Domů » Články » Windows 10 pro Insidery dostávají funkci Moji lidé a první náznaky prostředí Neon

Windows 10 pro Insidery dostávají funkci Moji lidé a první náznaky prostředí Neon

Microsoft vypustil do éteru nová testovací sestavení Windows 10, konkrétně verzi 16184 pro počítače a tablety a verzi 15208 pro smartphony. Zatímco mobilní systém nepřináší žádné viditelné novinky, „plnotučná“ Windows se dočkala prvních novinek, které budou k vidění v podzimním updatu interně nazvaném Redstone 3.

Moji lidé

Asi největší novinkou je funkce Moji lidé, která byla plánována už pro nedávno vypuštěný Creators Update, nakonec však byla odložena; zřejmě proto, aby měli Insideři dostatek času ji otestovat. Funkce Moji lidé má sloužit k jednoduššímu přístupu k vaším kontaktům a komunikaci s nimi.

my-people

Aktuálně je možné připnout si ikony oblíbených kontaktů (vyžaduje poslední verze aplikací Skype, Mail a Lidé) do hlavního panelu nalevo od hodin, tyto kontakty (dočasně omezeno na tři) následně budou pořád na očích a z karty každého z nich bude možné přistupovat k různým způsobům komunikace – Skype, Mail a další, v budoucnu se snad dočkáme i otevření služby pro aplikace třetích stran.

Moji lidé si pamatují, kterou formu komunikace jste použili naposledy, a tu vám příště nabídnou automaticky; je také možné podívat se u konkrétního kontaktu na chronologický kanál všech komunikací. Skrz funkci Moji lidé lze přímo psát SMS nebo zasílat emaily, aniž byste přímo otevřeli konkrétní aplikace. V budoucnu bude možné jednoduše sdílet obsah přetažením souboru na ikonu připnutého kontaktu.

Chytřejší Gmail v aplikacích Pošta a Kalendář

Insideři, kteří používají poštovní schránku od Google, mají od tohoto sestavení přístup k novým funkcím, např. Prioritní pošta, tedy třídění emailů a vyhodnocování jejich důležitosti. Kalendář zase umí nově pracovat s rezervováním letenek, případně se sledováním objednaného zboží, tuto funkci si však užijí zejména američtí uživatelé, kteří měli již tyto možnosti dříve ve webovém prostředí Outlook.com, popř. Office 365.

2-gmail-blog-inline1

První kontakt s prostředím Neon

Příští velký update Windows 10 by měl přinést lehkou změnu prostředí nazvanou jako Project Neon. Nové vizuální efekty mají provázet celý systém a jeho aplikace, celek tak má působit více konzistentně. Nová je například animace nazvaná Reveal experience, která je např. patrná na kartách kontaktů v Moji lidé.

Některé aplikace, jako Mapy, Hudba Groove nebo dokonce Nastavení, mají poloprůsvitná okna či jejich části a kontextové nabídky.

Změny v UI budou do testovacích verzí Windows 10 přicházet postupně, vývojáři by se patrně o změnách prostředí dozvědí na blížící se konferenci Build.

Známé chyby

Microsoft v tomto sestavení také opravil některé dřívější chyby, jelikož se však jedná o jedno z raných verzí větve Redstone 3, je třeba počítat s širokým množstvím chyb:

 • Nefunguje obnovení systému do továrního nastavení
 • Někteří Insideři se mohou setkat s problémy, kdy se nepodaří stáhnout některé aktualizace
 • Dvojitý klik na ikonu Windows Defenderu v notifikačním panelu neotevře aplikaci
 • Surface 3 nebude možné aktualizovat na budoucí sestavení v případě, že je vložená paměťová karta
 • Nemusí korektně fungovat služba Windows Ink
 • Občas spadne aplikace Nastavení při vstupu do Windows Update
 • U některých desktopových win32 aplikací se špatně zobrazuje dialog pro ukládání
 • Lokalizované 64bitové aplikace na lokalizovaných Windows 10 nebudou fungovat
 • Otvírání Centra akcí není příliš spolehlivé
 • U malého množství smartphonů může docházet ke ztrátě zálohovaných textových zpráv
 • Některé telefony se mohou bez důvodu samy restartovat
 • Aplikace WeChat může být nestabilní

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

34 komentářů

 1. A je po flat designu :D

  • je to to smes flat a bluru. proc ne, celou dobu tak W10 je. Ted se to jen dotahuje da se rict. :D

   • Johny: Je to tak no :D To budou zas hlášky. Jako na Neon jsem se opravdu těšil, teď je brzo ještě hodnotit, takže to nemá nějakou váhu…ale zatím to vypadá, že (u MS tradičně) jakýkoliv koncept nadšence z internetu vypadá líp než to, co udělá MS. Protože tohle je dost mišmaš.

   • tie koncepty sa spravia rychlo, naprogramovat to a otestovat aby to fungovalo za kazdych podmienok je uz horsie

 2. Mám tři důvody proč nemám Apple, ale vše mám od Microsoftu.
  1) Desktop systém od Apple je na ….., bez Windows se neobejde.
  2) Mrtvé ikony na ploše u iOS.
  3) Nemám rád omalovánky (to se týká jak desktopu, tak i mobilu)
  No a Microsoft, místo jednoduchého a přehledného systému, vymýšlí omalovánky ala iOS.

  • Napiste im stranku. MS nevyvija, on len skusa a co sa chyti, to preda :-)

   • Jsem v Insideru a docela dost komentářů posílám. Ohledně barviček apod jsem jim psal. Až se ke mně dostane Neon, opět okomentuji. Zatím věřím, že se to bude moct vypnout stejně jako poslední pitomosti v mailu jako prioritní pošta (pro mě je každá zpráva prioritní) nebo barevné ikonky u mailů.

  • 2) Stavy, notifikace, možnost změny designu (vývojář), spuštění, odinstalace, 3D Touch. To s mrtvými ikonkami se moc nepovedlo. Za nimi musíš jinam, třeba Windows nebo Android. Dost fail…..

   • UNI ona ti ta ikonka ukazuje něco jiného než malé kolečko s číslem? Nevím, mám pár kamarádu s iPhonem a nevšiml jsem si ničeho jako jsou živé dlaždice.

   • Uni musi byt od slova UNIkatny fanatik applu ktorý ma lenovo

   • RadekLaz: Jistě, např. datum nebo čas:D A jako živé dlaždice má iOS widgety. Doporučuji si ty iPhone u kamarádů ještě jednou půjčit…

   • Jsou to furt dve rozdilne veci

   • K čemu jsou živé dlaždice v mrtvém systému?

   • RadekLaz: Jo btw ještě ukazují postup instalace, updatu, že byla apka updatovaná. Jako stěžovat zrovna u iOS na pasivní ikony je fakt nonsens;-)

  • RadekLaz: ?
   1) Bez Windows se neobejde? Windows = okna, ty díry a bugy ve svém PC opravdu někdo potřebuje? J8 v poslední době čím dál častěji řeším, že něco nejde, nejde aktualizovat, spadne aplikace, nejde kliknout na taskbar apod. Opravdu děrovaný systém.
   2) Ikony na ploše iOS jsou mrtvé, to je pravda. Ale proč nepoužívat Android, který má možností na homescreenu daleko více?
   3) Nemáš rád omalovánky, ale bez Windows se neobejdeš? To si trochu protiřečí ne. MS už razí několikátým rokem trend omalovánek, Pepíček to bude mít červený, Franta zelený, Míša modrý, aby se nám nehádali.

   • 1) Já nemám s Windows dlouhodobě žádný problém. Vše funguje jak má a to mám Insider RP. Jediné co občas řeším je zastaralost některých aplikací třetích stran, které ale nemají s Windows nic společného. Prostě někteří výrobci udělali poslední aktualizaci někdy v roce 2015 (jak na PC, tak na mobil). Opravdu spustíš všechny programy bez použití Windows? Řekl bych, že ne.
    2) Myslíš widget? Hmm, spousta místa kolem, kulatý rohy, každý je jiný. Ano některé se dají přizpůsobit, ale kdo na to má čas?
    3) Barvy jsou v pohodě, ale vše stejný. Nastavím si barvu systému, a všechny aplikace to přeberou. Nemám hnědožlutý poznámky, modrý lišty, něco s pozadím, něco bez pozadí, nabídky s centimetrovou mezerou apod.

    Ale to je šumák, každý ať si má svoje. Já tu kritizoval Windows Neon, když se to někomu líbí…..

   • Tak to jsi asi jediný na světě. Já s železnou pravidelností řešim, že něco nefunguje, největší fail byl, když se mi po aktualizaci nešlo přihlásit do mého profilu, takže jsem byl přihlášen pomocí dočasného. Na webu podpory mi drze řekli, že krom reinstallu není řešení. To jako fakt? Já používám jak Windows tak macOS a ani jedna věc mi nechybí. I ty Office jsou na obou platformách totožné. Stabilní systém je pro mou práci prioritou, a to Windows opravdu nejsou. Nebudu se strachovat, že po aktualizaci, které ani nejdou vypnout, PC třeba nespustim, protože v Redmondu jsou lajdáci a v poslední době neumí nic udělat pořádně.

   • Martin Alexandr

    Řekl bych, že bude problém jinde, nejspíš v člověku. Používám W10 denně a nemám s ničím problém.

   • Menty@ Těžko říct jak to je. Jestli je problém mezi židlí a klávesnicí nebo Windows špatně podporují tvůj konkrétní HW. Nevím. Protože je mi jasné, že udělat SW na tu obrovskou rozmanitost zařízení nelze bez chyb, používám zásadně i HW od Microsoftu a nemám problém. Mám Lumii 950XL, Lumi 930 (tu už používám jen na stream webTV a ovládání TV), na práci mám Surface Pro 4 a na surfování nebo četbu eknih mám v knihovně Surface 3, myši, externí klávesnici i powerbanku a dobíjecí podložku pro mobil mám také od Microsoftu.
    Prostě jsem wOvce. :-)))) Ale chápu, kdyby mi nefungoval počítač, kterým se živím, taky bych byl pěkně na….

 3. To je fakt síla :D :D
  Windows 10 – Chytřejší Gmail :D :D :D

 4. Na funkci Moji lidé se těším. Nejdřív jsem si říkal proč to neimplementovali do Centra akcí, ale postupem času zjišťuji, že už je i tak plné.
  Co mě ale fakt síří, je neprůhledná a neaktivní dlaždice Skype. Možná půl roku mám v insideru reakci od technika, že to bude uvolněno v příští verzi a stále nic. Nechápu to. Vždyť je to jedna z hlavních aplikací Microsoftu (Kdo dneska ještě píše sms, že?) a oni ji takhle zabíjí.

  • Doba Skype už pominula. Skype byl globálně na výši po začátku ústupu ICQ a vzhledem k tomu, že tehdy ještě nebyl FB, WhatsApp ani Viber tak měl šanci se stát opravdu globální IM platformou. Stejně jako téměř vše ale i Skype svým přístupem téměř pohřbil.
   Kolik máš kontaktů ve Skype, kolik ve WA, FB MSG, Viberu, respektive s kolika kontakty aktivně přes ten který IM komunikuješ? Nemám problém Ti vsunout, že Skype má ty počty daleko nejnižší, na MSG a WA rozhodně nemá a mít nebude….

   • oprava…

    „Stejně jako téměř vše ale i Skype MICROSOFT svým přístupem téměř pohřbil“

   • A jeste dodatek k Viberu…. Ten měl našlápnuto taky pěkně, protože to byl první a svého času jediný IM, který uměl mobilně telefonovat (Skype v mobilech ještě nebyl..)… jenže od doby, co volat umí už i MCG a WA si myslím, a pozoruji i ve svých kontaktech, že doba Viberu je už taky pryč, naproti tomu hodně se šíří WA

   • Ano máš pravdu, Microsoft svým přístupem Skype pěkně ….. No jenže Facebook svým přístupem pohřbívá Messenger, který byl v mém okolí zdaleka nejrozšířenější a lidé se postupně vracejí zpět ke Skypu. Já se svými přáteli většinou komunikuji zastarale napřímo a nebo telefonicky. A světe div se, když komunikuji pracovně, nikdy to není přes Messengera, Viber nebo WhatsApp, ale je to přes Skype. Ať chceš nebo ne, Skype je stále jediný důvěryhodný komunikátor a žádná rozumná firma nenainstaluje svým lidem pro pracovní komunikací Facebook.

   • Viber upadá.
    Facebook kazí Messengera čím dál víc.
    WhatsApp nemá aplikaci pro PC.

   • WA se dá používat přes web.whatsapp.com naprosto plnohodnotně, Messenger se dá pro Android stáhnout a používat kterákoliv starší aplikace, plus X alternativních

  • On jeste v dnesni dobe nekdo pouziva Skype? Osobne neznam nikoho. Vsichni od Skype odesli tak 2-3 roky zpatky.

   • Skype je nahodou najlepsi komunikator pre W10. Ty si ale zo zasady hater, ktory musi vsetko od Microsoftu kritizovat.

   • Ja pouze popisuji fakticky stav veci. Nejlepsi komonuikator, s kterym se nikomu nedovolam, protoze ho nikdo v mem okoli nepouziva.

    Tyhle ublizenecke recicky si nech pro sve kamarady z piskoviste.

   • u mna zase vsetci v okoli ho maju, ale je mi jasne, v skolke vsetci maju Messengery ::)

 5. Carllos VoiP

  RadekLaz: Není pravda co uvádíš, já používám WhatsApp Web již několik let k naprosté spokojenosti.

 6. Windows deset je bezproblemu mam notebook od lenova telefon l640 lte a vse beha jak ma nevim proc kazdy jen nadava pritom je to udelano tak aby to pochopila kazda trubka. Jedina rada nelibi se vam tak ho nepouzivejte a prejdete jinam

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).