Domů » Bleskovky » Continuum možná v budoucnu dostanou i levnější smartphony s Windows 10 Mobile

Continuum možná v budoucnu dostanou i levnější smartphony s Windows 10 Mobile

Microsoft letos v březnu na vývojářské konferenci Build představil adaptivní režim Continuum, který umožňuje díky univerzálním aplikacím využívat vybraná zařízení s Windows 10 Mobile částečně jako počítač. Tato funkce nebyla v březnu zdaleka v použitelné verzi, práce na ní v tu dobu spíše začínaly, přestože se jednalo o myšlenku starou 3 roky.

  

Zrodila se v hlavě programového manažera Microsoftu Petera Mikkoly, který ji poprvé představil v roce 2012 jako možnou cestu ke snadné dostupnosti počítače a internetu pro uživatele v rozvojových zemích. Tento projekt byl interně nazýván jako Wizard and Tin Man s odkazem na Čaroděje ze země OZ; kouzelníkem měl být smartphone, který se měl stát mozkem „hloupých“ obrazovek.

  

Projekt byl nějakou dobu zkoušen v různých scénářích na různých skupinách lidí, avšak byl přijat rozporuplně. Do hry nicméně zasáhl Terry Meyerson, současný šéf divize Windows and Devices, který se rozhodl povýšit tento nápad na hlavní odlišnost Windows 10 oproti ostatním platformám. Tímto rozhodnutím doslova změnil priority v budoucím vývoji adaptivního režimu Windows 10, který dostal jméno Continuum teprve v letošním roce.

  

Spojit smartphone a počítač se v historii pokusilo spojit více společností, v Redmondu nicméně věří, že teprve Continuum je ta správná cesta; dnešní telefony jsou totiž konečně dostatečně silné, aby mohly počítač nahradit. I když existuje stále mnoho kompromisů, odezva partnerů Microsoftu na Continuum je údajně velmi pozitivní. Společnost Acer dokonce původně vyvíjela smartphone Jade Primo s operačním systémem Android, nakonec však díky Continuu vsadila na Windows.

  

Kromě Acer Jade Primo podporují Continuum i nové vlajkové Lumie 950 a 950 XL, avšak podle programového manažera Microsoftu Petera Berglera by se v budoucnu mohly dočkat Continua i levnější smartphony; nejprve nicméně bude zapotřebí najít ten správný kompromis mezi výkonem a použitelností. Lidé musí nejprve pochopit potenciál této funkce, proto pro získání jejich pozornosti bude režim Continuum dostupný zatím pouze na nejvybavenějších modelech.

  

Prozatímní verze se dočká v budoucnu několika vylepšení, například designové sjednocení Centra akcí s desktopovými Windows 10, či schopnost připínat aplikace na hlavní panel. Podle posledních zpráv navíc v Redmodnu přemýšlí, jak využít Continuum ke spouštění aplikací pro plochu Windows (více informací).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments