Domů » Bleskovky » Windows 10 jsou bohatší o smartphonové funkce a zřejmě přijdou o ovládací panely

Windows 10 jsou bohatší o smartphonové funkce a zřejmě přijdou o ovládací panely

Technické preview připravovaného systému Windows 10 bylo ušito na míru především firemním zákazníkům a Microsoft se soustředil na inovace zejména v prostředí desktopu. Po úterní aktualizaci však přišlo i několik novinek do moderního prostředí, většina z nich přichází z mobilních Windows.  

Inteligentní data 

Pokud nejste neustále připojeni k Wi-Fi síti, určitě oceníte čítač přenesených dat, který vám dá kontrolu nad tím, jaké aplikace jsou největšími žrouty vašeho FUP. Kromě toho tato funkce umí omezit stahování dat na pozadí nebo v  roamingu 

>

Spořič baterie 

Další novou funkcí je spořič baterie, který vám za cenu prodloužení intervalu synchronizace a omezení běhu na pozadí některých aplikací a služeb prodlouží výdrž vašeho zařízení na baterii. Je možné nastavit si pravidlo, při kolika procentech baterie se spořič baterie aktivuje automaticky, o čemž budete notifikováni symbolem na ukazateli baterie.  

  

Přepínání sítí 

Byl odstraněn rychlý přepínač sítí, nově při kliknutí na ikonku síťového připojení vlevo od hodin (nebo v menu Charm u dotykových zařízení) dojde k otevření okna nastavení s širšími možnostmi nastavení sítě, proxy, domácí skupiny nebo VPN.  

 

PC Settings: Konec ovládacích panelů? 

Současná Windows 8.1 obsahují dvojí nastavení systému, jedno pro moderní prostředí a klasické ovládací panely pro desktop, přičemž některé položky jsou k nalezení na obou místech. To je poměrně matoucí a Microsoft tak patrně sáhne ke konsolidaci nabídek nastavení do jednoho místa. Svědčí o tom skrytá nabídka nastavení, kterou naleznete ve vyhledávání pod heslem zPC Settings.  

 
Nová vs. stará nabídka nastavení 

Na tomto místě jsou nově seřazeny některé položky z ovládacích panelů, ačkoliv ne všechny fungují stoprocentně. Ovládací panely v současném buildu stále jsou, nicméně do vydání ostré verze Windows 10 však zbývá mnoho času a sloučení dvou nezávislých nabídek nastavení systému do jedné je vcelku logickým krokem.

   

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  bože oni odstraní Ovládací panely :D :D stačí mi (ne)možností sítového nastavení ve W8 (příklad: odstranění wifi sítě jedině pomocí příkazového řádku)… MS si neuvědomil že Desktop není mobil… Když se podívám na poslední OS X, tak vypdá pohledně, a přináší velkou hromadu funkcí pro propojení telefonu a pracovní stanice, když se podívám na W8, stačí ty jednobarevné screeny tady :D tak je mi na blití, a když si uvědomím jak to hodlají ješt více zkur*it…. od té doby co odešel Bill to jde brutálně dolů. Nevěřil bych že tohle někdy řeknu, ale to už i linux má lepší equity křivku vývoje, než windowsy.

  • Tak HLAVNE co se tyce NASTAVENI CEHOKOLIV jsou Windows porad horsi a horsi. Posledni solidni bylo v XP a od te doby to jde jen dolu.

   PS: Tu wifi a vubec celkove site ani nehodlam komentovat protoze bych tu dostal ban na hodne dlouho…

   CELKOVE tak to vypada, kdyz si bere svet inspiraci od Apple a od jeho „pojdme odstranovat zbytecnosti a zjednodusovat“. Bude hur…

  • knizmi (neregistrovaný)

   BFK1 – Tak zrovna tady u Applu pozor – nastavování sítě v OSX je oproti tomu, co je ve Win, lahoda. U domácích sítí kliknete a zadáte heslo; u sítí s radiusem dáte rozšířené možnosti a vyplníte, co potřebujete.

   Zato u Windows vždycky prskám jak vzteklej křeček, protože než člověk najde všechno, co potřebuje, tak to aby si pomalu vzal dovolenou…

  • Petr:

   Prostě si chceš jen zanadávat a hledáš důvody kde nejsou. Nevšiml sis, že to asi bude ve Windows 10 jinak, než u Windows8? úplně jinak? a že je to TP, nikoliv finální verze? Ale hlavně že si můžeš kopnout, že..

