Domů » Bleskovky » Windows 10: jarní update vyjde až na konci května a nebude instalován automaticky

Windows 10: jarní update vyjde až na konci května a nebude instalován automaticky

Microsoft dokončuje jarní aktualizaci Windows 10, o čemž svědčí poslední aktivity v Insider programu – žádné novinky nepřibývají, pouze se opravují chyby. Redmonští už také nevydávají nová sestavení, ale pouze přidávají desetinkové updaty do stávajícího sestavení 18362, které je dostupné v rychlém i pomalém kruhu aktualizací.

Windows 10

Jelikož vypuštění posledních dvou velkých aktualizací nedopadlo zrovna podle představ, rozhodl se Microsoft nespěchat a vybočit ze zaběhnutého schématu – letošní jarní aktualizace ponese název May 2019 Update a bude vydána až na konci měsíce května. V příštím týdnu Microsoft vydá aktuální sestavení 18362 do kruhu Release Preview a s pomocí svých partnerů a Insiderů zahájí finální testovací fázi, která bude delší než obvykle.

O instalaci aktualizace rozhodne uživatel

Počínaje květnovou aktualizací také Microsoft zahájí velkou změnu v poskytování aktualizací, aby nedocházelo k jejich nežádoucím instalacím. Pokud se objeví možnost instalace velké aktualizace, do služby Windows Update přibyde samostatné tlačítko Stáhnout a nainstalovat nyní. Uživatel tak bude moci velký update manuálně nainstalovat ve vhodnou chvíli, nebo jej naopak bude moci ignorovat a pracovat se stávající verzí, která bude nadále dostávat pravidelné měsíční bezpečnostní záplaty. Instalace velké aktualizace bude provedena automaticky až ve chvíli, kdy bude používané verzi končit podpora.

windows update

Odkládat půjde i měsíční bezpečnostní updaty, a to až o sedm dní, přičemž tento krok půjde učinit celkem pětkrát; update tak půjde pozdržet až o 35 dní, a to i na verzi Windows 10 Home. K instalaci aktualizací se také váže nová funkce inteligentní aktivní hodiny, kdy o možném termínu instalace nebude rozhodovat pouze navolené časové okno, ale inteligentně služba Windows Update na základě specifických způsobů používání zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

32 komentářů

 1. Win 10 se i na mém „stařečkovi“ ASUS X550C zklidnily, updaty tomu možná také přispěly a až na pár drobností spokojenost.
  Chápu MS co se týče updatů,ať drobných nebo větších (tento bude tedy výjimka) že chtějí aby to lidem šlapalo a update nutí, ale přes to bych uvítal updaty uživatelsky vypnout, tak jako u XP nebo Win7.
  Je možnost zásahu do systému/registru ale i tak…

  • Trochu to nejspíš na feedback uživatelů upravili ale stále je tam něco …chci to prostě vypnout natrvalo a ne max pětkrát a pak nějaké další podmínky.

  • Filip (neregistrovaný)

   Spise sis na to zvykl.

  • lukass71

   Ten zasah do registru nefunguje, stejne se v pozadi porad cas od casu neco instalovalo.. Jinak ne, ja fakt nechapu, proc to trvalo tak dlouho – že chtějí aby to lidem šlapalo a update nutí= tohle proste nefungovalo od zacatku do konce a vysledek byl naprosty opak.

 2. Martin (neregistrovaný)

  No sem rád že se ponaučili a už dávají lidem na výběr zda si to chtějí nainstalovat nebo ne a ne je nutit. Za to palec nahoru.

 3. Má to několik výhod.
  ◾Uživatel rozhodne o správném čase, kdy update nainstalovat
  ◾Aktualizace, až bude vynucena na konci podpory předchozí verze, bude mnohem odladěnější, než kdyby si ji uživatel nainstaloval rovnou
  ◾Nedočkavci a zájemci si stále budou moci stáhnout update ručně

  Podle mě velmi dobrý krok. Na druhou stranu to bude mít dopad na aktuálnost Windows 10 jako celek u uživatelů.

  • Nj tak v tom případě jak píšeš ke konci, ať to MS udělá tak že v základu to bude stejné aby si lidé ničeho moc nevšimli prostě trochu schované.
   Kdo není s pc velký kamarád pojede dal, ti znalejsi si vždy poradi.

 4. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Rozumný a praktický krok.

 5. lukass71

  Toto trvalo, konecne.

 6. Tom1122 (neregistrovaný)

  Trochu otázka mimo téma ale.

  Ona Motorola zařízla řadu X?Tedy rozumě velký telefon s AMOLED?

 7. KONEČNĚ!!! Uživatel by měl mít na výběr, ale OPRAVDU na výběr tj. pokud jsem na něco zvyklý, mám mít možnost to využívat a ne být OBJETÍ jablečného „my víme nejlíp, jak máš věci používat a buď to budeš používat po našem nebo pa“. Takže doufám, že ty svoje „skvělé“ novoty si nechají někde bokem v „kastlíku“ co se jmenuje „jestli chceš, zkus něco nového“ a ostatním, kteří ví, co jim nejvíce vyhovuje, nic nebudou cpát, jen budou opravovat chyby a posílat bezpečnostní aktualizace…

  • Co to meleš, u Apple je instalace nové verze vždy zdarma a vždy volba uživatele. MS se po letech naučil první, po dalších letech aktuálně to druhé. Ty oběti Apple….

