Domů » Články » Insideři dostávají nové sestavení Windows 10: Součástí je integrovaný Skype

Insideři dostávají nové sestavení Windows 10: Součástí je integrovaný Skype

Microsoft vydal nové sestavení systému Windows 10 Insider Preview s číslem 10565, které přináší spoustu novinek včetně dlouho očekávaných aplikací integrujících přímo do systému funkce komunikátoru Skype.

 

Jako obvykle se ale v Redmondu nedokázali vyvarovat několika chyb, které si tradičně popíšeme přednostně:

 • V oblastech, kde není k dispozici Cortana, nefunguje systémové vyhledávání. Tento problém lze vyřešit stažením jakéhokoliv jazykového balíčku
 • Xbox aplikace spotřebovává gigabajty paměti RAM v případě, že do své databáze zahrne desktopovou hru. Her z Windows Store se tento problém netýká, řešením problému je restart aplikace
 • Dočasně byla odstraněna nativní podpora kodeků WebM a VP9, v budoucnu by se však měla vrátit
 • Některá zařízení s malými displeji mohou mít problém s bootováním či se samotným upgradem, který může končit nepopulární modrou obrazovkou a návratem k předchozímu sestavení 

Microsoft rovněž opravil spoustu chyb z předchozího sestavení. Již se nezobrazuje varování o změně rychlosti aktualizací, aplikace Groove a ostatní již přehrávají hudbu po minimalizaci na pozadí, kontakty z aplikace lidí lze znovu připnout do nabídky Start a aplikace z Windows Store se opět aktualizují automaticky. A nyní se pojďme podívat, co nové sestavení přináší.

Integrovaný Skype

Do systému se konečně dostaly univerzální Windows aplikace Skype Messaging, Calling a Video. Díky integraci lze využívat pokročilé funkce, jako přímo odpovídat na příchozí zprávy z centra akcí, aniž by bylo nutné otevřít aplikaci. Microsoft slibuje, že tyto aplikace budou součástí i příštího sestavení Windows 10 Mobile, v obou však upozorňuje na možnost výskytu chyb, které budou odstraňovány v měsíčních updatech spolu s novými funkcemi.

   

Synchronizace Microsoft Edge, náhledy záložek

Internetový prohlížeč Microsoft Edge konečně získává tak běžné funkce, jako je synchronizace oblíbených položek napříč zařízeními. Kromě toho se synchronizuje i seznam uložených stránek k pozdějšímu přečtení. Další implementovanou slíbenou novinkou je zobrazování náhledů stránek při přejetí myší nad záložkou. Edge navíc konečně podporuje funkci drag and drop, tudíž lze do okna a z okna prohlížeče přetahovat obsah tažením.

 

Ïnstalace aplikací na paměťovou kartu

Microsoft se na svém blogu touto novinkou nechlubí, ale konečně je možné instalovat aplikace z Windows Store jinam, než na systémový disk. Zešedlá nabídka výběru cílového místa je již aktivní, a tak lze pro instalaci nových aplikací využít například paměťovou kartu, což ocení zejména majitelé levných tabletů.

 

Cortana vám objedná cestu přes Uber

Personální asistentka Cortana nově rozumí psanému textu, z něhož si umí „vyzobat“ důležité informace, například nastavit připomínku na základě polohy.

 

Kromě toho dokáže sledovat vaši volnočasovou aktivitu, pokud například ví, že máte zarezervovaný film v kině, ozve se dvě hodiny před jeho začátkem a nabídne informace, jak se do kina dostat včetně přímé možnosti zarezervovat si cestu skrze Uber. Škoda, že u nás na tyto funkce musíme zapomenout. 

 

Barevná záhlavní oken

Aktivní okna budou konečně zase viditelnější. Ve Windows 10 se aktivní okno ohraničuje velmi nenápadně rámečkem v barvě motivu o šířce zhruba jednoho pixelu, nové sestavení však barvou motivu vymaluje celé záhlaví okna. Barvu je možné si zvolit v nastavení, stejně se zbarví i hlavní panel, nabídka Start a centrum akcí.

  

Zase ta kontextová menu

Nekonzistentnost kontextových nabídek je neustále omílaným tématem o Windows 10. Microsoft nyní vyslyšel nářky uživatelů a zmenšil velikost nabídek při používání myši, kromě toho je změna velikosti dlaždic v nabídce Start doprovázena ikonkami. 

 

Když už je řeč o nových ikonách, dostávají je i položky ve Správci zařízení včetně editoru registru.

 

Aktivace Windows 10 klíčem z Windows 7, 8 a 8.1

Velmi vítanou novinkou tohoto sestavení je možnost aktivace s pomocí aktivačního klíče z Windows 7, 8 a 8.1. Dosud bylo nutné čistou instalaci provést tak, že nejprve proběhl upgrade starších Windows na Windows 10, a poté, co se nová verze v zařízení aktivovala, bylo možné učinit čistou instalaci. Nyní lze čistý systém instalovat přímo, což se zřejmě promítne i v příští ostré verzi systému (Threshold 2), která by měla vyjít již příští měsíc. 

Nové sestavení je dostupné pouze v rychlém kruhu aktualizací, doporučujeme jej však zkoušet na sekundárním disku nebo zařízení, či ve virtuálním stroji. Mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Gabe již napsal na twitter workarround nefunkčního hledání:  We have a workaround for the Search issue on the 10565 build: If Search isn’t working for you, download *any* lang pack and it should work.

  U mě to zabralo :)

  • vlada (neregistrovaný)

   Zvlastni zpusob prostouchnuti zanesenych trubek :)

  • Instalovat lang pack je zbytečné. stačí v příkazovém řádku spustit sfc /scannow

   Chyba je ve špatně sestaveném instalačním obrazu, kde jsou chybné, či neexistující dll, ale v dllcache jsou knihovny správné.

  • Tak sorry beru zpět. Zafungovalo jen na jedno hledání…. podruhé už to nejede :-(

 2. To Skype tam je bez reklamného banneru, to má asi zaplatené predplatné, čo?

 3. Ještě jsem se v tom nestačil nějak moc pošťourat, ale nejvíc mě zajímá aplikace zasílání zpráv. Tedy integrovaný Skype. On zase až tak integrovaný není. Je to tak? Abych dostal Skype kontakty do adresáře, musím mít nainstalovanou vlastní aplikaci Skype. Zprávy lze posílat i bez instalace Skypu, ale nedostanu se ke kontaktům. Jsem lama a nebo je to tak? Stejně to funguje i na mobilu.

  • Silver (neregistrovaný)

   Stačí propojit starý skype s MS účtem, ty nové jsou už automaticky přidaný k acc a hned se ti ukážou kontakty. Ale musíš být přihlášený ve windows 10.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).