   FYI wifi jde ve windows 8.1 dávno odstranit i z kontextového menu, příkazovou řádku používat nemusíš.

  • to Petr označiť klik ukazovateľ signálu pravý klik na meno siete tri voľby vyskočia a zvoliť túto sieť nepoužívať a jeto alebo klik na ukazateľ signálu na samom vrchu je voľba zobraziť nastavenie pripojenia odrážka pripojenia voľba spravovať známe siete vyskočí zoznam wifi ktoré boli kedykoľvek pripojené zvolíš s nich ktorú chceš a dáš túto sieť nepoužívať a jeto asi tak

  • zabudol som ešte je aj jednoduchšia (použiť vyhľadávanie priamo ) cesta priamo z metra napísať slovko nastavenia sieťového a objaví táto voľba

   ja napíšem len nasta vyberiem z volieb čo chcem nastavovať jednoduchšie to asi nejde

  • Petr (neregistrovaný)

   až na to že ta sít nemusí být v broadcastu a pak není vidět a žádne klik pravým se neudělá… jak jsem psal, je to pro takový uživatele dětičky, ale pro lidi co se IT živí a potřebují daleko sofistikovanější funkce je přechod z W7 naprostá zbytečnost, spíše až krok zpět

  • sieť nemusí byť aktívna ani v broadcastu prečítaj čo som písal poriadne hlavne druhý príspevok a koniec prvého

  • lerion (neregistrovaný)

   Petře, buď absolutně nevíš o čem mluvíš nebo zámerně lžeš. Ve Windows 8.1 je možné bezdrátové sítě zapomenout pomocí kontextvoého menu.

   Pokud se IT živíš a nejsi schopen si ověřit naprosto základní fakta, doporučil bych změnu oboru.

  • lerion (neregistrovaný)

   PS: Lidi, co se IT živí to většinou v tom příkazovém řádku udělají snadněji a rychleji ;) Ale to už se bavíme opravdu o profi IT a ne o nějakym strejcovi, co to umí jen vypnout zapnout…

 2. Pokud chtějí sjednotit wp a windows, tak je to snad jasné, všechny funkce budou všude.

 3. m.i.m.o (neregistrovaný)

  Predpokladám však, že MS Control panel ponechá v súčasnej podobe ako doplnkovú funkciu a zabije ho postupne tým, že ho už nebude vyvíjať. Poučený hystériou, ktorá nastala, keď nahradil pôvodné Start menu novým a staré zneprístupnil.

 4. Petr (neregistrovaný)

  jsem zvědavý na nastavení Services, Environmental Variables, Sledování procesů a dalších věcí v tom jejich mobil shit looku… jestli tohle udělají tak pochybuju že kdy nějaká IT společnost přejde z W7

 5. Johny (neregistrovaný)

  Jsem docela zvědav na to podrobné nastavování sítě, jinak jako dobrý, ale nic zatim co by mě úplně zvedlo ze židle. Nejvíc jsem zvědav na tu integraci, tak honem honem.

  Steelspace: Najednou ti je to jasné. Když sem to tenkrát řikal já, že se to má takle udělat pro desktop, tak ste mi tu linčovali že sem se zbláznil, že jedině 2 nabídky nastavení a že sem konzervativní šulin.

  Petr: nevim v čem zku**it. Mně naopak přijde, že windows 10 maj konečně potenciál, po těch otřesnejch pokusech a vnucování tý alpha verze pod označením 8.

  • Petr (neregistrovaný)

   já 10 nezkoušel, vycházím ze svých zkušeností v W8. Udělali to tam fajn pro taťku a malýho ládínka, kteří si můžou jednoduše změnit obrázek na ploše, nebo vybrat líbivý spořič LCD monitoru (kde spořič ztrácí smysl). Ale pro opravdové nastavení trošku hlouběji v systému je to naprostá zkáza. Nejen že se některé věci složitěji hledají, oni tam třeba ani vůbec nejsou a člověk to musí nastavovat přes command linu…

   No jsem zvědav. Někdo tady nahoře napsal že je to moda alá Apple, všechno zjednodušovat, ano je to pravda, nicméně musím říct, že Apple nic nezjednodušuje, má to tak od začátku. MS to vidí a řekne si – to musíme mít taky jako oni! A vyhážou polovinu věcí, jen aby byli jako Apple… a pak z toho vznikne takový shit. Každý systém má své, a každý by měl být svůj. W7 zatím stále pokládám za nejlepší OS jak pro práci tak pro domácí jednoduché užívání.

   A macu je nutné řadu pracovních věcí virtualizovat, a s linuxem si zase mnoho běžných uživatelů moc netyká.

  • Tak MS sám sjednocení oznámil, tak nevím, co je mi „najednou“jasné.

  • lerion (neregistrovaný)

   Petr: Windows 8 jsou v nastavování téměř totožné jako Windows 7. Některé položky se přesunuly do Modern UI, ale všechny jsou snadno dohledatelné (zmáčkneš klávesu Windows a napíšeš co chceš).

   K tomu přidali pár super funkcí jako například výbornou nabídku po kliknutím pravým tlačítkem myši na Start.

   Jinak změna obrázku na ploše je stejná jako v sedmičkách… Pracoval jsi ty vůbec někdy na Windowsech?

  • lerion (neregistrovaný): Poněkud opomíjíš běžné přijímání UI, které je pro naprostou většinu přehledný díky grafickému zobrazení (ikona, barva, pozice-obecně GUI), tedy člověk ví co chce a většinou i ví, jak to vypadá nebo kde to má být nebo to umí dohledat. Ale rozhodně neví to, jak se to jmenuje, to je až ta poslední (jo dobře, nejvíce cool a profi) varianta:)

   To máš jak v metru, také nevystupuješ z vagonu na základě pořadí stanice nebo názvu, ale podvědomě podle barvy (po žluté (Můstek) následuje hnědá (Národní třída) a já, ačkoli ponořen do knihy vystupuji, protože „tak to má být“ a tak vnímáš své okolí), co je ale napsáno někde na ceduli nebo jak se ta stanice vlastně jmenuje (např. pro cizince)….:)

  • Johny (neregistrovaný)

   No nevim jestli podzemka je úplně správnej příklad, rozhodně v UI to ale platí jak říkáš. Lerion mi přesvědčuje o tom, že Windows 8 je upgrade na MS-DOS.. tam si taky timhle způsobem mohl všechno vyhledávat :D A když si spustil volcov nebo norton commander, tak si dostal i šikovnou nabídku :D

 6. Control panel byl stejně děsnej bazmek, nepřehledná často se duplikující nastavení, v každém jiná logika ovládání. Doufejme, že konsolidace povede a zamíří i na telefony, protože tam je přesně momentálně vidět, jak se to dělat nemá :)

  • To tedy, těšil jsem se na nějaké urovnání a konsolidaci oproti XP, ale co předvedly Visty vyrazilo dech. A tenhle galimatyáš se s námi táhne po další generace OS…..

   Ale neviňme jen MS, systémové volby aktuálně prasí snad všichni, Apple (iOS), Android (kde mu zdárně sekundují vlastními nápady výrobci), u BB jsem taky chvíli tápal, co který font vlastně znamená.

  • lerion (neregistrovaný)

   Ovládací panely mají u Windows dva režimy – ten základní je tak akorát pro obyčejného BFU, který si potřebuje nastavit výchozí tiskárnu. Pokročilý mód je sice méně přehledný, ale nabízí snadný přístup k naprosté většině funkcí a nastavení. Určitě by to mohlo být uděláne lépe, ale samotného mě absolutně nenapadá jak. Naštěstí když něco potřebuji nastavit, zmáčknu klávesu Win a napíšu, co potřebuju. Pokud je toho víc nebo na víc strojů, napíšu si skript. Jednoduchá práce na pár minut.

 7. king125kg (neregistrovaný)

  Hnusný os. Vlastne 2 v jednom. Osx je omnoho krajší, aj keď ide na plocho. V ms nemajú poriadného dizajnéra!?

 8. sat.an (neregistrovaný)

  Tak nevím, jestli si MS dělají srandu, nebo co. Jediná nová funkce je inteligentní data, která je použitelná jen na telefonech (na NTB připojeného k WiFi je mi to u zádele, kolik která app stahuje.)

  Spořič baterie je už dávno integrovaný minimálně od Vist, jen to nebyla aplikace ale funkce systému. U desktopu velice užitečná fce :)

  Přepínání sítí je jen zjednodušení k nastavení sítě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).