Domů » Bleskovky » Insideři dostávají nové sestavení Windows 10: Vylepšuje nabídku Start a tabletový režim

Insideři dostávají nové sestavení Windows 10: Vylepšuje nabídku Start a tabletový režim

Ještě v letošním roce má přijít velká aktualizace Windows 10 plná funkčních a estetických novinek. Některé z nich si mohou již nyní vyzkoušet Insideři, kteří nové funkce dostávají k otestování jako první. Nové sestavení s číslem 10547 právě přistálo do rychlého kruhu aktualizací.

  

Nová nabídka Start dostává ještě větší množství personalizace, dlaždicové zástupce v pravé části bude možné seskupovat nejen ve sloupcích po třech (středních) dlaždicích, ale také po čtyřech. Podobně jako na mobilních telefonech stačí v nastavení zvolit „Zobrazit více dlaždic“. Insideři si navíc mohou připnout více než 512 dlaždic, což je aktuální limit Windows 10.

  

Do tabletového režimu, který nás ve Windows 10 příliš nenadchl, se zřejmě vrátí některé zvyklosti. V tomto sestavení lze z mutlitaskingu (Task View) aplikace připínat přímo na levou a pravou stranu obrazovky, dokonce lze na těchto místech nahrazovat již otevřené aplikace.

  

Microsoft také aktualizoval vybrané systémové aplikace – Fotky, Groove, Mail a Kalendář, Mapy a Xbox. Vylepšený byl také našeptávač textu, a také lze vypnout navrhovaná pozadí Windows na zamykací obrazovce. Do témat na diskuzním fóru Microsoftu přibyla sekce „Hraní v Insider preview“, kam mají hráči zasílat své problémy a postřehy z hraní. O podporu v této sekci se Microsoft podělí s Intelem, AMD či NVidií. 

Microsoft pochopitelně také opravil několik chyb z předchozího sestavení, některých se ale také dopustil:

 • Automatická aktualizace aplikací z Windows Store nemusí fungovat, stále je možné vyhledávat aktualizace ručně
 • Nelze otevírat textové soubory z příkazového řádku
 • Ve Windows Update se zobrazuje upozornění o změně kanálu aktualizací, které je však možné aktuálně ignorovat. Na tomto místě se v budoucnu budou objevovat důvody, proč stále není nové sestavení na cestě.

 

Pokud se rozhodnete si nejnovější sestavení nainstalovat, vězte, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Chcem tie zmeny v tabletovom režime vidieť v praxi, a asi Win 10 konečne nainštalujem na svoj Surface Pro 3

 2. Richard (neregistrovaný)

  „And for the Insiders that want more than 512 tiles on Start; we now support up to 2048. Give it a try and let us know what you think.“

  [odkaz]

 3. Chuj (neregistrovaný)

  Jak te´d lze nainstalovat na PC na kterém ještě Windows 10 nebyly a nejsou na něm žádné dřívější verze Windows tu insider verzi aby byla aktivovaná ? Postup je nahodit Windows 10 z Windows Insider stránky a pak nechat nainstalovat tady tu Fast verzi a bude to aktivováno ?

  • Otravná osoba

   Počkej, u insider verze, pokud jsem správně informován, žádná aktivace není..pouze expirace. Ale ta nemusí uživatele až tak zajímat, neb se prodlouží s každou novou verzí. Takže ano, lze fungovat na insideru, pokud pravidelně aktivuji. Jestli to nechci řešit, pořídím si „normální“ verzi W10, ať novou nebo formou updatu a pak není problém s aktivací.

 4. Martin Alexandr

  Trošku pomalejší start nabídky start a aplikaci, aspon u mě, čeština zatim nebyla dodána, konečně černé téma pro mail a kalendář s moznosti úpravy barvy, což je super. Jinak jsem si vsiml na telefonu s w10 i 8.1 že zmizeli mapy HERE a HERE drive … Neví někdo proč? Nedávno tam byli 2x a 2x šli nainstalovat, tak doufám že jen upravuji chybu, a že to nestáhli navždy :-/

  • Na co Here, výchozí aplikace Mapy ve W10 přebrala veškeré funkce Here (map o navigace).

  • Martin Alexandr

   Mě jen zaráží že najednou z mizeli no. Jako urcite ocenim aplikaci na mapy i navigaci

 5. Na to cerne tema v Mail a Kalendar by mohl byt nejaky zapis do registru, tak jako je pro Nastaveni. Kdyby to nekdo nasel, to by bylo super.

  • Martin Alexandr

   Proc zápis do registru když jde černé tema nastavit normálně , staci aktualizovat poštu a je to i na mobilni verzi, a vypadá to hezky jak na pc tak mobilu

  • Myslim cerne tema na neInsider verzi.

  • Jenže černá není černá, grrrrr. je šedá.

  • Martin Alexandr

   Radeklaz – u mě je černá černá no :) vypadá hezky :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).