   • Prosím netrvď, že Apple dává svým uživatelům na výběr v tom, co opravdu chtějí. To by ti oponoval i nejeden uživatel Applu. A já si kdysi taky zažil svoje, když jsem musel 3x přepracovávat jeden konkrétní postup, protože nová verze vše změnila…

   • Uni, kdybys měl trošku větší zkušenost s iPhony, tak bys takovou kravinu nenapsal. Vyskakující banner o aktualizaci překryje vše, co momentálně děláš, kde musíš přes 3 položky proklikat, že aktualizaci nechceš a to pouze tlačítkem „Připomenout později“, takže trvale opravdu odmítnout nejde. Druhý den stejný proces. A stejně se tam ta aktualizace nějak automaticky vždycky dostala (po pár odmítnutích to tam nacpe tu aktualizaci bez optání přes noc). Apple má nejotravnější vnucování aktualizací ze všech dostupných OS.

   • PetrCBR

    _qam_: no nevim, mam uz par let iPhony a zadny vyskakujici banner se neodehrava … jen se mi ukaze na ikone nastaveni ze tam je neco noveho.

   • Slunce svítí (neregistrovaný)

    _qam_: kdybys nekdy videl iPhone v realnen zivote, nikdy bys takovou kravinu nenapsal.

   • [odkaz]
    A tohle je co chytráci? Já narozdíl od vás aspoň ten iPhone několik let používal a vím, jak se chová. Tohle vyskakuje minimálně jednou denně při jakékoliv činnosti, je potřeba minimálně 3 tapnutí, než to zavřete.
    Aktualizaci zcela odmítnout prostě nejde, tohle bude otravovat pořád.

   • lukass71

    qam: Nevyskakuje, jednou odmitnu a uz se mi to do vydani dalsiho updatu neobjevi. Sam jsem trochu pozadu s aktualizacemi. Tohle dela spis macOS, ale opet, aktualizace oddalim na dalsi den a do te doby nic, hlavne se nic nezacne dit v pozadi bez meho souhlasu jak pise bkf1…

   • Mě se teda několikrát iPhone posunul (v noci) o setinkovou aktualizaci nahoru bez mého vědomí, myslím ale, že to bylo v době, kdy to jen opravovalo nějaké bezpečnostní chyby v raných verzí velké aktualizace, tak si možná Apple myslel, že by to měl rychle nacpat každému… ale stalo se mi to za 5 let, co jsem měl iPhone, několikrát.
    A ten banner teda vyskakuje poměrně často, určitě ne jednou.

   • PetrCBR

    _qam_: ja nevim kdy jsi iPhone naposledy pouzival, ale to co jsi postnul je 4 roky stare

   • PetrCBR: To jsi takový idi.ot i v reálu nebo ho ze sebe jen děláš? Protože je tam iOS 9, tak to není relevantní obrázek? V iOS je to do dnes, šlo o ukázku toho, co myslím. Příště více myslet a méně prndat.

   • _QAM_ a jeho andělsky svaté a slušné příspěvky :D haha

   • Já jsem ale nikde neřekl, že já jsem slušný. Já tu pouze říkám, že ty nejsi slušný, protože se tak snažíš prezentovat. Jako chudáček, co byl k tomu vyprovokován. Přitom jsi normální hov-ádko, jako mi všichni ostatní.

   • my*

   • PetrCBR

    _qam_: ted pouzivam iPhone X, predtim iPhone 7 (predtim android a WP) a v poslednich nekolika letech jsem nevidel to co jsi ty sem poslal … jestli jsi tak omezeny, ze umit jen urazet, posluz si … ja ti rikam sve zkusenosti ktere ne neslucuji s tim co pises. Preber si to jak chces.

   • *my

    Já se normálně prezentuji slušně, kdybys tady chodil tak dlouho jako já, věděl bys to. Ovšem pokud mi někdo začne sprostě nadávat, nebo mě jakkoliv urážet, odpoutám se od slušnosti a oplácím…

   • Ano, ten obrázek opravdu vidět nemusíš, pokud po každé aktualizaci běžíš a druhý den instaluješ update. Pokud ho ale odmítáš třeba půl roku, tohle se ti objevuje často. Že jsi to neviděl je hezké, já to viděl zrovna včera na SEčku, co máme v rodině, protože tam je ještě iOS 11 a iOS 12 to tam cpe co to dá.

   • xzeit: Já se opravil komunisto, jdeš s křížkem po funuse. A ne, neprezentuješ se tu slušně, jsi normální sprosté hov.ado.

   • _QAM_ Tady jde krásně vidět, jak se prezentuješ ty a to mi stačí. Odpovídal jsem ještě před tvou opravou, tak asi proto. Jenom nadáváš na ostatní a přitom jsi úplný kanál.

   • lukass71

    qam: Hele pouzival jsem chvilku 5S, pak dyl 6ku a ted 8+ a nic takovyho se mi nikdy nestalo, ze by se telefon sam pres noc updatoval nebo ze by porad otravoval se stejnou aktualizaci..

 8. Slunce svítí (neregistrovaný)

  _qam_: screen je z ios 9, rok 2015 a ani tehdy to nedelalo a nedela to ani ted. Nedela to iphone, nedela to ipad. Je to cisty nesmysl. System te jednou upozorni, ze mas moznost instalovat po stazeni updatu. Tot vse.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *