci z pozadia.

Pri HR sa dostanem na cisty 10, alebo ma to hodi do 8.1?

Radeczek
Uživatel
Radeczek

Po HR budeš mít W10

JirkaTom
Uživatel
JirkaTom

Zajímavé, ze Store Beta stále nejde stáhnout OneNote (a další věci). Píše Working…

IGORVYSOCKY: jaký máš region a jazyk ?

IgorVysoky
Uživatel
IgorVysoky

je to IGORVYSOKY, nie VysoCky, ale nevadi.

Mam na stavene na USA vsetko.

Po prvom spustenim XBOX app spadol cely win a restartoval sa.

Martin Alexandr
Uživatel
Martin Alexandr

Jakub – to jsem rád že v tom nejsem sám, no snad přijde brzo aktualizace která to opraví ty fotky a store, rád bych zkusil ty nové office na mobilu. Jinak nevíš něco o Microsoft Hyperlaps? viz živě.cz, microsoft píše že to podporuje například 535, když sem to na ní zkoušel nešlo to nainstalovat,ani v jiném regionu, a zaráží mi že to podpruje i 435 a taková 920 vubec.

Jerry87
Uživatel
Jerry87

Zkušební Lumia 820:

1.) Po instalaci: Aplikace z SD karty nefungovaly; Store (Beta) – nešlo stahovat nic jen Shazam; Původní Store – zcela prázdný! :D

2.) První HardReset – Aplikace fotky funguje; Původní Store – funguje. ALE po chvíli mi opět nešly nainstalovat a AKTUALIZOVAT (ani ručně) aplikace.

3.) Zkouším 3. HR …. uvidíme co se stane. :-)

borixeus
Uživatel
borixeus

Tak na mé L820 se povedla instalace office až po změně regionu a jazyku. Fotky se dají prohlížet při přepnutí na prohlížení z aplikace fotoaparátu. Jinak systém je svižnější než předchozí verze, v outlooku mi nejde přidat, odebrat ani upravit účet a nefungují některé aplikace, např. Week View..

Jerry87
Uživatel
Jerry87

PŘESNĚ TAK! Poté už funguje vše skvěle! :-))))

Zaklinac
Uživatel
Zaklinac

Je toho dosť nového, celý build ide takmer úplne plynule, nedá sa porovnať s predchádzajúcim, všetky aplikácie sa dajú spustiť a idú dobre, rýchlo sa štartujú atď. Celkovo je ten build veľmi dobrý, je tu ale jedno veľké ale – zatiaľ sa mi z nového Store nepodarilo stiahnuť tie nové Office, resp akákoľvek aplikácia, vypíše to „working…“ a nič sa nedeje, prípadne sa aj objaví ten sťahovací status bar, ale pod ním je nápis „pending“ a tiež sa nič nedeje.

mposvar
Anonym
mposvar

Tohle ještě není špatné, nejhorší je to nepravidelné samovolné regulování jasu, až do stavu naprosté tmy, kdy je nutný restart telefonu.

O integrovaném email.klientu pro více účtů snad ani nemá cenu psát.

Za mne na L1020 zatím nepoužitelné, včetně aplikace pro focení!

IgorVysoky
Uživatel
IgorVysoky

S regulovanim jasu teraz na tomto builde s 520 nemam ziadny problem. Aj ked zhasne uplne, dotknem sa obrazovky, stupne naspat ako bolo.

S mailom mam problem a nechce mi synchronizovat google ucty, Live a office365 synchronizuje v pohode.

mposvar
Anonym
mposvar

Níže o tom problému totálního zhasnutí displaye taky píšou…

Nejhorší je, že ani pořádně potom není jasné co se děje :-)

Zaklinac
Uživatel
Zaklinac

S jasom tiež žiadny problém (L820).

Radeczek
Uživatel
Radeczek

Nejde o zhasnutí displeje, jen při návratu na hlavní obrazovku nenaběhnou dlaždice, ale stav baterie a signál se ukazuje normálně.