Domů » Bleskovky » Windows 10 mají být dostupné pro všechny současné Lumie: Denim dorazí ještě tento měsíc

Windows 10 mají být dostupné pro všechny současné Lumie: Denim dorazí ještě tento měsíc

Obvykle dobře informovaný zdroj @Nawzil včera rozvířil na svém Twitteru vody dvěma novými informacemi ze světa Windows Phone. Nejprve potvrdil to, o čem se spekuluje již delší dobu – všechna současná zařízení se systémem Windows Phone 8 mají dostat aktualizaci na Windows 10.

  

Druhá informace se týká aktualizace firmwaru telefonů Lumia na verzi Denim, ta má být podle @Nawzil dostupná již tento měsíc pro telefony Lumia 930 a 1520, ostatní se dočkají později.

 

Tato aktualizace má pro vybrané modely přinést novinky zejména v oblasti fotoaparátu, dále pak umožnit aktivaci Cortany bez zmáčknutí tlačítka a také přinese inovace v Rychlém přehledu (Glance Screen).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

59 komentářů

 1. Tomáš (neregistrovaný)

  Tak to je super zpráva, tohle se tedy MS povedlo.

 2. Johny (neregistrovaný)

  Budu rád, pokud to bude pravda a na má předchozí slova nedojde. „Obvykle dobře informovaný zdroj @Nawzil“ mě zatim moc ale nevzrušuje.

  • Na Twittri sa ohľadom noviniek vo WP oplatí veriť jedine Paulovi Thurrottovi a Tomovi Warrenovi. Dobre informovaný je tiež Daniel Rubino. To je moja skúsenosť.

  • Johny (neregistrovaný)

   Já twitter nepoužívám vůbec, stejně jako nevěřím nikomu, krom výrobce a oficiálních oznámení. Jsem od přírody skeptik. Ale pro ostatní určitě užitečné tipy. Ví už někdo kdy přesně představí a dodá na trh Microsoft ty nové telefony? Potřeboval bych koupit jeden v nejvyšší řadě, nějakou menší alternativu 1520, ale bohužel to vypadá, že to do Vánoc nestihnu, že?

  • Johny (neregistrovaný)

   a to v žádném případě nemyslím jako kritiku na MS, je mi fuk kdy vydává svoje telefony i jeho biznis model. Opravdu potřebuju nějakou rozumnou odpověď na tohle :-)

  • Tak tak, dokud to nepřijde oficiální cestou, tak tomu nevěřím a stále budu tvrdit, že MS to opět, dle svých předchozích praktikách v minulosti, opět nezvdládne, tedy W10 dostanou jen nové modely.

  • Menšia verzia 1520 je 930.

  • JOHNY, Zaklinac: Nawzil je někdo buď přímo z MS nebo osoba velmi blízká vývojářskému týmu z MS. Už několikrát např. postoval čísla buildů, které mohl znát pouze člověk z tohoto prostředí.

  • JOHNY: Svatá pravda. Dokud to není oficiální, tak tomu nevěřím. :) Podle mě už do konce roku nic z nejvyšší řady neuvidíme. Vývoj telefonu zabere cca rok a zatím to vypadá, že dojíždějí projekty rozpracované ještě Nokií. S vidinou brzkého prodeje společnosti by ses taky zrovna do návrhu nových zařízení nepouštěl. Odhadoval bych, že nové telefony plně pod taktovkou MS uvidíme až příští rok. Zatím by ti mohla stačit Lumia 930. Je to slušně vybavený telefon za rozumné peníze.

  • na Vianoce si kupim asi vypredajovu 1520 za tie prachy nie je o com…. 830 je predrazeny shit a u 930 chyba GC..

  • Johny nové hi end telefóny podľa všetkého až budúci rok a tipujem, že už s Win10. Takže jedine 930 alebo 1520.

