Windows 10 jsou bohatší o smartphonové funkce a zřejmě přijdou o ovládací panely

Technické preview připravovaného systému Windows 10 bylo ušito na míru především firemním zákazníkům a Microsoft se soustředil na inovace zejména v prostředí desktopu. Po úterní aktualizaci však přišlo i několik novinek do moderního prostředí, většina z nich přichází z mobilních Windows.  

Inteligentní data 

Pokud nejste neustále připojeni k Wi-Fi síti, určitě oceníte čítač přenesených dat, který vám dá kontrolu nad tím, jaké aplikace jsou největšími žrouty vašeho FUP. Kromě toho tato funkce umí omezit stahování dat na pozadí nebo v  roamingu 

>

Spořič baterie 

Další novou funkcí je spořič baterie, který vám za cenu prodloužení intervalu synchronizace a omezení běhu na pozadí některých aplikací a služeb prodlouží výdrž vašeho zařízení na baterii. Je možné nastavit si pravidlo, při kolika procentech baterie se spořič baterie aktivuje automaticky, o čemž budete notifikováni symbolem na ukazateli baterie.  

  

Přepínání sítí 

Byl odstraněn rychlý přepínač sítí, nově při kliknutí na ikonku síťového připojení vlevo od hodin (nebo v menu Charm u dotykových zařízení) dojde k otevření okna nastavení s širšími možnostmi nastavení sítě, proxy, domácí skupiny nebo VPN.  

 

PC Settings: Konec ovládacích panelů? 

Současná Windows 8.1 obsahují dvojí nastavení systému, jedno pro moderní prostředí a klasické ovládací panely pro desktop, přičemž některé položky jsou k nalezení na obou místech. To je poměrně matoucí a Microsoft tak patrně sáhne ke konsolidaci nabídek nastavení do jednoho místa. Svědčí o tom skrytá nabídka nastavení, kterou naleznete ve vyhledávání pod heslem zPC Settings.  

 
Nová vs. stará nabídka nastavení 

Na tomto místě jsou nově seřazeny některé položky z ovládacích panelů, ačkoliv ne všechny fungují stoprocentně. Ovládací panely v současném buildu stále jsou, nicméně do vydání ostré verze Windows 10 však zbývá mnoho času a sloučení dvou nezávislých nabídek nastavení systému do jedné je vcelku logickým krokem.

   

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku