Domů » Články » Příští sestavení Windows 10 bude vyžadovat účet u Microsoftu a přinese prohlížeč Edge

Příští sestavení Windows 10 bude vyžadovat účet u Microsoftu a přinese prohlížeč Edge

Od vydání systému Windows 10 nás dělí pouze měsíc a pár dní, v Redmondu tak již probíhá spíše optimalizace výkonu, odstraňování chyb a vyhlazování grafiky. Microsoft se na svém blogu rozpovídal o novinkách příštího Insider preview, které mezitím uniklo na internet.

V týdnu uniklo na internet nové sestavení Windows 10 pro počítače, tablety a konvertibilní zařízení s číslem 10147. Ačkoliv se jedná o neoficiální únik, Microsoft neobvykle s předstihem vydal na svém blogu článek, jaké změny nás v příštích sestaveních Insider preview čekají. Můžeme si tak sesumírovat z oficiálních i neoficiálních zdrojů sesumírovat informace o tom, jakými novinkami nás Microsoft v nejbližší době nakrmí.

  

Chcete být Insiderem? Musíte se přihlásit k účtu Microsoft

Nejprve se budeme pohybovat v oficiální rovině. Microsoft oznámil, že od příštího sestavení bude vyžadováno přihlášení k počítači skrze Microsoft účet. Tato změna se však týká pouze programu Insider, finální verze, ať už po upgradu či samostatně nainstalovaná, přihlášení skrze Microsoft ID vyžadovat nebude. Některé funkce však bez přihlášení ovládat nepůjde, například stahovat aplikace z Windows Store.

  

Insider program 29. července zdaleka nekončí

Insider preview přihlášené k Microsoft účtu bude možné 29. července upgradovat přímo na finální verzi systému, přičemž licence zůstane trvale zachována v zařízení i po čisté instalaci Windows 10. To se týká uživatelů edicí Home a Pro, uživatelé verze Enterprise si musí stáhnout a aktivovat systém skrze Volume Licencing Service, což však nebude zdarma. Program Windows Insider bude trvat i po vydání „finální“ verze Windows 10, Insideři nicméně dostanou volbu, zda v programu setrvat či jej opustit. Jelikož se dlouhá cesta pomalu blíží do cíle, nebudou součástí příštího sestavení funkce, které budou ve finále chybět. Týká se to například aplikace Insider Hub, pokračovat bude pouze Windows Feedback pro uživatele přihlášené k Microsoft účtu.

  

Project Spartan je mrtev, přivítejte Microsoft Edge

A nyní už pojďme k očekávaným novinkám, tou nejviditelnější bude bezesporu internetový prohlížeč Microsoft Edge, který konečně opustí své kódové označení Project Spartan. Jelikož se v systému bude jednat o zcela novou aplikaci, nebudou při aktualizaci zachovány záložky, oblíbené položky, historie atd., bude však možné provést zálohu Spartanu z adresy:
%localappdata%/Packages/Microsoft.Windows.Spartan_cw5n1h2txyewy/AC/Spartan/User/Default/Favorites

A tu pak bude možné nahrát do složky:
%userprofile%/Favorites

Po upgradu pak postačí přímo v Edge provést import z jiných prohlížečů, přičemž volba Internet Explorer natáhne do Edge vaše data ze Spartanu. 

Microsoft Edge oproti Spartanu dospěl po všech stranách, kromě importu položek z jiných prohlížečů zvládne výměnu vyhledávače, obsahuje manažer hesel, a umí při přesunu záložky mimo záhlaví otevřít nové okno prohlížeče. Edge také dostane nové animace, ikonky a možnost výběru mezi světlým a tmavým schématem.

     

Systém dostává svoji finální grafickou podobu

V novém sestavení se také objevují nové ikonky univerzálních aplikací (např. Hudba či Mail), ladění vzhledu je však patrné na více místech – centrum akcí je více transparentní, stejně jako kalendář u hodin, systémové univerzální aplikace připnuté na hlavní panel vypadají jako černobílé ikonky a nikoliv jako dlaždice, změna systémové barvy se projeví nejen na dlaždicích, ale na rámečcích oken apod.

  

V systému se také nachází dříve slíbená aplikace Phone Companion sloužící k propojení libovolného smartphonu se systémem a jeho nastavení, aplikace však prozatím není funkční.

  

Příští sestavení Windows 10 mají přijít brzy, Microsoft o nich na svém blogu hovoří v množném čísle, tudíž je možné, že těsně před vydáním finální verze se zvýší jejich kadence. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. To plytvanie miestom na fullscreen starte/tablet starte mi bije do oci, fakt to vyzera tak prazdno aj ked mam pripnutych vela dlazdic?

 2. Objevila se už někomu notifikace v oznamovací části dole vpravo, na bezplatný upgrade na W10? někde psali že to má takto MS oznamovat, mě zatím nic.

  • Jj, objevila a už je to i nějakou dobu (1.června), co tam byla. Ale jak teď koukám, už je zase pryč.

  • Objevila se před nějakou dobou. Zkus si rozbalit kompletní nabídku oznamovací oblasti a uvidíš. Mám to pod názvem GWX.

  • Dík za tip ale zatím nic viz. screeny:

   [odkaz]

   [odkaz]

  • Nemáš zač. Ještě si zkontroluj aktualizace a hledej KB3035583.

  • Ja som to tam mal, myslim este vcera a teraz to tam nie je Win7. Naopak na Win8 prisla o par dni neskôr a este tam je

  • Ano, ukazuje se me tam uz vice nez tyden(nebo spise před týdnem jsem si ji vsimnul :-D) jak na pracovnim tak i domacim PC, oboji Win7.

 3. Workles (neregistrovaný)

  Mám otázku, Mám dva roky sony vaio a v něm byl windows 8. Pak došla aktualizace na win 8.1 a teď má být win 10… Když se mě spomalí po roce pc a chci formát udělat tak jak obejít to abych nemusel prvně instalovat win 8 pak update na win 8.1 a pak další update na win 10 ? jak čistě nainstal.ovat win 10 aby mě zústali i zdarma programy od sony ?

  • jeyx (neregistrovaný)

   Počkaj, kým ti MS dá nový kľúč k W10. Následne stiahneš inštalačku W10 a používaš už len ten. W8 nemusíš už potom inštalovať.

 4. Workles (neregistrovaný)

  Jelikož i když jsem měl už win 8.1 a pak sem měl chybu v notebooku která nešla odstranit, tak mě to vedlo udělat zálohu systému a formát. Vždy se to vrátí do verze ve které jsem to koupil a to win 8. Připadá mě to zbytečně moc zdlouhavé, už jen skrz aktualizace.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).