Domů » Bleskovky » Dlaždice ve Windows 10 budou interaktivnější, naznačuje současné insider preview

Dlaždice ve Windows 10 budou interaktivnější, naznačuje současné insider preview

V Redmondu již nějakou dobu přemýšlí nad tím, jak by udělali živé dlaždice ještě živějšími. Vzpomeňme na zrušený smartphone s kódovým označením Mclaren, který měl nabídnout explodující dlaždice při pohybu prstu nad displejem, nebo na koncept divize Microsoft Research, který dokázal živé dlaždice přeměnit na miniaplikace. Současné sestavení Insider preview Windows 10 naznačuje, že by práce s dlaždicemi mohla být skutečně interaktivnější.

  

Pravý klik myší či dlouhé podržení prstu na vybraných dlaždicích v nabídce Start nově nevyvolává pouze změnu velikosti, či možnost dlaždici odepnout/připnout, ale také nabízí vybrané funkce dané aplikace. Aplikace Tweetium kupříkladu nabízí přímo z kontextového menu možnost vytvořit nový tweet, Microsoft Edge zase nabízí přístup k naposledy otevřeným stránkám. Tyto položky se v současné ostré verzi Windows 10 nacházejí pouze v kontextovém menu ikon připnutých na hlavním panelu, brzy se ji naučí i zástupci v nabídce Start.

  

Doufáme, že tato novinka je pouze začátek, a že budoucnost přinese dlaždicím další schopnosti. Jejich exploze a zobrazení vybraných funkcí po silném stisku á la Force touch by rozhodně byla efektní i efektivní.   

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. No mě by prozatím stačilo kdyby po vzoru desktopové dlaždice kalendáře umožnili zobrazovat víc položek i v mobilu a stejně tak i u emailu, zpráv a pod. Vybuchující dlaždice je k ničemu.

  Vždycky když nějaký výrobce jako Sony Xpanely nebo HTC vymyslí takovéhle blbosti, je to jen k zlosti a je to první věc, která letí pryč.

  Krásou Windows je jednoduchost a přehlednost, tak ať nevymýšlí blbosti, které vypadají zajímavě asi první 3 vteřiny používání nebo v reklamě, ale v reálu jsou k ničemu.

  Podle mého by měla dlaždice poskytovat maximum základních informací z dané aplikace, nic víc.

 2. jarda (neregistrovaný)

  Me by se libily 3D dlazdice a aby se nejak otacely. Ty obyc co mame jsou strohy.

  • A k čemu by to bylo dobrý? I obyčejné 2D otáčení dlaždic jak to mají některé aplikace jako počasí jsou k ničemu. Když chci vidět co je na druhé stránce musím několik vteřin čučet na dlaždici.

   Každá takováhle fičurina jen zhoršuje přehlednost a funkčnost.

 3. iPhone (jakýsi číňan na papíře) umí dotek, stisk (Force cosi), podržení. Napsat u něčeho, co umí dotek a podržení, že podržení je „jako Force“ je tedy dost neortodoxní přístup k věci:)

 4. Hlavně nic nezlepšovat – ať to nepos… ještě víc. :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).