  • Johny (neregistrovaný)

   Dík všem, takže nezbejvá než 930. Já právě že se několikrát omílalo, že budou do konce roku nebo do vánoc, ale jistotou to na mě zrovna nepůsobilo. Doufal jsem právě v něco novějšího a i s trochu už fresh designem. Pokud by to byl přímo Microsoft, hodilo by se mi to víc, ale tak se asi nedá svítit :-) Dík za rady i přesto co sem pro některý z vás za kokota :D

  • Bublina (neregistrovaný)

   Smisku, beru te už jako takovej smutně legrační folklor. Presto te poprosím, abys už přestal lhát. To, že MS zařízl před lety jednu lajnu zařízení, se stalo jednou. A i na tato zařízení stále přicházely aktualizace. Novější řada už dostává aktualizace bez jakychkoli výjimek velmi často a není důvod se obávat změny. Na jaře jsem pořizoval dvě 625ky a samozřejmě je na nich nejnovější WP 8.1. O třetí 830 ani nemá cenu psát. Ta už tuším dorazila s Denimem.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Takřka všechny Lumie jsou za ty peníze rozumná koupě. 930 je na WP možná az zbytečně predimenzovana, ale pokud na ni chce někdo počítat SETI :). Jinak takřka stejnou službu odvede i 830ka. Bude neznatelné pomalejší v běžných činnostech, zato má GS, je tenčí, má slot na SD kartu a je o nějaké 3 tisíce levnější, takže taky dobrá koupě. Dilej slušný, fotak vynikající, zvuk taky bez námitek, bytelná, hezká, co víc si za ty peníze přát.

  • Nevím v čem přesně lžu, že píši svůj názor na budoucnost? Jo aha, je to MS negativní, takže automaticky lžu, jsem hater a bůh ví co si na mě WP komunita ještě najde. Jsem zvědavý, jak budete muset změnit názor, až to MS opět udělá a budete toto muset obhajovat.

  • Johny (neregistrovaný)

   Bublina: tedy ne že bych se chtěl přít, ale jaké to byly ty super aktualizace, které přišli pro WP 7.8?

  • Johny (neregistrovaný)

   Bublina: Mimochodem díky za radu. To je právě ono. Že 830 se mi třeba líbí víc, protože potřebuju telefon, co vypadá aspoň trochu „biznis“, což splňuje spíš. Jenže zas když už si kupuju telefon, chci aby to bylo našláplý a 830 mi v tomhle neuspokojuje. Navíc když jsem tu viděl, jak natáčí, tak bohužel. SD karty pro mě nejsou podstatné, zato ten feel a střeva ano. 1520 by byla skvělá, ale phablet nepotřebuju, potřebuju aby to bylo mobilní a na cesty. Zatim jsem ji naživo neviděl, ale co jsem koukal na videa, myslim si, že to prostě nepujde.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Aktualizace byly i pro WP7.8, poslední někdy před prázdninami, ale 7.x nemám, tak jsem to moc nesledoval. Reagoval jsem na to, ze aktualizovat šly stroje už od 7.0 po celou dobu tech cca tří let. Ta slepá větev ma stále výrazně aktuálnější OS, než já s Androidem. :(.

  • Johny (neregistrovaný)

   No ty aktualizace byly spíš bug fixes a přinesli veskrze negativní věci, jako stop podpory skypu apod. Měl jsem právě 7.8 jsem měl na Lumii 800 a letěla že jí ani odpor vzduchu nebránil. Samozřejmě pro ty staré klumpy to určitě bylo bezva, jenže WP se začal zapisovat podle mě až s Lumiema a to bylo jak plácanec do držky od MS. To jako nemůže myslim si popřít nikdo, bez ohledu jestli je fanoušek nebo hater. S tim, že staré telefony dostanou W10 bych byl taky opatrnější. Je pořád otázkou, v jaké formě ty W10 budou a jestli se bude jednat o plnohodnotné, nebo pujde o WP8.X s jiným názvem a podporou několika nových funkcí. Podobně, jako to často dělá Apple. To mě zatím přijde jako nejpravděpodobnější scénář.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Tak to se samzřejmě zcela vyloučit nedá. Osobně si ale myslím, že W10 pojedou i na mobilech s 512MB RAM. Ostatně na desktopech se jim taky daří snižovat náročnost na HW. W8.1 lítaj na mém domácím stroji lépe, než W7 a ty zase běhaly lépe, než Visty. Což ale, pravda, není žádný argument, to přiznávám. Visty byly zoufalý.

  • Hapy (neregistrovaný)

   smisekCZ: Neoznačoval tě haterem, ale bohužel tak působíš. Proč pořád. Neviděl jsem od tebe jediný koment, který by nebyl proti MS nebo WP. :D

  • Johny ak teda naozaj plánuješ kúpu 930, tak ti dopredu vravím, že s tým telefónom budeš spokojný. Je veľmi dobre spracovaný a skutočne veľmi,veľmi rýchly. A má úžasný displej.

  • Johny (neregistrovaný)

   Bublina: Bylo by to hezký. Na W10 na desktop se těšim, ten vzhled se mi líbí, trochu doufam, že zmizí TrustedInstaller a podobné nesmyslné restrikce, i když jak znam MS, spíš pujde opačným směrem. Ale rozhodně hned jak to vyleze v nějaké kompletnější verzi, cpu to tam :D Jinak Visty třeba byly děsný ze začátku, ale dneska jsou na ty starší stroje už lepší než W7, tedy pokud se budem bavit o 32bitech. Mam to tu i odzkoušený, že sic nerad, ale na jeden notebook sem to dát nakonec musel.

   Zaklinac: Tak ono to není pro mě. Já využívam telefon jinak a obecně se tu myslim o mě ví, že mě nejvíc vyhovuje iOS a právě WP je až na konci. Na druhou stranu si myslím, že dokážu ocenit jeho kvality a chápu, že jsou lidi kterým bude vyhovovat víc, než třeba android nebo apple a dlouhodobě tu říkám, že nemám problém s tím, ten system někomu doporučit, což se často ztrácí v tom všem flamu :D Teď právě na takovou situaci došlo, jak si asi pochopil, mělo by jít o dárek k Vánocům. Uvažoval jsem i o BB, ale to mi přijde zbytečně složité na ovládání. Bohužel jsem zas v té chvíli jako jsem byl, když jsem kupoval Lumii 800. Taková ta nejistota těsně před novou verzí, jaká je budoucnost aktualizací, kdy i tenkrát mi všichni ujišťovali a pak najedno sme čuměli jak péra z gauče :D A kdo se jednou spálil, je opatrný. A to je taky jeden z důvodů, proč bych chtěl aby už to bylo rovnou zařízení Microsoft, neb tam by bylo 90%, že to aktualizaci dostane na plnej knedlik. Ale jako elementární to taky neni, jen by to byl hezký bonus.

  • Johny (neregistrovaný)

   sorry za delší příspěvek

  • Tak ono zas medzi WP a iOS veľa rozdielov nie je, tie systémy sú si svojou filozofiou veľmi podobné. A inak ja som už tiež neraz niekomu odporučil práve Androidový telefón.

  • Hapy: OK, dle tebe je hater ten, co píše negativně o MS. OK, tím já nejsem, protože o MS jsem napsal ve spojení s W10 hodně dobrého, dokud tedy nevyšlo najevo, že obsahuje spyware. Od té doby neshledávám na MS již nic dobrého.

  • Hapy (neregistrovaný)

   smisekCZ: Hele nepřekrucuj to. :D

   Říkám, že mi tak přišlo, že neustále hledáš negativa, na všem o ms, ale to je jedno, i kdyby jsi takhle psal třeba o Apple, přišlo by mi to tak. A zase, jak píšeš o tom “spywaru“ opravdu… to nemyslíš vážně. :D

  • Bublina (neregistrovaný)

   Konečně se začínají zklidňovat vášně a začíná se mluvit trochu objektivně :-). I já měl doma dřív Linux a MS byl zlo, ale časy se mění a hlavně mám pocit, že se změnil i Microsoft. Už to není čiré zlo, víc se snaží a konečně k něčemu začala vypadat i Wokna. A to jak ta na PC, tak ta na mobily. Přijde mi, že MS je dnes ze všech firem v oboru asi nejinovativnější. Někomu se nemusí vzhled live tiles líbit, ale oproti zastaralým ikonkám to je cesta dál. A s vizí Universal Apps a jednotného prostředí i OS pro PC, tablety i telefony to začíná konečně dávat smysl. Navíc kdo poslední dobou zkusil nové Lumie a zná Android, tak pokud není fanatik, uzná, že v dané cenové kategorii fungují Lumie lépe. Proto se MS zastávám, protože dle osobních zkušeností si zmatené urážlivé poštěkávání jeho nové produkty už nezasluhují. Je třeba nebýt stará zkostnatělá konzerva, ale hodnotit objektivně a pružně :-). Zkrátka po zkušenostech s Lumiemi mých dětí si přišetřuji na svou Lumii. Ještě nevím, jestli to bude 830 nebo 930 nebo něco zcela jiného, ale robot mi už nestačí, no. Což neznamená, že svůj Nexus7 vyhodím. Dokud pojede, tak jej budu využívat pochopitelně :-).

