Windows 10 Lean: nová edice bude o 2 GB a 50 tisíc souborů menší. Co jí bude chybět?

Pokud používáte systém Windows 10 na levném tabletu s 16GB vnitřní pamětí, zřejmě se neustále potýkáte s přeplněným úložištěm. Microsoft pro tyto případy připravuje zcela novou edici, která projde drastickou odtučňovací kúrou. Jmenovat se má Windows 10 Lean.

Bez Malování a Internet Exploreru

Existenci nové verze potvrzují ISO soubory poslední verze Insider Preview s číslem 17650 (Redstone 5). Oproti standardním edicím má být Lean menší zhruba o 2 GB a lehčí o zhruba 50 tisíc souborů, které jsou v edici Pro. Chybět mají například pozadí plochy, editor registrů, ovladače pro CD a DVD mechaniky a další součásti, bez kterých se chod systému do určité míry obejde. Přítomna nebude ani spousta aplikací, např. Internet Explorer, Malování, Fotky, Mapy, Hudba Groove, přehrávač videí a další.

Paradoxně Windows 10 Lean stále podporují win32 aplikace, nejedná se tedy o součást Windows Core OS, tedy základním kamenem budoucích modulárních moderních Windows bez balastu z minulosti. Windows 10 Lean mají v základu aktivovaný S Mode, ten však bude možné vypnout.

Zatím není jasné, jaké přesně má Microsoft s Windows 10 Lean plány, dá se však předpokládat, že Lean nebude konečný název systému; podobně se například objevil systém Windows 10 Cloud, ze kterého se nakonec vyklubal Windows 10 S. Více se možná dozvíme už zanedlouho na vývojářské konferenci Microsoft Build.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku