Domů » Bleskovky » Windows 10 dostanou novou obrazovku úvodního nastavení. Bude pocházet z Windows 10X

Windows 10 dostanou novou obrazovku úvodního nastavení. Bude pocházet z Windows 10X

Budoucnost operačního systému Windows 10X je v tuto chvíli neznámá. Microsoft s ním nejprve počítal pro počítače se dvěma displeji (jako je Surface Neo), poté však obrátil a rozhodl se jej v první vlně distribuovat na běžných počítačích. Žádného takového jsme se ale dosud nedočkali, je tedy možné, že vývoj Windows 10X byl odložen stejně jako zmíněný Surface Duo. Microsoft se ale rozhodl z tohoto systému „vyzobat“ alespoň nějaké části a přidat je do klasických Windows.

windows 10x laptop 1

Nová obrazovka počátečního nastavení

Microsoft v tomto týdnu vydal pro Insidery nové testovací sestavení Windows 10 s číselným označením 20231. V této nové verzi byla aktualizována nabídka počátečního nastavení, která nově umožňuje vybrat si zamýšlené použití daného stroje – počítač na hry, pro rodinu, na práci, na zábavu apod.

Intent

Podle zvoleného výběru pak Microsoft bude v dalších krocích nabízet relevantní položky počátečního nastavení. Ať se ale Insider rozhodne jakkoliv, zvolené položky se v systému nijak neprojeví; zatím se jedná pouze o otestování nového režimu. Proto tuto funkci zatím dostala pouze hrstka Insiderů, nikoliv všichni.

Microsoft má s úvodním nastavením mnohem větší plány, jak totiž ukazuje video od Albacore, v tomto sestavení je skrytý zbrusu nový design nabídek počátečního nastavení, který pochází z Windows 10X. Microsoft má zjevně v plánu zbavit se modré barvy a dát úvodním krokům před prvním spuštěním Windows elegantnější design – obrazovky nastavení jsou světlé a používají barevné obrázky.

Jsme zvědaví, zda Microsoft postupně přenese z Windows 10X do standardních Windows i další změny v designu, zejména u nabídky Start, hlavního panelu a Centra akcí.

Přidružování souborů k aplikacím

Další novinka v tomto testovacím sestavení se týká podnikových zákazníků. IT správci budou moci nově přiřadit různým typům souborů přidružené aplikace, ve kterých se budou otvírat. Koncoví uživatelé pak nebudou mít možnost tyto volby změnit.

Další novinky

  • Počínaje tímto sestavením Microsoft umožňuje všem Insiderům přidat si do hlavního panelu zástupce Meet Now pro rychlé vytváření konverzací na Skype.
  • Na kartě O Systému v Nastavení se nově objevují informace o grafické kartě.
  • Všichni Insideři si také mohou vyzkoušet novou funkci dotykové klávesnice, která umí po přidržení mezerníku vyvolat kurzor pro pohyb v textu.

Dá se předpokládat, že všechny uvedené novinky se promítnou do příští velké jarní aktualizace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. To je všechno hezké, co je však mnohem důležitější, je řešit náhradu ovládacích panelů, ani po mnoha letech to firma Microsoft nedala do pořádku. A to zcela pomíjím střídmost na hlavní obrazovce, zde se to hemží vším možným jako u pouťové střelnice.

    • Tiez si myslim, ze ten bordel ktory tam aktualne maju je vela aj na betaverziu a oni to tam stael drzia. Mne uz s Windowsom celkom dochadza trpezlivost.

    • nepouzivej, vyresene, neni zac

    • Co se dívám na stále klesající tržní podíl od představení W10, tak „nepoužívá“ čím dál víc lidí. Bohužel kdo nemá na mac nebo nafasuje tenhle moloch v práci moc možností nemá.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).