  • Johny: Musíš to brát paradoxně z druhé strany. Právě proto, že MS před léty zařízl WP7 a začal nově na jádře stolních Windows, může být příslib, že telefony s WP8 dostanou i nejnovější W10. Evidentně to tehdy udělali právě z důvodu perpektivy do budoucna, aby mohli systém dále rozvíjet a sbližovat se stolními Windows. Což se evidentně u W10 děje. Proto taky záhy potom přišel Microsoft s podporou nových modelů až na 36 měsíců.

   Samozřejmě je otázkou, v jaké formě dostanou W10 nižší modely, určitě tam některé funkce budou chybět, HW už nikdo prostě nevylepší. Ale zrovna u L 930 bych se ničeho debál, tady bych čekal jednoznačně kompletní W10, HW na to určitě má.

   A teď jen subjektivně: pro mě je L930 jednoznačně hezčí a více byznys telefon, než 830. ;-) Osobně jej dnes považuji za jeden z nejhezčích telefonů dnes prodávaných.

  • Vlastnim Nokiu Lumiu 1520 a zatial je to po par top modeloch s Androidom to najlepsie, co som kupil. Tiez som mal zmiesane pocity z velkosti, ale zvykol som si velmi rychlo. Mam ju uz par mesiacov a nemam jej co vytknut. Rozhodne odporucam kupu, za aktualnu cenu je to vyborna volba.

 3. Takze Denim budem cakat po novom roku

 4. kaspy (neregistrovaný)

  hlavně ať konečně přidají zapínač/vypínač mobilních dat do centra akcí!!

  • To by údajne mal priniesť práve Update 2. Aj keď mne je to jedno, dáta nevypínam nikdy.

  • a jak bs to chtěl řešit u dual simů? přepínání wifi, bt apod je jednoduché.. ale tady?

  • Proč by měl někdo vypínat data?

  • U dual simů je to také jednoduché. V nastavení vybereš sim pro data a pak už jen on/off. Ale také se připojuji k názoru proč? Data nevypínám a nikdy jsem tu potřebu neměl.

  • Proč? Protože nemá neomezená data, chce šetřit baterii a podobně. Důvodů je mnoho, jelikož ale to MS neumožňuje, tak jej obhajujete slůvkem „proč“.

  • Na přepínač dat už čekám opravdu dlouho. A proč? I kdyby byl důvod protože, je to dostatečný důvod. Já bych data nevypínal, kdyby některé aplikace umožňovaly vypnout jejich funkčnost na konkrétní dobu. Zvlášť pak messenger. Na noc si nechávám telefon na vyzvánění, ale nechci, aby mi chodily zprávy z fb, tak jednoduše vypnu data a je to.

  • Smisek, po prvé, nikoho neobhajujeme, píšeme, že my to nerobíme. Po druhé, prečo by to MS neumožňoval? Akurát je to o jeden klik navyše.

   Nezabudni tu zas napísať srdcervúci prejav, ako tu z teba robíme hejtera.

  • on to prave ani ten jeden klik navic neni. stahnout roletku, 1 tap. vypnout data, druhy tap vs. tapnout na dlazdici pro nastaveni mobilni site + tap na prepinac dat. ve vysledku uplne to stejne, takze nejaky prepinac dat v roletce, jen protoze to tak ma napr. android je imho totalni zbytecnost a zase se tu resi kraviny misto podstatnych veci, ktery by mel MS poresit (napr. po delsi dobe bez restartu telefonu nekonecne dlouhe obnovovani aplikaci atd.)

  • tints (neregistrovaný)

   v Messenger vo WP 8.1 to davno umoznuje, vypnut spravyna hodinu,alebo do 8hod. ráno

 5. Jarda (neregistrovaný)

  Bylo by skvely, kdyby konecne vymysleli nejake jednoduche prepinani profilu – aspon tak, jako to mely stary Nokie. Ale obavam se, ze to nebude ani ve W10. Quiet Hours navic podmineny Cortanou jsou dost slaba nahrada :-/

  • Nikdy som tym profilom nechapal. Na co to niekto potrebuje? Mne osobne stacia prepinac na Vibrovanie/Silent a Zvonenie. Naco mi tam je este vychadzka, hlasne prostredie, tiche prostredie a bla bla bla

  • lerion (neregistrovaný)

   Profily jsou dnes už zastaralá věc. K jejich používání není důvod.

  • Ale bude hned ako ich dostane aj Windows Phone :-)

  • OT, jen k těm profilům. Znám člověka, který si nastavil profily na pracovní dny jinak a na sobotu i neděli také jinak. A to různé profily na ráno, odpoledne, večer, noc… prostě šílený :-D A ten teď bez profilů je nešťastný.

  • JKOCHLAN: +1 :D

  • Uz na starych Nokiach, na mojej SX1 (pre neznalych Siemens SX1 so Symbianom) som tie profili nechapal, nevyuzival a len mi zavadzali v menu..uplna zbytocnost a aj keby to WP dostali…pre mna uplne dostacujuce ako som pisal…podrzat Volum down alebo up aby som zmenil profil.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Souhlasím. Profily na Androidu také řeším vypnutím a zapnutím zvuku. Víc jsem nikdy nepotřeboval. :-)

  • lerion (neregistrovaný)

   Na starých Nokiích jsem používal dva profily – normální a tichý. Nevím, k čemu by mi byly jiné.

  • Ale urcite chapes, ze potreby roznych ludi su individualne :-)

   Mne napriklad profily na WP nijak zvlast nechybali, ale na BB som za ne vdacny. Ked som v praci, zvoni len telefon a „trubi“ jeden specialny mailovy kontakt, v rezime meeting sa vypne aj ten a mimo prace mi zase oznamuje aj vsetko ostatne.

 6. Bublina (neregistrovaný)

  Mimochodem, je sice módní a populistické si do Microsoftu kopnout, ale za poslední rok si zasluhuje pochvalu. Aktualizaci chodí dost, pro všechny modely bez vyjimky a hlavně se konečně zdá, že Český trh už není druhá liga. Zatímco dříve jsme si stěžovali, ze Nokia uvedla novy model v Americe, pak v Británii a pak dlouho nic, tak MS uvedl 830ku u nás a teprve postupně v dalších částech světa, např. nyní v Austrálii s takřka měsíčním zpožděním, takže za mne pochvala :).

  • lukass71 (neregistrovaný)

   Posledni rok bych teda naopak hodnotil jako pravy opak, jak dlouho se cekalo na Icon AKA 930? Aktualizace ano, ale taky s docela velkym spozdenim. Nove modely tehle rok nic moc. 930 neni uplna vlajkova lod, 830 ma cenu hi-endu ale procesor low-endu, 530 je vlastne jeste horsi nez 520 (vlastne se cele to znaceni posunulo o 100 nahoru, tudiz 530 je nastupce neexistujici 420). A uprimne, v ten Win10 pro vsechny modely zatim taky moc neverim, treba ale MS prekvapi :)

  • co presne chybi 930 k tomu, aby to byla vlajkova lod?

  • lerion (neregistrovaný)

   Nic. Ale má to WP, takže někteří trollové budou nadávat…

  • „co presne chybi 930 k tomu, aby to byla vlajkova lod“

   Glance Screen, moznost pametovych karet, odpovidajici kvalitni displej ne ta duhovka co tam davaji.

  • simeon (neregistrovaný)

   měl jsem v ruce za poslední měsíc 6 vlajkových lodí (nebudete kvůli vašemu rozčarování asi věřit proč je tak označují) různých výrobců, a jen jeden měl paměťovou kartu, žádný Glance Sreen a mezi displeji je tak malý rozdíl, že to ani vedle sebe těžko poznáte (max přeřvané barvy, ale když použijete normované nastavení pro každou barvu zvlášť, tak je rozdíl jen v černé)… řečičky bez zkušeností znalostí jsou docela směšné, stejně jako jejich autor ;-)

 7. Na jednu stranu je to fakt dobrá zpráva. Jenže s rychlostí, jakou MS uvolňuje updaty, to bude pro stávající modely tak někdy v roce 2020.

  • Bublina (neregistrovaný)

   No nevím, osobně mne to moc netankuje. Mám pocit, že do dvou měsíců to naposledy měly všechny modely. Takže žádná tragedie. Tuším, že to byla Black aktualizace. Nebo si to pletu s OS 8.1? Ale to je jedno, svět se kvůli jednomu měsíci nezboří. U svého Androida jsem utrpěl update poprvé a naposledy někdy před rokem a třičtvrtě…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).