Cena:

Windows 10 pro Insidery dostávají funkci Moji lidé a první náznaky prostředí Neon

Windows 10 Insider preview

Microsoft vypustil do éteru nová testovací sestavení Windows 10, konkrétně verzi 16184 pro počítače a tablety a verzi 15208 pro smartphony. Zatímco mobilní systém nepřináší žádné viditelné novinky, „plnotučná“ Windows se dočkala prvních novinek, které budou k vidění v podzimním updatu interně nazvaném Redstone 3.

Moji lidé

Asi největší novinkou je funkce Moji lidé, která byla plánována už pro nedávno vypuštěný Creators Update, nakonec však byla odložena; zřejmě proto, aby měli Insideři dostatek času ji otestovat. Funkce Moji lidé má sloužit k jednoduššímu přístupu k vaším kontaktům a komunikaci s nimi.

my-people

Aktuálně je možné připnout si ikony oblíbených kontaktů (vyžaduje poslední verze aplikací Skype, Mail a Lidé) do hlavního panelu nalevo od hodin, tyto kontakty (dočasně omezeno na tři) následně budou pořád na očích a z karty každého z nich bude možné přistupovat k různým způsobům komunikace – Skype, Mail a další, v budoucnu se snad dočkáme i otevření služby pro aplikace třetích stran.

Moji lidé si pamatují, kterou formu komunikace jste použili naposledy, a tu vám příště nabídnou automaticky; je také možné podívat se u konkrétního kontaktu na chronologický kanál všech komunikací. Skrz funkci Moji lidé lze přímo psát SMS nebo zasílat emaily, aniž byste přímo otevřeli konkrétní aplikace. V budoucnu bude možné jednoduše sdílet obsah přetažením souboru na ikonu připnutého kontaktu.

Chytřejší Gmail v aplikacích Pošta a Kalendář

Insideři, kteří používají poštovní schránku od Google, mají od tohoto sestavení přístup k novým funkcím, např. Prioritní pošta, tedy třídění emailů a vyhodnocování jejich důležitosti. Kalendář zase umí nově pracovat s rezervováním letenek, případně se sledováním objednaného zboží, tuto funkci si však užijí zejména američtí uživatelé, kteří měli již tyto možnosti dříve ve webovém prostředí Outlook.com, popř. Office 365.

2-gmail-blog-inline1

První kontakt s prostředím Neon

Příští velký update Windows 10 by měl přinést lehkou změnu prostředí nazvanou jako Project Neon. Nové vizuální efekty mají provázet celý systém a jeho aplikace, celek tak má působit více konzistentně. Nová je například animace nazvaná Reveal experience, která je např. patrná na kartách kontaktů v Moji lidé.

Některé aplikace, jako Mapy, Hudba Groove nebo dokonce Nastavení, mají poloprůsvitná okna či jejich části a kontextové nabídky.

Změny v UI budou do testovacích verzí Windows 10 přicházet postupně, vývojáři by se patrně o změnách prostředí dozvědí na blížící se konferenci Build.

Známé chyby

Microsoft v tomto sestavení také opravil některé dřívější chyby, jelikož se však jedná o jedno z raných verzí větve Redstone 3, je třeba počítat s širokým množstvím chyb:

 • Nefunguje obnovení systému do továrního nastavení
 • Někteří Insideři se mohou setkat s problémy, kdy se nepodaří stáhnout některé aktualizace
 • Dvojitý klik na ikonu Windows Defenderu v notifikačním panelu neotevře aplikaci
 • Surface 3 nebude možné aktualizovat na budoucí sestavení v případě, že je vložená paměťová karta
 • Nemusí korektně fungovat služba Windows Ink
 • Občas spadne aplikace Nastavení při vstupu do Windows Update
 • U některých desktopových win32 aplikací se špatně zobrazuje dialog pro ukládání
 • Lokalizované 64bitové aplikace na lokalizovaných Windows 10 nebudou fungovat
 • Otvírání Centra akcí není příliš spolehlivé
 • U malého množství smartphonů může docházet ke ztrátě zálohovaných textových zpráv
 • Některé telefony se mohou bez důvodu samy restartovat
 • Aplikace WeChat může být nestabilní
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.