Domů » Bleskovky » Konec čekání: Víme, proč aktualizace Windows 10 Mobile nepotřebují požehnání operátorů

Konec čekání: Víme, proč aktualizace Windows 10 Mobile nepotřebují požehnání operátorů

V týdnu vyšla první kumulativní aktualizace Windows 10 Mobile, která povýšila systém v nových Lumiích 950, 950 XL a 550 na verzi 10586.29 (více informací). Byť se jednalo spíše o opravy chyb (zejména nevyžádaných restartů) a nikoliv o přísun nových funkcí, je tato aktualizace v něčem unikátní – nebylo zapotřebí její schvalování operátory a vyšla (až na pár drobných výjimek, které Microsoft vyšetřuje) pro čerstvé majitele nových Lumií globálně v jeden den.

Potvrzují se tak dřívější informace, že o vydání aktualizací nebudou rozhodovat operátoři, ale právě Microsoft. U Windows Phone 8.x tomu bylo naopak, což vedlo k tomu, že jeden typ telefonu dostal aktualizaci v závislosti na zemi a operátorovi dříve, některý později, a některý vůbec. Testování operátory přitom bylo nutné pro zajištění kompatibility s jejich sítí bez problémů, které mohly vést například k výpadkům signálu nebo rychlejšímu vybíjení baterie.

  

Microsoft však ve Windows 10 Mobile izoloval od jádra operačního systému tu část, která je zodpovědná za komunikaci s mobilními sítěmi, tudíž veškeré změny v systému se na komunikační vrstvě nijak neprojeví. Pokud nebude zapotřebí tuto část měnit, nemusí operátoři do aktualizací systému vůbec promlouvat, pokud je nechtějí nějakým způsobem upravit k obrazu svému.

  

I tak se dá předpokládat, že aktualizace Windows 10 Mobile budou mnohem pružnější a častější, a Microsoft bude mít velký zájem, aby všechny „jeho“ telefony běžely na poslední verzi systému. Nezbývá než počkat, až se kolo aktualizací z Windows Phone 8.x na Windows 10 Mobile rozběhne; v rychlosti distribuce této aktualizace ovšem budou mít ještě prsty mobilní operátoři.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
53 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments