Windows 10 Mobile jsou funkčně dokončené: Víme, které současné Lumie je dostanou jako první

Včera byl pro Microsoft velký den, neboť po dlouhých přípravách a ladění konečně do světa vypustil Windows 10, údajně poslední číslovaný systém, který bude průběžně aktualizován a obohacován o nové funkce. Zatímco majitelé počítačů, notebooků a tabletů již mají možnost si Windows 10 stáhnout, mobilní telefony stále čekají, podle manažera Microsoftu pro Jižní Afriku se dočkají zřejmě až v listopadu. Tom Warren ze serveru TheVerge nyní vyzpovídal viceprezidenta operačních systémů Microsoftu Joe Belfioreho a hlavu divize Windows and devices Terryho Meyersona, kteří k této informaci přidali několik poznatků. 

blank 

Poslední sestavení Insider Preview Windows 10 Mobile nepřineslo mnoho zásadních změn, což Joe Belfiore okomentoval slovy, že veškeré stěžejní funkce jsou již kompletní, a Microsoft nyní čeká ladění, optimalizace a odstraňování chyb. Některé nové funkce ještě mohou s blížícím se datem vypuštění přijít, nicméně většina je již připravena. Belfiore také očekává úspěch obchodu aplikací Windows Store, který je nyní společný pro všechna zařízení. Díky tomu Microsoft získal velké publikum uživatelů, což by se mělo pozitivně odrazit v zájmu vývojářů.

Nedostatek vlajkových Lumií pociťují i v Microsoftu: Joe Belfiore používá Xiaomi Mi4 s Windows 10

Terry Meyerson se několika slovy zmínil o příchozích Lumiích, potvrdil, že „přijde jedna, možná dvě, minimálně jedna určitě“. Nové Lumie přinesou podporu pro hybridní prostředí Continuum, díky kterému je možné používat telefon jako počítač. To je ostatně podle Meyersona budoucnost mobilních telefonů. Microsoft se chce v budoucnu soustředit především na prémiová zařízení, přičemž cílem bude, aby každé zařízení Microsoftu hrálo svoji roli v ekosytému Windows.

blank     

Ač nás od mobilních Windows 10 a nových Lumií dělí ještě nějaké týdny, Microsoft již nyní na svých webových stránkách oznámil, jaké současné Lumie se dočkají Windows 10 Mobile okamžitě po uvolnění systému:

  • Lumia 430
  • Lumia 435
  • Lumia 532
  • Lumia 535
  • Lumia 540
  • Lumia 640
  • Lumia 640 XL
  • Lumia 735
  • Lumia 830
  • Lumia 930

Dle očekávání jsou to nejnovější modely, zatímco starší kusy (včetně vlajkových lodí) si ještě počkají. Rychlost aktualizace nebude tradičně záviset pouze na Microsoftu, ale i na mobilních operátorech.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku