Domů » Články » Windows 10: Insideři dostávají první sestavení příštího podzimního updatu

Windows 10: Insideři dostávají první sestavení příštího podzimního updatu

Microsoft aktuálně pracuje na ladění novinek pro příští velkou aktualizaci Windows 10, která vyjde již za několik týdnů. Jarní update interně nazvaný Redstone 4 mohou Insideři testovat již delší dobu a nyní si mohou stáhnout skrze rychlý kruh aktualizací nové sestavení s číslem 17101 s několika novinkami určenými do ostré verze.

Anebo se mohou rozhodnout stávající větev Redstone 4 opustit a skrze kruh aktualizací Skip Ahead přeskočit rovnou do větve Redstone 5. Microsoft totiž současně se sestavením 17101 do éteru vypustil první sestavení velké aktualizace Windows 10 s číslem 17604, která vyjde až na podzim letošního roku.

Jaké jsou novinky?

Jelikož se velká jarní aktualizace blíží do cílové rovinky, nelze očekávat příliš velké množství novinek; Microsoft bude v následujících týdnech především ladit a optimalizovat. V obou nových sestaveních je tak pouze pár kosmetických změn:

Nový design smajlíků

Vyhledávání smajlíků v Emoji panelu textem ve 150 nových jazycích včetně češtiny

Poslední novinkou je větší kontrola nad přístupem univerzálních aplikací do vybraných systémových složek. Pokud bude chtít aplikace získat přístup k souborům v systémovém systému, vyskočí na uživatele notifikace, skrze kterou může přístup schválit či zakázat. Toto rozhodnutí bude možné později měnit v nastavení soukromí. Přístup aplikací ke složkám bude možné globálně zapnout i vypnout.

Známé chyby

Sestavení 17101 z větve Redstone se pomalu začíná blížit „dokonalosti“ a chyb v něm začíná ubývat. Microsoft se na svém blogu hlásí k následujícím:

 • Buďte trpěliví při instalaci. Ta se může při 88 procentech zaseknout a probrat se třeba až po hodině a půl, než se pohne kupředu
 • Připojení externí DVD mechaniky způsobí pád procesu explorer.exe
 • Nastavení systémových témat nelze otevřít
 • Tlačítka v herním panelu nejsou korektně vycentrována
 • Pořízení screenshotu ze hry vyvolá notifikaci, kliknutím na ni se však neotevře samotný screenshot, ale domovská obrazovka aplikace Xbox

Sestavení 17604 z větve Redstone je na tom s optimalizací hůře a kromě výše uvedených chyb obsahuje ještě chyby následující:

 • Nefungují dotyková gesta vyvolaná třemi a čtyřmi prsty na touchpadu
 • Vyvolání herního panelu použitím tlačítka Xbox na gamepadu nemusí v některých hrách fungovat
 • Použití kláves, které nepíší znaky (delete, tab, backspace) při pojmenování Mixer streamu může vést k zadrhnutí hry na několik vteřin
 • Některé hry (Destiny 2, Fornite…) jsou stále ovládány myší či klávesnicí, přestože je otevřený herní panel
 • Klávesnice a myš nemusí v herním panelu fungovat korektně při hraní her z první osoby. Řešením je použití zkratky Alt + Tab

App Preview program

Poslední novinkou, kterou Microsoft v souvislosti s uvedením nových sestavení představil, je možnost testovat nejnovější verze aplikací i v pomalejších kruzích aktualizací. Dosud totiž byla praxe taková, že nejnovější verze aplikací přicházejí s nejnovějším sestavením systému. Toho si mohli užívat pouze Insideři zapojení do kruhu Skip Ahead, který je v mnohých případech dost riskantní. Nově bude možné zapojit se do testování novějších verzí jednotlivých aplikací i v pomalejších kruzích, přičemž nabídka k testování bude umístěna přímo v jejich nastavení.

V první vlně bude možné takto s předstihem testovat následující aplikace:

 • Feedback Hub
 • Microsoft Photos
 • Microsoft Sticky Notes
 • Microsoft Tips
 • Paint 3D
 • Windows Alarms & Clock
 • Windows Calculator
 • Windows Camera
 • Windows Mixed Reality Viewer
 • Windows Voice Recorder

K testování konkrétních aplikací bude pouze omezený počet slotů. Pokud bude seznam testerů naplněn, dostane se Insider s požadavkem o testování do fronty a teprve po navýšení slotů nebo opuštění preview jiným Insiderem dostane nejnovější verzi aplikace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Daniel Stiegler

  Okruh Skip Ahead má omezený počet Windows Insiderů, kteří do něj mohou vstoupit a v současné době je stop stav. To znamená, že při pokusu změnit nastavení na „Skip Ahead“ se změny vrátí na původní hodnotu.
  Je to jaká si ochrana Microsoftu, aby se všichni nemohli ke konci vývojového cyklu, sbalit a jít na další větev, a také jako bezpečnostní prvek před samozvanými Insidery/BFU.

 2. „Připojení externí DVD mechaniky způsobí pád procesu explorer.exe“

  Trošku mi to připomíná legendární představování Win98 Billem Gatesem… „teď připojíme skener… ajeje…“ a modrá :-D Jak takové chyby, zvlášť v dnešním století, můžou vzniknout je mi fakt záhadou :-D I když pravda zas tak není… svět je stále víc plný lemplů, tak se vlastně není čemu divit :-D

  • W7 připojení USB hubu s několika čtečkami->BSOD. Tuhle část kódu prostě nepřepíšou a nepřepíšou????

  • To tvoje „nepřepíšou a nepřepíšou“ mi připomnělo ještě jednu chybu co se táhle snad tisíc let :-D Po připojení USB Flash se nově připojené „flešce“ přiřadí stejné písmeno, jako má např. nějaká síťová jednotka :-D To je vyloženě až trapná chyba a tuplem, když existuje snad už od 95tek :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).